Eko-inwestycje na dużym plusie
Attention Marketing
ul. Ogrodowa 58
00-876 Warszawa
m.sokolowski|attentionmarketing.pl| |m.sokolowski|attentionmarketing.pl
795520960
attentionmarketing.pl/
Santander Leasing w całym pierwszym kwartale 2020 r. sfinansował eko-inwestycje o łącznej wartości 107 mln zł, tj. +27 proc. r/r. W tym na szczególną uwagę zasługuje kategoria pojazdów hybrydowych i elektrycznych, gdzie wzrost osiągnął +352 proc. r/r oraz panele słoneczne +346 proc. r/r.
- Pierwsze trzy miesiące 2020 r. to dla nas, poza dobrymi wynikami dla wszystkich kategorii środków, dodatkowo świetne wiadomości jeśli chodzi o osiągnięte wyniki w realizowaniu „zielonych inwestycji”. Dla nas jako dla pionierów finansowania tego rynku w Polsce, segment pojazdów niskoemisyjnych to szczególnie istotny dla nas obszar. W podziale na pojazdy elektryczne i hybrydowe osiągnęliśmy imponujące wyniki, odpowiednio +214 proc. i +372 proc. r/r. stanowiąc blisko 38 proc. udziału w realizowanych przez nas “zielonych inwestycjach” – podkreśla Daniel Mrozek, dyrektor partnerstwa strategicznego i marketingu Santander Leasing.
Wynik osiągnięty przez Santander Leasing odzwierciedla również tendencję rynkową. Zgodnie z danymi pochodzącymi z Licznika Elektromobilności opracowanego w 21 kwietnia br. przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych i Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego w Polsce na koniec marca było zarejestrowanych łącznie 10 701 samochodów osobowych z napędem elektrycznym. W I kwartale 2020 r. liczba rejestracji samochodów całkowicie elektrycznych oraz hybryd typu plug-in wyniosła 1 705 sztuk – co stanowi wzrost aż o 86 proc. niż w analogicznym okresie 2019 r.
Rośnie udział pozostałych „zielonych inwestycji”
Ekologiczne środki trwałe rok do roku zmieniają układ portfela firm leasingowych realizujących „zielone inwestycje” w Polsce. Jak w drugiej połowie 2019 r. wskazywali analitycy Santander Leasing cytując wnioski z badania „Leasing Index” ponad 50 proc. firm podejmowało działania mające na celu zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska naturalnego, aż 53 proc. prowadziło segregację odpadów w trosce o ochronę środowiska, a kolejne 29 proc. firm zatrudniających do 49 osób rozważało w kolejnych miesiącach inwestycje w ekologiczny i efektywny energetycznie sprzęt.
- Trend jest jednoznaczny. Konsekwentnie na co dzień uczestniczymy w modernizacji polskich przedsiębiorstw w zakresie poprawy efektywności energetycznej. Wchodzimy także w inne projekty związane z ochroną środowiska naturalnego, a więc uzupełniamy nasz portfel o kolejne środki trwałe. Stąd też nasza decyzja, aby z początkiem lutego br. rozszerzyć naszą ofertę o finansowanie szerokiej gamy instalacji fotowoltaicznych. Wynik jest jednoznaczny – pierwszy kwartał br. zamknęliśmy wzrostem finansowania solarów słonecznych +346 proc. r/r. – mówi Daniel Mrozek. - Zdajemy sobie sprawę, że pierwsze trzy miesiące były wyjątkowe i kolejne z pewnością nie przyniosą tak imponujących wzrostów, niemniej jednak cieszy fakt, że polscy przedsiębiorcy tak świadomie podchodzą o ekologicznych inwestycji – podsumowuje.
Perspektywy globalnego handlu
Sektor przemysłowy wyprodukował prawie 1,2 miliarda złotych długów
WSP „Społem” inwestuje w przyszłość – nowoczesna hala podwoi wydajność
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.