Szanse i zagrożenia. Think thank Business Centre Club o polskiej gospodarce.
Open Minded Group
Warszawa
02-534 Warszawa
pr|openmindedgroup.pl| |pr|openmindedgroup.pl
602600867
openmindedgroup.pl
Odblokowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy i zakończenie sporu z Unią Europejską - to dwa postulaty, które pojawiały się najczęściej podczas posiedzenia Gospodarczego Gabinetu Cieni Business Centre Club.
Posiedzenie otworzył przewodniczący Gospodarczego Gabinetu Cieni dr Janusz Steinhoff. Były wicepremier
i minister gospodarki zwrócił uwagę na to, że rynek miksu energetycznego i gazu w Polsce nadal jest niekonkurencyjny. Kształtowanie się cen paliw płynnych w naszym kraju w końcówce ubiegłego roku potwierdza wcześniej formułowane przez Gospodarczy Gabinet Cieni tezy o występujących na tym rynku patologiach. Są one konsekwencją błędnej polityki gospodarczej państwa polegającej na wspieraniu tworzenia dominujących na rynkach podmiotów oraz biernej postawie wobec tych problemów UOKiK-u. Efektem są wysokie ceny paliw i energii, które
w sposób znaczący obniżają konkurencyjność polskiej gospodarki oraz wysokich kosztów ponoszonych przez gospodarstwa domowe. – wyjaśnił Janusz Steinhoff.
18 procent - tyle w lutym może wynieść inflacja w Polsce i będzie to szczyt, jaki osiągnie ten wskaźnik - wskazał główny ekonomista BCC prof. Stanisław Gomułka. Minister finansów Gospodarczego Gabinetu Cieni zwrócił uwagę na to, że inflacja będzie utrzymywać się powyżej celu inflacyjnego. – 2023 r. to rok wyborczy. Część członków Rady Polityki Pieniężnej jest silnie związana z Prawem i Sprawiedliwością. Istnieje obawa, że interes gospodarstw domowych i obniżenie stop procentowych będą drugorzędną sprawą dla decydentów – podkreślił prof. Gomułka.
Minister infrastruktury Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC dr Łukasz Bernatowicz wskazał, że najważniejszym problemem, jaki obecnie dotyka branżę infrastrukturalną jest brak środków z KPO. Oczywiście domagamy się realizacji kamieni milowych, które umożliwią uruchomienie tych środków. - podkreślił dr Bernatowicz. Zwrócił także uwagę na dwie istotne kwestie, które pojawiły się w ostatnich dniach. Jedna z nich dotyczy propozycji zmiany rozporządzenia o warunkach technicznych jakie muszą spełniać budynki, co w zasadzie spycha w przepaść i tak już mocno dotknięty skutkami wysokich stóp procentowych i inflacji rynek deweloperski. Druga kwestia dotyczy pomysłu dodatkowego opodatkowania zakupu nieruchomości od szóstego mieszkania wzwyż. U podstaw tego założenia leży fałszywa teza, że fundusze skupujące mieszkania robią to w celach spekulacyjnych, tymczasem 95% tych mieszkań jest wynajęte – mówił dr Bernatowicz. Zdaniem eksperta zmiany w przepisach mogą odbić się na najemcach,
a dodatkowym problemem jest to, że nowy podatek PCC w wysokości 6% ma dotyczyć zakupu mieszkań, więc domy można będzie nabywać w ilościach hurtowych.
Andrzej Byrt, były ambasador i wiceminister w resortach współpracy gospodarczej z zagranicą oraz spraw zagranicznych mówił o międzynarodowych gospodarczych aspektach polityki i działań rządu RP. Wśród najważniejszych kwestii wymienił ujawnienie umowy między Orlenem a Saudi Aramco ws. sprzedaży spółce saudyjskiej 30% kapitału Lotosu oraz ujawnienie i uzasadnienie m.in. przesłanek wyboru dostawców poszczególnych rodzajów uzbrojenia dla polskich siła zbrojnych zakupionego już i rozważanego do zakupu wkrótce. Ponadto Andrzej Byrt zwrócił uwagę na międzynarodowe negocjacyjne przygotowanie działań wsparcia militarnego sił zbrojnych Ukrainy poprzez polskie dostawy dlań naszego (ciężkiego) sprzętu wojskowego oraz wpływ kampanii antyniemieckiej prowadzonej obecnie przez aktualne władze RP na redukcję planów inwestycji zagranicznych w Polsce.
W podsumowaniu posiedzenia prezes Business Centre Club dr Jacek Goliszewski zwrócił uwagę, że 2023 rok jako rok wyborczy, może być bardzo trudny gospodarczo. Będzie istnieć pokusa transferów socjalnych, niekontrolowanych, zaostrzenie sporu i retoryki wobec Niemiec, a w obszarze cyfryzacji należy przeprowadzić duże inwestycje, by stać się krajem konkurencyjnym pod tym względem. – uważa prezes BCC.
- Nasz przekaz do rządzących i partii opozycyjnych, które będą startować w tegorocznych wyborach parlamentarnych jest jasny: trzeba być odpowiedzialnym za Polskę i jej gospodarkę. – zakończył spotkanie premier Janusz Steinhoff.
Wypowiedzi przedstawicieli Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC (pliki video):
Janusz Steinhoff: https://www.youtube.com/watch?v=4gXxBjAXa6k
Stanisław Gomułka: https://www.youtube.com/watch?v=vBDY91Dzt_Q
Łukasz Bernatowicz: https://www.youtube.com/watch?v=qinTW4HsVgw
Andrzej Byrt: https://www.youtube.com/watch?v=T2vtDU87tZo
***
BCC to największa w kraju ustawowa organizacja indywidualnych pracodawców. Członkowie Klubu zatrudniają ponad 400 tys. pracowników, przychody firm to ponad 200 miliardów złotych, a siedziby rozlokowane są w 250 miastach. Na terenie Polski działają 22 loże regionalne. Do BCC należą przedstawiciele wszystkich branż, międzynarodowe korporacje, instytucje finansowe i ubezpieczeniowe, firmy telekomunikacyjne, najwięksi polscy producenci, uczelnie wyższe, koncerny wydawnicze i znane kancelarie prawne. Członkami BCC – klubu przedsiębiorców są także prawnicy, dziennikarze, naukowcy, wydawcy, lekarze, wojskowi i studenci.
Więcej o BCC: www.bcc.pl
Business Centre Club w mediach społecznościowych:
Linkedin: www.linkedin.com/company/business-centre-club/
Facebook: www.facebook.com/businesscentreclub
Twitter: www.twitter.com/BCCorg

