Komunikaty PR

Awilux zawalczy o 100 milionów

2020-08-28  |  14:00
Biuro prasowe
Kontakt

Hanna Gehrke - Gut
GutPR Hanna Gehrke - Gut

ul. Ludwika Rydygiera 14/14
50-249 Wrocław
gutpr|gutpr.pl| |gutpr|gutpr.pl
512078181
gutpr.pl

Choć eksperci zapowiadają, że prawdziwy kryzys gospodarczy dopiero przed nami, producent okien i drzwi – firma Awilux – nie zwalnia tempa. Leszczyński producent wzbogacił właśnie swój park maszynowy o najnowszej generacji centrum tnąco-obróbcze, którego wartość wynosi ponad 5 mln zł i planuje rozbudowę zakładu. Wszystko po to, aby w tym roku spróbować przekroczyć magiczną granicę 100 milionów złotych oraz zapewnić dalszy wzrost w kolejnych latach.

Pierwsza połowa 2020 roku na chwilę przystopowała plany Awilux. Do czasu złagodzenia stanu epidemii wstrzymano wszystkie inwestycje i wprowadzono oszczędnościowy tryb awaryjny. Według opinii zarządu, najgorsza była niepewność odnośnie czasu trwania niesprzyjającej sytuacji. Najtrudniejszy okres w firmie trwał około 6-7 tygodni, a po 10 tygodniach Awilux powrócił do poprzednich wartości sprzedaży. Jednocześnie nastąpił powrót do bieżących inwestycji oraz planowania kolejnych – obejmujących rozbudowę hali produkcyjnej i magazynowej oraz zatrudnienie nowych pracowników.

 

Odwilż w gospodarce

Rzeczywistość zweryfikowała wiele prognoz związanych z czasem trwania zastoju w gospodarce. Rynki europejskie na chwile obecną pracują na normalnych, a nawet zwiększonych obrotach w stosunku do działania sprzed wybuchu pandemii - w ten sposób inwestorzy próbują nadrobić przerwy.  Jak mówi Marek Sprengel, Prezes Awilux: Aktualnie mamy tak dużo zamówień, że na niektóre nasze produkty trzeba czekać do października. To cieszy i uspakaja, ale czuję także niedosyt z powodu ograniczonych możliwości szybszej realizacji tych zamówień. Na szczęście w przypadku większości rozwiązań terminy są krótsze. Mamy również nadzieję, że nowe inwestycje w przyszłości udrożnią nasze wąskie gardła produkcyjne.

Firma Awilux w obecnej sytuacji powróciła do wstrzymanych wcześniej planów rozwojowych. Na hali produkcyjnej zakończył się opóźniony przez pandemię montaż automatycznej maszyny do produkcji okien PVC, która kosztowała ponad 5 milionów złotych. Awilux planuje także rozbudowę zakładu, do czego ma już przygotowane projekty, a teraz kompletuje dokumenty potrzebne do uzyskania pozwolenia na budowę. Gdy tylko te kwestie zostaną uregulowane, leszczyński producent okien i drzwi rozpocznie swoją inwestycję. W planach Awilux jest powstanie nowej hali produkcyjnej i powierzchni magazynowej, w związku z czym cały dotychczasowy obiekt podwoi swoją powierzchnię. W efekcie końcowym obiekt będzie miał ok. 12 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni.

W pogoni za sukcesem

- W ubiegłym roku osiągnęliśmy przychód liczący 87 milionów złotych. W tym roku chcemy przekroczyć magiczną granicę 100 milionów i wiele wskazuje na to, że jest to, pomimo spadków w okresie lockdownu,  wielce prawdopodobne. Do lipca utrzymaliśmy łączne przychody na podobnym poziomie, jak w tym samym okresie roku ubiegłego. Po zrealizowaniu inwestycji zatrudnimy dodatkowo około 50 nowych pracowników – a już teraz ekipa Awilux liczy 232 osoby. Oczywiście wszystkie założenia dotyczą sytuacji idealnej, czyli bez ponownego lockdownu – prognozuje Marek Sprengel.

