Komunikaty PR

KOMENTARZ MAKROEKONOMICZNY GŁÓWNEGO EKONOMISTY BCC STANISŁAWA GOMUŁKI

2023-10-25  |  09:00
Biuro prasowe
Kontakt
OMG Agencja marketingowa
OPEN MINDED GROUP Sp z o.o.

Fałata 2
02-534 Warszawa
pr|openmindedgroup.pl| |pr|openmindedgroup.pl
602600867
openmindedgroup.pl

Najbliższe tygodnie, przed posiedzeniem Sejmu 13 listopada, to okres negocjacji pomiędzy KO, Trzecią Drogą oraz Nową Lewicą, dotyczących budżetu na rok 2024 oraz składu nowego rządu. Kluczowe decyzje personalne w obszarze gospodarczym  dotyczą  nie tylko premiera, ale i ministra finansów. 

Nadchodzące miesiące to także okres testowania ścisłej dotąd współpracy politycznej pomiędzy Polską 2050 i PSL. Kluczowe będzie porozumienie dotyczące eliminacji wydatków pozabudżetowych (w aktualnym projekcie budżetu na rok 2024 wynoszących do 400 mld zł) przez włączenie ich do budżetu centralnego oraz to dotyczące skali wzrostu wydatków publicznych na szkolnictwo, obronę narodową i ochronę zdrowia - podkreśla główny ekonomista BCC profesor Stanisław Gomułka.

Kręta droga do inwestycji.

Sukces wyborczy partii opozycyjnych spowodował pojawienie się oczekiwań na rynkach finansowych, że już w nadchodzącym 2024 roku zaczną do Polski napływać duże środki z UE w ramach Krajowego Funduszu Odbudowy. W latach 2024-2027 mają wynieść one około 60 mld euro, oraz w ramach bieżącej perspektywy budżetowej UE - około 65 mld euro. Bez tego sukcesu wyborczego inwestorzy mogli zakładać, że napływ środków wynosiłby niewiele ponad zero. - dodaje ekspert.

Czy NBP wyhamuje obniżanie stóp procentowych?

Wynik wyborczy nie zmienia jednak znacząco oczekiwać analityków, że deficyt budżetowy będzie wysoki (powyżej 3 proc. PKB). Relacja długu publicznego do PKB będzie rosła. Przypominam prognozę Międzynarodowego Funduszu Walutowego, że ta relacja może wzrosnąć do około 70 proc. w ciągu najbliższych 10 lat. To największe zagrożenie. Tempo wzrostu PKB zacznie rosnąć z poziomu bliskiego zera w roku 2023 do około 3,5 proc w rok 2024. To może podtrzymać inflację CPI w Polsce na poziomie powyżej 2,5 proc. przez najbliższe kilka lat. W nowych okolicznościach politycznych RPP NBP może też wolniej obniżać stopy procentowe. - twierdzi Stanisław Gomułka.

Oczekiwany spadek dochodów budżetowych w relacji do PKB oznaczać będzie wejście Polski w latach  2024 i 2025  do reżimu nadmiernego deficytu, co podwyższy koszt obsługi długu publicznego.

Kurs walut

Kurs franka szwajcarskiego jest od jakiegoś czasu stabilny wobec euro. Wchodzimy w okres nadal małych zmian wzajemnych kursów: euro wobec dolara i obu tych walut wobec szwajcarskiego franka.  Kurs złotego wobec tych trzech walut  będzie zależeć głównie od tego jak szybko zaczną napływać do Polski środki z UE. Możliwe jest osłabienie się franka wobec złotego w przypadku szybkiego zakończenia "wojny prawnej" z UE oraz w przypadku tylko umiarkowanego wzrostu deficytu budżetowego i kontynuacji spadku inflacji. 

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: OPEN MINDED GROUP Sp z o.o.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka Transformacja z unijnym dofinansowaniem Biuro prasowe
2024-12-02 | 19:20

Transformacja z unijnym dofinansowaniem

Transformacja z unijnym dofinansowaniem - Wielkopolska Wschodnia w czołówce regionów węglowych w Polsce. Wielkopolska Wschodnia kroczy pewnie w kierunku zrównoważonej
Gospodarka Perspektywy globalnego handlu
2024-11-28 | 11:00

Perspektywy globalnego handlu

Po wyborach w Stanach Zjednoczonych stosunki między USA a Chinami pozostaną napięte i nadal będą wpływać na globalny handel.   • Nowa odsłona wojny handlowej, chociaż
Gospodarka Sektor przemysłowy wyprodukował prawie 1,2 miliarda złotych długów
2024-11-28 | 08:00

Sektor przemysłowy wyprodukował prawie 1,2 miliarda złotych długów

Sektor przemysłowy wyprodukował prawie 1,2 miliarda złotych długów Produkcja mebli, baterii elektrycznych, części do maszyn i pojazdów – te podbranże przemysłowe

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja

Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.

Infrastruktura

Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców

W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.

Problemy społeczne

40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem

Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.