Zaskakujący spadek inflacji w odczycie GUS – optymistyczny scenariusz
Vision Group
Woronicza 31/254
02-640 Warszawa Warszawa
visiongroup|visiongroup.pl| |visiongroup|visiongroup.pl
604198300
www.visiongroup.pl
Według szybkiego szacunku GUS inflacja rok do roku za grudzień 2022 wyniosła 16,6 proc. To spadek względem listopadowego odczytu (17,5 proc.) o 0,9 pkt. procentowego. Ponadto styczniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej Narodowego Banku Polskiego nie przyniosło zaskoczenia. Zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi utrzymano stopę referencyjną na poziomie 6,75 proc. Jakie wnioski płyną z tych danych? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przygotowali prognozy dla polskiej polityki monetarnej.
Grudniowy szybki odczyt GUS wskazuje na zaskakująco wysoki spadek dynamiki wzrostu cen. To już drugi miesiąc z rzędu, kiedy wskaźniki inflacji r/r spadają. Najwyższy odczyt od początku kryzysu został zarejestrowany za październik 2022 – 17,9 proc. Przyczyn pozytywnego odczytu można doszukiwać się w spadających cenach gazu oraz stabilizacji na rynku paliwowym. Ponadto grudzień okazał się miesiącem stosunkowo ciepłym, z krótkim okresem ujemnych temperatur. Obraz ten przyczynił się do spowolnienia spirali inflacyjnej. Świąteczne wydatki, choć nominalnie wyższe, nie wpłynęły na odczyt. Eksperci wskazują, że w przyjętej przez GUS metodologii statystycznej efekt dalszego wzrostu cen żywności zniwelowały m.in. spadki cen energii.
Sytuacja kredytobiorców bez zmian
To już czwarty miesiąc, w którym RPP zdecydowała się utrzymać stopy procentowe na tym samym poziomie. Tym samym raty kredytów o zmiennym oprocentowaniu nie wzrosną. To jednak niewielkie pocieszenie dla kredytobiorców, którzy zdecydowali się zaciągnąć zobowiązanie w okresie, kiedy stopy procentowe sięgały 0,5-1 proc. Eksperci podkreślają, że nic nie wskazuje na odwrócenie trendu w polityce monetarnej. Solidnym fundamentem dla utrzymania obecnej wartości stopy referencyjnej (bądź nawet jej dalszego wzrostu) jest wciąż wysoka inflacja, która sprawia, że z perspektywy makroekonomicznej stopy są wciąż realnie ujemne. Choć polityka monetarna cechuje się uwzględnianiem również czynników pozaekonomicznych, to w obecnej sytuacji mało prawdopodobne, aby przeważyły one w procesie decyzyjnym nad obiektywnymi wskaźnikami liczbowymi. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że szanse na utrzymanie stopy referencyjnej NBP na poziomie 6,75 proc. w lutym 2023 wynosi 70 proc.
Co dalej z inflacją?
Drugi miesiąc pozytywnego trendu w zakresie inflacji może stanowić pierwszy prognostyk świadczący o możliwości dalszych jej spadków. Ponadto obecne prognozy długoterminowe pogody nie wskazują na to, aby w styczniu miało pojawić się energochłonne uderzenie zimy. Z kolei przywrócenie pełnej stawki 23 proc. VAT na paliwa (względem obniżonej do 8 proc. w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej) nie przyniosło spodziewanych przez rynek podwyżek cen paliw. Eksperci podkreślają, że najbliższy przewidziany impuls inflacyjny pojawi się dopiero w lutym wraz z wejściem w życie embarga na rosyjską ropę. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że szansa na spadek inflacji poniżej 16 proc. r/r w odczycie GUS za styczeń 2022 wynoszą 42 proc.

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan

BCC: budżet, inwestycje, podatki
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.