Komunikaty PR

Efektywna praca zdalna

2020-08-24  |  15:00
Biuro prasowe
Kontakt
Bartosz Sosnówka
2pr

ul. Długa 29
00-238 Warszawa
bartosz.sosnowka|dwapiar.pl| |bartosz.sosnowka|dwapiar.pl
517476361
dwapiar.pl
Do pobrania Komentarz ( 0.04 MB )

Zanim zostaliśmy postawieni w sytuacji przymusowej pracy zdalnej, wielu osobom wydawało się, że praca z domu jest mniej wydajna. Nie brakuje przecież czynników, które mogą oderwać nas od pracy. Jednak badania przeprowadzone przez firmę AIRTASKER w Stanach Zjednoczonych na grupie 1004 pracowników biurowych, z których połowa pracowała z domu, wykazały, że osoby pracujące z domu marnują o dziesięć minut dziennie efektywnego czasu pracy mniej niż te obecne w biurze.

Co więcej, w sytuacji kiedy pracownik wiedział, że przełożeni monitorują, ile czasu spędza przy komputerze, aż 56% osób pracujących z biura próbowało znaleźć sposób, by pracować krócej. Podczas gdy osoby pracujące z domu, niepoddawane presji współpracowników i szefa, tylko w 36% przypadków starały się zrobić sobie dodatkowe wolne. Najczęściej brak bezpośredniej presji i większa możliwość zarządzania własnym czasem zwiększa nie tylko zaangażowanie pracowników, ale również pozwala zaoszczędzić czas spędzany na dojazdy do biura (średnio ok. 400 godzin rocznie w grupie ankietowanej) oraz wydatki na wyjazdy czy te związane z obiadem, lunchem w godzinach pracy.

Dostęp do nowoczesnych narzędzi

Wiele wskazuje na to, że umożliwienie pracownikom dostępu do nowoczesnych rozwiązań technologicznych jest bardzo pomocne. Coraz więcej narzędzi – również z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi – przenosi się w tak zwaną chmurę. Oznacza to między innymi możliwość dostępu do nich z dowolnego miejsca na świecie, gdzie tylko będziemy mieć dobre łącze internetowe. Narzędzia te to chociażby dostęp do swoich danych, zarówno tych twardych – jak na przykład pasek płacowy, stan urlopowy – jak również miękkich, czyli formularz oceny okresowej, ścieżki kariery i tak dalej. Coraz częstsze jest oferowanie pracownikom możliwości na przykład składania zdalnego wniosku urlopowego, jak również interaktywnej oceny okresowej wykonywanej anonimowo przez współpracowników, szefa i samego siebie – efektem czego jest skorelowana ocena, będąca wypadkową ocen udzielonych przez inne osoby o nas. Za przykład może służyć Bamboohr.com czy Appraisal-smart.com

Istnieją nawet serwisy internetowe, które za stosunkowo nieduży miesięczny abonament oferują możliwość prowadzenia działu HR za pomocą aplikacji internetowej, włączając w to audyt procesów, oceny czy proces wprowadzania pracownika do organizacji. Przykładem mogą być serwisy Bambee.com czy Trainual.com – skupiający się głównie na możliwości tworzenia i prowadzenia szkoleń online.

Firmy oferujące narzędzia i rozwiązania do pracy zdalnej, jak na przykład CITRIX, przedstawiają krótkie instrukcje dla menedżerów o tym, jak zapewnić, aby praca podwładnego była maksymalnie wydajna, ale również bezpieczna z punktu widzenia sprzętu, który mu udostępniamy. Mowa tu o odpowiednio częstej zmianie hasła czy każdorazowym wylogowaniu się ze stron, które zawierają wewnętrzne dane firmy.

Zarządzanie zespołem rozproszonym, złożonym zwłaszcza z ludzi z mniejszym doświadczeniem, nie jest łatwe. Na rynku pojawia się sporo narzędzi technologicznych, które ułatwiają kontakt z drugą osobą, dają dostęp do danych czy też pozwalają monitorować pracę podwładnych. Wydaje się jednak, że nic nie zastąpi kontaktu osobistego. Dlatego przewidujemy, że nawet jeśli sytuacja pracy zdalnej będzie przedłużała się, to firmy naturalnie będą dążyć do umożliwienia spotkań na żywo, nawet jeśli miałyby sporadyczny charakter. Potocznie mówi się, że wiele spraw „nie nadaje się na telefon”, a co dopiero na wideokonferencje, które mogą być przecież nagrywane.

