Ceny gazu i węgla spadają – czy na długo?
Vision Group
Woronicza 31/254
02-640 Warszawa Warszawa
visiongroup|visiongroup.pl| |visiongroup|visiongroup.pl
604198300
www.visiongroup.pl
Stosunkowo wysoka średnia temperatura ostatnich zimowych miesięcy rozgrzała nadzieje dotyczące stabilizacji cen na rynku surowców energetycznych. Pozytywnej tendencji sprzyja wzmocnienie złotego względem dolara i trendy na światowych rynkach. Ceny gazu i węgla powróciły do wartości sprzed rozpoczęcia kryzysu geopolitycznego w Europie – czy będą jeszcze niższe? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przygotowali prognozy dla rynku surowców energetycznych.
Ceny węgla spadają, jednak nadal są historycznie wysokie
Lokalny rynek odczuwa zmiany cen z opóźnieniem. Jedną z podstawowych przyczyn są zawarte przed zimą kontrakty rządowe na dostawy do Polski znacznej ilości węgla, który wciąż jest dystrybuowany przez gminy. Zimowe zabezpieczenie okazało się jednak kosztowne. Stawki wynegocjowane w szczycie rynkowej paniki – ówcześnie akceptowalne – mogą niebawem przestać być konkurencyjne względem prywatnych składów, które prawdopodobnie zaczną dostarczać surowiec zakupiony poniżej cen proponowanych przez Państwo, co może przyczynić się do obniżek cen nadpodaży węgla. Na razie jest wciąż drogi, a jego ceny oscylują w sprzedaży detalicznej między 1400-1900 złotych za tonę w zależności od jakości i typu. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo utrzymania cen węgla w kluczowych dla europejskiego rynku giełdach surowców poniżej 140 dolarów za tonę do końca I kwartału 2023 roku wynosi 65 proc.
Optymizm na rynku gazu
Gaz w Europie wciąż tanieje – od początku 2023 roku ceny surowca spadły o 25%. Wyceny kontraktów według holenderskiego instrumentu ICE Entawex Dutch TTF (europejski wskaźnik referencyjny dla cen gazu ziemnego) dla najbliższych miesięcy oscylują wokół 55-56 euro za MWh. Dla porównania w sierpniu 2022 roku, który był szczytowym okresem wyceny gazu, sięgały one 350 euro za MWh. Spadkom cen sprzyja łagodna zima, która pozwoliła na wysokie zapełnienie europejskich magazynów gazu, w styczniu było to ponad 80 proc. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo utrzymania cen gazu w kontraktach TTF na poziomie poniżej 65 euro za MWh do końca I kwartału 2023 roku wynoszą 58 proc.

Spoglądając w przyszłość Unii Europejskiej, czyli o wzmocnieniu bezpieczeństwa i konkurencyjności do 2040 roku

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.