Inflacja ponownie przyspiesza, PKB spada – brak perspektyw na spadek cen?
Vision Group
Woronicza 31/254
02-640 Warszawa Warszawa
visiongroup|visiongroup.pl| |visiongroup|visiongroup.pl
604198300
www.visiongroup.pl
Odczyt zmian w PKB wykonany przez GUS za ostatni kwartał 2022 roku nie pozostawia złudzeń – gospodarka spowalnia. Ponadto inflacja w szybkim odczycie GUS wzrosła względem grudniowej o 0,6 punktu procentowego i wyniosła 17,2 proc. Taka wartość w połączeniu z wysokim poziomem stóp procentowych stanowią silny impuls recesyjny. Co czeka nas w I kwartale 2023 roku? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przygotowali prognozy wybranych wskaźników gospodarczych.
Inflacja ponownie przyspiesza
Po przynoszących optymizm na rynku spadkach inflacji nadszedł wzrost o 0,6 punktu procentowego do poziomu 17,2 proc. Taki odczyt wskazuje na to, że polityka monetarna wciąż daleka jest od stabilizacji. Lutowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej nie przyniosło również zmian w stopach procentowych, a narracja Prezesa NBP pozostaje niezmienna – dalsze podwyżki nie są przewidywane. Polska gospodarka hamuje pomimo relatywnie niskich względem inflacji stóp procentowych. Spowolnienie gospodarcze w połączeniu z wysokimi wskazaniami inflacji generuje ryzyko wystąpienia niekorzystnego ekonomicznie zjawiska stagflacji, czyli równego występowania stagnacji i inflacji. Do silnie proinflacyjnych czynników zalicza się również ryzyko wystąpienia dalszej eskalacji na tle geopolitycznym. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo wzrostu inflacji powyżej 17,2 proc. w odczycie GUS za luty 2023 wynosi 67 proc.
Polska gospodarka hamuje
To kolejny już, trzeci z rzędu odczyt mówiący o spadku tempa wzrostu PKB. To niepokojący sygnał ekonomiczny dla polskiej gospodarki. Jeszcze w I kwartale 2022 roku osiągnęła ona wysoki współczynnik wzrostu oceniany na 8,6 proc., by finalnie zakończyć rok spadkiem o 2,4 proc. względem kwartału poprzedzającego. To najgorszy wynik od II kwartału 2020 roku – czyli początku globalnego kryzysu zdrowotnego. Gdyby pominąć ten skrajny odchył, to można mówić o pierwszym tego typu spadku od początku XXI wieku. Eksperci podkreślają, że to może być początek technicznej recesji, która oznacza pogorszenie się koniunktury dwa kwartały z rzędu. Decydujący będzie kolejny odczyt kwartalny, który, jeśli okaże się spadkowy, potwierdzi zaistnienie tego zjawiska. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo kwartalnego spadku polskiego PKB o więcej niż 2 proc. w odczycie za I kwartał 2023 wynosi 54 proc.

Spoglądając w przyszłość Unii Europejskiej, czyli o wzmocnieniu bezpieczeństwa i konkurencyjności do 2040 roku

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.