Komunikaty PR

Czy akcje spółek motoryzacyjnych są opłacalną inwestycją?

2021-04-27  |  10:00
Biuro prasowe
Kontakt

Hanna Gehrke - Gut
GutPR Hanna Gehrke - Gut

ul. Ludwika Rydygiera 14/14
50-249 Wrocław
gutpr|gutpr.pl| |gutpr|gutpr.pl
512078181
gutpr.pl

Obrót papierów wartościowych, w skrócie akcji, dla wielu początkujących inwestorów może stanowić skomplikowane zagadnienie. Jednak inwestowanie jest dostępne dla każdej pełnoletniej osoby, która posiada kapitał inwestorski. Jak tego kapitału nie stracić, by „zyski zadbały o siebie same” – jak mówi stare powiedzenie inwestorów? O możliwościach lokowania swojego kapitału i atrakcyjności akcji spółek motoryzacyjnych opowiada Jacek Fijołek, prezes zarządu JCK S.A. i założyciel marki CarForFriend.pl.

Pomimo, a być może właśnie dokładnie z powodu zawirowań związanych z pandemią koronawirusa, obrót giełdowy ciągle dostarcza wielu okazji do wypracowania zysków – również w przypadku początkujących inwestorów chcących odpowiednio ulokować swój kapitał. W jaki sposób rozpocząć swoją przygodę z giełdą? W co najlepiej inwestować?

Jak mówi Jacek Fijołek, prezes zarządu JCK S.A. właściciela marki CarForFriend.pl zajmującej się internetowym doradztwem oraz dostawą pojazdów używanych do Polski, Niemiec i Czech, przed podjęciem decyzji o konkretnej inwestycji warto nie tylko zebrać podstawową wiedzę na temat tego typu działalności, ale również odróżnić sam proces inwestowania od spekulacji:

- Główną różnicą pomiędzy inwestowaniem, a spekulacją jest długość ich trwania. Inwestowanie to proces długoterminowy. Spekulacja natomiast to działanie krótkoterminowe. Pamiętajmy jednak, że mimo krótszego czasu trwania, rozwiązanie to wcale nie jest prostsze i nie gwarantuje szybkiego zarobku. W mojej opinii, spekulantem można zostać dopiero po zaliczeniu pełnego cyklu koniunktury na giełdzie, który zwykle trwa około 12 lat.

Na jakie akcje warto obecnie postawić? Jacek Fijołek podkreśla również wpływ danej „mody” na zachowania rynku – Aktualnie, swoją popularność przeżywa lokowanie środków w spółki zajmujące się grami komputerowymi. Jednak zaczynając swoją przygodę z inwestowaniem, polecałbym raczej branże, które mogą być w pewnym stopniu bezpieczniejsze – takie jak na przykład spółki motoryzacyjne.

Zyskowna pierwotność

Dlaczego warto inwestować w spółki motoryzacyjne? Według prezesa zarządu JCK S.A., inwestycje w motoryzację są o tyle bezpieczne, że w odróżnieniu od innych firm zaspokajają pewną stałą i naturalną potrzebę człowieka, czyli dążenie do przemieszczania się:

- Mówiąc o branży motoryzacyjnej, możemy dyskutować niezliczoną ilość czasu o tym, czy samochody produkowane za kilkanaście lat będą hybrydowe, wodorowe czy napędzane jeszcze innym, nowym rodzajem paliwa. Nigdy jednak nie zmienimy roli oraz znaczenia motoryzacji dla prosperowania społeczeństwa i jego codziennej logistyki. Dzięki spełnianiu tej naturalnej, podstawowej potrzeby przemieszczania się, spółki motoryzacyjne oraz ich działalność i produkty będą zawsze warte uwagi pod względem zyskownego inwestowania.

Trzeba jednak pamiętać, że lokowanie kapitału w dowolną spółkę motoryzacyjną może okazać się mało opłacalne. Prezes zarządu JCK Sp. z o.o wyjaśnia, że może się tak dziać w przypadku inwestowania w spółki, które posiadają duży udział kapitału państwowego, co w przypadku firm motoryzacyjnych się nie sprawdza.   