Pandemia nie zniweczyła wszystkich planów

- Trudno nie zgodzić się z tym, że na początku epidemii koronawirusa, jak wszyscy, przeżyliśmy szok. Wielu inwestorów, którzy zamawiają u nas okna, wstrzymało swoje budowy. Naszymi głównymi odbiorcami są inwestorzy z Niemiec, Francji, krajów Beneluxu oraz Stanów Zjednoczonych, czyli z państw, w których zamrożenie gospodarki nastąpiło gwałtownie. Był to czas, w którym musieliśmy szybko zareagować, zweryfikować produkcję, wprowadzić tryb awaryjny, ciąć koszty spółki i oszczędzać. W kwietniu ograniczyliśmy czas pracy, wstrzymaliśmy wypłatę premii, a zarząd spółki zrezygnował całkowicie ze swojego wynagrodzenia. To był trudny czas – nigdy wcześniej nie musieliśmy podejmować takich decyzji. Kwiecień był nie tylko dla nas, ale i dla całej gospodarki najgorszym miesiącem. W maju przywróciliśmy normalny wymiar pracy, a w czerwcu wypłaciliśmy zaległe premie – mówi prezes firmy Awilux, Marek Sprengel.

Według Prezesa Awilux to przede wszystkim sposób prowadzenia firmy oparty na wzajemnym szacunku, zrozumieniu i lojalności pozwolił przedsiębiorstwu przetrwać trudny okres.

- O takiej załodze, jak pracownicy Awilux, każdy menedżer może tylko pomarzyć. Wybuch pandemii ukształtował w naszej firmie nowe zachowania. Pracownicy są systematycznie informowani o aktualnej sytuacji gospodarczej spółki, dzięki czemu są bardziej świadomi możliwych zagrożeń, ale i szans. Z pełną świadomością mogę powiedzieć, że mamy solidny i zaangażowany zespół, który bardzo identyfikuje się ze swoją firmą. To właśnie dzięki współpracy możemy rozwijać całe przedsiębiorstwo  – dodaje Marek Sprengel.

Firma Awilux produkuje okna dla wymagających klientów, którzy stawiają nie tylko na produkty wysokiej jakości, ale cenią także fachowe doradztwo i profesjonalny montaż. Leszczyński producent stolarki stawia na rozwój, który pozwoli firmie dostarczać najnowocześniejsze technologie okienne i drzwiowe, a co za tym idzie - osiągać coraz lepsze wyniki finansowe.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: GutPR Hanna Gehrke - Gut
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka Spoglądając w przyszłość Unii Europejskiej, czyli o wzmocnieniu bezpieczeństwa i konkurencyjności do 2040 roku Biuro prasowe
2025-06-30 | 10:00

Spoglądając w przyszłość Unii Europejskiej, czyli o wzmocnieniu bezpieczeństwa i konkurencyjności do 2040 roku

Kończy się prezydencja Polski w Radzie Unii Europejskiej. Warszawa weszła w tę rolę z ambitnymi deklaracjami dotyczącymi przede wszystkim bezpieczeństwa, rozwoju
Gospodarka Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie
2025-03-27 | 10:00

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Godzenie rozwoju zawodowego z życiem rodzinnym, argumentowanie swojej wartości oraz dowodzenie słuszności swoich pomysłów – to zaledwie kilka wyzwań, na jakie
Gospodarka Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan
2025-03-24 | 15:50

Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan

Prawie 300 postulatów deregulacyjnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, a dotyczących m.in podatków, zatrudnienia, cyfryzacji czy energetyki

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom

Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.

Transport

37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.

Prawo

Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchamia pilotaż krótszego tygodnia pracy. Zainteresowane wzięciem w nim udziału firmy będą się mogły ubiegać o wsparcie finansowe ze strony rządu. Politycy Nowej Lewicy, którzy są pomysłodawcami testu tego rozwiązania, przekonują, że finalnie zyskają na nim wszyscy, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, a ostrzeżenia o spodziewanych problemach gospodarki są mocno przesadzone.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.