Komunikaty PR

KOMENTARZ MAKROEKONOMICZNY GŁÓWNEGO EKONOMISTY BCC STANISŁAWA GOMUŁKI

2023-10-25  |  09:00
Biuro prasowe
Kontakt
OMG Agencja marketingowa
OPEN MINDED GROUP Sp z o.o.

Fałata 2
02-534 Warszawa
pr|openmindedgroup.pl| |pr|openmindedgroup.pl
602600867
openmindedgroup.pl

Najbliższe tygodnie, przed posiedzeniem Sejmu 13 listopada, to okres negocjacji pomiędzy KO, Trzecią Drogą oraz Nową Lewicą, dotyczących budżetu na rok 2024 oraz składu nowego rządu. Kluczowe decyzje personalne w obszarze gospodarczym  dotyczą  nie tylko premiera, ale i ministra finansów. 

Nadchodzące miesiące to także okres testowania ścisłej dotąd współpracy politycznej pomiędzy Polską 2050 i PSL. Kluczowe będzie porozumienie dotyczące eliminacji wydatków pozabudżetowych (w aktualnym projekcie budżetu na rok 2024 wynoszących do 400 mld zł) przez włączenie ich do budżetu centralnego oraz to dotyczące skali wzrostu wydatków publicznych na szkolnictwo, obronę narodową i ochronę zdrowia - podkreśla główny ekonomista BCC profesor Stanisław Gomułka.

Kręta droga do inwestycji.

Sukces wyborczy partii opozycyjnych spowodował pojawienie się oczekiwań na rynkach finansowych, że już w nadchodzącym 2024 roku zaczną do Polski napływać duże środki z UE w ramach Krajowego Funduszu Odbudowy. W latach 2024-2027 mają wynieść one około 60 mld euro, oraz w ramach bieżącej perspektywy budżetowej UE - około 65 mld euro. Bez tego sukcesu wyborczego inwestorzy mogli zakładać, że napływ środków wynosiłby niewiele ponad zero. - dodaje ekspert.

Czy NBP wyhamuje obniżanie stóp procentowych?

Wynik wyborczy nie zmienia jednak znacząco oczekiwać analityków, że deficyt budżetowy będzie wysoki (powyżej 3 proc. PKB). Relacja długu publicznego do PKB będzie rosła. Przypominam prognozę Międzynarodowego Funduszu Walutowego, że ta relacja może wzrosnąć do około 70 proc. w ciągu najbliższych 10 lat. To największe zagrożenie. Tempo wzrostu PKB zacznie rosnąć z poziomu bliskiego zera w roku 2023 do około 3,5 proc w rok 2024. To może podtrzymać inflację CPI w Polsce na poziomie powyżej 2,5 proc. przez najbliższe kilka lat. W nowych okolicznościach politycznych RPP NBP może też wolniej obniżać stopy procentowe. - twierdzi Stanisław Gomułka.

Oczekiwany spadek dochodów budżetowych w relacji do PKB oznaczać będzie wejście Polski w latach  2024 i 2025  do reżimu nadmiernego deficytu, co podwyższy koszt obsługi długu publicznego.

Kurs walut

Kurs franka szwajcarskiego jest od jakiegoś czasu stabilny wobec euro. Wchodzimy w okres nadal małych zmian wzajemnych kursów: euro wobec dolara i obu tych walut wobec szwajcarskiego franka.  Kurs złotego wobec tych trzech walut  będzie zależeć głównie od tego jak szybko zaczną napływać do Polski środki z UE. Możliwe jest osłabienie się franka wobec złotego w przypadku szybkiego zakończenia "wojny prawnej" z UE oraz w przypadku tylko umiarkowanego wzrostu deficytu budżetowego i kontynuacji spadku inflacji. 

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: OPEN MINDED GROUP Sp z o.o.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka BCC: budżet, inwestycje, podatki Biuro prasowe
2024-12-30 | 08:00

BCC: budżet, inwestycje, podatki

Polska gospodarka w ostatnich latach rozwija się w sposób dynamiczny, jednak nie bez wyzwań. Tempo wzrostu, chociaż nieco słabsze od oczekiwań z początku roku 2024 było solidne, a w
Gospodarka Cyfrowe Priorytety Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej
2024-12-28 | 13:00

Cyfrowe Priorytety Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej

W grudniu odbyła się prezentacja polskich priorytetów cyfrowych na czas prezydencji z udziałem wicepremiera i ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego, wiceministra cyfryzacji
Gospodarka Rok 2024 jest rekordowym pod względem niewypłacalności na świecie
2024-12-20 | 11:00

Rok 2024 jest rekordowym pod względem niewypłacalności na świecie

Jest to niestety rekord, z którego nikt się nie cieszy, zwłaszcza w kluczowej dla polskiej gospodarki Europie Zachodniej – mającej największy wkład w globalną liczbę

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Przemysł spożywczy

Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa

Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.

Ochrona środowiska

Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania

Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.

Regionalne – Mazowieckie

Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku

Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.