Komunikaty PR

Inflacja robi krok w tył – czy RPP podniesie stopy procentowe?

2022-12-06  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt
Vision Group
Vision Group

Woronicza 31/254
02-640 Warszawa Warszawa
visiongroup|visiongroup.pl| |visiongroup|visiongroup.pl
604198300
www.visiongroup.pl

Inflacja robi krok w tył – czy RPP podniesie stopy procentowe?

Szybki szacunek GUS w listopadzie wskazuje, że inflacja r/r zmniejszyła się względem grudnia o 0,5 punktu procentowego. Pomiar na poziomie 17,4% r/r oznacza zauważalną korektę w trendzie wzrostowym. Równolegle Rada Polityki Pieniężnej NBP zdecyduje w tym tygodniu o poziomie stóp procentowych – oczekiwania rynkowe ponownie wskazują na utrzymanie ich na tym samym poziomie. W jakim kierunku będą zmierzyła inflacja i stopy procentowe? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przygotowali prognozy dla Polski w tym zakresie.                                                                                            

Listopad okazał się łaskawy dla portfeli Polaków – tak przynajmniej wskazuje analiza Głównego Urzędu Statystycznego. Poprawiła się również kondycja złotego na rynkach walutowych, cena dolara amerykańskiego w pierwszym tygodniu grudnia utrzymuje się poniżej 4,50 PLN/USD – to najniższe notowania od czerwca. Poprawa sytuacji dotyczy również polskiej giełdy. Indeks WIG20 osiągnął poziom powyżej 1700 punktów wobec spadku październikowego poniżej 1400 punktów. Szereg pozytywnych sygnałów został ciepło przyjęty przez rynki. Eksperci ekonomiczni podkreślają jednak, że należy tonować nastroje. Wciąż w mocy pozostaje bowiem szereg czynników obciążających zarówno kondycję gospodarki, jak i samego złotego.

Chwila oddechu dla kredytobiorców

Od dwóch miesięcy stopy procentowe pozostają na tym samym poziomie. Grudniowe posiedzenie RPP ma szansę przedłużyć tę chwilę wytchnienia dla kredytobiorców. Pozytywne sygnały makroekonomiczne w zestawieniu z deklaracjami NBP pozwalają na wskazanie braku przesłanek dla powrotu do cyklu podwyżek. Nie należy jednak spodziewać się obniżenia stóp procentowych – eksperci wskazują, że będzie to prawdopodobne dopiero, gdy inflacja spadnie poniżej poziomów dwucyfrowych. Za utrzymaniem obecnego poziomu stóp przemawia jednak nie tylko listopadowa poprawa koniunktury, lecz także odczyty związane ze spadkiem przyrostu PKB. Dalsze podwyżki mogłyby pogłębić spowolnienie gospodarcze – co nie koreluje z deklarowanym przez RPP kierunkiem polityki monetarnej. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że szanse na utrzymanie stopy referencyjnej NBP na poziomie 6,75% w grudniu 2022 wynosi 68%.

Święta impulsem inflacyjnym?

Dla pozytywnych listopadowych sygnałów zagrożenie może stanowić świąteczna fala zakupów. Nagły wzrost konsumpcji jest jednym z najbardziej jaskrawych czynników proinflacyjnych. Takie zjawisko zawsze ma miejsce w okresie świątecznym. Tym razem jednak będzie miało ono charakter szczególny, bo wystąpi w warunkach rekordowo wysokiej inflacji. Tradycyjne otwarcie portfeli w grudniu może przyczynić się do odczuwalnego podwyższenia grudniowych odczytów. Komentatorzy wskazują, że uśrednione wydatki gospodarstw domowych na tegoroczne obchody wzrosną o co najmniej 25% – taka jest umowna wartość „inflacji świątecznego koszyka”. Przekłada się to na wysoki popyt na produkty, które bardziej dotknął wzrost cen, co przyczyni się do ich dalszego podnoszenia. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że szansa na przekroczenie przez inflację poziomu 18% r/r w odczycie GUS za grudzień 2022 wynoszą 54%.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka Obcokrajowcy na polskim rynku pracy. Jak zmienił się po wybuchu wojny na Ukranie Biuro prasowe
2024-03-29 | 13:00

Obcokrajowcy na polskim rynku pracy. Jak zmienił się po wybuchu wojny na Ukranie

Polski rynek pracy staje się coraz bardziej globalny. Z danych GUS wynika, że w Polsce legalnie pracuje prawie milion cudzoziemców. Z tego ponad 690 tys. to Ukraińcy.
Gospodarka Nowe inwestycje na terenie Eko Doliny-ekologicznie i z korzyścią dla mieszkańców
2024-03-28 | 13:00

Nowe inwestycje na terenie Eko Doliny-ekologicznie i z korzyścią dla mieszkańców

Oprócz realizacji stałych działań, mających na celu zmniejszenie rozprzestrzeniania się uciążliwości zapachowych, Eko Dolina planuje inwestycje, które długofalowo
Gospodarka Tanio już było - jak powrót VAT na żywność wpłynie na inflacje?
2024-03-21 | 10:30

Tanio już było - jak powrót VAT na żywność wpłynie na inflacje?

Można śmiało powiedzieć, że eldorado i rozpasanie budżetowe w naszym kraju, które miało miejsce od kilku lat, czas kończyć. I można rozumieć, z czego to wynikało, wystarczy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Kongres MOVE

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Zorganizowane grupy cyberprzestępcze sięgają po coraz bardziej zaawansowane narzędzia sztucznej inteligencji. Często celem ataków jest infrastruktura krytyczna

Rozwój cyberprzestępczości postępuje w kierunku budowania powiązań o charakterze mafijnym i wykorzystywania zaawansowanych technologicznie rozwiązań, po jakie sięgają służby specjalne. Coraz częściej służy do tego także sztuczna inteligencja, która przyniosła ze sobą szereg nowych zagrożeń. Choć w ślad za technologicznym zaawansowaniem cyberprzestępców rozwijają się też narzędzia zapobiegające atakom, to wciąż najsłabszym ogniwem jest człowiek. Atrakcyjnym celem ataków dla hakerów są jednostki publiczne, infrastruktura krytyczna i samorządy, również te małe, którym brakuje zasobów finansowych i kadrowych, by zapewnić wystarczającą ochronę. 

Handel

Polacy jedzą coraz mniej jaj. Częściej sięgają po te z chowu alternatywnego, za które są skłonni zapłacić więcej

Od 10 lat sukcesywnie rośnie udział alternatywnych systemów chowu kur niosek. Pochodzi z nich już co trzecie opakowanie jaj, choć nadal w klatkach żyje ponad 37 mln kur. Stopniowe zmiany w hodowli to skutek większej świadomości konsumentów, za którymi podąża branża HoReCa. Są oni gotowi nawet zapłacić więcej za jajka, które pochodzą z chowu nieklatkowego.

Problemy społeczne

Docenianie przez szefa jest równie ważne dla pracowników, co atrakcyjne wynagrodzenie i obowiązki. Kluczową rolę odgrywa komunikacja między liderem a zespołem

Niemal co czwarty pracownik chciałby, by jego przełożony częściej go doceniał. Blisko połowa jest gotowa odejść z pracy z powodu szefa, nawet mimo zadowolenia z firmy i zarobków – wynika z badania „Lider w oczach pracowników” zrealizowanego dla Pluxee. – Liderzy pełnią kluczową rolę w budowaniu zespołu – są też coraz lepsi w rozumieniu tego, że niezbędna jest wizja i cel, do którego można angażować ludzi – ocenia Monika Reszko, psycholożka biznesu.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.