Sprawdzanie wiarygodności firmy zagranicznej
Mariusz Czarnecki
INTELPOL
Cyfrowa 6
71-441 Szczecin
biuro|intelpol.pl| |biuro|intelpol.pl
533003275
www.intelpol.pl
Sprawdzanie wiarygodności firmy zagranicznej
Ogromna ilość polskich firm współpracuje, bądź planuje współpracę z firmami zagranicznymi. Jeśli znalazłeś doskonałą ofertę sprzedaży u zagranicznej firmy lub firma z innego kraju chce kupić twoje produkty za wyjątkowo atrakcyjną cenę to dokonaj stosownych sprawdzeń. Zanim zdecydujesz się na transakcję, warto dokładnie sprawdzić zagranicznego kontrahenta. Łatwiej sprawdzić niż później odzyskiwać utracony majątek.
Działając na rynkach zagranicznych musisz być świadomy, że często możesz zetknąć się z nierzetelną firmą, próbującą wykorzystać barierę geograficzną, językową czy prawną, aby np. uniknąć rozliczenia za dostawę towaru czy usługi. Zdarzające się oszustwa, polegają m.in. na podszywaniu się pod faktycznie istniejące podmioty. Może się też zdarzyć, że firma, z którą planujesz nawiązać współpracę znajduje się w złej kondycji finansowej.
Podpowiadamy jak uchronić się przed takimi sytuacjami?
Sprawdzanie wiarygodności zagranicznego kontrahenta
Sprawdzenie, czy podmiot figuruje w rejestrze firm obowiązującym w danym kraju. W przypadku firm europejskich bazę danych znajdziesz na naszej stronie gdzie zgromadziliśmy narzędzia online do sprawdzeń firm
Przy pomocy zgromadzonych narzędzi online dokonasz następujących sprawdzeń:
- Sprawdzenie bazy danych podatników VAT w UE.
- System rejestracji i identyfikacji podmiotów gospodarczych na potrzeby celne EORI. Pamiętaj, że w niektórych krajach funkcjonuje system licencji na prowadzenie działalności. Sprawdź czy firma, której istnienie potwierdzają źródła, posiada ważną licencję na działalność.
- Sprawdź, czy firma nie prowadzi przedstawicielstwa w Polsce.
- Nawiąż kontakt z polską placówką dyplomatyczną w kraju, w którym działa twój potencjalny kontrahent. Otrzymasz informacje dot. opinii o firmach z kraju swego urzędowania jeżeli możliwe jest ich nieodpłatne uzyskanie z organów rejestrowych, izb gospodarczych, czy wywiadowni gospodarczych. Dodatkowo rejestrują także firmy, które nie wywiązują się ze swoich zobowiązań wobec polskich partnerów.
- Skontaktuj się się z lokalną izbą handlową, w celu sprawdzenia, czy interesująca Cię firma działa na danym terenie.
- Skorzystaj z usług wywiadowni gospodarczej
- Poproś partnera o przedstawienie referencji lub listy klientów, z którymi współpracuje i weryfikacja jego wiarygodności na podstawie kontaktu z klientami.
- Sprawdź informacje na temat partnera w internecie (skorzystaj z narzędzi OSINT czyli Białego Wywiadu). Pamiętaj, że w internecie możesz spotkać się z przypadkami podszywania się pod inne firmy albo stronami nieistniejących firm. Ładnie wyglądająca strona firmy jeszcze o niczym nie świadczy.
- Narzędzia online do sprawdzania firm: http://bit.ly/2viwY8r
BCC: budżet, inwestycje, podatki
Cyfrowe Priorytety Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej
Rok 2024 jest rekordowym pod względem niewypłacalności na świecie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.