BCC kończy przewodnictwo w RDS
OPEN MINDED GROUP Sp z o.o.
Fałata 2
02-534 Warszawa
pr|openmindedgroup.pl| |pr|openmindedgroup.pl
602600867
openmindedgroup.pl
W październiku zakończyło się roczne przewodnictwo Związku Pracodawców Business Centre Club w Radzie Dialogu Społecznego.
Przewodnictwo ZP BCC w Radzie Dialogu Społecznego przypadło na czas trwania agresji Rosji na Ukrainę oraz na rok wyborczy. Realizacja zadań Rady w tym trudnym okresie wymagała od wszystkich stron szczególnej odpowiedzialności oraz otwartości na dialog. Podczas kończącej się kadencji ZP BCC, udało się osiągnąć wiele z założonych celów, zwłaszcza zakończyć prace nad nowelizacją ustawy o RDS, która trafiła do Prezydenta RP, czy zwiększyć środki finansowe na funkcjonowanie Biura Rady. Niestety rola strony społecznej wciąż pozostawała umniejszana - poprzez pomijanie RDS w konsultowaniu istotnych rozwiązań prawnych i projektów ustaw.
Kończąca się kadencja ponownie uwidoczniła – z jednej strony istotną rola Rady w systemie prawnym i społeczno-gospodarczym, z drugiej – wszelkie mankamenty związane z niewykorzystywaniem tej roli - podkreślał Łukasz Bernatowicz Przewodniczący Rady Dialogu Społecznego, prezes ZP BCC.
W badaniu przeprowadzonym przez Departament Analiz i Inicjatyw Gospodarczych BCC wśród 2 000 przedsiębiorców 83 % ankietowanych oceniło dialog społeczny w Polsce jako mało skuteczny. Jednocześnie respondenci wskazali, że to na rządzie spoczywa największa rola w dbałości o prawidłowy przebieg dialogu społecznego (prawie 92%).
https://www.bcc.org.pl/wp-content/uploads/raport-ankieta-rynek-pracy.pdf
Mam nadzieję, że w wyniku przyjęcia zaproponowanej nowelizacji ustawy o RDS, Rada stanie się samodzielną, niezależną instytucją, z własnym budżetem i większymi uprawnieniami, adekwatnymi do wyzwań przyszłości. Stabilny i efektywny dialog społeczny jest jednym z kluczowych warunków budowania w naszym kraju gospodarki opartej na wiedzy i rozwoju społecznym - posumował prezes ZP BCC Łukasz Bernatowicz.
Pod przewodnictwem ZP BCC – odbyło się 8 posiedzeń plenarnych, w tym z udziałem Premiera i Prezydenta RP, 11 posiedzeń Prezydium RDS oraz 39 spotkań zespołów problemowych.
www.bcc.org.pl/rok-prezydencji-business-centre-club-w-radzie-dialogu-spolecznego/
Kontakt dla mediów:
- Agencja Open Minded Group pr@openmindedgroup.pl
- Business Centre Club: Renata Stefanowska renata.stefanowska@bcc.pl
Kontakt do eksperta: lukasz.bernatowicz@bcc.pl
Business Centre Club to największa w kraju ustawowa organizacja indywidualnych pracodawców. Członkowie Klubu zatrudniają ponad 400 tys. pracowników, przychody firm to ponad 200 miliardów złotych, a siedziby rozlokowane są w 250 miastach. Na terenie Polski działają 22 loże regionalne. Do BCC należą przedstawiciele wszystkich branż, międzynarodowe korporacje, instytucje finansowe i ubezpieczeniowe, firmy telekomunikacyjne, najwięksi polscy producenci, uczelnie wyższe, koncerny wydawnicze i znane kancelarie prawne. Członkami BCC – klubu przedsiębiorców są także prawnicy, dziennikarze, naukowcy, wydawcy, lekarze, wojskowi i studenci.
Business Centre Club w mediach społecznościowych: LinkedIn > Facebook > Twitter >
BCC: budżet, inwestycje, podatki
Cyfrowe Priorytety Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej
Rok 2024 jest rekordowym pod względem niewypłacalności na świecie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.