Komunikaty PR

KOMENTARZ MAKROEKONOMICZNY GŁÓWNEGO EKONOMISTY BCC STANISŁAWA GOMUŁKI

2023-10-25  |  09:00
Biuro prasowe
Kontakt
OMG Agencja marketingowa
OPEN MINDED GROUP Sp z o.o.

Fałata 2
02-534 Warszawa
pr|openmindedgroup.pl| |pr|openmindedgroup.pl
602600867
openmindedgroup.pl

Najbliższe tygodnie, przed posiedzeniem Sejmu 13 listopada, to okres negocjacji pomiędzy KO, Trzecią Drogą oraz Nową Lewicą, dotyczących budżetu na rok 2024 oraz składu nowego rządu. Kluczowe decyzje personalne w obszarze gospodarczym  dotyczą  nie tylko premiera, ale i ministra finansów. 

Nadchodzące miesiące to także okres testowania ścisłej dotąd współpracy politycznej pomiędzy Polską 2050 i PSL. Kluczowe będzie porozumienie dotyczące eliminacji wydatków pozabudżetowych (w aktualnym projekcie budżetu na rok 2024 wynoszących do 400 mld zł) przez włączenie ich do budżetu centralnego oraz to dotyczące skali wzrostu wydatków publicznych na szkolnictwo, obronę narodową i ochronę zdrowia - podkreśla główny ekonomista BCC profesor Stanisław Gomułka.

Kręta droga do inwestycji.

Sukces wyborczy partii opozycyjnych spowodował pojawienie się oczekiwań na rynkach finansowych, że już w nadchodzącym 2024 roku zaczną do Polski napływać duże środki z UE w ramach Krajowego Funduszu Odbudowy. W latach 2024-2027 mają wynieść one około 60 mld euro, oraz w ramach bieżącej perspektywy budżetowej UE - około 65 mld euro. Bez tego sukcesu wyborczego inwestorzy mogli zakładać, że napływ środków wynosiłby niewiele ponad zero. - dodaje ekspert.

Czy NBP wyhamuje obniżanie stóp procentowych?

Wynik wyborczy nie zmienia jednak znacząco oczekiwać analityków, że deficyt budżetowy będzie wysoki (powyżej 3 proc. PKB). Relacja długu publicznego do PKB będzie rosła. Przypominam prognozę Międzynarodowego Funduszu Walutowego, że ta relacja może wzrosnąć do około 70 proc. w ciągu najbliższych 10 lat. To największe zagrożenie. Tempo wzrostu PKB zacznie rosnąć z poziomu bliskiego zera w roku 2023 do około 3,5 proc w rok 2024. To może podtrzymać inflację CPI w Polsce na poziomie powyżej 2,5 proc. przez najbliższe kilka lat. W nowych okolicznościach politycznych RPP NBP może też wolniej obniżać stopy procentowe. - twierdzi Stanisław Gomułka.

Oczekiwany spadek dochodów budżetowych w relacji do PKB oznaczać będzie wejście Polski w latach  2024 i 2025  do reżimu nadmiernego deficytu, co podwyższy koszt obsługi długu publicznego.

Kurs walut

Kurs franka szwajcarskiego jest od jakiegoś czasu stabilny wobec euro. Wchodzimy w okres nadal małych zmian wzajemnych kursów: euro wobec dolara i obu tych walut wobec szwajcarskiego franka.  Kurs złotego wobec tych trzech walut  będzie zależeć głównie od tego jak szybko zaczną napływać do Polski środki z UE. Możliwe jest osłabienie się franka wobec złotego w przypadku szybkiego zakończenia "wojny prawnej" z UE oraz w przypadku tylko umiarkowanego wzrostu deficytu budżetowego i kontynuacji spadku inflacji. 

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: OPEN MINDED GROUP Sp z o.o.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie Biuro prasowe
2025-03-27 | 10:00

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Godzenie rozwoju zawodowego z życiem rodzinnym, argumentowanie swojej wartości oraz dowodzenie słuszności swoich pomysłów – to zaledwie kilka wyzwań, na jakie
Gospodarka Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan
2025-03-24 | 15:50

Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan

Prawie 300 postulatów deregulacyjnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, a dotyczących m.in podatków, zatrudnienia, cyfryzacji czy energetyki
Gospodarka BCC: budżet, inwestycje, podatki
2024-12-30 | 08:00

BCC: budżet, inwestycje, podatki

Polska gospodarka w ostatnich latach rozwija się w sposób dynamiczny, jednak nie bez wyzwań. Tempo wzrostu, chociaż nieco słabsze od oczekiwań z początku roku 2024 było solidne, a w

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Szkolenie Online IMM

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień

Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.

Prawo

Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.

Handel

Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.