Komentarz głównego ekonomisty Business Centre Club do danych GUS
Attention Marketing
ul. Ogrodowa 58
00-876 Warszawa
m.sokolowski|attentionmarketing.pl| |m.sokolowski|attentionmarketing.pl
795520960
attentionmarketing.pl/
Główny Urząd Statystyczny podał w czwartek dane dotyczące poziomu inflacji w listopadzie. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2022 r. rok do roku wzrosły o 17,5 proc. Finalny odczyt inflacji w listopadzie, mimo że wciąż niższy niż w październiku, jest jednak nieco wyższy, niż przewidywał wstępny szacunek GUS.
Profesor Stanisław Gomułka podkreślił w komentarzu do najnowszych danych GUS dotyczących poziomu inflacji w listopadzie, że na ten wynik inflacji za ostatnie 12 miesięcy składają się przede wszystkim dwie rzeczy.
- Po pierwsze efekt bazy, to znaczy co się działo z cenami w trakcie października 2021 . Jeżeli w tedy odnotowany był wyjątkowy spory wzrost cen to ten przyrost cen w ciągu kolejnych 12 miesięcy jest mniejszy. Drugim efektem jest zmiana cen w trakcie listopada w roku bieżącym. Ten przyrost w roku bieżącym był dość duży.
Główny ekonomista BCC odniósł się także do prognozy Narodowego Banku Polskiego dotyczącej możliwego szczytu inflacji.
- Zgodnie z prognozą NBP w I kwartale przyszłego roku będziemy mieć znacznie wyższą inflację rok do roku. Mówimy o inflacji pomiędzy 19% a 20%. Oczywiście mowa tutaj o wzroście styczeń przyszłego roku w stosunku do stycznia rok temu. Takie są oczekiwania i na ten moment nie ma podstaw sądzić, że będzie inaczej. Jest oczywiście możliwe, że ten przyrost inflacji w I kwartale nie będzie aż tak duży jak przewidywało to do niedawna NBP z uwagi na pewne umocnienie się złotego oraz na spadek cen na rynkach światowych ropy i gazu.
Jednocześnie prof. Gomułka wskazuje, że w kolejnych kwartałach przyszłego roku możemy spodziewać się zmniejszenia inflacji z powodu tego, że koszty pracy zaczynają maleć. - Płace realne maleją, koszty pracy dla przedsiębiorstw maleją i to spowoduje, że w trakcie przyszłego roku właśnie powinno następować zmniejszanie inflacji.
Zmniejszenie kosztów pracy dla przedsiębiorstw wynika zdaniem prof. Stanisława Gomułki w dużym stopniu stąd, że chociaż bezrobocie jest stosunkowo niskie to sytuacja finansowa wielu przedsiębiorstw jest zagrożona. - Przedsiębiorstwa są mniej chętne niż były przedtem do akceptowania żądań pracowniczych. Pracownicy chcą mieć pełną rekompensatę za inflację i tej rekompensaty już nie otrzymują i prawdopodobnie nie będą otrzymywać przez cały przyszły rok.
- Jeżeli taka sytuacja się utrzyma to będzie właśnie następować zmniejszanie inflacji. Nastąpi zmniejszenie inflacji z około 19% a 20% w I kwartale do około 10% na koniec roku. – dodaje prof. Gomułka.
Główny ekonomista BCC odniósł się także do podwyżek stóp procentowych w kontekście możliwego obniżania się inflacji w kolejnych miesiącach.
- Mamy podstawę by sądzić, że te podwyżki stóp procentowych jakie miały miejsce spowodowały np. zmniejszenie popytu na mieszkanie, mamy spadek aktywności gospodarczych w wielu ważnych działach gospodarki i w związku z tym właśnie przedsiębiorstwa nie godzą się na te podwyżki płac jakich oczekują pracownicy i to powoduje, że będzie tzw. inflacja produkcyjna maleć, a zaraz za nią będzie też maleć inflacja konsumencka.
BCC: budżet, inwestycje, podatki
Cyfrowe Priorytety Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej
Rok 2024 jest rekordowym pod względem niewypłacalności na świecie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.