Generali Euro – podstawowe założenia polityki inwestycyjnej
100% inwestycji w euro
Generali Euro to subfundusz krótkoterminowy dłużny. Jest to obecnie jedyny na polskim rynku subfundusz denominowany w euro - wszystkie wpłaty, wypłaty oraz wycena dokonywane są wyłącznie w tej walucie. Co więcej, wszystkie inwestycje subfunduszu również dokonywane są w euro, co wyraźnie ogranicza ryzyko zmian kursów walutowych. Zgodnie z polityką inwestycyjną Generali Euro inwestuje zarówno w obligacje emitowane i gwarantowane przez rządy krajów, jak i obligacje przedsiębiorstw oraz listy zastawne. Krótkoterminowy charakter subfunduszu oznacza, że zmienność wynikająca ze zmian poziomu rentowności jest ograniczona.
Zdywersyfikowany „Europejczyk”
Podstawą konstrukcji tego subfunduszu jest szeroka dywersyfikacja – zarówno geograficzna, jak i sektorowa. Jeśli chodzi o ekspozycję geograficzną, to niemal cały portfel ulokowany jest w Europie (z niewielką domieszką emitentów z USA) i rozkłada się na 3 regiony:
- Polska – rynek, który znamy najlepiej i który generuje wysokie stopy zwrotu,
- kraje z Europy Środkowo-Wschodniej – obligacje wybranych emitentów z niemal wszystkich krajów naszego regionu należących do UE. Ta część portfela ma podobnie wysoką rentowność, jak polscy emitenci, a jednocześnie umożliwia dużo szerszą dywersyfikację,
- Europa Zachodnia – głównie krótkoterminowe bony skarbowe Francji i Niemiec, które zapewniają przede wszystkim pokaźną poduszkę płynnościową przy bardzo ograniczonym ryzyku kredytowym.
Na dzień sporządzenia materiału w portfelu subfunduszu znajduje się ponad 90 różnych serii obligacji, wyemitowanych przez ponad 50 emitentów z kilkunastu różnych państw.
Papiery rządowe i korporacyjne
Pod względem rodzaju emitentów lokaty subfunduszu również możemy podzielić na 3 główne kategorie:
- obligacje rządowe oraz gwarantowane przez rządy państw europejskich (zarówno krótkoterminowe bony skarbowe, jak również dłuższe obligacje), które cechują się najmniejszym ryzykiem kredytowym,
- obligacje przedsiębiorstw – zdywersyfikowany portfel prawie 40 różnych emitentów, głównie z Polski i krajów CEE, który ma największy wkład w generowany wynik,
- listy zastawne (covered bonds) – dłużne papiery zabezpieczone hipotekami, o bardzo wysokiej jakości kredytowej i rentowności powyżej obligacji rządowych, są ponadto papierami wartościowymi charakteryzującymi się wysokim poziomem bezpieczeństwa oraz niskim ryzykiem inwestycyjnym.
Relatywnie niska wrażliwość na zmianę stóp procentowych
Ryzyko stopy procentowej portfela jest ograniczone – zgodnie ze Statutem wskaźnik modified duration części dłużnej portfela subfunduszu określający wrażliwość na wahania stóp procentowych nie może przekraczać poziomu 3, jednak w praktyce utrzymywane są wartości znacząco niższe. W celu ograniczenia ryzyka stopy procentowej subfundusz wykorzystuje instrumenty pochodne, zwłaszcza kontrakty terminowe na niemieckie obligacje rządowe.
Ryzyko kredytowe w centrum uwagi
Ryzyko kredytowe subfunduszu jest restrykcyjnie kontrolowane. Portfel jest szeroko zdywersyfikowany – wyłączając obligacje rządowe i listy zastawne (które z natury mają ograniczone ryzyko kredytowe), ekspozycje na poszczególnych emitentów są relatywnie niewielkie, sporadycznie przekraczają 2% portfela. Rating kredytowy większości portfela jest taki sam lub lepszy niż dla Polski (co najmniej A-). Z drugiej strony, emitentów o ratingu BB+ lub gorszym (czyli tak zwanych high yield) jest zaledwie kilka i łącznie nie przekraczają 10% portfela. Ryzyko kredytowe jest więc na relatywnie niskim poziomie. Co istotne, płynność rynku obligacji denominowanych w euro jest bez porównania lepsza niż w przypadku obligacji w PLN, co pozwala szybko reagować w przypadku pogorszenia jakości kredytowej któregoś z emitentów.
