Whirlpool ogłasza wyniki za 2023 rok
Whirlpool ogłasza wyniki za czwarty kwartał oraz 2023 rok i przedstawia prognozy na 2024 rok
● Wzrost sprzedaży netto w czwartym kwartale wyniósł około 3%, z zyskiem udziałów w Ameryce Północnej o 1 punkt procentowy w stosunku do poprzedniego roku
● Stopa zysku netto GAAP w czwartym kwartale wyniosła 9,7%, w porównaniu do ubiegłorocznego okresu (-32,6%), na co wpłynęła transakcja w Europie
● Bieżąca (inna niż GAAP) marża EBIT(1) w czwartym kwartale wyniosła 5,2% (+170 p.p. rok do roku)
● Całoroczny zysk na akcję rozwodnioną prowadzony według zasad GAAP i bieżący (inny niż GAAP) na akcję (2) wyniósł odpowiednio $8,72 i $16,16, uwzględniając 800 milionów dolarów poniesionych kosztów
● W 2023 roku wypłacono 384 miliony dolarów dywidendy i spłacono 500 milionów dolarów kredytu długoterminowego
● Prognozy na 2024 rok obejmują zysk netto GAAP i bieżący na jedną rozwodnioną akcję(2) w przedziale od $8,50 do $10,50 i od $13,00 do $15,00, odpowiednio; przepływy gotówki z działalności operacyjnej w wysokości od 1,15 do 1,25 miliarda dolarów oraz wolne przepływy gotówki(3) od 550 do 650 milionów dolarów
BENTON HARBOR, Michigan, 29 stycznia 2024 r. - Whirlpool Corporation (NYSE: WHR) ogłosiła wyniki finansowe za czwarty kwartał i cały rok 2023.
W 2023 roku osiągnęliśmy wzrost udziałów w rynku Ameryki Północnej o ponad 1 punkt procentowy i oszczędności w wysokości około 800 milionów dolarów, zgodnie z oczekiwaniami. Patrząc na 2024 rok, oczekujemy dalszego dostosowania naszej struktury kosztów poprzez dodatkowe oszczędności w wysokości 300-400 milionów dolarów, podczas gdy transformacja naszego portfolio przyniesie zysk marżowy w związku z zamknięciem transakcji w Europie, planowanym na kwiecień 2024 roku – mówi Marc Bitzer, prezes i dyrektor generalny Whirlpool Corporation.
PODSUMOWANIE KWARTAŁU
● Około 170 punktów bazowych ekspansji marży, w tym zysk udziałów w Ameryce Północnej o 1 punkt procentowy i około 350 milionów dolarów oszczędności kosztów w kwartale
● Zysk netto GAAP i bieżący (inny niż GAAP) na jedną rozwodnioną akcję(2) w czwartym kwartale wyniósł odpowiednio $8,90 i $3,85
W dalszym ciągu zapewniamy elastyczność bilansu i priorytetowo traktujemy redukcję zadłużenia, ze spłatą długu w wysokości 500 mln dolarów w 2023 roku. Siła naszego bilansu, w którym na koniec roku znajduje się około 1,6 mld dolarów w gotówce, a także silny poziom generowania środków pieniężnych, dobrze nas pozycjonuje do sfinansowania dywidendy w wysokości około 400 milionów dolarów w 2024 roku, przy jednoczesnej dalszej redukcji zadłużenia o 500 milionów dolarów – Jim Peters, dyrektor finansowy Whirlpool Corporation.
PRZEGLĄD REGIONALNY - EUROPA, BLISKI WSCHÓD I AFRYKA
● Z wyłączeniem wpływu kursów walutowych, spadek sprzedaży netto wyniósł (8,3)% w porównaniu do poprzedniego roku, co było rezultatem utrzymującego się słabego popytu w Europie, częściowo zrównoważonego pozytywnym wpływem miksu cenowego.
● Marża EBIT(4) wyniosła 3,3%, w porównaniu do (0,4)% w tym samym okresie ubiegłego roku, co wynika z działań zmierzających do obniżenia kosztów oraz korzyści związanych z aktywami przeznaczonymi na sprzedaż.
PROGNOZA NA CAŁY 2024 ROK
● Resegmentacja działalności w celu odzwierciedlenia przekształconego portfolio; segmenty raportowe na rok 2024 obejmują główne urządzenia AGD (MDA) w Ameryce Północnej, Europie, Ameryce Łacińskiej i Azji, a także globalny mały sprzęt gospodarstwa domowego.
● Spółka spodziewa się, że transakcja w Europie zostanie sfinalizowana do kwietnia 2024 roku, a prognoza na cały rok obejmuje oczekiwane wyniki MDA Europe za trzy miesiące (około 700 mln dolarów sprzedaży netto i marża EBIT (4) na poziomie około 1,5%).
● Oczekiwana sprzedaż netto za cały 2024 rok wyniesie około 16,9 mld dolarów (w przybliżeniu na niezmienionym poziomie w oparciu o dane porównywalne (5); spadek o około 13 procent w porównaniu do wyników za rok poprzedni
● Całoroczny zysk na akcję rozwodnioną według zasad GAAP i bieżący (2) wynoszący odpowiednio 8,5 do 10,5 dolarów i od 13 do 15 dolarów, w tym koszty działań o wartości 300-400 mln dolarów.
● Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej w przedziale od 1,15 do 1,25 miliarda dolarów, a wolne przepływy pieniężne(3) w przybliżeniu od 550 do 650 milionów dolarów; obejmuje około 200 do 300 milionów dolarów wykorzystania gotówki związanej z MDA Europe w 2024 roku.
● Stawka podatku GAAP i dostosowana stawka podatku (inna niż GAAP) wynosi odpowiednio około 24 procent i 0 procent.
● Planowane jest wypłacenie dywidend w wysokości około 400 milionów dolarów w 2024 roku (pod warunkiem uzyskania zgody zarządu) oraz zmniejszenie zadłużenia o około 500 milionów dolarów.

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan

BCC: budżet, inwestycje, podatki
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.