Komunikaty PR

Inflacja robi krok w tył – czy RPP podniesie stopy procentowe?

2022-12-06  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt
Vision Group
Vision Group

Woronicza 31/254
02-640 Warszawa Warszawa
visiongroup|visiongroup.pl| |visiongroup|visiongroup.pl
604198300
www.visiongroup.pl

Inflacja robi krok w tył – czy RPP podniesie stopy procentowe?

Szybki szacunek GUS w listopadzie wskazuje, że inflacja r/r zmniejszyła się względem grudnia o 0,5 punktu procentowego. Pomiar na poziomie 17,4% r/r oznacza zauważalną korektę w trendzie wzrostowym. Równolegle Rada Polityki Pieniężnej NBP zdecyduje w tym tygodniu o poziomie stóp procentowych – oczekiwania rynkowe ponownie wskazują na utrzymanie ich na tym samym poziomie. W jakim kierunku będą zmierzyła inflacja i stopy procentowe? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przygotowali prognozy dla Polski w tym zakresie.                                                                                            

Listopad okazał się łaskawy dla portfeli Polaków – tak przynajmniej wskazuje analiza Głównego Urzędu Statystycznego. Poprawiła się również kondycja złotego na rynkach walutowych, cena dolara amerykańskiego w pierwszym tygodniu grudnia utrzymuje się poniżej 4,50 PLN/USD – to najniższe notowania od czerwca. Poprawa sytuacji dotyczy również polskiej giełdy. Indeks WIG20 osiągnął poziom powyżej 1700 punktów wobec spadku październikowego poniżej 1400 punktów. Szereg pozytywnych sygnałów został ciepło przyjęty przez rynki. Eksperci ekonomiczni podkreślają jednak, że należy tonować nastroje. Wciąż w mocy pozostaje bowiem szereg czynników obciążających zarówno kondycję gospodarki, jak i samego złotego.

Chwila oddechu dla kredytobiorców

Od dwóch miesięcy stopy procentowe pozostają na tym samym poziomie. Grudniowe posiedzenie RPP ma szansę przedłużyć tę chwilę wytchnienia dla kredytobiorców. Pozytywne sygnały makroekonomiczne w zestawieniu z deklaracjami NBP pozwalają na wskazanie braku przesłanek dla powrotu do cyklu podwyżek. Nie należy jednak spodziewać się obniżenia stóp procentowych – eksperci wskazują, że będzie to prawdopodobne dopiero, gdy inflacja spadnie poniżej poziomów dwucyfrowych. Za utrzymaniem obecnego poziomu stóp przemawia jednak nie tylko listopadowa poprawa koniunktury, lecz także odczyty związane ze spadkiem przyrostu PKB. Dalsze podwyżki mogłyby pogłębić spowolnienie gospodarcze – co nie koreluje z deklarowanym przez RPP kierunkiem polityki monetarnej. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że szanse na utrzymanie stopy referencyjnej NBP na poziomie 6,75% w grudniu 2022 wynosi 68%.

Święta impulsem inflacyjnym?

Dla pozytywnych listopadowych sygnałów zagrożenie może stanowić świąteczna fala zakupów. Nagły wzrost konsumpcji jest jednym z najbardziej jaskrawych czynników proinflacyjnych. Takie zjawisko zawsze ma miejsce w okresie świątecznym. Tym razem jednak będzie miało ono charakter szczególny, bo wystąpi w warunkach rekordowo wysokiej inflacji. Tradycyjne otwarcie portfeli w grudniu może przyczynić się do odczuwalnego podwyższenia grudniowych odczytów. Komentatorzy wskazują, że uśrednione wydatki gospodarstw domowych na tegoroczne obchody wzrosną o co najmniej 25% – taka jest umowna wartość „inflacji świątecznego koszyka”. Przekłada się to na wysoki popyt na produkty, które bardziej dotknął wzrost cen, co przyczyni się do ich dalszego podnoszenia. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że szansa na przekroczenie przez inflację poziomu 18% r/r w odczycie GUS za grudzień 2022 wynoszą 54%.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Vision Group
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka BCC: budżet, inwestycje, podatki Biuro prasowe
2024-12-30 | 08:00

BCC: budżet, inwestycje, podatki

Polska gospodarka w ostatnich latach rozwija się w sposób dynamiczny, jednak nie bez wyzwań. Tempo wzrostu, chociaż nieco słabsze od oczekiwań z początku roku 2024 było solidne, a w
Gospodarka Cyfrowe Priorytety Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej
2024-12-28 | 13:00

Cyfrowe Priorytety Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej

W grudniu odbyła się prezentacja polskich priorytetów cyfrowych na czas prezydencji z udziałem wicepremiera i ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego, wiceministra cyfryzacji
Gospodarka Rok 2024 jest rekordowym pod względem niewypłacalności na świecie
2024-12-20 | 11:00

Rok 2024 jest rekordowym pod względem niewypłacalności na świecie

Jest to niestety rekord, z którego nikt się nie cieszy, zwłaszcza w kluczowej dla polskiej gospodarki Europie Zachodniej – mającej największy wkład w globalną liczbę

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Fundusze unijne

Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier

Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.