Ceny gazu i węgla spadają – czy na długo?
Vision Group
Woronicza 31/254
02-640 Warszawa Warszawa
visiongroup|visiongroup.pl| |visiongroup|visiongroup.pl
604198300
www.visiongroup.pl
Stosunkowo wysoka średnia temperatura ostatnich zimowych miesięcy rozgrzała nadzieje dotyczące stabilizacji cen na rynku surowców energetycznych. Pozytywnej tendencji sprzyja wzmocnienie złotego względem dolara i trendy na światowych rynkach. Ceny gazu i węgla powróciły do wartości sprzed rozpoczęcia kryzysu geopolitycznego w Europie – czy będą jeszcze niższe? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przygotowali prognozy dla rynku surowców energetycznych.
Ceny węgla spadają, jednak nadal są historycznie wysokie
Lokalny rynek odczuwa zmiany cen z opóźnieniem. Jedną z podstawowych przyczyn są zawarte przed zimą kontrakty rządowe na dostawy do Polski znacznej ilości węgla, który wciąż jest dystrybuowany przez gminy. Zimowe zabezpieczenie okazało się jednak kosztowne. Stawki wynegocjowane w szczycie rynkowej paniki – ówcześnie akceptowalne – mogą niebawem przestać być konkurencyjne względem prywatnych składów, które prawdopodobnie zaczną dostarczać surowiec zakupiony poniżej cen proponowanych przez Państwo, co może przyczynić się do obniżek cen nadpodaży węgla. Na razie jest wciąż drogi, a jego ceny oscylują w sprzedaży detalicznej między 1400-1900 złotych za tonę w zależności od jakości i typu. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo utrzymania cen węgla w kluczowych dla europejskiego rynku giełdach surowców poniżej 140 dolarów za tonę do końca I kwartału 2023 roku wynosi 65 proc.
Optymizm na rynku gazu
Gaz w Europie wciąż tanieje – od początku 2023 roku ceny surowca spadły o 25%. Wyceny kontraktów według holenderskiego instrumentu ICE Entawex Dutch TTF (europejski wskaźnik referencyjny dla cen gazu ziemnego) dla najbliższych miesięcy oscylują wokół 55-56 euro za MWh. Dla porównania w sierpniu 2022 roku, który był szczytowym okresem wyceny gazu, sięgały one 350 euro za MWh. Spadkom cen sprzyja łagodna zima, która pozwoliła na wysokie zapełnienie europejskich magazynów gazu, w styczniu było to ponad 80 proc. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo utrzymania cen gazu w kontraktach TTF na poziomie poniżej 65 euro za MWh do końca I kwartału 2023 roku wynoszą 58 proc.
BCC: budżet, inwestycje, podatki
Cyfrowe Priorytety Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej
Rok 2024 jest rekordowym pod względem niewypłacalności na świecie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.