Powołując się na przykłady zaczerpnięte z przeszłości, można śmiało powiedzieć, że spółki posiadające kapitał państwowy okazywały się być wyjątkowo nietrafnymi inwestycjami, tracąc na swojej wartości i kończąc jako odsprzedane do innych, prywatnych spółek. Co więcej, szukając odpowiednich firm do inwestowania na giełdzie, unikałbym także spółek prowadzących działalność w wyjątkowo „konserwatywny” sposób. Zarabia się tam, gdzie zachodzą zmiany! Motoryzacja jest sektorem, który ciągle wymaga nieskończonej i ciągłej ilości innowacji. Konkurencja na tym rynku w światowej skali jest ogromna, dlatego im bardziej innowacyjna firma i rozwojowy projekt, tym większa staje się możliwość zarobienia pieniędzy – oczywiście przy zachowaniu świadomości o rosnącym obok ryzyku. Kupowanie akcji firm, które wciąż robią stare modele silników diesla czy filtry cząstek stałych do nich nie będą więc dobrym materiałem na długoterminową i przynoszącą zysk inwestycję.

W jaki sposób zatem wybierać firmy z branży motoryzacyjnej, które mogą pozwolić nam na pomnożenie w pewnej perspektywie czasu zainwestowanych środków?

Kierunek - zmiana

Jak mówi założyciel marki CarForFriend.pl, metoda jest prosta – trzeba szukać zmian.  

- Na giełdzie zarabia się wtedy, kiedy jest ruch rozumiany jako zmiana. Nasza spółka działa właśnie tam, gdzie zachodzą intensywne zmiany – choć przedmiotem naszej działalności należymy do branży motoryzacyjnej, sektorowo jesteśmy w e-commerce. Od 2018 roku zaczęliśmy przekonywać Klientów do zakupu samochodów online. Dzięki naszym działaniom, klienci coraz ufniej i chętnej decydują się na tego typu formę pozyskiwania dobrych i sprawdzonych pojazdów. 2020 rok spowodował, że ta tendencja przyśpieszyła. Szacuję, że w 40-50% stało się to dzięki naszej pracy, wiedzy i doświadczeniu, ale w drugiej połowie przez pandemię i fakt, że transport publiczny został mocno ograniczony, a ludzie pomimo trudności wciąż chcieli i musieli się przemieszczać. Dlatego JCK to spółka działa w obszarze, który podlega dynamicznym wzrostom a my byliśmy niejako gotowi na ten wzrost od dwóch czy trzech lat.

Jacek Fijołek wyjaśnia także, że JCK S.A. specjalizuje się w innowacjach procesowych, definiując je na nowo i wdrażając nowe rozwiązania w zakresie usług, spełniające szybko i dokładnie oczekiwania klientów: Nie jesteśmy firmą opartą na innowacji technologicznej czy związanej z odkryciem biotechnologicznym - zajmujemy się usługami, które od zawsze były i długo jeszcze będą obecne w życiu codziennym. Nasza innowacyjność nie polega na tym, że wymyśliliśmy produkt który „być może?” się przyda. Dostarczamy najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie logistyki, finansowania, doradztwa, które pozwalają spełniać w aktualny do czasu sposób, potrzeby ludzi związane z niezmienną od wieków społeczną potrzebą podróżowania.

Inwestowanie na wyciągnięcie ręki

Czy każdy może zainwestować? Proces sprzedaży akcji JCK S.A. na platformie Beesfund dedykowany jest wszystkim osobom fizycznym i prawnym. Mają one możliwość pozyskania udziałów w firmie do końca maja.

