Rozwiązania cyfrowe dla deweloperów. Jak usprawnić proces inwestycyjny
Optymalizacja kosztów, ale i czasu pracy w branży budowlanej odmieniana jest przez wszystkie przypadki. Rosnące ceny i malejąca siła nabywcza ograniczają nowe inwestycje. Jak podaje GUS, w ostatnich trzech kwartałach deweloperzy rozpoczęli budowę przeszło 93 tys. mieszkań. Rok do roku to spadek o ponad 26 proc1. Pytamy eksperta, jak transformacja cyfrowa może zwiększyć efektywność w trudnych czasach.
Obserwujemy spadek popytu na rynku nieruchomości pierwotnych. Według danych PKO BP w niektórych miastach liczba transakcji spadła o 80 proc2. Wraz ze słabnącą koniunkturą rośnie znaczenie zarządzania ryzykiem inwestycji deweloperskich. Kluczowe jest skrócenie przygotowania i realizacji całego procesu, które można uzyskać poprzez analizę danych i podejmowanie decyzji opartych o informacje pozyskane z bieżącego procesu lub z danych archiwalnych. Holistyczne podejście do przebiegu inwestycji wymaga posiadania jednego ekosystemu (platformy), która będzie zasilana danymi od wszystkich interesariuszy projektu, przez co zrealizowane zostaną założenia koncepcji DDDM (Data-Driven Decisions-Making) umożliwiające realne oszczędności. Siłą napędową rozwoju, a co za tym idzie automatyzacji, która ogranicza nakłady drogiej pracy manualnej, są rozwijające się technologie, w tym ta najbardziej rokująca, czyli BIM (Building Information Modeling).
– 5D BIM pozwala na łączenie danych dotyczących obiektów znajdujących się w modelu z kosztorysem, czasem i zadaniami zwartymi w harmonogramie. Te naczynia połączone automatyzują proces, skracają czas na przygotowanie oferty planistom, a w trakcie trwania realizacji dostarczają wszelkich informacji związanych z przesunięciami prac wykonywanych na budowie. Dodatkowo osobom nadzorującym i kontrolującym ten proces pokazują odchylenie od założonych kosztów operacyjnych. W przypadku gdy deweloper buduje sam, bez wsparcia generalnego wykonawcy platforma wspomaga procesy przygotowania i przeprowadzania przetargów. Upraszcza to złożenie i weryfikację zebranych ofert, jak również pozwala na kontrolę wykonanych prac i przygotowanie płatności dla podwykonawców i dostawców – wskazuje Remigiusz Pyszka, MTWO Business Development Director w SoftwareONE.
W podejmowaniu najkorzystniejszych decyzji pomaga również wizualizacja, pozwalająca na zwiększenie powierzchni użytkowej przeznaczonej do sprzedaży. Model cyfrowy uwzględnia precyzyjną lokalizację i gabaryty urządzeń (centrale wentylacyjne, klimatyzatory, klapy ppoż.) co daje możliwość lepszego zaplanowania przestrzeni. Ponadto 5D BIM pozwala sprawniej planować przebieg budowy. Nowoczesna platforma cyfrowa tworzy harmonogramy szczegółowe bazujące na różnych założeniach i łączy je w jeden harmonogram główny. W efekcie na placu budowy łatwiej jest prowadzić koordynację międzybranżową i unikać kolizji pomiędzy ekipami realizującymi różne zlecone prace. Rozwiązania oparte o 5D BIM mają jeszcze jedną ważną zaletę: pozwalają na zbudowanie cyfrowych bliźniaków oraz weryfikację scenariuszy prowadzenia budowy, co jest szczególnie ważne przy etapowej realizacji inwestycji. Już w procesie planowania deweloper jest w stanie oszacować ryzyko i opłacalność wybranych scenariuszy i zdecydować czy będzie od razu realizował 2, a nawet 3 etapy inwestycji, czy może zbuduje i odda pierwszy etap, a dopiero w kolejnym czasie następne.
Cyfryzacja od A do Z
– Platforma jest miejscem, w którym pracują wszyscy interesariusze zaangażowani w projekt w tym pracownicy od strony dewelopera, generalnego wykonawcy oraz inspektorzy nadzoru. Ci ostatni, korzystając z aplikacji mobilnych dostępnych na placu budowy, są w stanie szybciej odbierać wykonane prace i informować managera projektu o ich zakończeniu, jak również o wszystkich zdarzeniach, które mają miejsce na budowie (usterki, zapytania o informację, zdarzenia BHP). Dodatkowo platforma wspiera obieg dokumentów, do których mają dostęp również pracownicy na budowie oraz umożliwia dodawanie, weryfikację i wykonanie działań podjętych na naradach. Po zakończonym procesie realizacji budowy całość dokumentacji wraz z modelem można wykorzystać w trakcie eksploatacji i zarzadzania nieruchomością. Dzięki zebranym danym zarządca ma wgląd w lokalizację wszystkich urządzeń, zabezpieczeń, sieci i innych części budynku podlegającym przeglądom technicznym, gwarancjom i naprawom. Takimi rozwiązaniami mogą być szczególnie zainteresowani deweloperzy decydujący się na wynajem instytucjonalny – dodaje Remigiusz Pyszka, MTWO Business Development Director w SoftwareONE.
Okoliczności rynkowe, rosnąca ilość danych, rotacja pracowników i dynamicznie zmieniające się prawo sprawiają, że integracja wszystkich procesów inwestycyjnych w jednej platformie daje realną przewagę i pozwala na wypracowanie konkretnych oszczędności. Co ważne technologie chmurowe wspierające 5D BIM często są skalowalne i dostosowywane do potrzeb klienta i jego modelu biznesowego.

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan

BCC: budżet, inwestycje, podatki
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.