BCC kończy przewodnictwo w RDS
OPEN MINDED GROUP Sp z o.o.
Fałata 2
02-534 Warszawa
pr|openmindedgroup.pl| |pr|openmindedgroup.pl
602600867
openmindedgroup.pl
W październiku zakończyło się roczne przewodnictwo Związku Pracodawców Business Centre Club w Radzie Dialogu Społecznego.
Przewodnictwo ZP BCC w Radzie Dialogu Społecznego przypadło na czas trwania agresji Rosji na Ukrainę oraz na rok wyborczy. Realizacja zadań Rady w tym trudnym okresie wymagała od wszystkich stron szczególnej odpowiedzialności oraz otwartości na dialog. Podczas kończącej się kadencji ZP BCC, udało się osiągnąć wiele z założonych celów, zwłaszcza zakończyć prace nad nowelizacją ustawy o RDS, która trafiła do Prezydenta RP, czy zwiększyć środki finansowe na funkcjonowanie Biura Rady. Niestety rola strony społecznej wciąż pozostawała umniejszana - poprzez pomijanie RDS w konsultowaniu istotnych rozwiązań prawnych i projektów ustaw.
Kończąca się kadencja ponownie uwidoczniła – z jednej strony istotną rola Rady w systemie prawnym i społeczno-gospodarczym, z drugiej – wszelkie mankamenty związane z niewykorzystywaniem tej roli - podkreślał Łukasz Bernatowicz Przewodniczący Rady Dialogu Społecznego, prezes ZP BCC.
W badaniu przeprowadzonym przez Departament Analiz i Inicjatyw Gospodarczych BCC wśród 2 000 przedsiębiorców 83 % ankietowanych oceniło dialog społeczny w Polsce jako mało skuteczny. Jednocześnie respondenci wskazali, że to na rządzie spoczywa największa rola w dbałości o prawidłowy przebieg dialogu społecznego (prawie 92%).
https://www.bcc.org.pl/wp-content/uploads/raport-ankieta-rynek-pracy.pdf
Mam nadzieję, że w wyniku przyjęcia zaproponowanej nowelizacji ustawy o RDS, Rada stanie się samodzielną, niezależną instytucją, z własnym budżetem i większymi uprawnieniami, adekwatnymi do wyzwań przyszłości. Stabilny i efektywny dialog społeczny jest jednym z kluczowych warunków budowania w naszym kraju gospodarki opartej na wiedzy i rozwoju społecznym - posumował prezes ZP BCC Łukasz Bernatowicz.
Pod przewodnictwem ZP BCC – odbyło się 8 posiedzeń plenarnych, w tym z udziałem Premiera i Prezydenta RP, 11 posiedzeń Prezydium RDS oraz 39 spotkań zespołów problemowych.
www.bcc.org.pl/rok-prezydencji-business-centre-club-w-radzie-dialogu-spolecznego/
Kontakt dla mediów:
- Agencja Open Minded Group pr@openmindedgroup.pl
- Business Centre Club: Renata Stefanowska renata.stefanowska@bcc.pl
Kontakt do eksperta: lukasz.bernatowicz@bcc.pl
Business Centre Club to największa w kraju ustawowa organizacja indywidualnych pracodawców. Członkowie Klubu zatrudniają ponad 400 tys. pracowników, przychody firm to ponad 200 miliardów złotych, a siedziby rozlokowane są w 250 miastach. Na terenie Polski działają 22 loże regionalne. Do BCC należą przedstawiciele wszystkich branż, międzynarodowe korporacje, instytucje finansowe i ubezpieczeniowe, firmy telekomunikacyjne, najwięksi polscy producenci, uczelnie wyższe, koncerny wydawnicze i znane kancelarie prawne. Członkami BCC – klubu przedsiębiorców są także prawnicy, dziennikarze, naukowcy, wydawcy, lekarze, wojskowi i studenci.
Business Centre Club w mediach społecznościowych: LinkedIn > Facebook > Twitter >

Spoglądając w przyszłość Unii Europejskiej, czyli o wzmocnieniu bezpieczeństwa i konkurencyjności do 2040 roku

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom
Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.
Transport
37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.
Prawo
Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchamia pilotaż krótszego tygodnia pracy. Zainteresowane wzięciem w nim udziału firmy będą się mogły ubiegać o wsparcie finansowe ze strony rządu. Politycy Nowej Lewicy, którzy są pomysłodawcami testu tego rozwiązania, przekonują, że finalnie zyskają na nim wszyscy, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, a ostrzeżenia o spodziewanych problemach gospodarki są mocno przesadzone.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.