- Decyzję o przekształceniu Spółki z o.o.  w akcyjną podjęliśmy ze względu na nasze  pozytywne doświadczenia z crowdfoundingiem, czyli zbieraniem pieniędzy z zewnętrznych, pozabankowych źródeł. Dzięki rzetelnej współpracy z klientem indywidualnym, mamy możliwość pozyskania nie tylko zaangażowania kapitałowego poszczególnych osób i firm prywatnych, ale także stworzenia bazy naszych ambasadorów, polecających nasze usługi i wpływających na rozpoznawalność marki. Z naszej perspektywy jest to o wiele korzystniejsze rozwiązanie, niż finansowanie bankowe.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: GutPR Hanna Gehrke - Gut
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Giełda Siedem lat rozwoju - podsumowanie rozwoju GPW w Warszawie w latach 2017-2023 Biuro prasowe
2024-07-10 | 12:30

Siedem lat rozwoju - podsumowanie rozwoju GPW w Warszawie w latach 2017-2023

Stabilność, bardzo dobre wyniki finansowe i otwarte drogi rozwoju – tak o sytuacji Grupy Kapitałowej GPW na progu zmian we władzach Giełdy Papierów Wartościowych
Giełda DNA Medical Group planuje debiut na warszawskiej giełdzie
2024-06-05 | 10:00

DNA Medical Group planuje debiut na warszawskiej giełdzie

DNA Medical Group - firma medyczna działająca w branży badań genetycznych, planuje debiut na rynku NewConnect. Wcześniej spółka chce pozyskać finansowanie od inwestorów na
Giełda Wyniki za I kwartał – powrót korporacyjnego optymizmu?
2024-05-29 | 10:30

Wyniki za I kwartał – powrót korporacyjnego optymizmu?

Spółki amerykańskie reprezentowane w indeksie S&P 500 notowały wyniki lepsze od oczekiwań; tymczasem w europejskim indeksie Stoxx 600 również jest poprawa, ale niejednorodna

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Przedsiębiorcy czekają na doprecyzowanie przepisów dotyczących Małego ZUS-u Plus. W sądach toczy się ponad 600 spraw z ZUS-em

Oddziały Biura Rzecznika MŚP prowadzą już ponad 600 spraw dotyczących Małego ZUS-u Plus. Przedmiotem sporu z ZUS-em jest interpretacja, jak długo – dwa czy trzy lata – powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek. Pod koniec czerwca Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok, w którym podzielił korzystną dla przedsiębiorców argumentację Rzecznika MŚP. – Nie stanowi on jeszcze o linii interpretacyjnej. Czekamy na wejście w życie ustawy deregulacyjnej, która ułatwi od stycznia przedsiębiorcom przechodzenie na Mały ZUS Plus – mówi Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Problemy społeczne

Awaria CrowdStrike’a miała podobne skutki jak potencjalny cyberatak. Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki

Ogromna awaria systemu Windows, wywołanego błędem w aktualizacji oprogramowania CrowdStrike, doprowadziła do globalnego paraliżu. Przestały działać systemy istotne z perspektywy codziennego życia milionów ludzi. Tylko w piątek odwołano kilka tysięcy lotów na całym świecie,  a w części regionów w USA nie działał numer alarmowy. – To pokazuje, że im bardziej jesteśmy uzależnieni od technologii, tym łatwiej wykluczyć wręcz całe gałęzie gospodarki, a podobne skutki mógłby mieć cyberatak – ocenia Krzysztof Izdebski z Fundacji im. Stefana Batorego. Jego zdaniem tego typu incydenty są nie do uniknięcia i trzeba się na nie lepiej przygotować.

Ochrona środowiska

Nowelizacja przepisów ma przyspieszyć rozwój farm wiatrowych. Do 2040 roku Polska może mieć zainstalowane w nich ponad 40 GW mocy

Jeszcze w tym kwartale ma zostać przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Nowelizacja zmniejsza minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań do 500 m. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ocenia, że zmiana odległości zwiększy potencjał energetyki wiatrowej do 2040 roku nawet dwukrotnie, do poziomu 41,1 GW. – Branża czeka też na przyspieszenie procedur, przede wszystkim procedury środowiskowej i całego procesu zmiany przeznaczenia gruntów – mówi Anna Kosińska, członkini zarządu Res Global Investment.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.