Komunikaty PR

Komentarz głównego ekonomisty Business Centre Club do danych GUS

2022-12-16  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt
Biuro prasowe
Attention Marketing

ul. Ogrodowa 58
00-876 Warszawa
m.sokolowski|attentionmarketing.pl| |m.sokolowski|attentionmarketing.pl
795520960
attentionmarketing.pl/

Główny Urząd Statystyczny podał w czwartek dane dotyczące poziomu inflacji w listopadzie. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2022 r. rok do roku wzrosły o 17,5 proc. Finalny odczyt inflacji w listopadzie, mimo że wciąż niższy niż w październiku, jest jednak nieco wyższy, niż przewidywał wstępny szacunek GUS.


Profesor Stanisław Gomułka podkreślił w komentarzu do najnowszych danych GUS dotyczących poziomu inflacji w listopadzie, że na ten wynik inflacji za ostatnie 12 miesięcy składają się przede wszystkim dwie rzeczy.


- Po pierwsze efekt bazy, to znaczy co się działo z cenami w trakcie października 2021 . Jeżeli w tedy odnotowany był wyjątkowy spory wzrost cen to ten przyrost cen w ciągu kolejnych 12 miesięcy jest mniejszy. Drugim efektem jest zmiana cen w trakcie listopada w roku bieżącym. Ten przyrost w roku bieżącym był dość duży.

Główny ekonomista BCC odniósł się także do prognozy Narodowego Banku Polskiego dotyczącej możliwego szczytu inflacji.

- Zgodnie z prognozą NBP w I kwartale przyszłego roku będziemy mieć znacznie wyższą inflację rok do roku. Mówimy o inflacji pomiędzy 19% a 20%. Oczywiście mowa tutaj o wzroście styczeń przyszłego roku w stosunku do stycznia rok temu. Takie są oczekiwania i na ten moment nie ma podstaw sądzić, że będzie inaczej. Jest oczywiście możliwe, że ten przyrost inflacji w I kwartale nie będzie aż tak duży jak przewidywało to do niedawna NBP z uwagi na pewne umocnienie się złotego oraz na spadek cen na rynkach światowych ropy i gazu.

Jednocześnie prof. Gomułka wskazuje, że w kolejnych kwartałach przyszłego roku możemy spodziewać się zmniejszenia inflacji z powodu tego, że koszty pracy zaczynają maleć. - Płace realne maleją, koszty pracy dla przedsiębiorstw maleją i to spowoduje, że w trakcie przyszłego roku właśnie powinno następować zmniejszanie inflacji.

Zmniejszenie kosztów pracy dla przedsiębiorstw wynika zdaniem prof. Stanisława Gomułki w dużym stopniu stąd, że chociaż bezrobocie jest stosunkowo niskie to sytuacja finansowa wielu przedsiębiorstw jest zagrożona. - Przedsiębiorstwa są mniej chętne niż były przedtem do akceptowania żądań pracowniczych. Pracownicy chcą mieć pełną rekompensatę za inflację i tej rekompensaty już nie otrzymują i prawdopodobnie nie będą otrzymywać przez cały przyszły rok.

 

- Jeżeli taka sytuacja się utrzyma to będzie właśnie następować zmniejszanie inflacji. Nastąpi zmniejszenie inflacji z około 19% a 20% w I kwartale do około 10% na koniec roku. – dodaje prof. Gomułka.

Główny ekonomista BCC odniósł się także do podwyżek stóp procentowych w kontekście możliwego obniżania się inflacji w kolejnych miesiącach.

- Mamy podstawę by sądzić, że te podwyżki stóp procentowych jakie miały miejsce spowodowały np. zmniejszenie popytu na mieszkanie, mamy spadek aktywności gospodarczych w wielu ważnych działach gospodarki i w związku z tym właśnie przedsiębiorstwa nie godzą się na te podwyżki płac jakich oczekują pracownicy i to powoduje, że będzie tzw. inflacja produkcyjna maleć, a zaraz za nią będzie też maleć inflacja konsumencka.

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Attention Marketing
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie Biuro prasowe
2025-03-27 | 10:00

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Godzenie rozwoju zawodowego z życiem rodzinnym, argumentowanie swojej wartości oraz dowodzenie słuszności swoich pomysłów – to zaledwie kilka wyzwań, na jakie
Gospodarka Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan
2025-03-24 | 15:50

Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan

Prawie 300 postulatów deregulacyjnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, a dotyczących m.in podatków, zatrudnienia, cyfryzacji czy energetyki
Gospodarka BCC: budżet, inwestycje, podatki
2024-12-30 | 08:00

BCC: budżet, inwestycje, podatki

Polska gospodarka w ostatnich latach rozwija się w sposób dynamiczny, jednak nie bez wyzwań. Tempo wzrostu, chociaż nieco słabsze od oczekiwań z początku roku 2024 było solidne, a w

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów

W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.

Handel

Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.