Komunikaty PR

Wszystkie ręce na pokład, czyli razem na rzecz Agendy 2030

2023-09-18  |  12:00
Biuro prasowe
Do pobrania png ( 0.24 MB )

Po raz siódmy Kampania 17 Celów organizuje obchody Światowego Dnia Działania, który odbywa się tradycyjnie 25 września, w rocznicę przyjęcia Agendy 2030 przez ONZ. W tym roku, po raz pierwszy, aktywności zaplanowane zostały na cały tydzień (18-22 września). Na całym globie w tym samym czasie organizowane są wydarzenia szerzące wiedzę o Celach Zrównoważonego Rozwoju (SDGs), inspirujące do podjęcia działań na ich rzecz. Tegoroczną inicjatywę pod hasłem „Zrównoważona produkcja i konsumpcja” zakończy konferencja online z udziałem ekspertów ze świata biznesu, nauki, administracji rządowej oraz organizacji branżowych.

 

AGENDA 2030 – CZY ZDĄŻYMY? NAJWIĘKSZE WYZWANIA

 

Realizacja Agendy 2030 przyjętej przez ONZ wymaga szerokiej współpracy i zaangażowania wszystkich – od rządów i organizacji pozarządowych, przez biznes po konsumentów na całym świecie. W Polsce od 7 lat Kampania 17 Celów integruje wszystkie te środowiska w ramach kilkudziesięciu różnych inicjatyw, angażując interesariuszy w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju.

W zestawieniu państw realizujących 17 celów zrównoważonego rozwoju „Sustainable Development Report 2023” Polska znalazła się na 9. miejscu (na 166 państw poddanych ocenie) i wypadła o 11 punktów lepiej niż średnia krajów OECD. Nasz kraj osiągnął najlepsze wyniki w zakresie wyeliminowania ubóstwa (SDG 1), czystej wody i warunków sanitarnych (SDG 6), innowacyjności, przemysłu i infrastruktury (SDG 9) oraz partnerstwa na rzecz celów (SDG 17). Jednak wyzwaniem dla Polski pozostają nadal cele związane z eliminacją głodu (SDG2), zrównoważonymi miastami i społecznościami (SDG11), odpowiedzialną produkcją i konsumpcją (12), działaniami na rzecz klimatu (SDG 13), pokojem, sprawiedliwością i silnymi instytucjami (SDG16).[1]

„Przytoczone dane pokazują, że wiele dobrego w naszym kraju się wydarzyło, wiele się dzieje, że zainteresowanie Celami Zrównoważonego Rozwoju i zrozumienie dla ich realizacji rośnie, jednak wciąż dużo przed nami. Najtrudniejsze wyzwania wciąż czekają na rozwiązania systemowe i realne działanie stąd cel 12 to nasz tegoroczny priorytet. To właśnie w tym obszarze pozostaje ogromne pole do działania biznesu w zakresie budowania i wdrażania ambitnych strategii gospodarki obiegu zamkniętego. Tu też ogromna rola do odegrania przez konsumentów – dzisiejszy model nadmiernej konsumpcji musi ulec zmianie. Czasu mamy coraz mniej, czy zdążymy zatem wywiązać się z naszych zobowiązań do 2030 roku? Na to pytanie będziemy starać się odpowiedzieć podczas konferencji z okazji Światowego Dnia Działania” – mówi Małgorzata Greszta z CSR Consulting, które jest organizatorem wydarzenia.

Konferencja z okazji Światowego Dnia Działania zaplanowana jest na 25 września. Początek spotkania o godz. 9.30. Będzie odbywała się w formule online. Obowiązuje rejestracja pod linkiem https://kampania17celow.pl/wydarzenia/swiatowy-dzien-dzialania-2023/.