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan

BCC: budżet, inwestycje, podatki
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
– Polska prezydencja skierowała oczy Europy na obronność – przekonuje Magdalena Sobkowiak-Czarnecka z KPRM. Większość europejskich państw jest zgodna, że najważniejszą kwestią jest obecnie finansowanie bezpieczeństwa i obronności. Jednym z priorytetów białej księgi w sprawie obronności europejskiej będzie Tarcza Wschód, która obejmuje umocnienia wzdłuż wschodniej i północnej granicy Polski.
Problemy społeczne
Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników

Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.
Motoryzacja
Pożary pojazdów elektrycznych są rzadsze niż spalinowych. W powszechnym przekonaniu jest odwrotnie, bo brakuje edukacji

Trzydzieści pożarów aut elektrycznych i niemal 9,5 tys. pożarów aut spalinowych – to statystyki za ubiegły rok. Jak podkreślają eksperci, statystycznie pojazdy elektryczne płoną rzadziej niż spalinowe. W przeliczeniu na tysiąc zarejestrowanych pojazdów wskaźnik pożarów w przypadku elektryków wynosi 0,372, a w przypadku aut spalinowych 0,424. Specjaliści są zgodni co do tego, że w powszechnym obiegu brakuje rzetelnej wiedzy na temat samochodów elektrycznych i ich bezpieczeństwa pożarowego.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.