Komunikaty PR

Inflacja robi krok w tył – czy RPP podniesie stopy procentowe?

2022-12-06  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt
Vision Group
Vision Group

Woronicza 31/254
02-640 Warszawa Warszawa
visiongroup|visiongroup.pl| |visiongroup|visiongroup.pl
604198300
www.visiongroup.pl

Inflacja robi krok w tył – czy RPP podniesie stopy procentowe?

Szybki szacunek GUS w listopadzie wskazuje, że inflacja r/r zmniejszyła się względem grudnia o 0,5 punktu procentowego. Pomiar na poziomie 17,4% r/r oznacza zauważalną korektę w trendzie wzrostowym. Równolegle Rada Polityki Pieniężnej NBP zdecyduje w tym tygodniu o poziomie stóp procentowych – oczekiwania rynkowe ponownie wskazują na utrzymanie ich na tym samym poziomie. W jakim kierunku będą zmierzyła inflacja i stopy procentowe? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przygotowali prognozy dla Polski w tym zakresie.                                                                                            

Listopad okazał się łaskawy dla portfeli Polaków – tak przynajmniej wskazuje analiza Głównego Urzędu Statystycznego. Poprawiła się również kondycja złotego na rynkach walutowych, cena dolara amerykańskiego w pierwszym tygodniu grudnia utrzymuje się poniżej 4,50 PLN/USD – to najniższe notowania od czerwca. Poprawa sytuacji dotyczy również polskiej giełdy. Indeks WIG20 osiągnął poziom powyżej 1700 punktów wobec spadku październikowego poniżej 1400 punktów. Szereg pozytywnych sygnałów został ciepło przyjęty przez rynki. Eksperci ekonomiczni podkreślają jednak, że należy tonować nastroje. Wciąż w mocy pozostaje bowiem szereg czynników obciążających zarówno kondycję gospodarki, jak i samego złotego.

Chwila oddechu dla kredytobiorców

Od dwóch miesięcy stopy procentowe pozostają na tym samym poziomie. Grudniowe posiedzenie RPP ma szansę przedłużyć tę chwilę wytchnienia dla kredytobiorców. Pozytywne sygnały makroekonomiczne w zestawieniu z deklaracjami NBP pozwalają na wskazanie braku przesłanek dla powrotu do cyklu podwyżek. Nie należy jednak spodziewać się obniżenia stóp procentowych – eksperci wskazują, że będzie to prawdopodobne dopiero, gdy inflacja spadnie poniżej poziomów dwucyfrowych. Za utrzymaniem obecnego poziomu stóp przemawia jednak nie tylko listopadowa poprawa koniunktury, lecz także odczyty związane ze spadkiem przyrostu PKB. Dalsze podwyżki mogłyby pogłębić spowolnienie gospodarcze – co nie koreluje z deklarowanym przez RPP kierunkiem polityki monetarnej. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że szanse na utrzymanie stopy referencyjnej NBP na poziomie 6,75% w grudniu 2022 wynosi 68%.

Święta impulsem inflacyjnym?

Dla pozytywnych listopadowych sygnałów zagrożenie może stanowić świąteczna fala zakupów. Nagły wzrost konsumpcji jest jednym z najbardziej jaskrawych czynników proinflacyjnych. Takie zjawisko zawsze ma miejsce w okresie świątecznym. Tym razem jednak będzie miało ono charakter szczególny, bo wystąpi w warunkach rekordowo wysokiej inflacji. Tradycyjne otwarcie portfeli w grudniu może przyczynić się do odczuwalnego podwyższenia grudniowych odczytów. Komentatorzy wskazują, że uśrednione wydatki gospodarstw domowych na tegoroczne obchody wzrosną o co najmniej 25% – taka jest umowna wartość „inflacji świątecznego koszyka”. Przekłada się to na wysoki popyt na produkty, które bardziej dotknął wzrost cen, co przyczyni się do ich dalszego podnoszenia. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że szansa na przekroczenie przez inflację poziomu 18% r/r w odczycie GUS za grudzień 2022 wynoszą 54%.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Vision Group
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka Głos MOOVIN Interiors podczas Forum Rynku Nieruchomości 2024 w Sopocie Biuro prasowe
2024-07-03 | 10:35