BIZNES NA RZECZ CELU 12

W dyskusji na rzecz realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju nie może zabraknąć głosu środowiska biznesowego. W tym roku szczególne miejsce w agendzie obchodów Światowego Dnia Działania w Polsce ma Cel 12, czyli zrównoważona produkcja i konsumpcja, stąd eksperci będą zastanawiać się nad tym, jak musimy zmienić myślenie o gospodarce. Nowy kierunek to gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ) nazywana przez wielu modelem przyszłości. Działać musimy jednak tu i teraz, stąd podczas konferencji premierę będzie miała „Mapa działań dla biznesu” z przewodnikiem praktyk i narzędzi zaplanowanym na październik.

GOZ pozwala na obniżenie kosztów wytwarzania produktów, przyczynia się do zmniejszenia zużycia mediów w firmie, generuje dodatkowe zyski oraz zwiększa konkurencyjność firm, tymczasem według przedsiębiorców przejście na ten model działania jest wciąż skomplikowane m.in. ze względu na koszty, i ryzykowne, zwłaszcza w okresie dużych zmian i niepewnej sytuacji gospodarczej[2]. I choć biznes widzi potrzebę wdrażania rozwiązań w zakresie gospodarki obiegu zamkniętego, np. w kontekście opakowań to potrzebuje wsparcia i edukacji. Dlatego istotne będzie wskazanie nie tylko aspektów środowiskowych, ale również przywołanie trendów konsumenckich. Transformacja ta powinna odbywać się w myśl zasady 3R, która na pierwszym miejscu stawia ograniczenie ilości odpadów (reduce), następnie ponowne wykorzystanie (reuse), a dopiero później recykling (recycle). Wymaga także zmian legislacyjnych[3].

„Dlatego tak ważne będzie pokazanie dobrych praktyk w obszarze GOZ. Ponadto w części spotkania poświęconej zrównoważonej konsumpcji poznamy wyniki badania Kantar Polska nt. postaw konsumenckich oraz będziemy dyskutować o roli biznesu w transformacji konsumentów” – zapowiada Małgorzata Greszta.

WSZYSTKIE RĘCE NA POKŁAD

UNITE TO ACT (WSZYSTKIE RĘCE NA POKŁAD) to główne hasło tegorocznych globalnych obchodów Tygodnia. To przesłanie nadziei, możliwości i pilnej potrzeby działania tu i teraz dla osiągnięcia wspólnych celów. Bycie zjednoczonym nie oznacza, że wszyscy robią to samo lub myślą tak samo. To oznacza, że ludzie działają razem, w całej naszej różnorodności, aby dać ludzkości i naszej planecie piękną, zrównoważoną przyszłość.

„Mamy świadomość, że do osiągnięcia wyznaczonych celów mamy czas do 2030 roku. Dla niektórych to będzie aż lub jeszcze 7 lat, a my chcemy zwrócić uwagę, że to tylko 7 lat i że mimo postępów działamy dosyć zachowawczo, że ważna jest mobilizacja każdego, zarówno na poziomie jednostki, społeczeństwa, organizacji, przedsiębiorstwa, jak i samorządu czy kraju. Liczą się każde ręce chętne do działania, a my podpowiemy, co można zrobić” – zapowiada Greszta.

Dlatego na koniec uczestnicy konferencji otrzymają zestaw narzędzi i inspiracji do realizacji Agendy 2030. Premierę będzie miał także „Inspirownik 3” dla uczelni. Będzie to kolejna publikacja, wspierająca realizację założeń Agendy 2030. Do tej pory ukazały się: „Inspirownik dla samorządów lokalnych”[4] oraz „Inspirownik dla organizacji pozarządowych”[5].

CO TY MOŻESZ ZROBIĆ?

