Debiut obligacji firmy PROFBUD na rynku Catalyst – kamień milowy w rozwoju Grupy
Wraz z końcem sierpnia br. na rynku Catalyst zadebiutowały obligacje wyemitowane przez spółkę INFINITY S.A. – spółkę dominującą grupy kapitałowej działającej pod marką PROFBUD. Jest to 131. emitent papierów dłużnych na rynku Catalyst oraz 13. debiut na tym rynku w 2021 roku. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele GPW oraz Członkowie Zarządu, przedstawiając plany rozwoju firmy w kolejnych latach.
Spółka INFINITY S.A. będąca emitentem obligacji tworzy grupę kapitałową działającą pod marką PROFBUD. Firma od ponad 11 lat prowadzi działalność deweloperską, realizując wysokiej jakości projekty w atrakcyjnych lokalizacjach, głównie na terenie Warszawy oraz Łodzi.
Dnia 26 sierpnia br. w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych odbył się uroczysty debiut obligacji dewelopera na rynku Catalyst. Spółka wyemitowała obligacje w publicznej emisji pozyskując 11 mln kapitału, które wprowadziła do giełdowego obrotu. Obligacje są oprocentowane według stopy zmiennej Wibor 3M, powiększonej o marżę w wysokości 4,65%. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele GPW oraz Członkowie Zarządu firmy PROFBUD, w tym Prezes Paweł Malinowski, który wygłosił przemówienie i przedstawił dalsze plany rozwoju przedsiębiorstwa – Przyszłość jest barwna i ambitna. Na dzień dzisiejszy naszym celem w ciągu najbliższych 4 lat jest realizacja planu sprzedażowego na poziomie 500 mieszkań rocznie. Jeszcze w tym roku planujemy rozpoczęcie sprzedaży kolejnych pięciu projektów, z czego cztery znajdują się w Warszawie, a jedna w Łodzi. Bank ziemi przy założeniu sprzedaży 500 mieszkań rocznie mamy zapełniony na około 7 lat. Dziękuję wszystkim osobom, które były zaangażowane w przygotowanie obligacji oraz wejście na rynek Catalyst. Jest to kolejny kamień milowy w rozwoju naszej grupy i działalności firmy PROFBUD. Cytując Kardynała Stefana Wyszyńskiego „Tylko orły szybują nad graniami i nie lękają się przepaści, wichrów i burz. Musicie mieć w sobie coś z orłów! – serce orle i wzrok orli ku przyszłości. Pamiętajcie – orły to wolne ptaki, bo szybują wysoko”. – mówił Prezes Zarządu firmy PROFBUD.
INFINITY S.A. jest 131. emitentem papierów dłużnych na rynku Catalyst oraz 13. debiutem na rynku w 2021 roku. Dla firm deweloperskich emisja obligacji korporacyjnych jest m.in. jednym ze sposobów na zdobycie środków pieniężnych do realizacji kolejnych inwestycji. Rynek to dla nich atrakcyjna przestrzeń, ze względu na większą elastyczność oraz efektywność wykorzystywanych środków. Jak tłumaczą specjaliści kapitał pozyskiwany z emisji obligacji może zostać efektywnie wykorzystywany przez kilka lat, a w razie potrzeby transferowany pomiędzy realizowanymi projektami, co w przypadku tradycyjnego kredytu nie jest możliwe. Emitując obligacje deweloperzy o ugruntowanej pozycji rynkowej nie muszą także wskazywać celu emisji np. z przeznaczeniem na powiększenie banku ziemi. Najczęściej firmy łączą więc oba sposoby finansowania – kredyty przypisują pod konkretne projekty, natomiast środki z emisji obligacji wykorzystują do uzupełniania braków[1].
Dodatkowo, jak wskazują specjaliści Domu Maklerskiego Navigator w swoim raporcie, sytuacja czternastu deweloperów mieszkaniowych z Catalyst po II kw. 2021 roku wygląda bardzo dobrze. Firmy deweloperskie znajdujące się na omawianym rynku znalazły nabywców na 6 310 lokali, co w porównaniu do I kw. 2021 roku daje wzrost na poziomie 2,3% i aż 119% porównując ten sam kwartał rok do roku. Wysoka podaż wynika m.in. z rekordowo niskich stóp procentowych oraz perspektywy silnego odbicia gospodarczego w kolejnych kwartałach. Duży wpływ na zainteresowanie Klientów zakupem mieszkań mają także banki, luzujące politykę kredytową i udzielające znacznie więcej kredytów hipotecznych[2].
Oczywiście koniunktura rynkowa w połączeniu z oprocentowaniem oferowanym przez emitenta wpływa na dużą ilość inwestorów chętnych na zakup obligacji deweloperów, traktowanych przez nich jako bezpieczne instrumenty inwestycyjne. Utrzymujący się trend sprzedażowy wpływa z kolei na deweloperów, którzy będą musieli zdecydować się na realizację nowych projektów inwestycyjnych. Co za tym idzie potrzebne będzie finansowanie i nowe emisje obligacji lub refinansowanie zapadających, do którego służy właśnie rynek Catalyst[3].
PROFBUD – firma deweloperska, która stawia na najwyższą jakość realizowanych projektów mieszkaniowych. Oferuje swoim Klientom mieszkania „szyte na miarę”. W ciągu ponad 11 lat działalności spółka zrealizowała wysokiej jakości projekty w atrakcyjnych lokalizacjach. Wszystkie inwestycje Profbud charakteryzują się sprawdzonymi rozwiązaniami architektonicznymi, wysokiej klasy materiałami, nowoczesnymi technologiami oraz nieszablonowym designem. Do projektów realizowanych obecnie na terenie Warszawy należą Zakątek Cybisa na Ursynowie, Osiedle Złota Oksza i Osiedle Ligia etap II na Ursusie oraz Osiedle Stella etap IV na Bemowie. Za flagowe projekty – Osiedle Awangarda i Yugo, Profbud otrzymał certyfikaty European Quality Certificate®. Firma jest członkiem Polskiego Związku Firm Deweloperskich.
[1] https://michaelstrom.pl/raporty-i-analizy/artykuly/140/Rynek-deweloperski-utrzymuje-wysokie-tempo
[2] https://navigatorcapital.pl/raport-sytuacja-deweloperow-mieszkaniowych-z-catalyst-po-2q-2021-r-2/
[3] https://michaelstrom.pl/raporty-i-analizy/artykuly/140/Rynek-deweloperski-utrzymuje-wysokie-tempo

