Komunikaty PR

Targi w Czechach czekają na zielone światło

2020-05-20  |  12:01
Biuro prasowe
Kontakt

Jarosław Krykwiński
Pzedstawicielstwo Veletrhy Brno, a.s.

Al. Najświętszej Maryi Panny 24/18
42-200 Częstochowa
agencja|targi.brno.pl| |agencja|targi.brno.pl
343669888
https://targi.brno.pl/index.php/aktualnosci/
Do pobrania pdf ( 0.15 MB )

Czeska branża targowa oczekuje od rządu wyraźnego sygnału do wznowienia targów, które są odzwierciedleniem sytuacji gospodarczej. Ta, pod wpływem kryzysu koronawirusowego i ograniczeń rządowych, wcale nie jest dobra. Targi to platforma biznesowa, która odegra ważną rolę w procesie ożywienia gospodarki, prezentowania innowacji, nowych technologii i produktów oraz zawierania nowych transakcji.

Targi są ważnym impulsem do pobudzenia gospodarki poważnie dotkniętej działaniami antykryzysowymi. To platforma do prezentowania innowacji, zwiększania wydajności, eksportu i do rozmów o współpracy, szczególnie dla małych i średnich firm. „Targi są istotną platformą handlową niezbędną do szybkiego i zrównoważonego funkcjonowania gospodarki i będą potrzebne zwłaszcza teraz, aby ponownie uruchomić przemysł notujący straty” – podkreśla Vladimír Dlouhý, prezes Czeskiej Izby Handlowej. „Targi maszynowe w Brnie powinny być sygnałem do odtworzenia zdestabilizowanego przemysłu i gospodarki” – mówi Dagmar Kuchtová, dyrektor generalny Związku Przemysłu Republiki Czeskiej.

Wzorując się na zagranicznych przykładach, na terenach targowych można stworzyć odpowiedni system niezbędnej ochrony zdrowia wszystkich uczestników, gdyż pawilony wystawiennicze mają uniwersalne zastosowanie do różnego rodzaju wydarzeń i dysponują odpowiednim wyposażeniem technicznym. Targi dostały zielone światło w Niemczech w niektórych krajach związkowych od końca maja. Pierwsze imprezy targowe już się odbyły w Chinach.

Organizatorzy targów zwracają uwagę na otwarcie centrów handlowych i marketów budowlanych przy jednoczesnej dyskryminacji branży targowej, choć ta ma pod wieloma względami bardziej dopracowaną logistykę przepływu osób. „Po otwarciu centrów handlowych nie widzimy powodu, dla którego nie mogłyby się rozpocząć targi. Markety budowlane zostały otwarte z uwagi na wysokie stropy, ale standardowe hale targowe mają wysokość 12 metrów, czyli znacznie więcej niż w przypadku marketów budowlanych. Każde targi różnią się w zależności od przypadku. Jesteśmy gotowi ustalić warunki każdej imprezy z inspektorami sanitarnymi”– mówi Jaroslav Bílek, rzecznik prasowy Targów Brneńskich.

Profesjonalne stowarzyszenie branży targowej SOVA ČR już wcześniej zwróciło uwagę, że targi nie są jeszcze w fazie uwolnienia. W liście skierowanym do epidemiologów i urzędników państwowych wskazano na fakt, że dzienna frekwencja odwiedzających targi jest znacznie niższa niż liczba odwiedzających centra handlowe o powierzchni ponad 5000 m kw. Liczba odwiedzających centra handlowe wynosi do 40 000 osób dziennie. Jednocześnie SOVA ČR ostrzegła, że ​​straty firm targowych i ich dostawców są ogromne, w granicach setek milionów koron. O ile nie pojawi się harmonogram wznowienia targów, to straty będą rosły każdego dnia. “Niestety, cały sektor targów nie jest traktowany poważnie. Jak dotąd nie otrzymaliśmy odpowiedzi od grupy ekspertów i urzędników państwowych na nasze propozycje i komentarze. Data odmrożenia targów jest kluczowym czynnikiem zarówno dla organizatorów, jak i dla potencjalnych wystawców”– podkreśla Tomáš Kotrč, prezes stowarzyszenia.

“Potrzebujemy wyraźnego sygnału, że targi można ponownie uruchomić w drugiej połowie roku, od września. Do sierpnia w programie nie ma żadnych targów. Jednak targów nie można przygotować w przeciągu jednej nocy, czas realizacji wynosi od trzech do pięciu miesięcy. Zdarza się często, że wystawcy przygotowują eksponaty targowe przez cały rok” – podkreśla Jiří Kuliš, dyrektor generalny Targów Brneńskich.

“Nie można porównać międzynarodowych targów przemysłowych B2B z odwołaną imprezą targową Země živitelka, w której w centrum wystawienniczym o zupełnie innych parametrach uczestniczy szeroka rolnicza publiczność” – dodaje Bílek w odpowiedzi na odwołanie wystawy Země živitelka zaplanowanej na koniec sierpnia.

Utrzymująca się niepewność, ograniczony transgraniczny przepływ osób i spadek zamówień korporacyjnych w wielu sektorach nie stanowią sprzyjającego środowiska dla branży targowej, której od marca spada sprzedaż krajowa i zagraniczna. Straty organizatorów targów i kongresów rosną i są to setki milionów koron. Całkowite straty sektora są już liczone w miliardach koron. Niektóre firmy związane z targami już ogłosiły upadłość i zakończenie działalności. “Przedłużający się zakaz organizowania targów jest skazaniem na likwidację nas i innych organizatorów targów oraz wszystkich powiązanych z nami firm. Dotychczasowe rządowe programy wsparcia nie są dla nas w pełni przydatne. Nie możemy utrzymać zatrudnienia bez perspektywy wznowienia działalności. Wytrzymamy co najwyżej do lata” – dodaje Kuliš.

