Komunikaty PR

Złoty najsilniejszy od rozpoczęcia kryzysu – dolar w odwrocie

2023-04-28  |  10:00
Biuro prasowe
Kontakt
Vision Group
Vision Group

Woronicza 31/254
02-640 Warszawa Warszawa
visiongroup|visiongroup.pl| |visiongroup|visiongroup.pl
604198300
www.visiongroup.pl

Ostatni tydzień kwietnia upływa pod znakiem znaczącego osłabienia dolara amerykańskiego. Odnotowany poziom 4,15 PLN za USD to wynik najniższy od rozpoczęcia kryzysu geopolitycznego w lutym ubiegłego roku. Złoty umacnia się również wobec Euro – 4,59 PLN za EUR oraz Franka Szwajcarskiego – 4,65 PLN za CHF. Czy ten pozytywny trend dla złotego utrzyma się również w maju? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przygotowali prognozy walutowe dla Polski.

Notowania krajowej waluty są zależne w dużej mierze od koniunktury europejskiej oraz zachowania indeksu Euro-Dolar. Obecny miesiąc upłynął pod znakiem dość dynamicznego osłabiania się amerykańskiej waluty.  Za przyczynę tego stanu rzeczy eksperci wskazują problemy w amerykańskim sektorze bankowym, które mogą być przyczyną modyfikacji kierunku polityki monetarnej przez amerykański bank centralny (FED). Równolegle ekonomiści pozostają w stanie obaw o ryzyko recesyjne. To zaś rośnie, na co wskazuje również dynamiczny spadek wyceny ropy w kontraktach giełdowych. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo spadku kursu dolara amerykańskiego poniżej poziomu 4,10 PLN za USD w maju 2023 roku wynosi 44 proc.

Weekend majowy za granicą? To dobry moment

Umocnienie złotego pozwala z optymizmem spoglądać w kierunku majówkowego wyjazdu poza granice kraju. Spadający kurs euro w połączeniu z niższą dynamiką inflacji za zachodnią granicą może spowodować miłe zaskoczenie po przekroczeniu granicy. Choć ceny u sąsiadów ze strefy euro historycznie były znacznie wyższe niż w Polsce, to ta różnica z biegiem lat zaczyna topnieć. Obecne notowania euro podobnie do notowań dolara utrzymują się na poziomie najniższym od rozpoczęcia ubiegłorocznego kryzysu. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że szanse na spadek kursu euro poniżej poziomu 4,55 PLN za EUR w maju 2023 roku wynoszą 38 proc.

Korekta kursu helweckiej waluty dobrym prognostykiem dla oszczędzających

Notowania franka szwajcarskiego również uległy spadkowi względem złotego. Choć jest on mniej odczuwalny, to stanowi oderwanie kursu od długoterminowego, dotychczas nieprzerwanego trendu wzrostowego. Zanotowany poziom 4,65PLN za CHF stanowi pozytywny prognostyk i może być początkiem ruchu w kierunku cen sprzed rozpoczęcia kryzysu geopolitycznego. Eksperci pozostają jednak umiarkowanie optymistyczni, wskazując na silne i niezachwiane fundamenty franka, który nie jest obecnie obciążony kwestiami polityki monetarnej. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że prawdopodobieństwo spadku kursu franka szwajcarskiego poniżej poziomu 4,60 PLN za CHF w maju 2023 roku wynosi 22 proc.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Vision Group
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie Biuro prasowe
2025-03-27 | 10:00

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Godzenie rozwoju zawodowego z życiem rodzinnym, argumentowanie swojej wartości oraz dowodzenie słuszności swoich pomysłów – to zaledwie kilka wyzwań, na jakie
Gospodarka Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan
2025-03-24 | 15:50

Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan

Prawie 300 postulatów deregulacyjnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, a dotyczących m.in podatków, zatrudnienia, cyfryzacji czy energetyki
Gospodarka BCC: budżet, inwestycje, podatki
2024-12-30 | 08:00

BCC: budżet, inwestycje, podatki

Polska gospodarka w ostatnich latach rozwija się w sposób dynamiczny, jednak nie bez wyzwań. Tempo wzrostu, chociaż nieco słabsze od oczekiwań z początku roku 2024 było solidne, a w

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Szkolenie Online IMM

Prawo

Problemy społeczne

Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników

Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.

Motoryzacja

Pożary pojazdów elektrycznych są rzadsze niż spalinowych. W powszechnym przekonaniu jest odwrotnie, bo brakuje edukacji

Trzydzieści pożarów aut elektrycznych i niemal 9,5 tys. pożarów aut spalinowych – to statystyki za ubiegły rok. Jak podkreślają eksperci, statystycznie pojazdy elektryczne płoną rzadziej niż spalinowe. W przeliczeniu na tysiąc zarejestrowanych pojazdów wskaźnik pożarów w przypadku elektryków wynosi 0,372, a w przypadku aut spalinowych 0,424. Specjaliści są zgodni co do tego, że w powszechnym obiegu brakuje rzetelnej wiedzy na temat samochodów elektrycznych i ich bezpieczeństwa pożarowego.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.