Właściciele domów jednorodzinnych oraz zarządcy budynków mieszkalnych od 1 lipca

Właściciele domów jednorodzinnych oraz zarządcy budynków mieszkalnych od 1 lipca będą mieli obowiązek zgłaszania o źródle ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Obowiązek informacyjny dotyczy zarówno paliw, jak i paneli fotowoltaicznych. Gminy od lat walczą o to, aby nie ogrzewać domów nielegalnymi paliwami przy pomocy systemów antysmogowych.
- Zebrane dane będą niezwykle pomocne przy określaniu strategii kampanii samorządowych oraz planowaniu budżetu dla programów wpierających walkę ze smogiem. Pokaże to również realną skalę problemu, jaki występuje w regionach oraz pozwoli dobrać odpowiednie narzędzia kontroli stanu powietrza – mówi Michał Kierul, prezes zarządu SoftBlue SA.
Nowy przepis niesie za sobą obowiązek informacji, który został nałożony na właścicieli domów jednorodzinnych oraz zarządców budynków, którzy od 1 lipca będą mieli 12 miesięcy na zgłoszenie źródła ciepła, czyli pieców, kotłów, kominków oraz instalacji fotowoltaicznych. W przypadku nowopowstałych budynków termin zgłoszenia będzie wynosił 14 dni od uruchomienia źródła ciepła – czytamy na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Dane trafią z kolei do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, celem walki ze smogiem. Wniosek można wysłać zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej. Właściciele nieruchomości, którzy nie zgłoszą w odpowiednim terminie źródła ogrzewania, mogą narazić się na kary finansowe do 5 000 zł.
Zebrane informacje mają posłużyć gminom do walki ze smogiem, który jest ogromnym problemem, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Szacuje się, że w Polsce z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera ok. 45 tys. Polaków w ciągu roku. Jednostki samorządowe przeprowadzają różnego rodzaju kampanie informacyjne o szkodliwości opalania niewłaściwym paliwem. Na szeroką skalę organizowany jest również rządowy program „Czyste powietrze”, w ramach którego można uzyskać dofinansowanie m.in. na wymianę pieców lub kotłów, ocieplenie domu, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej.
Urzędnicy coraz częściej przechodzą do kontrofensywy, stosując zaawansowany technologicznie sprzęt. W czerwcu nastąpiła uroczysta prezentacja możliwości, jakie w sobie kryje głowica pomiarowa AirDron, która została dostarczona do powiatu słupskiego przez Centrum Badawczo Rozwojowe SoftBlue. Jak podkreślano w trakcie pokazu, dron antysmogowy ma być bardzo szeroko wykorzystywany, jednak jego głównym zadaniem jest dbanie o jakość powietrza oraz zdrowie mieszkańców.
- Podstawowym zastosowaniem AirDrona jest kontrola zanieczyszczenia powietrza oraz analiza dymów wydobywających się z kominów. Nasza profesjonalna głowica pomiarowa bada zanieczyszczenie powietrza w czasie rzeczywistym i pobiera próbki do analizy laboratoryjnej. Jesteśmy prekursorami tego rozwiązania oraz liderem na polskim rynku. Z naszego sprzętu korzystają zarówno samorządy, jak i instytucje badawcze, które potrzebują najdokładniejszych danych do analiz – komentuje Michał Kierul, prezes zarządu SoftBlue SA.
AirDron z powodzeniem może być wykorzystywany również do kontroli wycieków niebezpiecznych substancji, zwiększenia wydajności patroli straży miejskiej oraz wsparcia straży pożarnej w lokalizacji ognisk pożarów w trudno dostępnych miejscach.
AirDron trafił do tej pory m.in. do Okręgowego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Grudziądz oraz Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. Jak przekonuje Michał Kierul, dron ze względu na swoje wyjątkowo czułe parametry, nie jest urządzeniem lowcostowym. – Jako Centrum Badawczo Rozwojowe SoftBlue bierzemy na siebie zarówno proces analizy danych, jak i kalibrację sprzętu. AirDron jest jedynym dostępnym na naszym rynku urządzeniem, zapewniającym tak szczegółowe pomiary i analizę, których nie są w stanie zagwarantować konkurencyjne marki – podsumowuje Michał Kierul.

Wycena prezesów #TOP 30 polskiej giełdy według SEC Newgate CEE

Big Cheese Studio S.A. ogłasza nowy plan rozwoju na 2025 rok!

Bankier.pl „Najpopularniejszym Serwisem Internetowym” wśród inwestorów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
– Polska prezydencja skierowała oczy Europy na obronność – przekonuje Magdalena Sobkowiak-Czarnecka z KPRM. Większość europejskich państw jest zgodna, że najważniejszą kwestią jest obecnie finansowanie bezpieczeństwa i obronności. Jednym z priorytetów białej księgi w sprawie obronności europejskiej będzie Tarcza Wschód, która obejmuje umocnienia wzdłuż wschodniej i północnej granicy Polski.
Problemy społeczne
Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników

Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.
Motoryzacja
Pożary pojazdów elektrycznych są rzadsze niż spalinowych. W powszechnym przekonaniu jest odwrotnie, bo brakuje edukacji

Trzydzieści pożarów aut elektrycznych i niemal 9,5 tys. pożarów aut spalinowych – to statystyki za ubiegły rok. Jak podkreślają eksperci, statystycznie pojazdy elektryczne płoną rzadziej niż spalinowe. W przeliczeniu na tysiąc zarejestrowanych pojazdów wskaźnik pożarów w przypadku elektryków wynosi 0,372, a w przypadku aut spalinowych 0,424. Specjaliści są zgodni co do tego, że w powszechnym obiegu brakuje rzetelnej wiedzy na temat samochodów elektrycznych i ich bezpieczeństwa pożarowego.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.