Komunikaty PR

KOMENTARZ MAKROEKONOMICZNY GŁÓWNEGO EKONOMISTY BCC STANISŁAWA GOMUŁKI

2023-10-25  |  09:00
Biuro prasowe
Kontakt
OMG Agencja marketingowa
OPEN MINDED GROUP Sp z o.o.

Fałata 2
02-534 Warszawa
pr|openmindedgroup.pl| |pr|openmindedgroup.pl
602600867
openmindedgroup.pl

Najbliższe tygodnie, przed posiedzeniem Sejmu 13 listopada, to okres negocjacji pomiędzy KO, Trzecią Drogą oraz Nową Lewicą, dotyczących budżetu na rok 2024 oraz składu nowego rządu. Kluczowe decyzje personalne w obszarze gospodarczym  dotyczą  nie tylko premiera, ale i ministra finansów. 

Nadchodzące miesiące to także okres testowania ścisłej dotąd współpracy politycznej pomiędzy Polską 2050 i PSL. Kluczowe będzie porozumienie dotyczące eliminacji wydatków pozabudżetowych (w aktualnym projekcie budżetu na rok 2024 wynoszących do 400 mld zł) przez włączenie ich do budżetu centralnego oraz to dotyczące skali wzrostu wydatków publicznych na szkolnictwo, obronę narodową i ochronę zdrowia - podkreśla główny ekonomista BCC profesor Stanisław Gomułka.

Kręta droga do inwestycji.

Sukces wyborczy partii opozycyjnych spowodował pojawienie się oczekiwań na rynkach finansowych, że już w nadchodzącym 2024 roku zaczną do Polski napływać duże środki z UE w ramach Krajowego Funduszu Odbudowy. W latach 2024-2027 mają wynieść one około 60 mld euro, oraz w ramach bieżącej perspektywy budżetowej UE - około 65 mld euro. Bez tego sukcesu wyborczego inwestorzy mogli zakładać, że napływ środków wynosiłby niewiele ponad zero. - dodaje ekspert.

Czy NBP wyhamuje obniżanie stóp procentowych?

Wynik wyborczy nie zmienia jednak znacząco oczekiwać analityków, że deficyt budżetowy będzie wysoki (powyżej 3 proc. PKB). Relacja długu publicznego do PKB będzie rosła. Przypominam prognozę Międzynarodowego Funduszu Walutowego, że ta relacja może wzrosnąć do około 70 proc. w ciągu najbliższych 10 lat. To największe zagrożenie. Tempo wzrostu PKB zacznie rosnąć z poziomu bliskiego zera w roku 2023 do około 3,5 proc w rok 2024. To może podtrzymać inflację CPI w Polsce na poziomie powyżej 2,5 proc. przez najbliższe kilka lat. W nowych okolicznościach politycznych RPP NBP może też wolniej obniżać stopy procentowe. - twierdzi Stanisław Gomułka.

Oczekiwany spadek dochodów budżetowych w relacji do PKB oznaczać będzie wejście Polski w latach  2024 i 2025  do reżimu nadmiernego deficytu, co podwyższy koszt obsługi długu publicznego.

Kurs walut

Kurs franka szwajcarskiego jest od jakiegoś czasu stabilny wobec euro. Wchodzimy w okres nadal małych zmian wzajemnych kursów: euro wobec dolara i obu tych walut wobec szwajcarskiego franka.  Kurs złotego wobec tych trzech walut  będzie zależeć głównie od tego jak szybko zaczną napływać do Polski środki z UE. Możliwe jest osłabienie się franka wobec złotego w przypadku szybkiego zakończenia "wojny prawnej" z UE oraz w przypadku tylko umiarkowanego wzrostu deficytu budżetowego i kontynuacji spadku inflacji. 

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: OPEN MINDED GROUP Sp z o.o.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka Głos MOOVIN Interiors podczas Forum Rynku Nieruchomości 2024 w Sopocie Biuro prasowe
2024-07-03 | 10:35

Głos MOOVIN Interiors podczas Forum Rynku Nieruchomości 2024 w Sopocie

MOOVIN Interiors to warszawska pracownia architektury wnętrz, która jako jedyna oferuje kompleksowe usługi wykończenia wnętrz w standardzie Concierge. Dzięki temu zapewnia swoim
Gospodarka Nierzetelni klienci sprawdzają cierpliwość polskich przedsiębiorstw
2024-06-27 | 08:00

Nierzetelni klienci sprawdzają cierpliwość polskich przedsiębiorstw

Wytrzymałość polskich przedsiębiorców ma swoje granice, zwłaszcza, jeżeli chodzi o pieniądze. 40 proc. firm z sektora MŚP przekazuje do windykacji nieuregulowane faktury będące
Gospodarka BRAK ZDJĘCIA
2024-06-24 | 11:00

Środowiska biznesowe apelują do MON o wzmocnienie potencjału obronnego

Rada Polskich Przedsiębiorców, ciało doradcze przy Pracodawcach RP, wspólnie z Konfederacją Lewiatan oraz Polską Radą Biznesu wystosowała do Wiceprezesa Rady Ministrów i Ministra Obrony Narodowej Władysława

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Na rynku kapitałowym brakuje indywidualnych inwestorów. Nowe regulacje UE mają pobudzić ich zaangażowanie

– Rola rynku kapitałowego w rozwoju polskiej gospodarki jest nie do przecenienia – podkreśla Tomasz Orlik, członek zarządu PFR TFI. Jak wskazuje, obecnie kluczowy jest wzrost poziomu inwestycji, a w najbliższych latach przed nami duże wyzwanie w postaci zielonej transformacji. Rynek kapitałowy ma w tym procesie do odegrania ważną rolę, ale do tego potrzebuje aktywnych inwestorów, także indywidualnych. Dlatego pilnie potrzebne są działania, które pobudziłyby ich aktywność i zachęciły do lokowania na rynku oszczędności gospodarstw domowych. Pomóc w tym mają nowe regulacje unijne.

Ochrona środowiska

Rośnie liczba producentów ekologicznych zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii. Wciąż jednak jest to ułamek produkcji rolnej

Rolnictwo i hodowla zwierząt to jedna z głównych przyczyn wycinki lasów na świecie, utraty bioróżnorodności i największy emitent metanu. Sektor ten pochłania ogromne zasoby wody i odpowiada w dużym stopniu za zanieczyszczenie gleby. Ekspansja rolnictwa przyczynia się więc do zmian klimatu, a jednocześnie sektor boleśnie odczuwa ich skutki, co odbija się na produkcji rolnej. Zdaniem naukowców transformacja ekologiczna rolnictwa jest dziś koniecznością w walce z postępującymi niekorzystnymi zmianami klimatycznymi.

Transport

Firmy budowlane wyczekują na harmonogram największych krajowych inwestycji. Problemem mogą być terminy i brak rąk do pracy

W kolejnych latach z jednej strony napłynie do Polski  strumień funduszy europejskich z nowej perspektywy oraz Krajowego Planu Odbudowy, z drugiej strony w przygotowaniu są wielkie projekty infrastrukturalne związane z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego, kolei dużych prędkości, elektrowni jądrowej czy infrastruktury w obszarze bezpieczeństwa. – Mamy do czynienia z analizą programów po poprzednim rządzie, weryfikacją niektórych inwestycji. Firmy chcą, żeby został podany harmonogram prac – co, kiedy i w jakiej części kraju będzie realizowane, bo one też muszą się do tego przygotować – mówi Adrian Furgalski, prezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Wyzwaniem w realizacji tych inwestycji mogą się okazać braki kadrowe.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.