Wycena prezesów #TOP 30 polskiej giełdy według SEC Newgate CEE

Big Cheese Studio S.A. ogłasza nowy plan rozwoju na 2025 rok!

Bankier.pl „Najpopularniejszym Serwisem Internetowym” wśród inwestorów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii


Praca

Ogromna baza magazynowa zbóż w Wielkopolsce do likwidacji. Pracę może stracić kilkaset osób
Baza magazynowa zbóż w Witoldowie to obiekt zarządzany od 30 lat przez spółkę Top Farms Wielkopolska, która prowadzi działalność na gruntach dzierżawionych z Zasobów Skarbu Państwa. Teraz baza ma zostać rozebrana, a wydzierżawiona ziemia – trafić do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Spółka Top Farms wnioskowała do KOWR-u o utworzenie ośrodków produkcji rolniczej, które umożliwiłyby dalsze funkcjonowanie wielu takich strategicznych obiektów rolniczych. Brak decyzji KOWR jest zagrożeniem dla stabilności dużych, nowoczesnych gospodarstw towarowych, a tym samym również dla bezpieczeństwa żywnościowego Polski.
Konsument
Eksperci apelują do Ministerstwa Zdrowia o zmianę w polityce nikotynowej. Powinna lepiej chronić dzieci i młodzież

Wprowadzanie kolejnych zakazów w ustawie tytoniowej nie przyniesie spodziewanego rezultatu – oceniają lekarze i terapeuci pracujący z osobami uzależnionymi. Według nich należy osobno rozpisać działania rozwiązujące problem na poziomie osób dorosłych, które już palą, i te, które będą nakierowane na ochronę dzieci i młodzieży przed dostępem do wyrobów nikotynowych. Stowarzyszenie Jump93 wraz z przedstawicielami środowisk psychiatrycznych i zdrowia publicznego zaapelowało o systemowe podejście do polityki nikotynowej, z uwzględnieniem potencjału strategii redukcji szkód.
Bankowość
Rynek oczekuje pierwszego cięcia stóp procentowych w Polsce w maju. Są ku temu przesłanki ekonomiczne

Na podstawie ostatnich wypowiedzi prof. Adama Glapińskiego, przewodniczącego Rady Polityki Pieniężnej, ekonomiści oczekują, że już na posiedzeniu 7 maja może zapaść pierwsza od ponad półtora roku decyzja o zmianie poziomu stóp procentowych w dół. RPP dostosuje się w ten sposób do polityki głównych banków centralnych oraz słabnącej presji inflacyjnej. Zdaniem prezesa Q Value będzie to działanie w dobrym kierunku, choć spóźnione i być może spowodowane czynnikami politycznymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.