Komunikaty PR

Nadchodzi czas elektroniki. Polacy ruszają na zakupy w sieci

2022-11-25  |  14:00
Biuro prasowe

Smartfony Apple - nowe, używane, czy odnowione - to, jak wynika z danych największego serwisu ogłoszeniowego w Polsce, najczęściej poszukiwany sprzęt w kategorii elektronika. W samym tylko wrześniu jego nazwa wpisywana była w wyszukiwarkę 300 tysięcy razy. Ale nie tylko smartfony z jabłkiem cieszą się zainteresowaniem w gorącym okresie sprzedażowym, który inauguruje Black Friday. Kolejne okazje zakupowe sprawiają, że od listopada do stycznia, wzmożony ruch odnotowuje cała kategoria.

Co siódmy Polak szukał w ostatnim kwartale sprzętów elektronicznych na OLX. Serwis podaje, że liczba użytkowników zainteresowanych tą kategorią wzrosła rok do roku o ponad 10%. Według danych DLA Piper rynek elektroniki wyhamowuje. Mimo to liczba użytkowników szukających nowych i używanych sprzętów osiągnęła we wrześniu aż 6 milionów. Wraz z użytkownikami rośnie też liczba aktywnych ogłoszeń. Na początku trzeciego kwartału w serwisie zanotowano ponad milion aktywnych ogłoszeń, z których każde wyświetlono średnio 40 razy.

– Wśród kupujących rośnie otwartość na urządzenia w różnym stanie. Oczywiście mogą to być sprzęty nowe lub używane, ale widzimy też zainteresowanie produktami powystawowymi i odnowionymi. Blisko co 10. ogłoszenie w kategorii elektronika dodawane jest przez firmy specjalizujące się w sprzedaży takich produktów – wskazuje Paweł Starościak, menadżer kategorii Elektronika w serwisie OLX.PL.

Szczyt zainteresowania zakupami elektroniki przypada na listopad, to w tym okresie polujemy na atrakcyjne ceny podczas Black Friday i Cyber Monday. Zakupy elektroniki popularne są także w grudniu, gdy wybieramy prezenty mikołajkowe i bożonarodzeniowe, oraz w styczniu. Co więcej, końcówka roku to czas największych wyprzedaży, co jest istotną informacją dla wszystkich poszukujących sprzętu w atrakcyjnej cenie.

Czego szukamy najczęściej?

Jak wynika z danych OLX, Polacy najczęściej są zainteresowani smartfonami marki Apple (ponad 300 tys. wyszukiwań), a ogólne hasło telefon wyszukano 81 tys. razy. W następnej kolejności znalazły się sprzęty AGD takie jak: lodówki (138 tys. wyszukiwań), pralki (89 tys. wyszukiwań) i mikrofalówki (51 tys. wyszukiwań) oraz RTV, czyli telewizory (123 tys. wyszukiwań), laptopy (75 tys. wyszukiwań) i monitory (54 tys. wyszukiwań). To istotne informacje zwłaszcza z perspektywy osób prowadzących biznes związany ze sprzedażą sprzętów elektronicznych – tych nowych, ale też używanych i odnowionych.

Jak sprzedawać?

Na co zwrócić uwagę tworząc ogłoszenie o sprzedaży elektroniki? Ważny jest precyzyjny opis, wskazujący na stan produktu i odpowiednie, wyraźne zdjęcia. Najlepiej konkretnego sprzedawanego egzemplarza. W przypadku używanej elektroniki z baterią/akumulatorem warto także wspomnieć o ich stanie i obecności ładowarki lub zasilacza. W serwisie OLX użytkownicy biznesowi mają możliwość skorzystania z dwóch wybranych modeli sprzedaży – pakietu ogłoszeń lub modelu prowizyjnego, w którym płaci się jedynie za ogłoszenie zakończone sprzedażą (w wybranych kategoriach). Warto również rozważyć skorzystanie z oferty bezetykietowych Przesyłek OLX, znacznie ułatwiających nadawanie produktów.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka BCC: budżet, inwestycje, podatki Biuro prasowe
2024-12-30 | 08:00

BCC: budżet, inwestycje, podatki

Polska gospodarka w ostatnich latach rozwija się w sposób dynamiczny, jednak nie bez wyzwań. Tempo wzrostu, chociaż nieco słabsze od oczekiwań z początku roku 2024 było solidne, a w
Gospodarka Cyfrowe Priorytety Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej
2024-12-28 | 13:00

Cyfrowe Priorytety Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej

W grudniu odbyła się prezentacja polskich priorytetów cyfrowych na czas prezydencji z udziałem wicepremiera i ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego, wiceministra cyfryzacji
Gospodarka Rok 2024 jest rekordowym pod względem niewypłacalności na świecie
2024-12-20 | 11:00

Rok 2024 jest rekordowym pod względem niewypłacalności na świecie

Jest to niestety rekord, z którego nikt się nie cieszy, zwłaszcza w kluczowej dla polskiej gospodarki Europie Zachodniej – mającej największy wkład w globalną liczbę

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Fundusze unijne

Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier

Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.