BCC kończy przewodnictwo w RDS
OPEN MINDED GROUP Sp z o.o.
Fałata 2
02-534 Warszawa
pr|openmindedgroup.pl| |pr|openmindedgroup.pl
602600867
openmindedgroup.pl
W październiku zakończyło się roczne przewodnictwo Związku Pracodawców Business Centre Club w Radzie Dialogu Społecznego.
Przewodnictwo ZP BCC w Radzie Dialogu Społecznego przypadło na czas trwania agresji Rosji na Ukrainę oraz na rok wyborczy. Realizacja zadań Rady w tym trudnym okresie wymagała od wszystkich stron szczególnej odpowiedzialności oraz otwartości na dialog. Podczas kończącej się kadencji ZP BCC, udało się osiągnąć wiele z założonych celów, zwłaszcza zakończyć prace nad nowelizacją ustawy o RDS, która trafiła do Prezydenta RP, czy zwiększyć środki finansowe na funkcjonowanie Biura Rady. Niestety rola strony społecznej wciąż pozostawała umniejszana - poprzez pomijanie RDS w konsultowaniu istotnych rozwiązań prawnych i projektów ustaw.
Kończąca się kadencja ponownie uwidoczniła – z jednej strony istotną rola Rady w systemie prawnym i społeczno-gospodarczym, z drugiej – wszelkie mankamenty związane z niewykorzystywaniem tej roli - podkreślał Łukasz Bernatowicz Przewodniczący Rady Dialogu Społecznego, prezes ZP BCC.
W badaniu przeprowadzonym przez Departament Analiz i Inicjatyw Gospodarczych BCC wśród 2 000 przedsiębiorców 83 % ankietowanych oceniło dialog społeczny w Polsce jako mało skuteczny. Jednocześnie respondenci wskazali, że to na rządzie spoczywa największa rola w dbałości o prawidłowy przebieg dialogu społecznego (prawie 92%).
https://www.bcc.org.pl/wp-content/uploads/raport-ankieta-rynek-pracy.pdf
Mam nadzieję, że w wyniku przyjęcia zaproponowanej nowelizacji ustawy o RDS, Rada stanie się samodzielną, niezależną instytucją, z własnym budżetem i większymi uprawnieniami, adekwatnymi do wyzwań przyszłości. Stabilny i efektywny dialog społeczny jest jednym z kluczowych warunków budowania w naszym kraju gospodarki opartej na wiedzy i rozwoju społecznym - posumował prezes ZP BCC Łukasz Bernatowicz.
Pod przewodnictwem ZP BCC – odbyło się 8 posiedzeń plenarnych, w tym z udziałem Premiera i Prezydenta RP, 11 posiedzeń Prezydium RDS oraz 39 spotkań zespołów problemowych.
www.bcc.org.pl/rok-prezydencji-business-centre-club-w-radzie-dialogu-spolecznego/
Kontakt dla mediów:
- Agencja Open Minded Group pr@openmindedgroup.pl
- Business Centre Club: Renata Stefanowska renata.stefanowska@bcc.pl
Kontakt do eksperta: lukasz.bernatowicz@bcc.pl
Business Centre Club to największa w kraju ustawowa organizacja indywidualnych pracodawców. Członkowie Klubu zatrudniają ponad 400 tys. pracowników, przychody firm to ponad 200 miliardów złotych, a siedziby rozlokowane są w 250 miastach. Na terenie Polski działają 22 loże regionalne. Do BCC należą przedstawiciele wszystkich branż, międzynarodowe korporacje, instytucje finansowe i ubezpieczeniowe, firmy telekomunikacyjne, najwięksi polscy producenci, uczelnie wyższe, koncerny wydawnicze i znane kancelarie prawne. Członkami BCC – klubu przedsiębiorców są także prawnicy, dziennikarze, naukowcy, wydawcy, lekarze, wojskowi i studenci.
Business Centre Club w mediach społecznościowych: LinkedIn > Facebook > Twitter >
Transformacja z unijnym dofinansowaniem
Perspektywy globalnego handlu
Sektor przemysłowy wyprodukował prawie 1,2 miliarda złotych długów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Polityka
Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja
Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.
Infrastruktura
Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców
W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.
Problemy społeczne
40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem
Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.