Gdańska Alpha z odbiorami technicznymi
Zakończył się proces odbiorów technicznych pierwszego z budynków kompleksu biurowo-usługowego Airport City Gdańsk. Generalnym wykonawcą Alphy jest HOCHTIEF Polska. Obiekt zrealizowany został zgodnie z wytycznymi certyfikacji LEED Gold. Wyróżnia się m.in. fasadą o wysokich parametrach retencji dźwięku.
Alpha przeszła odbiór techniczny Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Pozytywne decyzje budynek otrzymał także za strony Państwowej Straży Pożarnej i Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Odbiory są potwierdzeniem ukończenia prac zgodnie z przepisami i projektami.
Generalnym wykonawcą jest firma HOCHTIEF Polska. Zakres prac obejmował standard deweloperski - tzw. shell&core. Oprócz skorupy i dachu budynku HOCHTIEF Polska wykonał części wspólne, windy, lobby z recepcją, pomieszczenie sterujące jednostką do zarządzania biurowcem - BMS, łazienki, garaż i zagospodarowanie terenu wokół obiektu. Budynek powstawał przez 18 miesięcy włączając w to czas przygotowania projektu wykonawczego. To dosyć krótki okres, szczególnie biorąc pod uwagę okoliczności związane z pandemią.
Lockdowny i dotkliwy brak pracowników budowlanych po wybuchu pandemii były dużym wyzwaniem w kontekście napiętych terminów budowy obiektu. Dzięki dużemu doświadczeniu w realizacji podobnych budynków i możliwościom zaangażowania dodatkowych ekip udało się dotrzymać uzgodnionego w umowie terminu półtora roku na ukończenie tego 6 – kondygnacyjnego obiektu. Zarówno w zakresie projektu, jak i wykonania budynek charakteryzuje się innowacyjnymi rozwiązaniami – mówi Aleksander Olszewski, Kierownik Kontraktu z HOCHTIEF Polska.
Przykładem niestandardowych rozwiązań są konstrukcja ze specjalnych profili aluminiowych i fasada o wysokich parametrach akustycznych zapewniająca wysoką retencję dźwięku. Ze względu na bliskość lotniska takie rozwiązania były konieczne, żeby zmniejszyć hałas i zapewnić komfort pracy najemcom. Z założenia obiekt powinien być oszczędny i przyjazny dla ludzi w nim pracujących.
Oprócz wysokiej jakości wykończenia, to właśnie kwestia akustyki budynku jest jednym z jego atutów, robiących największe wrażenie na osobach odwiedzających nasz biurowiec. Bliskość lotniska części z nas kojarzy się z problemem hałasu. Tymczasem wewnątrz budynku ACG Alpha, poziom hałasu oceniany jest jako niższy niż „typowy hałas miasta” związany m.in. z ruchem ulicznym, występujący w biurowcach zlokalizowanych w centrum Gdańska - mówi Michał Dargacz, Dyrektor ds. Airport City z Portu Lotniczego Gdańsk Sp. z o.o.
Budynek Alpha jest pierwszym w powstającym kompleksie Airport City Gdańsk (ACG). To nowoczesna dzielnica lotniskowa, wznoszona tuż przy Porcie Lotniczym Gdańsk obok przystanku Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Atutem ACG jest wykorzystanie potencjału dogodnej lokalizacji w sąsiedztwie lotniska, obwodnicy Trójmiasta i Autostrady A1. W pierwszym etapie projektu powstał 6 -kondygnacyjny budynek Alpha o powierzchni najmu 8 500 m2. Biurowiec certyfikowany jest LEED Gold wg najnowszej i najbardziej restrykcyjnej wersji v4 Building Design and Construction potwierdzającej ekologiczne podejście do tworzonej przestrzeni. Budynek powstał zgodnie z zasadami poszanowania środowiska naturalnego – znaczna część terenu zewnętrznego obejmuje zróżnicowana roślinność co wzmacnia bioróżnorodność otoczenia i zapewnia jego równowagę ekologiczną.
HOCHTIEF Polska jest jedną ze spółek Grupy HOCHTIEF – globalnego koncernu budowlanego, którego celem jest ciągłe rozwijanie i wdrażanie nowych rozwiązań technicznych. Grupa zajmuje wiodącą pozycję w głównych obszarach swojej działalności: budownictwie, usługach specjalistycznych, budownictwie koncesyjnym i partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP), skupiając się na rynkach rozwiniętych, takich jak: Australia, Ameryka Północna i Europa.
HOCHTIEF Polska specjalizuje się w budownictwie obiektów kubaturowych i infrastrukturalnych. Oferta firmy obejmuje realizację głównie obiektów biurowych, mieszkaniowych, przemysłowych, użyteczności publicznej, handlowo-rozrywkowych, jak również robót budowlanych lądowych i wodnych dla dużych projektów infrastrukturalnych, robót budowlanych w ramach realizacji instalacji termicznego przekształcania odpadów oraz projektów dla sektora energetyki zawodowej. Firma wraz z HOCHTIEF PPP Solutions oferuje udział w realizacji projektów w modelu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego w sektorze infrastruktury socjalnej na rynku polskim. HOCHTIEF Polska prowadzi działalność na terenie całego kraju poprzez swoje oddziały i przedstawicielstwa w Warszawie, Poznaniu, Krakowie i Katowicach. Więcej informacji na stronie www.hochtief.pl

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Z UE na pomoc Ukrainie trafiło 148 mld euro. Potrzebne jest dalsze wsparcie, także w kontekście wypracowania sprawiedliwego pokoju
Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił gotowość do podjęcia bezpośrednich rozmów pokojowych z Ukrainą, które mają się rozpocząć 15 maja w Stambule. USA i UE liczą, że Rosja zgodzi się na 30-dniowe zawieszenie broni i wstrzyma ataki na infrastrukturę krytyczną. Unia już zapowiedziała, że w przypadku odmowy zaostrzy sankcje. Europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk apeluje o większą determinację UE w wykorzystaniu zamrożonych rosyjskich aktywów i wsparcie w odbudowie Ukrainy.
Polityka
Prof. L. Balcerowicz: Polska obok Turcji ma największy udział własności państwowej. Potrzebujemy odpolitycznienia gospodarki

Nacjonalizacja i repolonizacja polskiej gospodarki zapowiedziana przez Donalda Tuska wzbudziła mieszane komentarze i reakcje, głównie z powodu niedoprecyzowania, jakie działania miałaby oznaczać. Zdaniem prof. Leszka Balcerowicza to „mętny slogan”, za którym może się kryć wiele znaczeń, takich jak ograniczenie wpływu kapitału zagranicznego albo nacjonalizacja. Tymczasem tym, co naprawdę potrzebne jest gospodarce, jest wycofanie się z niej polityków i prywatyzacja spółek, których wciąż zbyt wiele znajduje się w gestii rządzących – ocenia ekonomista.
Przemysł
Trwa operacja zmiany wyposażenia indywidualnego żołnierzy. Potrzebny modułowy system „od stóp do głów”

Według zapowiedzi MON ten rok ma być przełomowy pod względem zmiany wyposażenia indywidualnego polskich żołnierzy. To efekt trwającej od 1,5 roku operacji Szpej, której celem jest modernizacja umundurowania oraz uzbrojenia i której rząd nadał wysoki priorytet. Podczas ubiegłotygodniowego forum Defence24 Days dwie polskie firmy przedstawiły swoją propozycję systemu wyposażenia „od stóp do głów” dla żołnierzy, którego zaletą ma być nie tylko kompleksowość, ale także modułowość i możliwość dostosowania do konkretnych potrzeb danego operatora.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.