· Zaangażuj się poprzez social media:

ACTivator: http://www.unitetoact.org/
Photobox: https://unitetoact.org/photowall/

Tag: @SDGAction Hashtag: #Act4SDGs #kampania17celow
/linki do stron w SoMe/

· Zorganizuj akcję 15 września:

https://trello.com/c/nqAO2h2M/110-%F0%9F%8E%A6-teaser-video-global-week-to-act4sdgs

· Zarejestruj swoją akcję na globalnej mapie:

https://act4sdgs.org/global-map/

 

Więcej informacji

§  Agenda Światowego Dnia Działania i rejestracja: https://kampania17celow.pl/wydarzenia/swiatowy-dzien-dzialania-2023/  

§  Kampania 17 Celów na LinkedIn (tu dostępna będzie transmisja na żywo wydarzenia): https://linkedin.com/showcase/kampania-17-celów

§  Kampania 17 Celów na Facebooku: https://www.facebook.com/profile.php?id=100057493087511

 

DODATKOWE INFORMACJE

Cele Zrównoważonego Rozwoju

W 2015 roku świat przyjął strategię rozwoju do 2030 roku. Wszystkie 193 państwa członkowskie ONZ jednogłośnie przyjęły rezolucję „Przekształcamy nasz świat: Agenda na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030” zawierającą 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju (ang. Sustainable Development Goals) oraz związanych z nimi 169 zadań szczegółowych, które mają zostać osiągnięte do 2030 roku. Do każdego zadania ustalono wskaźniki, dzięki czemu na całym świecie monitorowane są postępy w osiąganiu Celów. Agenda to swoiste współczesne esperanto, integrujące pod egidą Organizacji Narodów Zjednoczonych działania rządów, biznesu i organizacji pozarządowych. Globalne wyzwania bowiem, przede wszystkim klimatyczne, ale także gospodarcze i społeczne, osiągnęły skalę i poziom złożoności, których nie da się rozwiązać na poziomie jednostki, pojedynczej organizacji czy nawet państwa.

  • Więcej informacji: https://kampania17celow.pl

Światowy Dzień Działania

Światowy Tydzień Działania na rzecz Celów Zrównoważonego Rozwoju (Global Week to Act For SDGs) obchodzony corocznie – w tym roku w dniach 18-22 września 2023. Jego finałem jest Światowy Dzień Działania 25 września, przypadający w rocznicę przyjęcia Agendy 2030. Na całym globie przez cały tydzień organizowane są wydarzenia szerzące wiedzę o Celach i zachęcające do podjęcia działań na ich rzecz, tworząc światowy ruch dla ich osiągnięcia. Oficjalnym hasztagiem Tygodnia jest #Act4SDGs czyli „działaj na rzecz Celów”. Inicjatorem inicjatywy jest Sekretarz Generalny ONZ. Tydzień organizowany jest przez SDG Action Campaign ONZ. Kampania 17 Celów jest jego Partnerem Organizacyjnym w Polsce.

Kampania 17 Celów

Kampania 17 Celów mobilizuje polski biznes do podjęcia działań na rzecz realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju i wykorzystania szans biznesowych płynących z Agendy 2030.

Kampania prowadzona jest w szerokim partnerstwie firm i instytucji i jest przykładem tego, jak w praktyce może wyglądać międzysektorowa współpraca na rzecz Agendy 2030. Jej inicjatorem jest firma doradcza CSR Consulting. Portal Kampanii stanowi centrum wiedzy online o Celach Zrównoważonego Rozwoju dla polskiego biznesu.

W 2023 roku odbywa się już VII edycja Kampanii pod hasłem „Zrównoważona produkcja i konsumpcja”.

  • Więcej informacji: https://kampania17celow.pl

Kampania Dobre Cele

Kampania Dobre Cele została zainagurowana z okazji Światowego Dnia Działania w 2021 roku. Ta ogólnopolska kampania edukacyjna, skierowana do konsumentów, pokazuje działania, jakie podjąć może każdy z nas, tu i teraz, aby włączyć się w ich realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju. Dzięki zaangażowaniu szerokiego grona partnerów kampanii (organizacji i inicjatyw) społeczeństwo zachęcane jest do podejmowania konkretnych działań na rzecz wybranych Celów.

Inicjatorem kampanii edukacyjnej jest Kampania 17 Celów.