Marek Wróbel

Partner zarządzający

Optiveum

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: 2pr
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka Głos MOOVIN Interiors podczas Forum Rynku Nieruchomości 2024 w Sopocie Biuro prasowe
2024-07-03 | 10:35

Głos MOOVIN Interiors podczas Forum Rynku Nieruchomości 2024 w Sopocie

MOOVIN Interiors to warszawska pracownia architektury wnętrz, która jako jedyna oferuje kompleksowe usługi wykończenia wnętrz w standardzie Concierge. Dzięki temu zapewnia swoim
Gospodarka Nierzetelni klienci sprawdzają cierpliwość polskich przedsiębiorstw
2024-06-27 | 08:00

Nierzetelni klienci sprawdzają cierpliwość polskich przedsiębiorstw

Wytrzymałość polskich przedsiębiorców ma swoje granice, zwłaszcza, jeżeli chodzi o pieniądze. 40 proc. firm z sektora MŚP przekazuje do windykacji nieuregulowane faktury będące
Gospodarka BRAK ZDJĘCIA
2024-06-24 | 11:00

Środowiska biznesowe apelują do MON o wzmocnienie potencjału obronnego

Rada Polskich Przedsiębiorców, ciało doradcze przy Pracodawcach RP, wspólnie z Konfederacją Lewiatan oraz Polską Radą Biznesu wystosowała do Wiceprezesa Rady Ministrów i Ministra Obrony Narodowej Władysława

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Samorządy walczą o ustawę metropolitalną. Powstanie metropolii oznacza dodatkowe środki m.in. na walkę z wykluczeniem transportowym

O uzyskanie statusu metropolii od lat walczą m.in. Trójmiasto, Łódź czy Warszawa. Teraz miasta łączą siły i dyskutują o jednym wspólnym projekcie ustawy metropolitalnej. Choć każdy ośrodek ma inną specyfikę, wszystkie liczą, że odpowiednie przepisy na temat współpracy największych miast z okolicznymi gminami przyniosą wiele korzyści. Jednym z kluczowych obszarów, który może na tym zyskać, jest transport publiczny. Powstanie metropolii oznaczałoby dodatkowe środki na walkę z wykluczeniem komunikacyjnym w małych miejscowościach.

Handel

Europejskie sklepy internetowe skarżą się na nieuczciwą konkurencję z Chin. Apelują o lepszy nadzór nad rynkiem

Chińskie platformy marketplace podbijają europejski rynek e-commerce, a liczba ich klientów w Europie szybko rośnie – w 2023 roku w państwach UE oraz w Wielkiej Brytanii udział konsumentów, którzy dokonali zakupów w handlu elektronicznym od chińskich sprzedawców, wynosił 40 proc. lub więcej. Działalność chińskich sprzedawców wywołuje jednak szereg zarzutów, dotyczących m.in. sposobu i zakresu zbierania danych osobowych oraz ich późniejszego wykorzystywania, bezpieczeństwa produktów sprzedawanych europejskim konsumentom, sposobu ich reklamowania oraz nieuczciwych metod konkurencji, które szkodzą firmom działającym na terenie Unii. Te podkreślają, że nie boją się konkurencji z Azji, ale apelują do regulatorów o lepszą egzekucję przepisów, które powinny obowiązywać wszystkich graczy na rynku.

Problemy społeczne

Ukraińcy mają podobne problemy związane z ochroną zdrowia, co Polacy. Problemem jest długi czas oczekiwania na wizytę i wysokie koszty leków

Długi czas oczekiwania, wysokie koszty leczenia i zakupu leków – to największe bariery w dostępie do opieki zdrowotnej, z jakimi mierzą się uchodźcy z Ukrainy w Polsce – wynika z raportu GUS i WHO. – Problemy stają się coraz bardziej podobne do tych charakterystycznych dla całego systemu ochrony zdrowia. Mniej mają charakter nagły, który był charakterystyczny dla okresu tuż po wybuchu wojny – wskazuje dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Większość przypadków, z powodu których Ukraińcy potrzebują pomocy lekarza, to ostre schorzenia. Co czwarty leczy się z powodu choroby przewlekłej. Wyzwaniem pozostają szczepienia ukraińskich dzieci: wskaźnik wyszczepienia rośnie, ale jest poniżej poziomu wśród polskich dzieci.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.