Wpływ bieżącej sytuacji rynkowej na Generali Euro oraz perspektywy na 2025 rok
Sytuacja rynkowa w ubiegłym roku była wyjątkowo sprzyjająca dla Generali Euro – od września 2023 roku stopy procentowe ECB były na najwyższym poziomie w swojej historii i pomimo serii 4 obniżek wciąż utrzymywały się relatywnie wysoko. Jednocześnie rynek wyceniał już dalsze obniżki, skutkiem czego był spadek rentowności (wzrost cen) papierów o relatywnie dłuższym terminie do wykupu. Te dwa czynniki – wysokie stopy procentowe na krótkim końcu krzywej oraz wzrost notowań obligacji ze środka i dłuższego końca krzywej – pozwoliły nam na osiągnięcie najlepszej w historii subfunduszu rocznej stopy zwrotu, która w 2024 roku wyniosła aż 5.45%.
Co przed nami?
W horyzoncie najbliższych kilku kwartałów perspektywy Generali Euro wciąż przedstawiają się pozytywnie, choć mamy świadomość, że zeszłoroczny wynik byłby trudny do powtórzenia. Nasze prognozy na ten rok wskazują na wynik rzędu 2-3%, czemu powinna sprzyjać wciąż relatywnie wysoka rentowność bieżąca portfela (obecnie prawie 3.5%, choć z czasem będzie ona spadać).
Jeśli chodzi o otoczenie rynkowe, to należy zwrócić uwagę przede wszystkim na trwający cykl luzowania polityki pieniężnej przez EBC. Obecnie stopa depozytowa wynosi 3% (wobec 4% w końcówce 2023 i pierwszym półroczu 2024 roku), co jest poziomem dość wysokim jak na europejskie warunki – wyżej niż obecnie stopa była tylko w latach 2000-2001, krótko w 2008 i w latach 2023-2024. Według prognoz ekonomistów i wycen rynkowych w pierwszym półroczu możemy się spodziewać dalszych 3-4 obniżek, które powinny sprowadzić stopę do mniej więcej neutralnego poziomu blisko 2%, gdzie miałaby się utrzymać w średnim terminie. Na dłuższym końcu krzywej mamy obecnie do czynienia z relatywnie wysokimi rentownościami – w rejonach 2.5% dla niemieckiej 10-letniej obligacji. Zważywszy na spodziewane obniżki stóp procentowych i patrząc na utrzymującą się od kilku lat słabość europejskiej, a zwłaszcza niemieckiej, gospodarki wydaje się, że jest tu pewna przestrzeń do spadku rentowności (wzrostu cen obligacji). Jednocześnie spready kredytowe bardzo wyraźnie zawęziły się na przestrzeni ostatniego roku, ale w Polsce i szerzej w Europie Środkowej wciąż pozostają na podwyższonych poziomach. Oznacza to, że obligacje z naszego regionu wciąż powinny dawać wyraźnie wyższe stopy zwrotu, niż na zachodzie Europy czy w USA. W takim otoczeniu spodziewamy się, że wynik na poziomie 2-3% w 2025 roku jest jak najbardziej realny, przy czym pierwsze półrocze zapowiada się zdecydowanie lepiej, niż drugie.
Czynniki ryzyka
Po stronie ryzyk należy pamiętać przede wszystkim o sytuacji geopolitycznej – trwającej wojnie w Ukrainie czy możliwości wybuchu jakiegoś nowego konfliktu. Drugim czynnikiem, który mógłby negatywnie wpłynąć na rynek, jest ryzyko eskalacji wojen handlowych zapoczątkowanych cłami nałożonymi na inne kraje przez Donalda Trumpa. W skrajnym scenariuszu mogłoby to doprowadzić do istotnego wzrostu globalnej inflacji, a tym samym przełożyć się na wzrost rentowności obligacji. Wspomniane spready kredytowe mogłyby z kolei rozszerzyć się w przypadku gwałtownego spowolnienia gospodarczego i długotrwałej recesji.