  • Więcej informacji: https://dobrecele.pl #dobrecele

 


[1] SUSTAINABLE DEVELOPMENT REPORT 2023, https://dashboards.sdgindex.org/static/profiles/pdfs/SDR-2023-poland.pdf

[2] Raport „Potencjał gospodarki obiegu zamkniętego”2023, POLITYKA INSIGHT, https://www.politykainsight.pl/_resource/multimedium/20338875

[3] Raport „Raport Gospodarka obiegu zamkniętego w opakowaniach”, https://ungc.org.pl/wp-content/uploads/2023/09/Gospodarka-obiegu-zamknietego-w-opakowaniach-.pdf

[4] Materiał do pobrania na https://dobrecele.pl/baza-materialow/

[5] Jw.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka Ukraińska gospodarka potrzebuje rąk do pracy Biuro prasowe
2024-07-22 | 11:00

Ukraińska gospodarka potrzebuje rąk do pracy

Ukraińska gospodarka może znaleźć się w poważnych tarapatach ze względu na odpływ siły roboczej powiązany z tzw. ustawą mobilizacyjną. Nowe regulacje zaostrzyły politykę wobec
Gospodarka Inwestycje w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną wyzwaniem dla Polski
2024-07-17 | 07:49

Inwestycje w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną wyzwaniem dla Polski

Wraz ze wzrostem liczby ludności na świecie, zapotrzebowanie na czystą wodę i efektywne systemy kanalizacyjne staje się coraz bardziej krytyczne. Choć w Polsce w minionych
Gospodarka BRAK ZDJĘCIA
2024-07-09 | 18:00

SHEIN uruchamia fundusz Circularity Fund o wartości 200 mln euro

Marka SHEIN zapowiada duże inwestycje w inicjatywy mające na celu wzmocnienie pozycji europejskich i brytyjskich marek, projektantów i artystów, aby mogli rozwijać swoją działalność nie tylko w świecie online. Fundusz

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Przedsiębiorcy czekają na doprecyzowanie przepisów dotyczących Małego ZUS-u Plus. W sądach toczy się ponad 600 spraw z ZUS-em

Oddziały Biura Rzecznika MŚP prowadzą już ponad 600 spraw dotyczących Małego ZUS-u Plus. Przedmiotem sporu z ZUS-em jest interpretacja, jak długo – dwa czy trzy lata – powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek. Pod koniec czerwca Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok, w którym podzielił korzystną dla przedsiębiorców argumentację Rzecznika MŚP. – Nie stanowi on jeszcze o linii interpretacyjnej. Czekamy na wejście w życie ustawy deregulacyjnej, która ułatwi od stycznia przedsiębiorcom przechodzenie na Mały ZUS Plus – mówi Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Problemy społeczne

Awaria CrowdStrike’a miała podobne skutki jak potencjalny cyberatak. Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki

Ogromna awaria systemu Windows, wywołanego błędem w aktualizacji oprogramowania CrowdStrike, doprowadziła do globalnego paraliżu. Przestały działać systemy istotne z perspektywy codziennego życia milionów ludzi. Tylko w piątek odwołano kilka tysięcy lotów na całym świecie,  a w części regionów w USA nie działał numer alarmowy. – To pokazuje, że im bardziej jesteśmy uzależnieni od technologii, tym łatwiej wykluczyć wręcz całe gałęzie gospodarki, a podobne skutki mógłby mieć cyberatak – ocenia Krzysztof Izdebski z Fundacji im. Stefana Batorego. Jego zdaniem tego typu incydenty są nie do uniknięcia i trzeba się na nie lepiej przygotować.

Ochrona środowiska

Nowelizacja przepisów ma przyspieszyć rozwój farm wiatrowych. Do 2040 roku Polska może mieć zainstalowane w nich ponad 40 GW mocy

Jeszcze w tym kwartale ma zostać przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Nowelizacja zmniejsza minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań do 500 m. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ocenia, że zmiana odległości zwiększy potencjał energetyki wiatrowej do 2040 roku nawet dwukrotnie, do poziomu 41,1 GW. – Branża czeka też na przyspieszenie procedur, przede wszystkim procedury środowiskowej i całego procesu zmiany przeznaczenia gruntów – mówi Anna Kosińska, członkini zarządu Res Global Investment.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.