Ekspert, który trafnie przewidywał rozwój sytuacji na rynku
Wiemy jak często różni “analitycy” i “eksperci” prognozują wydarzenia, które potem okazują się iść w zupełnie innym kierunku. Kiedy na początku pandemii wielu twierdziło, że gwałtownie spadną ceny nieruchomości — Adam Białas, racjonalnie wskazywał w mediach na odmienny przebieg nadchodzących zdarzeń. Teraz okazuje się, że ten sam doświadczony ekspert rynku budowlanego i nieruchomości oraz dziennikarz biznesowy, trafnie ocenił nadchodzącą kryzysową sytuację sprzed roku.
Materiał ekspercki opublikowany w styczniu ub.r. przez największy w kraju portal Onet, a także dostępną w Europie i USA prestiżową gazetę biznesową Poland Weekly — powstał w grudniu 2021 r. i opisywał sytuację na rynku budowlanym. Autor odpowiadał na tytułowe pytanie — czy Polska pozostanie największym placem budowy w Europie?. Stwierdzał, że branża budowlana jest miarą kondycji silnej gospodarki, oraz wskazywał, iż najpopularniejszymi słowami roku 2022 bez wątpienia pozostaną ”inflacja" i “wyzwanie". Dokładnie sto lat temu świat również dochodził do siebie po największej w historii epidemii grypy hiszpanki. W kolejnej dekadzie kulminacyjny w historii kapitalizmu kryzys ekonomiczny — skutkujący II wojną światową, objął praktycznie wszystkie kraje oraz dziedziny gospodarki.
— Nie jestem prorokiem, ale mój materiał z 12 stycznia 2022 r. jest wciąż aktualny. Opisana sytuacja została opublikowana na półtora miesiąca przed wojną na podstawie dostępnych analiz i obserwacji. Pewne wątki, nie były celowo rozbudowywane, bo mógłby wówczas zostać błędnie zinterpretowane lub okrzyknięte czarnowidztwem. Ciężko było też dokładniej określić ich negatywną skalę i przebieg. W analityce cenię poprawne złożenie perspektywy średnio i długofalowej. To w nich tak naprawdę widzimy kluczowe kierunki. Mam sporo globalnych kontaktów z wieloma osobowościami sektora, profesorami najlepszych uczelni, prawnikami, naukowcami, ludźmi mediów, czy finansjery — to pozwala na spostrzeżenia z różnych perspektyw. Budowlanka to sektor, który wymaga sporo czasu na modyfikacje, a skutki podejmowanych decyzji są widoczne i nieodwracalne przez bardzo długi czas — mówi Adam Białas.
Przypomnij kluczowe fragmenty materiału eksperckiego Adama Białasa: "Pierwszymi oznakami wielkiego kryzysu w latach 1929–1933 były problemy ze zbytem produktów i spadkiem produkcji. Przez co rosły światowe zapasy różnych towarów, które magazynowano ze względu na redukcję zapotrzebowania. Dodatkowo w USA rozpoczął się kryzys na rynku budowlanym. To z kolei fatalnie oddziaływało zarówno na wytwórców materiałów, jak i zapotrzebowanie na robotników budowlanych. Zatrzymanie tej wielkiej "machiny" w efekcie wywołało tragiczne dla ludzkości skutki.
Łączny wpływ sektora materiałów i usług budowlanych odpowiada za 20,3 proc. PKB i prawie 2,6 mln miejsc pracy. To oznacza, że 1/5 rynku pracy w Polsce to ludzie związani bezpośrednio lub pośrednio z budownictwem. Z punktu widzenia budżetu państwa branża budowlana jest też bardzo istotna, gdyż stanowi 11-12 proc. rocznych dochodów sektora finansów publicznych. Obecnie jednym z największych wyzwań dla branży budowlanej jest z jednej strony zapełnienie portfela zleceń oraz dalszy niespotykany wzrost cen materiałów, przy jednoczesnym niedoborze wielu z nich.
Kluczowe okazują się fundusze z budżetu UE na lata 2021-2027, jak i z Funduszu Odbudowy, to łącznie 770 mld zł które, mają ogromny wpływ na sytuację branży budowlanej oraz będą silnie oddziaływać na całą gospodarkę. Jak sygnalizują eksperci, ewentualne opóźnienia w tym obszarze mogą skończyć się dla całego budownictwa dużymi problemami"
A, tak ekspert podsumowuje najciekawsze obszary rozwojowe: “Niewątpliwie przed nami dużo wyzwań. Jak mawiał Ulrich Tölle, nauczyciel duchowy i pisarz — W każdym kryzysie ukryta jest szansa… Niezwykle interesującym obszarami w roku 2022 będą przedsięwzięcia inżynieryjne, szczególnie w branży IT, energetycznej, obszary OZE oraz energetyki jądrowej, która będzie napędzać wiele równoległych inwestycji. Innym ciekawym polem są nowoczesne drewniane konstrukcje budowlane i prefabrykacja oraz zastosowanie rozwiązań — oszczędzających energię, proptechowych”.
Oto, linki do całości materiałów eksperckich Adama Białasa:
-
Onet - Czy Polska pozostanie największym placem budowy w Europie?
https://www.onet.pl/kultura/adam-bialas/czy-polska-pozostanie-najwiekszym-placem-budowy-w-europie/rnvvp2z,30bc1058
-
Poland Weekly - Polish construction sector prospects looking up
https://polandweekly.com/2022/01/13/polish-construction-sector-prospects-looking-up/

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan

BCC: budżet, inwestycje, podatki
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.