Sescom przejmuje brytyjską spółkę PCB Technical Solutions Limited
Sescom, jeden z liderów branży Facility Management (FM) w Europie, przejął 100% udziałów w brytyjskiej spółce PCB Technical Solutions Limited (PCB), specjalizującej się w projektowaniu, wykonawstwie i serwisie instalacji HVAC w obiektach retail. Przejęcie pozwoli Sescom rozwinąć zdolności operacyjne w Wielkiej Brytanii i wpisuje się w strategię Wise Futurist Sescom 2030, której celem jest osiągnięcie statusu dostawcy pierwszego wyboru usługi Technicznego Facility Management na głównych europejskich rynkach. Wartość transakcji wynosi 11,3 mln GBP. Została sfinansowana ze środków własnych Sescom oraz kredytu bankowego.
Spółka PCB Technical Solutions Limited funkcjonuje na rynku od ponad 10 lat. Oferuje usługi z zakresu utrzymania technicznego obiektów handlowych i przemysłowych, a także realizuje projekty instalacyjne dla branży retail, głównie dla sieci odzieżowych, dystrybutorów sprzętu RTV i drogerii, a także dla producentów żywności i instytucji publicznych. Brytyjska firma ma zdolność realizacji ogólnokrajowych usług FM dzięki rozwiniętej sieci serwisowej obejmującej teren Wielkiej Brytanii. Obecnie obsługuje około 345 obiektów w największych miastach Anglii. Podczas trzech ostatnich lat wykonała kilkaset projektów instalacyjnych oraz realizowała obsługę około stu kontraktów serwisowych w systemie 24/7. W ostatnim roku obrotowym 2021/2022 firma osiągnęła przychód na poziomie około 10 mln GBP.
Szeroki zakres usług w ofercie PCB, a także rozwinięta sieć serwisowa spółki pozwolą Sescom pozyskać nowych klientów w Wielkiej Brytanii, dla których warunkiem koniecznym było zapewnienie zdolności obsługi obiektów na terenie całego kraju, w stałym systemie dostępności serwisu. Istotnie większy, względem polskiego, rynek w Wielkiej Brytanii, wiele podobieństw w zakresie świadczonych usług, a także wola dalszego rozwoju spółki przez dotychczasowych właścicieli PCB to tylko niektóre z korzyści pozwalających istotnie wzmocnić aktywność Grupy Sescom na rynku brytyjskim.
– Pod koniec 2022 roku świadczyliśmy usługi dla ponad 40 000 placówek 60 firm na 25 międzynarodowych rynkach m.in. w Czechach, Portugalii, Hiszpanii oraz Austrii. Przy tak ogromnym doświadczeniu brakowało nam jednak wystarczających zasobów serwisowych, by stać się istotnym graczem w obszarze usług FM na rynku brytyjskim. Potrzebowaliśmy rzetelnego partnera, który przy wykorzystaniu naszego doświadczenia, bazy międzynarodowych klientów oraz wypracowanego modelu obsługi, wzmocniłby pozycję Sescom na lokalnym rynku. Przejęcie spółki PCB pozwoli znacząco rozszerzyć grupę odbiorców usług Sescom w Wielkiej Brytanii, a także istotnie wzmocni naszą pozycję na europejskim rynku – przekonuje Sławomir Halbryt, prezes Sescom S.A.
Przejęcie PCB wiąże się dla Sescom z pozyskaniem nowych klientów retailowych w Wielkiej Brytanii, a także możliwością rozszerzenia dotychczasowych międzynarodowych kontraktów grupy o rynek brytyjski. Wyzwaniem pozwalającym na szybszy wzrost będzie rozszerzenie oferty PCB o rozwiązania Sescom z zakresu optymalizacji zużycia energii czy zarządzania majątkiem trwałym obiektu.
Włączenie PCB do Grupy Sescom pozwoli potroić jej skonsolidowaną EBITDA. Rozliczenie transakcji nastąpi w modelu 60 proc. + 20 proc. + 20 proc.
– Stosując mechanizm tzw. earn-outu, motywujemy managerów, którzy z nami zostali, do zwiększania zysków firmy w ciągu trzech lat po przejęciu – podkreśla Sławomir Halbryt, prezes Sescomu.
Zarząd Sescom dostrzega przestrzeń do dalszego rozwoju rynku TFM (Technical Facility Management) na wielu europejskich rynkach. W ramach Programu Partnerstw i Przejęć oraz Programu Operacyjnego Rozwoju Organicznego Sescom firma planuje podwoić liczbę zagranicznych klientów i do 2030 r. stać się dostawcą TFM pierwszego wyboru dla międzynarodowych sieci retail.
Doradcami Sescom w transakcji przejęcia PCB byli:
JP Weber – pozyskanie finansowania bankowego
Gessel, Koziorowski Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów sp. p. - doradztwo prawne, w tym w procesie pozyskania finansowania bankowego
Ali Legal – doradztwo prawne, due diligence
Azets – doradztwo finansowe, due diligence
BCC: budżet, inwestycje, podatki
Cyfrowe Priorytety Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej
Rok 2024 jest rekordowym pod względem niewypłacalności na świecie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.