Czy tankujący zapłacą mniej niż w zeszłoroczne wakacje?
Vision Group
Woronicza 31/254
02-640 Warszawa Warszawa
visiongroup|visiongroup.pl| |visiongroup|visiongroup.pl
604198300
www.visiongroup.pl
Zbliża się początek wakacji — okres urlopów i wyjazdów. Zazwyczaj w wysokim sezonie ceny paliw rosły. Tegoroczne stawki na stacjach paliw mogą jednak pozytywnie zaskoczyć. Czy tankujący zapłacą mniej niż w zeszłoroczne wakacje? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przygotowali wakacyjne prognozy paliwowe.
Na wakacje samochodem — czy to się opłaca?
Trwa kontynuacja trendu spadkowego cen paliw, którego przyczyny leżą w równoległym spadku zapotrzebowania na produkty ropopochodne i wzrost podaży. Eksperci prognozują, że w Polsce średnia cena benzyny Pb 95 wyniesie pod koniec czerwca między 6,45 a 6,55 PLN za litr, a oleju napędowego (ON) między 6,05 a 6,15 PLN za litr. Tendencje te odzwierciedlają zachowanie giełdowych wskaźników. Po względnej stabilizacji nastrojów rynkowych związanych z kryzysem geopolitycznym w Europie Środkowo-Wschodniej oraz łagodnej zimie, nadchodzi sezon letni, który sprzyja niższemu zapotrzebowaniu na surowce energetyczne. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo spadku średniej ceny benzyny Pb 95 w czerwcu poniżej 6,52 PLN za litr wynosi 53 procent, a oleju napędowego poniżej 6,15 PLN za litr 63 procent.
Czy PKN Orlen ponownie wpłynie na rynek paliwowy?
Przy okazji tematu cen paliw na wakacje, jak bumerang wraca również kwestia powrotu zeszłorocznego programu zniżkowego, od największego w Polsce koncernu paliwowego PKN Orlen. Eksperci informują, że możliwe przed nadchodzącymi wakacjami, jest pojawienie się opcji uzyskania rabatu na poziomie 30 gr zarówno na litrze benzyny Pb 95, jak i oleju napędowego (ON). Taki ewentualny wariant będzie dotyczyć kierowców uczestniczących w programie lojalnościowym „Orlen Vitay”. Choć z pewnością ilość paliwa możliwa do zakupu w tak obniżonej cenie będzie wysoce limitowana, to eksperci podkreślają, że przy skali działalności państwowego potentata, tego typu akcje odczuwalnie na ceny paliw w całym kraj. Tym bardziej że wprowadzenie takiego programu ma wywołać podobne ruchy ze strony konkurencji. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo wprowadzenia specjalnych wakacyjnych obniżek cen paliwa w Polsce, proponowanych przez PKN Orlen wynosi 67 procent.
Transformacja z unijnym dofinansowaniem
Perspektywy globalnego handlu
Sektor przemysłowy wyprodukował prawie 1,2 miliarda złotych długów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.
Farmacja
Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów
Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.
Ochrona środowiska
Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania
Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.