Polskie Towarzystwo Gospodarcze: popieramy protestujących kierowców i rolników
Polskie Towarzystwo Gospodarcze
ul. Wiejska 16/2
00-490 Warszawa
media|iptg.pl| |media|iptg.pl
730905969
www.iptg.pl
Polskie Towarzystwo Gospodarcze popiera protest krajowych przewoźników i rolników na granicy z Ukrainą. Opowiadamy się za przywróceniem zasad uczciwej konkurencji w transporcie oraz rolnictwie, w tym przede wszystkim za koniecznością rzetelnego wypełniania przez stronę ukraińską wszystkich przepisów i zobowiązań wynikających z dostępu do rynku przewozów oraz produktów żywnościowych w Unii Europejskiej - tych samych, których ściśle przestrzegają polscy przewoźnicy, importerzy oraz rolnicy. PTG apeluje również do władz krajowych o skrupulatne kontrole przedsiębiorców z Ukrainy w przedmiotowym zakresie oraz wywieranie nacisków na organy unijne w sprawie likwidacji wszelkiego rodzaju uprzywilejowania ukraińskich firm, które zawsze odbywa się kosztem podmiotów gospodarczych z UE.
Protest krajowych kierowców samochodów ciężarowych, do których dołączyli następnie rolnicy, na granicy polsko-ukraińskiej trwa już kolejny tydzień i się zaostrza. Ostatnio rozpoczęła się całodobowa blokada przejścia w Medyce, które jest jednym z ważniejszych dla transportu towarów. Protestujący są zdania, że przegrywają z ukraińskimi firmami transportowymi i logistycznymi, ponieważ te oferują znacznie niższe ceny za swoje usługi, na co mogą sobie pozwolić, ponieważ nie spełniają norm unijnych. Poza tym, przewożą one towary na obszarze całej Unii Europejskiej, a nie tylko między Unią a Ukrainą.
Kierowcy domagają się, aby Unia przywróciła system zezwoleń dla ukraińskich podmiotów wjeżdżających do krajów UE oraz dla unijnych kierowców wjeżdżających na Ukrainę (naturalnie za wyjątkiem pomocy humanitarnej i dostaw wojskowych). System ten funkcjonował wcześniej, ale został zmieniony po rozpoczęciu wojny z Rosją w 2022 r. Poza tym polscy przewoźnicy oczekują wyłączenia pustych ciężarówek z Unii z elektronicznego systemu kolejek na Ukrainie i wprowadzenia rozwiązań blokujących białoruskim i rosyjskim podmiotom zakładanie firm w Polsce w celu obejścia sankcji.
Kierowcy ciężarówek przyłączają się również do protestu rolników, którzy z kolei domagają się kontynuacji wsparcia rządu w walce z niskimi cenami zbóż spowodowanych przede wszystkim inną strukturą kosztów produkcyjnych wynikających z braku konieczności dostosowania się do wymogów unijnych, nie spełniające norm unijnych zboża z Ukrainy. Cytując jednego z protestujących: “ukraińscy przedsiębiorcy posiadają wszystkie przywileje unijne, a zarazem żadnych obowiązków". Protestujący opowiadają się więc za równością.
Polskie Towarzystwo Gospodarcze wspiera krajowych przewoźników oraz rolników i w ogóle wszystkich przedsiębiorców, w szczególności gdy są oni narażeni na nierówne traktowanie ze strony własnego państwa i zmagają się z nieuczciwą konkurencją zagraniczną. Naszym zdaniem dotychczasowe działania polskiego rządu były, bardzo delikatnie rzecz ujmując, niezgodne z narodowym interesem gospodarczym. Zdecydowanie zbyt uległa postawa wobec Ukrainy, a także niejasne powiązania podmiotów krajowych, które zarabiały m. in. na imporcie tzw. zboża technicznego narażając zdrowie obywateli, doprowadziły w konsekwencji do braku symetrii w stosunkach ekonomicznych pomiędzy oboma krajami na niekorzyść Polski.
Polskie Towarzystwo Gospodarcze wyraża nadzieję, że poza koniecznością wspomnianego surowego egzekwowania zasad uczciwej konkurencji i likwidacji uprzywilejowania strony ukraińskiej, nowy rząd wprowadzi rozwiązania, dzięki którym już nigdy nie dojdzie do sytuacji nierówności przedsiębiorców, z którą obecnie mamy do czynienia, a której protest na granicy jest jaskrawym przejawem.
Polskie Towarzystwo Gospodarcze
Niniejsze stanowisko przekazaliśmy indywidualnie:
Marszałkowi Sejmu,
Prezesowi Rady Ministrów,
Ministrowi Finansów,
Ministrowi Infrastruktury,
Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Perspektywy globalnego handlu
Sektor przemysłowy wyprodukował prawie 1,2 miliarda złotych długów
WSP „Społem” inwestuje w przyszłość – nowoczesna hala podwoi wydajność
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.