Komunikaty PR

Technologie Danfoss pomagają odbudowć Ukrainę

2023-02-17  |  08:00
Biuro prasowe

Odbudowa zniszczonej infrastruktury ukraińskich miast i przywrócenie dostępu do mieszkań, ogrzewania czy wody wymaga holistycznego podejścia i efektywnych energetycznie technologii. Podczas międzynarodowej konferencji Rebuild Ukraine 2023, Danfoss zaprezentował plan odbudowy, który przyspieszy zieloną transformację Ukrainy.

Zniszczone ukraińskie miasta muszą odbudować infrastrukturę i zapewnić dostęp do podstawowych usług - mieszkań, wody, ogrzewania. Zakłada to zarówno zaspokojenie natychmiastowych potrzeb ludzi, jak i planowanie długoterminowej odbudowy i rozwoju społeczności. Jednak zachowanie dotychczasowego poziomu technologicznego będzie prowadzić do wyższych kosztów posiadania obiektów infrastrukturalnych i niższej jakości usług. Odpowiedzią na te wyzwania są m.in. inwestycje w efektywne energetycznie technologie.

W dniach 15-16 lutego, firma Danfoss uczestniczyła w ReBuild Ukraine 2023 - międzynarodowej konferencji i wystawie poświęconej procesom naprawczym na Ukrainie. Jako jedna z pierwszych firm na świecie, wznowiła swoją działalność w Ukrainie 28 kwietnia 2022 r., 61 dni po inwazji. Podczas konferencji zaprezentowała technologie i rozwiązania służące budowie nowej, energooszczędnej i neutralnej emisyjnie Ukrainy.

"Jednym z kluczowych zagrożeń w odbudowie ukraińskich miast jest zachowanie poprzedniego poziomu technologicznego i stosowanie "szybkich rozwiązań" tam, gdzie wymagane jest długoterminowe planowanie i innowacyjne technologie" - mówi Adam Jędrzejczak, prezydent regionu Danfoss w Europie Wschodniej.

"Poprawa efektywności energetycznej będzie głównym priorytetem dla Ukrainy i pomoże jej dostosować się do kilku kluczowych przepisów UE, które są obecnie reformowane. Danfoss posiada technologie i rozwiązania dla budynków, systemów ciepłowniczych, a także zakładów wodociągowych i oczyszczalni ścieków, które pozwolą ukraińskim społecznościom budować zrównoważoną przyszłość i staną się przykładem do naśladowania dla reszty Europy" - dodaje Adam Jędrzejczak.

Największy potencjał dla ukraińskich społeczności ma rozwój nowoczesnych systemów ciepłowniczych, ponieważ około 70 proc. całego końcowego zużycia energii na Ukrainie jest wykorzystywane do ogrzewania. Rozwój systemów ciepłowniczych czwartej generacji, które są obecnie aktywnie rozwijane w Danii, pozwoli ukraińskim gminom pozbyć się zależności od jednego źródła paliwa, uczyni ogrzewanie bezpieczniejszym, bardziej przystępnym i przyjaznym dla środowiska.

Budynki mieszkalne wielorodzinne i publiczne to kolejny przykład sektora, w którym zastosowanie nowoczesnych technologii może znacząco poprawić jakość życia mieszkańców i obniżyć koszty posiadania nieruchomości w Ukrainie. Danfoss posiada m.in. technologie do modernizacji jednorurowych systemów grzewczych, pozwalając im zbliżyć się pod względem efektywności do nowoczesnych dwururowych systemów grzewczych. W Ukrainie, około 80 proc. wszystkich budynków wielorodzinnych ma systemy jednorurowe, stąd też wprowadzenie tej technologii zwiększyłoby efektywność energetyczną budynków i przyniosłoby znaczne oszczędności energii.

Na przykład, w 2018 roku, w budynku wielorodzinnym w mieście Chersoń, po raz pierwszy w Ukrainie przeprowadzono kompleksową modernizację jednorurowego systemu grzewczego. Pozwoliła ona współwłaścicielom domu wybudowanego w 1975 roku zmniejszyć zużycie ciepła średnio o 55 proc. Między innymi, dzięki możliwości zainstalowania termostatów grzejnikowych mieszkańcy mogli bezpośrednio kontrolować zarówno swój komfort, jak i rachunki.

Kluczowe przy wdrażaniu takich technologii jest planowanie strategiczne na poziomie każdej gminy, ponieważ odbudowa jest wyjątkową szansą na uczynienie ukraińskich budynków i infrastruktury zielonymi i zrównoważonymi w perspektywnie kolejnych lat. Dobrym przykładem jest miasto Żytomierz, które ogłosiło, że stanie się neutralnie klimatycznie do 2050 roku. 10-letni plan Żytomierza obejmuje skupienie się na transporcie publicznym, efektywności energetycznej i energii odnawialnej.

"Danfoss działa na Ukrainie od ponad 25 lat. Dobrze rozumiemy obecny stan infrastruktury i wyzwania modernizacyjne, przed którymi stoją społeczności. Wraz z wybuchem wojny zniszczenie infrastruktury uczyniło te wyzwania jeszcze bardziej dotkliwymi - ale jednocześnie otworzyło szansę na jakościową transformację. Inżynierowie Danfoss na Ukrainie opracowali plan konkretnych rozwiązań do odbudowy obiektów infrastruktury krytycznej, który zaspokaja zarówno pilne, krótkoterminowe potrzeby społeczności, jak i wskazuje kierunki długoterminowego rozwoju”  - mówi Andriy Berestyan, dyrektor generalny Danfoss w Ukrainie.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka BCC: budżet, inwestycje, podatki Biuro prasowe
2024-12-30 | 08:00

BCC: budżet, inwestycje, podatki

Polska gospodarka w ostatnich latach rozwija się w sposób dynamiczny, jednak nie bez wyzwań. Tempo wzrostu, chociaż nieco słabsze od oczekiwań z początku roku 2024 było solidne, a w
Gospodarka Cyfrowe Priorytety Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej
2024-12-28 | 13:00

Cyfrowe Priorytety Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej

W grudniu odbyła się prezentacja polskich priorytetów cyfrowych na czas prezydencji z udziałem wicepremiera i ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego, wiceministra cyfryzacji
Gospodarka Rok 2024 jest rekordowym pod względem niewypłacalności na świecie
2024-12-20 | 11:00

Rok 2024 jest rekordowym pod względem niewypłacalności na świecie

Jest to niestety rekord, z którego nikt się nie cieszy, zwłaszcza w kluczowej dla polskiej gospodarki Europie Zachodniej – mającej największy wkład w globalną liczbę

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Fundusze unijne

Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier

Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.