Podsumowanie
Biorąc pod uwagę nakreśloną powyżej sytuację rynkową oraz wskazane główne ryzyka uważamy, że subfundusz Generali Euro ma w obecnej sytuacji duży potencjał do generowania stóp zwrotu znacząco wyższych niż oprocentowanie depozytów walutowych oferowanych w polskich bankach. W tym kontekście inwestycja w Generali Euro wydaje się atrakcyjna zwłaszcza dla tych osób lub przedsiębiorstw, które mają lub chciałyby zbudować oszczędności w stabilnej, zagranicznej walucie, jaką bez wątpienia jest euro.
Dokonując inwestycji w jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych wycenianych w walutach obcych, warto zapoznać się z zasadami opodatkowania wyniku z inwestycji. O tym, w jaki sposób się to odbywa, piszemy w pkt 18-22 naszego Q&A.
INFORMACJA PRAWNA
Generali Investments Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. („Towarzystwo”) z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Senatorskiej 18 (00-082 Warszawa), wpisane do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejestrowy dla m. st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy pod numerem KRS 50329, NIP: 527-10-24-937, kapitał zakładowy 21 687 900,00 PLN, opłacony w całości, działa na podstawie decyzji Komisji Papierów Wartościowych (obecnie: Komisja Nadzoru Finansowego) z dnia 1 czerwca 1995 r., nr decyzji KPW-4073-195 95 i świadczy usługi pośrednictwa w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa.
Materiały dotyczące funduszy oferowanych przez Towarzystwo umieszczone na stronach serwisu internetowego publikowanego w domenie generali-investments.pl mają charakter informacyjny lub reklamowy oraz nie stanowią umowy, ani nie są dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa. Nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, usługi doradztwa inwestycyjnego, udzielania rekomendacji dotyczącej instrumentów finansowych, jak również nie stanowią informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną lub rekomendacji inwestycyjnej opisanych w art. 3 ust. 1 pkt 34) i 35) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w sprawie nadużyć na rynku, a także nie są formą doradztwa finansowego, podatkowego lub prawnego.
Materiały nie zawierają pełnych informacji niezbędnych do podjęcia decyzji inwestycyjnej oraz oceny ryzyka związanego z inwestycją w fundusze inwestycyjne. Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych należy zapoznać się z dokumentem zawierającym kluczowe informacje (KID) oraz w przypadku SFIO i FIZ z Informacją dla Klientów AFI, a także z Prospektem Informacyjnym, zawierającymi szczegółowe informacje w zakresie: polityki inwestycyjnej, czynników ryzyka, zasad sprzedaży jednostek uczestnictwa, praw uczestników oraz z tabelą opłat manipulacyjnych i informacjami podatkowymi, dostępnymi w siedzibie Towarzystwa oraz na stronie internetowej: www.generali-investments.pl w lokalizacji https://www.generali-investments.pl/contents/pl/klient-indywidualny/dokumenty w zakładce „Dokumenty” (odpowiednio w zakładce „Prospekty funduszy”, „KID”, „Dokumenty i Regulaminy”). Dokumenty są sporządzone w języku polskim. Ryzyko inwestycyjne subfunduszy opisane jest w punktach Opis ryzyka związanego z inwestowaniem w Jednostki Uczestnictwa Subfunduszu, w tym ryzyka związanego z przyjętą polityką inwestycyjną Subfunduszu oraz Opis ryzyka inwestycyjnego związanego z uczestnictwem w Subfunduszu. Prawa uczestników funduszu są opisane w Prospekcie Informacyjnym w punkcie Zwięzłe określenie praw Uczestników Funduszu.
