Grupa AHP przekształca Szpital Św. Elżbiety w Katowicach na potrzeby COVID-19
Katowicki Szpital św. Elżbiety, już od poniedziałku 26 października, na wniosek wojewody śląskiego, został przekształcony w szpital drugiego poziomu zabezpieczenia w walce z COVID-19. Obecnie do walki z pandemią przekazano 53 łóżka zachowawcze i 1 łóżko respiratorowe. Od 1 grudnia możliwe będzie zwiększenie skali o 10 dodatkowych łóżek zachowawczych. Tym samym, do odwołania, zostają zawieszone przyjęcia pacjentów do oddziałów chirurgii i chorób wewnętrznych. W związku z dynamiczną sytuacją spowodowaną pandemią SARS-CoV-2, grupa AHP w ostatnich dniach zdecydowała o przekazaniu blisko 300 łóżek dla chorych na COVID-19 w Nysie, Ustroniu i Katowicach.
Pandemia COVID-19 przybiera na sile. Liczba dziennych zachorowań przekroczyła obecnie 10 tys. w skali krajowej. W samym województwie śląskim notuje się obecnie ponad 1 tys. przypadków potwierdzonych zakażeń każdego dnia. Sytuacja jest dynamiczna i wymaga zdecydowanych działań i szybkich decyzji. Na takie zdecydowała się Grupa AHP.
- Przekształcenie Szpitala św. Elżbiety w Katowicach w szpital II poziomu zabezpieczenia to dla nas ogromne wyzwanie, ale dzięki naszym wcześniejszym doświadczeniom, jesteśmy na nie przygotowani. Zdajemy sobie sprawę z powagi sytuacji i robimy wszystko, aby pomóc w walce z koronawirusem z wykorzystaniem naszych zasobów, zarówno w postaci infrastruktury oddziałów, jak i wykwalifikowanego personelu medycznego – komentuje Paweł Kaźmierczak, Dyrektor Medyczny, Członek Zarządu Grupy AHP.
Przekazanie dodatkowych łóżek na potrzeby walki z pandemią przez Grupę AHP to część zapowiadanego na ubiegłotygodniowej konferencji Ministerstwa Zdrowia wsparcia ze strony sektora prywatnego. 22 października zapowiedziano zaangażowanie łącznie 18 szpitali i przekazanie 1046 miejsc. Tylko w ostatnich dniach zarząd Grupy AHP zdecydował o przekazaniu ponad 260 łóżek dla chorych na COVID-19 w Nysie, Ustroniu i Katowicach.
- Wsparcie systemu opieki zdrowotnej w walce z COVID-19 to dla nas misja priorytetowa, której pierwsze kroki właśnie prezentujemy, ale nie mówimy jeszcze ostatniego słowa. W najbliższych dniach będziemy sukcesywnie informować o kolejnych decyzjach, obecnie prowadzimy rozmowy i trwa proces organizacyjny, który pozwoli nam na jeszcze większe zaangażowanie w pomoc chorym na COVID-19. Korzystając z okazji, chciałbym zaapelować do naszych pacjentów - mimo trudnej sytuacji związanej z pandemią, nie możemy bagatelizować objawów innych chorób i rezygnować z wizyty u lekarza. Skutki zaniechania lub zaniedbania leczenia chorób sercowo-naczyniowych mogą być nieodwracalne, nie dopuśćmy do sytuacji krytycznej, bądź powikłań wynikających ze zbyt późno udzielonej pomocy. W Grupie AHP, w pozostałych ośrodkach szpitalnych, kontynuujemy udzielanie wszystkich świadczeń z zachowaniem reżimu sanitarnego – komentuje Adam Szlachta, Prezes Zarządu AHP.
BCC: Ochrona zdrowia nadal nie jest priorytetem rządu
Aurumaris Professional zdobywa zaufanie gabinetów kosmetycznych
74% Polaków popiera zmiany w medycynie pracy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ślepe pozwy pomogą walczyć z hejtem w internecie. Spodziewana lawina wniosków może sparaliżować sądy
Wprowadzenie instytucji tzw. ślepego pozwu pozwoli skuteczniej ścigać za naruszenie dóbr osobistych popełnione przez anonimowych internautów. Przepisy pozwolą na złożenie pozwu w sytuacji, gdy poszkodowany nie zna danych identyfikujących hejtera. Krajowa Rada Sądownictwa i Sąd Najwyższy ostrzegają, że nowelizacja może doprowadzić do znacznego przeciążenia sądów, a krótkie terminy na identyfikację sprawcy mogą skutkować wzrostem odszkodowań za przewlekłość postępowania.
Ochrona środowiska
Nowy obowiązek segregowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Firmy mogą go jednak scedować na wyspecjalizowane przedsiębiorstwa
1 stycznia weszła w życie ustawa zmieniająca przepisy o odpadach, która nakłada na wytwórców odpadów budowlanych i rozbiórkowych obowiązek ich segregacji i zapewnienia dalszego ich zagospodarowania. To efekt implementacji unijnej dyrektywy. Ostateczną treść przepisów branża poznała w ostatnich tygodniach 2024 roku. Nie jest wciąż jasne, czy w przypadku budów dopuszczona będzie frakcja odpadów zmieszanych, których nie da się posegregować. Następnym krokiem będą prawdopodobnie poziomy recyklingu odpadów budowlanych, jakie przedsiębiorcy będą musieli zapewnić. Nowe obowiązki nie dotyczą osób fizycznych.
Handel
T. Bocheński: Współpraca z Donaldem Trumpem może być bardzo trudna. Interes amerykański będzie stawiany na pierwszym miejscu
– Współpraca na linii Unia Europejska – USA w ciągu czterech najbliższych lat rządów Donalda Trumpa może być trudna – ocenia europoseł Tobiasz Bocheński. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych ostrzega, że potencjalne zmiany w polityce USA, w tym zwiększenie ceł, mogą dotknąć wszystkich partnerów Stanów Zjednoczonych. Dużą niewiadomą jest również kwestia wsparcia dla Ukrainy i ewentualnego zakończenia wojny. Polityka nowego prezydenta może mieć kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa całej Europy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.