Zdecydowanych bodźców ze strony targów, oprócz wystawców oczekuje również lokalna gospodarka, w tym hotele i restauracje, sklepy, przewoźnicy i rzemieślnicy zapewniający techniczną realizację ekspozycji. Rzecz dotyczy głównie segmentów usług najbardziej dotkniętych kryzysem. “Wpływ targów na gospodarkę miejską i regionalną jest bardzo znaczący. Organizacja Międzynarodowych Targów Maszynowych MSV jest absolutnie kluczowe dla Brna. Z Targami Brneńskimi powiązanych jest prawie dwa tysiące miejsc pracy” – zauważa prezydent m. Brna Markéta Vaňková.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka Dolar najtańszy od 22 miesięcy Biuro prasowe
2020-08-04 | 14:00

Dolar najtańszy od 22 miesięcy

Dolar amerykański dzisiaj rano osiągnął 3,70 zł i jest to jeden z najniższych poziomów od października 2018 roku! USD to ostatnimi czasy najciekawsza z głównych walut.
Gospodarka Pięć sposobów na to, by zatrzymać klientów u siebie
2020-08-04 | 12:00

Pięć sposobów na to, by zatrzymać klientów u siebie

Według Harvard Business Review pozyskanie nowego klienta kosztuje nawet do 25 razy więcej niż utrzymanie dotychczasowego[1]. Tymczasem raport „The State of Customer Service in 2020”
Gospodarka CISZA PRZED BURZĄ: COVID-19 STWORZYŁ BOMBĘ ZEGAROWĄ NIEWYPŁACALNOŚCI FIRM
2020-07-31 | 09:00

CISZA PRZED BURZĄ: COVID-19 STWORZYŁ BOMBĘ ZEGAROWĄ NIEWYPŁACALNOŚCI FIRM

• Covid-19 stworzył prawdziwą bombę zegarową dotyczącą niewypłacalności – Euler Hermes spodziewa się, że większość przypadków niewypłacalności ma dopiero

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Złote Spinacze 2020 - zgłoszenie

Transport

Biznes coraz chętniej inwestuje w energię ze słońca. Własne mikroelektrownie powoli stają się rynkowym standardem

– Korzyści dla firm z inwestowania w odnawialne źródła energii są duże. To m.in. optymalizacja kosztów, samowystarczalność energetyczna i pewność zasilania – wskazuje Dorota Zawadzka-Stępniak z Konfederacji Lewiatan. W ostatnich latach biznes coraz chętniej inwestuje we własne mikroźródła odnawialnej energii. Efektem jest w Polsce boom na energetykę słoneczną. Na koniec tego roku moc zainstalowana w fotowoltaice ma wzrosnąć do 2,5 GW, głównie dzięki aktywności prosumentów indywidualnych i biznesowych. Do tych ostatnich dołączył DHL Parcel Polska. Logistyczna firma planuje montaż instalacji fotowoltaicznych w swoich lokalizacjach w całym kraju.

Handel

W dobie koronawirusa wzrosła produkcja opakowań dla przemysłu spożywczego i farmacji. Zmniejszyły się dostawy dla przemysłu, AGD i RTV

Silny związek z branżą spożywczą, która nie ucierpiała w czasie pandemii, pozwolił firmom opakowaniowym przetrwać kryzys spowodowany koronawirusem bez większych strat.  – 65 proc. opakowań jest produkowanych do żywności i napojów. Przestoje odczuły głównie te firmy, które dostarczają do producentów mebli lub firm motoryzacyjnych – mówi Beata Pyś-Skrońska, zastępca dyrektora Polskiej Izby Opakowań. Zagrożeniem dla branży może być pogorszenie koniunktury spowodowane kolejną falą pandemii, a także nowe przepisy związane z unijnymi regulacjami.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Firma

Przybywa centrów usług wspólnych w mniejszych miastach. Dla inwestorów najważniejsze są kompetencje pracowników

Warszawa, Kraków i Wrocław to nadal najbardziej atrakcyjne lokalizacje w Polsce dla nowoczesnych centrów usług dla biznesu. O wysokiej pozycji tych miast decydują m.in. dobra komunikacja, dostępność wykształconych pracowników oraz powierzchni biurowych. Jednak w czołówce są także inne miasta regionalne, np. Poznań, Łódź i Gdańsk, a także Bydgoszcz, Lublin, Częstochowa, Kielce i Rzeszów. – Są to lokalizacje, które zaledwie od kilku lat funkcjonują na mapie centrów usług wspólnych, ale właśnie tam dynamika przyrostu nowych projektów jest znacznie wyższa – mówi Wiktor Doktór, prezes Fundacji Pro Progressio.

Konusment

Dla 2/3 Polaków cena jest najważniejszym kryterium przy planowaniu tegorocznego urlopu. Co drugi skarży się też na wysokie ceny w kurortach

Cena to kluczowy czynnik, który Polacy uwzględniają przy planowaniu tegorocznych wakacji. Prawie połowa bierze też pod uwagę pogodę, bo dla 60 proc. urlopowiczów niekorzystna aura oznacza całkowicie zepsuty letni wypoczynek. Na kolejnych miejscach znalazły się wysokie ceny w turystycznych kurortach, na które skarży się co drugi Polak, dokuczliwe komary i hałaśliwi wczasowicze – wynika z lipcowej edycji badania „Barometr Providenta”.