Towarzystwo ani fundusze inwestycyjne nie gwarantują osiągnięcia celów inwestycyjnych. Inwestując w subfundusze inwestycyjne uczestnik nabywa jednostki uczestnictwa tych subfunduszy, a nie aktywa bazowe będące przedmiotem inwestycji samego subfunduszu. Korzyściom wynikającym z inwestowania towarzyszą także ryzyka. Uczestnik musi się liczyć z możliwością zmniejszenia lub utraty całości lub części zainwestowanych środków. Indywidualna stopa zwrotu z inwestycji nie jest tożsama z wynikami inwestycyjnymi subfunduszu i jest uzależniona od wartości jednostki uczestnictwa w momencie jej zbycia i odkupienia przez subfundusz oraz od poziomu pobranych opłat manipulacyjnych i podatku obciążającego dochód z inwestycji. Opodatkowanie zależy od indywidualnej sytuacji klienta i może ulec zmianie w przyszłości. Przedstawiane informacje finansowe dotyczą wskazanego okresu w przeszłości, a wyniki osiągnięte w przeszłości nie gwarantują zwrotów z przyszłych inwestycji. Wynik będzie się różnić w zależności od funkcjonowania rynku i okresu posiadania inwestycji. Prezentowane wyniki nie uwzględniają opłat manipulacyjnych związanych z inwestycją w dany subfundusz oraz podatków.
W zależności od przyjętej polityki inwestycyjnej, subfundusze mogą lokować aktywa w papiery wartościowe, instrumenty rynku pieniężnego oraz inne kategorie lokat, a ponadto ze względu na skład portfela oraz realizowaną strategię zarzadzania, wartość jednostki uczestnictwa może podlegać dużej zmienności. Duża zmienność wartości aktywów netto: Generali Akcje Małych i Średnich Spółek, Generali Akcje Value, Generali Akcji Rynków Wschodzących, Generali Korona Akcje, Generali Korona Zrównoważony, Generali Stabilny Wzrost, Generali Surowców, Generali Akcji: Megatrendy w Generali Fundusze FIO oraz Generali Obligacje Aktywny, Generali Złota, Generali Akcji: Lifestyles, Generali Akcji Ekologicznych Globalny, Generali Obligacje: Globalne Rynki Wschodzące, Generali Akcji Ekologicznych Europejski w Generali Fundusze SFIO.
Możliwe lokaty ponad 35% wartości aktywów Generali Korona Obligacji Uniwersalny, Generali Korona Obligacje, Generali Stabilny Wzrost, Generali Korona Zrównoważony, Generali Złota, Generali Obligacji Uniwersalny Plus, SGB Dłużny, Generali Akcji: Lifestyles Generali Obligacje Aktywny, Generali Euro, Generali Konserwatywny, Generali Dolar, Generali Akcji: Megatrendy, Generali Surowców, Generali Obligacji Krótkoterminowy w papiery wartościowe emitowane, poręczane lub gwarantowane przez Skarb Państwa albo Narodowy Bank Polski, a w przypadku Generali Dolar, Generali Konserwatywny, Generali Surowców, Generali Akcji: Megatrendy, oraz Generali Obligacji Krótkoterminowy także w papiery wartościowe emitowane, poręczane lub gwarantowane przez: Australię, Austrię, Belgię, Bułgarię, Cypr, Czechy, Danię, Estonię, Finlandię, Francję, Grecję, Hiszpanię, Holandię, Irlandię, Islandię, Japonię, Kanadę, Koreę Południową, Litwę, Luksemburg, Łotwę, Maltę, Meksyk, Niemcy, Norwegię, Nową Zelandię, Polskę, Portugalię, Rumunię, Słowację, Słowenię, Stany Zjednoczone, Szwajcarię, Szwecję, Turcję, Węgry, Wielką Brytanię, Włochy oraz Europejski Bank Inwestycyjny i Bank Światowy (Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju), w przypadku SGB Obligacji Uniwersalny w papiery wartościowe emitowane przez Skarb Państwa, Narodowy Bank Polski, jednostkę samorządu terytorialnego, państwo członkowskie, jednostkę samorządu terytorialnego państwa członkowskiego, państwo należące do OECD lub międzynarodową instytucję finansową, której członkiem jest Rzeczpospolita Polska lub co najmniej jedno państwo członkowskie, a w przypadku Generali Euro i Generali Obligacje Aktywny także w papiery wartościowe emitowane, poręczane lub gwarantowane przez: Austrię, Belgię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Cypr, Danię, Estonię, Finlandię, Francję, Grecję, Hiszpanię, Holandię, Irlandię, Islandię, Litwę, Luksemburg, Łotwę, Maltę, Niemcy, Norwegię, Polskę, Portugalię, Rumunię, Słowację, Słowenię, Szwajcarię, Szwecję, Turcję, Węgry, Wielką Brytanię, Włochy oraz Europejski Bank Inwestycyjny i Bank Światowy (Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju).
