Gdzie zamieszkać w Toruniu
Toruń to jedno z najpiękniejszych polskich miast, słynące nie tylko z klimatycznych uliczek, zabytkowej Starówki i pierników, ale także szerokiej oferty toruńskich uczelni, licznych imprez kulturalnych i coraz bardziej sprzyjającego klimatu dla inwestorów. Toruń to także atrakcyjna lokalizacja pod względem cen mieszkań. A sami torunianie lubią swoje miasto i czują się w nim szczęśliwi.
Jak rozwija się Toruń
„Gotyk na dotyk” - hasło reklamujące miasto doskonale charakteryzuje klimat miasta – w Toruniu znajduje się największa, po Krakowie, liczba autentycznych zabytków, a toruńska Starówka w 1997 roku została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Ale Toruń to nie tylko zabytki i zapach pierniczków. To w Toruniu mieści się ośrodek popularyzujący i przybliżający nauki ścisłe nie tylko najmłodszym – Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz dziewięć uczelni wyższych, na których kształci się ponad 20 tys. studentów oraz znane i cenione na świecie festiwale filmowe i teatralne.
Miasto coraz częściej pojawia się na mapie przedsiębiorców chcących tu właśnie prowadzić swoją działalność, czemu sprzyja m.in. Toruński Park Technologiczny, Podstrefa Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, sąsiedztwo podstrefy w Łysomicach oraz Interdyscyplinarne Centrum Nowoczesnych Technologii. A trzy bezpośrednie połączenia z autostradą, dogodna komunikacja lewo- i prawobrzeżnej części miasta to nie tylko udogodnienie dla mieszkańców Torunia, ale także ważny aspekt dla inicjatyw realizowanych w mieście.
Gdzie zamieszkać w Toruniu
Toruńskie ceny mieszkań wciąż stanowią atrakcyjną alternatywę dla Warszawy czy Gdańska. Gdzie w Toruniu szukać mieszkania? Według danych portalu RynekPierwotny.pl torunianie częściej kupują mieszkania niż domy, ale większym zainteresowaniem cieszą się lokale kilkupokojowe niż kawalerki.
Kuszącą lokalizacją jest, oczywiście, zabytkowe centrum miasta. Tu, oprócz urokliwych kamieniczek powstają nowoczesne inwestycje wpisujące się w klimat toruńskiej starówki, a historyczne budowle stanowią źródło inspiracji dla współczesnych architektów. Zabytkowe budynki odzyskują swój dawny blask także dzięki renowacjom, a w ramach Programu Rewitalizacji Torunia do 2023 roku odnowione zostaną najbardziej zdegradowane obszary miasta: Bydgoskie Przedmieście, Starówka i Podgórz. Poza ścisłym, zabytkowym centrum powstają także nowe inwestycje deweloperskie zlokalizowane w Śródmieściu czy sąsiadujących z nim uliczkach, z których spacerem można dotrzeć na Stare Miasto. Ich atutem są nie tylko nowoczesne rozwiązania stosowane przez deweloperów w porównaniu z mieszkaniami z rynku wtórnego, ale także o wiele większy wybór metraży i układów.
Jedną z najdynamiczniej rozwijających się nowych dzielnic Torunia jest położony na północy JAR – teren po jednostce Armii Radzieckiej, której JAR zawdzięcza także swoją nazwę. To dzielnica zaplanowana od podstaw, z przemyślanym planem architektonicznym, niską zabudową oraz domami jednorodzinnymi i wielorodzinnymi. Atutem tej lokalizacji jest przede wszystkim cisza, spokój i bliskość terenów zielonych, stąd deweloperskie inwestycje na JAR-ze cieszą się dużym zainteresowaniem torunian, Klienci znajdą tu nowe, komfortowe mieszkania w dogodnych metrażach od kawalerek po 4-pokojowe, z możliwością łączenia lokali dla osób poszukujących większych mieszkań. W powstającej tu inwestycji Murapolu dostępne są mieszkania z pakietem antysmogowym oraz możliwością zamontowania rozwiązań smart home – innowacja, która podniesie komfort życia lokatorów, ale również przyczyni się do sporych oszczędności w jego eksploatacji.
To tu powstaną również toruńskie mieszkania dla seniorów.
W planach rozwoju dzielnicy przewidziane zostały także inwestycje miejskie: park, amfiteatr, plac zabaw, drewniane pomosty przy Stawie Kapitana, górka saneczkowa, siłownia i ścieżka rowerowa. Teren zostanie zagospodarowany zielenią, wśród nasadzonych drzew staną domki dla ptaków i nietoperzy, ścieżki przyrodnicze i wybiegi dla psów. Mieszkańcy JAR-u mają już swoje przedszkole, w 2024 roku planowane jest uruchomieni szkoły podstawowej, zaś w 2021 roku na JAR pojedzie pierwszy tramwaj.

Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?

Rośnie przekonanie, że ceny nieruchomości mogą spadać. Przynajmniej te ofertowe

Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
– Polska prezydencja skierowała oczy Europy na obronność – przekonuje Magdalena Sobkowiak-Czarnecka z KPRM. Większość europejskich państw jest zgodna, że najważniejszą kwestią jest obecnie finansowanie bezpieczeństwa i obronności. Jednym z priorytetów białej księgi w sprawie obronności europejskiej będzie Tarcza Wschód, która obejmuje umocnienia wzdłuż wschodniej i północnej granicy Polski.
Problemy społeczne
Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników

Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.
Motoryzacja
Pożary pojazdów elektrycznych są rzadsze niż spalinowych. W powszechnym przekonaniu jest odwrotnie, bo brakuje edukacji

Trzydzieści pożarów aut elektrycznych i niemal 9,5 tys. pożarów aut spalinowych – to statystyki za ubiegły rok. Jak podkreślają eksperci, statystycznie pojazdy elektryczne płoną rzadziej niż spalinowe. W przeliczeniu na tysiąc zarejestrowanych pojazdów wskaźnik pożarów w przypadku elektryków wynosi 0,372, a w przypadku aut spalinowych 0,424. Specjaliści są zgodni co do tego, że w powszechnym obiegu brakuje rzetelnej wiedzy na temat samochodów elektrycznych i ich bezpieczeństwa pożarowego.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.