Sprawdzanie wiarygodności firmy zagranicznej
Mariusz Czarnecki
INTELPOL
Cyfrowa 6
71-441 Szczecin
biuro|intelpol.pl| |biuro|intelpol.pl
533003275
www.intelpol.pl
Sprawdzanie wiarygodności firmy zagranicznej
Ogromna ilość polskich firm współpracuje, bądź planuje współpracę z firmami zagranicznymi. Jeśli znalazłeś doskonałą ofertę sprzedaży u zagranicznej firmy lub firma z innego kraju chce kupić twoje produkty za wyjątkowo atrakcyjną cenę to dokonaj stosownych sprawdzeń. Zanim zdecydujesz się na transakcję, warto dokładnie sprawdzić zagranicznego kontrahenta. Łatwiej sprawdzić niż później odzyskiwać utracony majątek.
Działając na rynkach zagranicznych musisz być świadomy, że często możesz zetknąć się z nierzetelną firmą, próbującą wykorzystać barierę geograficzną, językową czy prawną, aby np. uniknąć rozliczenia za dostawę towaru czy usługi. Zdarzające się oszustwa, polegają m.in. na podszywaniu się pod faktycznie istniejące podmioty. Może się też zdarzyć, że firma, z którą planujesz nawiązać współpracę znajduje się w złej kondycji finansowej.
Podpowiadamy jak uchronić się przed takimi sytuacjami?
Sprawdzanie wiarygodności zagranicznego kontrahenta
Sprawdzenie, czy podmiot figuruje w rejestrze firm obowiązującym w danym kraju. W przypadku firm europejskich bazę danych znajdziesz na naszej stronie gdzie zgromadziliśmy narzędzia online do sprawdzeń firm
Przy pomocy zgromadzonych narzędzi online dokonasz następujących sprawdzeń:
- Sprawdzenie bazy danych podatników VAT w UE.
- System rejestracji i identyfikacji podmiotów gospodarczych na potrzeby celne EORI. Pamiętaj, że w niektórych krajach funkcjonuje system licencji na prowadzenie działalności. Sprawdź czy firma, której istnienie potwierdzają źródła, posiada ważną licencję na działalność.
- Sprawdź, czy firma nie prowadzi przedstawicielstwa w Polsce.
- Nawiąż kontakt z polską placówką dyplomatyczną w kraju, w którym działa twój potencjalny kontrahent. Otrzymasz informacje dot. opinii o firmach z kraju swego urzędowania jeżeli możliwe jest ich nieodpłatne uzyskanie z organów rejestrowych, izb gospodarczych, czy wywiadowni gospodarczych. Dodatkowo rejestrują także firmy, które nie wywiązują się ze swoich zobowiązań wobec polskich partnerów.
- Skontaktuj się się z lokalną izbą handlową, w celu sprawdzenia, czy interesująca Cię firma działa na danym terenie.
- Skorzystaj z usług wywiadowni gospodarczej
- Poproś partnera o przedstawienie referencji lub listy klientów, z którymi współpracuje i weryfikacja jego wiarygodności na podstawie kontaktu z klientami.
- Sprawdź informacje na temat partnera w internecie (skorzystaj z narzędzi OSINT czyli Białego Wywiadu). Pamiętaj, że w internecie możesz spotkać się z przypadkami podszywania się pod inne firmy albo stronami nieistniejących firm. Ładnie wyglądająca strona firmy jeszcze o niczym nie świadczy.
- Narzędzia online do sprawdzania firm: http://bit.ly/2viwY8r
Perspektywy globalnego handlu
Sektor przemysłowy wyprodukował prawie 1,2 miliarda złotych długów
WSP „Społem” inwestuje w przyszłość – nowoczesna hala podwoi wydajność
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.