Materiały zostały przygotowane przez Towarzystwo z dołożeniem należytej staranności i z wykorzystaniem najlepszej wiedzy autora oraz opierają się na ocenie autora w momencie ich tworzenia i w stosunku do bieżącego stanu prawnego, podatkowego i faktycznego, który może ulec zmianie bez uprzedniego poinformowania. W materiałach użyto informacji ze źródeł własnych (www.generali-investments.pl) oraz z publicznie dostępnych. Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności za negatywne skutki wynikające z użytku treści zawartych w materiałach. Wszelkie prawa autorskie do materiałów przysługują wyłącznie Towarzystwu. Powielanie, publikowanie bądź rozpowszechnianie w jakikolwiek inny sposób całości lub części materiałów bez zgody Towarzystwa jest zabronione.
Źródło informacji: Generali Investments TFI S.A.
![Prognozy inwestycyjne Generali Investments TFI na 2025 rok Biuro prasowe](https://www.newseria.pl/files/603113524/prognozy-25-1200x675-16x9-haslo,w_300,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Prognozy inwestycyjne Generali Investments TFI na 2025 rok
![5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego](https://www.newseria.pl/files/_uploaded/glownekonf_1096215185,w_216,wo_300,ho_169,_small.jpg)
5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego
![Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników](https://www.newseria.pl/files/_uploaded/glownekonf_1521939656,w_169,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
![](/files/11111/n-innowacje.png)
Ochrona środowiska
![](https://www.newseria.pl/files/11111/robot-homa-appliances-pwuyhvjglhg-unsplash,w_274,_small.jpg)
Nowe inicjatywy KE będą odpowiedzią na kryzys konkurencyjności. Pomóc ma przemysł zielonych technologii
Instytucje unijne szukają pomysłów na to, jak odbudowywać konkurencyjność europejskiego przemysłu. Wśród kluczowych działań eksperci wymieniają m.in. uproszczenie regulacji oraz większe inwestycje w cyfryzację i zielone technologie. Na tych założeniach opiera się opublikowany niedawno Kompas Konkurencyjności, czyli jedna z pierwszych inicjatyw nowej KE, który ma wyznaczyć strategiczne kierunki działań na nadchodzące lata. Niedługo Komisja zaprezentuje też kolejną inicjatywę – Clean Industrial Deal, mającą wspierać europejskie firmy w osiąganiu neutralności klimatycznej bez osłabiania ich pozycji na globalnym rynku.
Prawo
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców chciałby zyskać nowe kompetencje. Wśród nich mediacje między przedsiębiorcami
![](https://www.newseria.pl/files/11111/msp-ustawa-rzecznik-foto,w_133,_small.jpg)
W resorcie rozwoju trwają prace nad nowelizacją ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Agnieszka Majewska, która piastuje to stanowisko od połowy 2024 roku, podkreśla, że rzecznikowi potrzebna jest inicjatywa ustawodawcza, a nie tylko możliwość opiniowania procedowanych ustaw. Chciałaby także zajmować się prawami rolników oraz mediacjami między przedsiębiorcami.
Edukacja
Idea STEM zmienia podejście do edukacji dzieci na całym świecie. Doświadczanie i współpraca zamiast wykładów
![](https://www.newseria.pl/files/11111/edukacja-stem-foto,w_133,_small.jpg)
Odejście od wykładowej metody prowadzenia zajęć na rzecz doświadczeń, współpracy i partnerskich relacji z nauczycielem to podstawowe założenia idei edukacyjnej STEM. Ma ona wspierać rozwój dzieci i młodzieży w kierunkach, jakie wytycza zmieniająca się rzeczywistość i na jakie nastawiony będzie rynek pracy za kilka lat. Globalnie rynek edukacji STEM do końca dekady podwoi swoje przychody. Ten światowy trend jest obserwowany i rozwijany również w Polsce, m.in. poprzez projekt STEM Kindloteka.
Partner serwisu
Szkolenia
![](https://www.newseria.pl/files/11111/ramka-prawa-akademia-newser_1,w_274,_small.jpg)
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.