Perspektywa otrzymania przez Polskę środków z KPO wciąż odległa.
OPEN MINDED GROUP Sp z o.o.
Fałata 2
02-534 Warszawa
pr|openmindedgroup.pl| |pr|openmindedgroup.pl
602600867
openmindedgroup.pl
Perspektywa otrzymania przez Polskę środków z KPO wciąż odległa.
Prezydent Andrzej Duda skierował ustawę o Sądzie Najwyższym do Trybunału Konstytucyjnego i zaapelował do sędziów o niezwłoczne zajęcie się nowelą.
Decyzja Prezydenta oddala o wiele miesięcy perspektywę otrzymania przez Polskę środków z KPO. Zamiast oczekiwanego przez biznes szybkiego wdrożenia ustawy, mamy skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego z prośbą Prezydenta o niezwłoczne zajęcie się tą ważną ustawą. Tymczasem szybkiego rozpoznania raczej nie będzie i to z dwóch zasadniczych powodów. Po pierwsze ilość rozstrzygniętych przez TK spraw z roku na rok jest coraz mniejsza, a w Trybunale znajdują się ciągle jeszcze nierozstrzygnięte sprawy, które wpłynęły w 2014. Po drugie w TK istnieje obecnie wewnętrzny spór między sędziami co do tego, czy obecna Prezes TK nadal pełni tą funkcję. Jest to o tyle istotne, że w kwestii zgodności z Konstytucją ustawy o Sądzie Najwyższym TK zobligowany jest orzekać w pełnym składzie, co w związku ze sporem może być utrudnione.
Jednocześnie istnieje poważne ryzyko stwierdzenia niezgodności z Konstytucją zaskarżonej ustawy. Ustawa zawiera bowiem rozwiązania, które budzą wątpliwości natury prawnej. W przypadku potwierdzenia się tych wątpliwości, proces legislacyjny będzie musiał być wdrożony od początku, co oczywiście zajmie czas.
Zatem w tak tak ważnej dla przedsiębiorców i całej gospodarki sprawie, politycy niestety zawiedli. - powiedział Radosław Płonka - ekspert BCC ds. gospodarki.
Zgodnie z nowelizacją ustawy o SN sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów ma rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie jak dotąd Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego. Nowela zakłada także zasadnicze zmiany dotyczące niezawisłości i bezstronności sędziego. NSA ma rozstrzygać tzw. sprawy immunitetowe sędziów wszystkich sądów w tym zezwalać na pociągnięcie sędziów oraz asesorów sądowych do odpowiedzialności karnej i ich tymczasowe aresztowanie.
Zależy mi na jak najszybszym uruchomieniu środków z Krajowego Planu Odbudowy, które są potrzebne do rozwoju polskiej gospodarki, dlatego podjąłem decyzję o skierowaniu ustawy do Trybunału Konstytucyjnego w trybie prewencyjnym. Zwracam się z apelem do sędziów Trybunału Konstytucyjnego o niezwłoczne zajęcie się tą ważną ustawą i prace nad nią w poczuciu odpowiedzialności za bezpieczeństwo prawne i ekonomiczne Polek i Polaków. - powiedział prezydent.
Ustawa nie będzie obowiązywała, dopóki Trybunał Konstytucyjny nie wypowie się na temat jej zgodności z konstytucją.
***
BCC to największa w kraju ustawowa organizacja indywidualnych pracodawców. Członkowie Klubu zatrudniają ponad 400 tys. pracowników, przychody firm to ponad 200 miliardów złotych, a siedziby rozlokowane są w 250 miastach. Na terenie Polski działają 22 loże regionalne. Do BCC należą przedstawiciele wszystkich branż, międzynarodowe korporacje, instytucje finansowe i ubezpieczeniowe, firmy telekomunikacyjne, najwięksi polscy producenci, uczelnie wyższe, koncerny wydawnicze i znane kancelarie prawne. Członkami BCC – klubu przedsiębiorców są także prawnicy, dziennikarze, naukowcy, wydawcy, lekarze, wojskowi i studenci.
Więcej o BCC: www.bcc.pl
Business Centre Club w mediach społecznościowych:
Linkedin: www.linkedin.com/company/business-centre-club/
Facebook: www.facebook.com/businesscentreclub
Twitter: www.twitter.com/BCCorg
Kontakt dla mediów: Open Minded Group
pr@openmindedgroup.pl

Spoglądając w przyszłość Unii Europejskiej, czyli o wzmocnieniu bezpieczeństwa i konkurencyjności do 2040 roku

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.