BCC REKOMENDACJE DLA NOWEGO RZĄDU

OPEN MINDED GROUP Sp z o.o.
Fałata 2
02-534 Warszawa
pr|openmindedgroup.pl| |pr|openmindedgroup.pl
602600867
openmindedgroup.pl
Dialog i legislacja, podatki, rynek pracy, finanse publiczne to główne tematy dyskutowane podczas ostatniego posiedzenia ministrów Gospodarczego Gabinetu Cieni-Think Tanku Business Centre Club na którym ministrowie - eksperci BCC przedstawili rekomendacje dla nowego rządu.
Posiedzenie otworzył przewodniczący Gospodarczego Gabinetu Cieni Jacek Goliszewski, który powitał gości w nowej, powyborczej rzeczywistości, a także w nowym składzie, przedstawiając nowego członka Gabinetu Cieni dr Marcina Mrowca – ministra gospodarki, głównego ekonomistę Grant Thornton.
Nadzieje i oczekiwania przedsiębiorców po 15 października znacząco wzrosły, nowa opcja polityczna jest im przyjaźniejsza. BCC z uwagą śledziło kampanię wyborczą, Sami również, w cyklu spotkań, oddaliśmy głos ekspertom gospodarczym wszystkich opcji politycznych, aby ułatwić przedsiębiorcom dokonanie właściwego wyboru. Teraz nadchodzi czas weryfikacji wyborczych zapowiedzi. - powiedział prezes BCC.
Gospodarczy Gabinet Cieni BCC nie chce być jednak tylko recenzentem działań nowego rządu. Jeszcze przed jego uformowaniem, chcemy przedstawić rekomendacje, dotyczące kluczowych zmian w ważnych obszarach z punktu widzenia przedsiębiorców i pracodawców w Polsce. Liczymy, że głos naszych ekspertów zostanie wysłuchany i wzięty pod uwagę przy tworzeniu programu gospodarczego przez Koalicję rządową, a nasze postulaty znajdą odzwierciedlenie w konkretnych rozwiązaniach legislacyjnych. Jesteśmy gotowi do rozpoczęcia merytorycznej dyskusji nad naszymi postulatami w trosce o polską gospodarkę i naszych przedsiębiorców. - dodał Jacek Goliszewski.
Makroekonomia i finanse publiczne
Minister finansów GGC BCC prof. Stanisław Gomułka rozpoczął spotkanie słowami:
Zapowiadany przez rząd koalicyjny duży wzrost udziału w PKB wydatków publicznych państwa na ochronę zdrowia, obronę narodową, szkolnictwo, badania, wsparcie budownictwa mieszkań na wynajem oraz pomoc dla niepełnosprawnych i ich rodzin, wraz z dużym spadkiem udziału dochodów budżetu państwa z podatku PIT oraz oczekiwany wzrost kosztu obsługi długu publicznego, stwarzają ryzyko dużego wzrostu relacji długu publicznego do PKB. Mowa o wzroście do poziomu powyżej konstytucyjnego limitu 60% w najbliższych kilku latach, a według prognozy MFW, do poziomu ok. 70% w przeciągu niespełna 10 lat.
Prof. Stanisław Gomułka podkreślił, że: aby zmniejszyć w sposób istotny ryzyko dużego kryzysu polskich finansów publicznych, głęboka i szybka restrukturyzacja sektora energetycznego powinna być finansowana głównie przez kapitał unijny oraz prywatny - polskich i zagranicznych inwestorów.
Ekspert wskazał też, że zapowiedziane przez nowe władze zakończenie "wojny prawnej" z UE i odpolitycznienie wymiaru sprawiedliwości będzie mieć stosunkowo szybko dwie pozytywne konsekwencje. Po pierwsze poprawi stan praworządności w Polsce, z korzyściami dla przedsiębiorców i obywateli. Po drugie przez ok. 4 lata zwiększy się bardzo znacznie (o ok. 60 mld euro) dopływ środków UE z pięcioletniego KPO oraz da dużo łatwiejszy dostęp do ok. 65 mld euro z siedmioletniej (2021-2027) perspektywy budżetowej UE.
Prawo i legislacja
Minister ds. prawa, mec. Ryszard Kalisz zauważył, że zmiana u steru władzy może być dla Polski ostatnią nadzieją na zażegnanie konfliktu z Brukselą, odblokowanie środków z KPO i co najważniejsze – wycofanie się z kontrowersyjnych reform wymiaru sprawiedliwości, celem przywrócenia społecznego zaufania do instytucji państwowych.
Powołanie nowego rządu, to doskonała okazja do ostatecznego usankcjonowania rozdziału między ministerstwem sprawiedliwości i prokuratorią generalną. Nowy rząd powinien skupić się na umocnieniu trójpodziału władzy i utrwaleniu demokratycznego systemu rządów. - mówił mec. Ryszard Kalisz
Deklarowane przez nową koalicję rządową wydłużenie vacatio legis do 6 miesięcy daje nadzieję na ustabilizowanie procesu tworzenia prawa oraz wydłużenie okresu na przygotowanie się do jego wdrożenia po stronie przedsiębiorstw – oraz powrót do dobrych zwyczajów rzetelnego dialogu w procesie tworzenia nowych (i naprawiania „starych”) regulacji. - podsumował Marcin Mrowiec – minister gospodarki BCC.
BCC po raz kolejny rekomendowało rezygnację z działań nacjonalizujących polską gospodarkę.
Działalność rządu w gospodarce powinna skoncentrować się na funkcjach regulacyjnych oraz na dbałości o rozwój konkurencji. Pierwszym etapem tego procesu powinien być przegląd majątku państwowego i wyłonienie aktywów, które muszą pozostać w rękach Skarbu Państwa lub pod kontrolą Państwa oraz aktywów koniecznych do sprzedaży lub przeznaczonych do likwidacji. – powiedziała Grażyna Magdziak, minister Skarbu i Prywatyzacji.
Funkcjonowanie przedsiębiorstw
Michał Borowski, minister ds. podatków wskazał na konieczność wprowadzenie przejrzystego, spójnego i stabilnego systemu podatkowego, tak aby stał się on jednym z najprostszych i najbardziej przejrzystych w UE. Zwrócił też uwagę na strategiczne znaczenie dla całej gospodarki projektu elektronicznego fakturowania i w związku z tym koniecznośc rzetelnego zweryfikowania stopnia gotowości zarówno administracji skarbowej, jak i przedsiębiorców do wdrożenia tego nowego rozwiązania i w razie potrzeby wydłużenia terminów implementacji.
Przewodniczący GGC zaapelował o podejmowania działań dla poprawy, cały czas, trudnej sytuacji gospodarczej dla przedsiębiorstw w wyniku m.in. wysokiej inflacji, niepewnych cen nośników energii, wysokich kosztów finansowania działalności.
Konieczne jest także zwiększanie konkurencyjności polskich firm i tym samym gospodarki poprzez inwestycje w nowe technologie, w tym szczególnie w oparciu o sztuczną inteligencję. Państwo powinno promować i wspierać tego rodzaju inwestycje poprzez akcje informacyjne i doradcze, jak również ulgi podatkowe i inwestycyjne, szczególnie dla mniejszych przedsiębiorstw-powiedział prezes BCC.
Kontakt dla mediów:
- Agencja Open Minded Group pr@openmindedgroup.pl
- Business Centre Club: Renata Stefanowska renata.stefanowska@bcc.pl

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan

BCC: budżet, inwestycje, podatki
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.