Czy tankujący zapłacą mniej niż w zeszłoroczne wakacje?
Vision Group
Woronicza 31/254
02-640 Warszawa Warszawa
visiongroup|visiongroup.pl| |visiongroup|visiongroup.pl
604198300
www.visiongroup.pl
Zbliża się początek wakacji — okres urlopów i wyjazdów. Zazwyczaj w wysokim sezonie ceny paliw rosły. Tegoroczne stawki na stacjach paliw mogą jednak pozytywnie zaskoczyć. Czy tankujący zapłacą mniej niż w zeszłoroczne wakacje? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przygotowali wakacyjne prognozy paliwowe.
Na wakacje samochodem — czy to się opłaca?
Trwa kontynuacja trendu spadkowego cen paliw, którego przyczyny leżą w równoległym spadku zapotrzebowania na produkty ropopochodne i wzrost podaży. Eksperci prognozują, że w Polsce średnia cena benzyny Pb 95 wyniesie pod koniec czerwca między 6,45 a 6,55 PLN za litr, a oleju napędowego (ON) między 6,05 a 6,15 PLN za litr. Tendencje te odzwierciedlają zachowanie giełdowych wskaźników. Po względnej stabilizacji nastrojów rynkowych związanych z kryzysem geopolitycznym w Europie Środkowo-Wschodniej oraz łagodnej zimie, nadchodzi sezon letni, który sprzyja niższemu zapotrzebowaniu na surowce energetyczne. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo spadku średniej ceny benzyny Pb 95 w czerwcu poniżej 6,52 PLN za litr wynosi 53 procent, a oleju napędowego poniżej 6,15 PLN za litr 63 procent.
Czy PKN Orlen ponownie wpłynie na rynek paliwowy?
Przy okazji tematu cen paliw na wakacje, jak bumerang wraca również kwestia powrotu zeszłorocznego programu zniżkowego, od największego w Polsce koncernu paliwowego PKN Orlen. Eksperci informują, że możliwe przed nadchodzącymi wakacjami, jest pojawienie się opcji uzyskania rabatu na poziomie 30 gr zarówno na litrze benzyny Pb 95, jak i oleju napędowego (ON). Taki ewentualny wariant będzie dotyczyć kierowców uczestniczących w programie lojalnościowym „Orlen Vitay”. Choć z pewnością ilość paliwa możliwa do zakupu w tak obniżonej cenie będzie wysoce limitowana, to eksperci podkreślają, że przy skali działalności państwowego potentata, tego typu akcje odczuwalnie na ceny paliw w całym kraj. Tym bardziej że wprowadzenie takiego programu ma wywołać podobne ruchy ze strony konkurencji. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo wprowadzenia specjalnych wakacyjnych obniżek cen paliwa w Polsce, proponowanych przez PKN Orlen wynosi 67 procent.
BCC: budżet, inwestycje, podatki
Cyfrowe Priorytety Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej
Rok 2024 jest rekordowym pod względem niewypłacalności na świecie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.