Głos MOOVIN Interiors podczas Forum Rynku Nieruchomości 2024 w Sopocie

MOOVIN Interiors to warszawska pracownia architektury wnętrz, która jako jedyna oferuje kompleksowe usługi wykończenia wnętrz w standardzie Concierge. Dzięki temu zapewnia swoim
Gospodarka Nierzetelni klienci sprawdzają cierpliwość polskich przedsiębiorstw
2024-06-27 | 08:00

Nierzetelni klienci sprawdzają cierpliwość polskich przedsiębiorstw

Wytrzymałość polskich przedsiębiorców ma swoje granice, zwłaszcza, jeżeli chodzi o pieniądze. 40 proc. firm z sektora MŚP przekazuje do windykacji nieuregulowane faktury będące
Gospodarka BRAK ZDJĘCIA
2024-06-24 | 11:00

Środowiska biznesowe apelują do MON o wzmocnienie potencjału obronnego

Rada Polskich Przedsiębiorców, ciało doradcze przy Pracodawcach RP, wspólnie z Konfederacją Lewiatan oraz Polską Radą Biznesu wystosowała do Wiceprezesa Rady Ministrów i Ministra Obrony Narodowej Władysława

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Na rynku kapitałowym brakuje indywidualnych inwestorów. Nowe regulacje UE mają pobudzić ich zaangażowanie

– Rola rynku kapitałowego w rozwoju polskiej gospodarki jest nie do przecenienia – podkreśla Tomasz Orlik, członek zarządu PFR TFI. Jak wskazuje, obecnie kluczowy jest wzrost poziomu inwestycji, a w najbliższych latach przed nami duże wyzwanie w postaci zielonej transformacji. Rynek kapitałowy ma w tym procesie do odegrania ważną rolę, ale do tego potrzebuje aktywnych inwestorów, także indywidualnych. Dlatego pilnie potrzebne są działania, które pobudziłyby ich aktywność i zachęciły do lokowania na rynku oszczędności gospodarstw domowych. Pomóc w tym mają nowe regulacje unijne.

Ochrona środowiska

Rośnie liczba producentów ekologicznych zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii. Wciąż jednak jest to ułamek produkcji rolnej

Rolnictwo i hodowla zwierząt to jedna z głównych przyczyn wycinki lasów na świecie, utraty bioróżnorodności i największy emitent metanu. Sektor ten pochłania ogromne zasoby wody i odpowiada w dużym stopniu za zanieczyszczenie gleby. Ekspansja rolnictwa przyczynia się więc do zmian klimatu, a jednocześnie sektor boleśnie odczuwa ich skutki, co odbija się na produkcji rolnej. Zdaniem naukowców transformacja ekologiczna rolnictwa jest dziś koniecznością w walce z postępującymi niekorzystnymi zmianami klimatycznymi.

Transport

Firmy budowlane wyczekują na harmonogram największych krajowych inwestycji. Problemem mogą być terminy i brak rąk do pracy

W kolejnych latach z jednej strony napłynie do Polski  strumień funduszy europejskich z nowej perspektywy oraz Krajowego Planu Odbudowy, z drugiej strony w przygotowaniu są wielkie projekty infrastrukturalne związane z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego, kolei dużych prędkości, elektrowni jądrowej czy infrastruktury w obszarze bezpieczeństwa. – Mamy do czynienia z analizą programów po poprzednim rządzie, weryfikacją niektórych inwestycji. Firmy chcą, żeby został podany harmonogram prac – co, kiedy i w jakiej części kraju będzie realizowane, bo one też muszą się do tego przygotować – mówi Adrian Furgalski, prezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Wyzwaniem w realizacji tych inwestycji mogą się okazać braki kadrowe.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.