Brain food w Żabce – lepsza pamięć i koncentracja z „Porcją DobreGO!”
Egzaminy, wystąpienia publiczne, praca koncepcyjna. Wydarzenia, od wyników których w dużej mierze zależy przyszłość i uczniów, i osób pracujących. Powtarzając ostatnie partie materiałów czy próbując stworzyć świetne projekty, warto pamiętać również o właściwym odżywianiu. W poprawie koncentracji, zwiększeniu zdolności poznawczych mózgu, wspomoże poniższy dekalog opracowany przy współpracy z dietetykiem.
Dekalog żywieniowy dla osób, które muszą się skupić
Co najlepiej stymuluje mózg? Posiłki, które korzystnie wpływają na wytężoną pracę umysłową.
Oto dekalog żywieniowy, który poprawi pracę szarych komórek nerwowych:
- B jak białko. Jedz codziennie odpowiednią ilość białka, ponieważ jest podstawą budowy każdej komórki odpowiedzialnej za procesy myślenia. Znajdziesz je w wysokiej jakości mięsie i wędlinach oraz w produktach pochodzenia roślinnego jak tofu, soja czy np. w zbożach czy roślinach strączkowych.
- C jak cynk. Obecny w ostrygach, owocach morza oraz w pestkach dyni. Badacze wykryli ciekawą zależność, stwierdzając większą ilość cynku w organizmach dzieci o wybitnej inteligencji.
- F jak fosfor. Poprawia nastrój, dodaje sił witalnych. Gdy zawodzi pamięć, należy zwiększyć jego obecność w diecie. Do produktów bogatych w fosfor należą m.in. ryby.
- G jak glukoza. Tuż przed ważnym egzaminem można zjeść kawałek czekolady lub garść suszonych owoców. Powodują one szybki wyrzut glukozy do mózgu, co przyspiesza procesy myślowe.
- M jak magnez. Magnez razem z wapniem pomagają w przewodzeniu impulsów nerwowo-mięśniowych. Magnez chroni również przed metalami ciężkimi, które uszkadzają mózg.
- N jak nienasycone kwasy tłuszczowe. Znajdują się w tłuszczach rybnych i roślinnych. Nieodpowiednia ich ilość w diecie osłabia koncentrację, skutkuje utratą pamięci i apatią.
- P jak potas. Poprawia dotlenienie mózgu. Jest jednym z najważniejszych minerałów, jakie występują w ludzkim organizmie. Jego źródłem są: winogrona, banany, pomarańcze, morele, awokado, melony, nektarynki, brzoskwinie, pomidory i ziemniaki.
- W jak węglowodany. Dla prawidłowej pracy szarych komórek niezbędne są węglowodany złożone takie, jak: pieczywo, kasze, makarony. Stopniowo trawione są źródłem energii dla mózgu. Aż 1/3 codziennie spożytej w pokarmach energii wykorzystywana jest na procesy myślenia!
- W jak witaminy. Witaminy z grupy B są odpowiedzialne za sprawne funkcjonowanie układu nerwowego. Spotkamy je np. w soi, pieczywie z pełnego przemiału i mięsie. Ich niedobór, choćby witaminy B3, powoduje m.in.: osłabienie pamięci, kłopoty ze skupieniem uwagi i kojarzeniem, a także bezsenność.
- Ż jak żelazo. Żelazo to nośnik tlenu. Aby podnieść jego poziom w organizmie, należy jeść czerwone mięso, orzechy, rośliny strączkowe, owoce pestkowe, warzywa liściaste czy rodzynki. Niedobór tego składnika upośledza zdolność rozumowania i uczenia się.
Egzaminy na piątkę i pomysły godne zapamiętania z „Porcją DobreGO!”
Brak czasu nie może być przeszkodą, by jeść zdrowo i smacznie. Produkty z etykietą „Porcja DobreGO!” na opakowaniu z oferty sieci Żabka zostały tak skomponowane, by sprostać tym wyzwaniom. Dla wszystkich przystępujących do ważnych, życiowych egzaminów oraz tych, którzy muszą skupić się i wykonać zadanie – czy to poprowadzić ważne spotkanie czy popracować koncepcyjnie:
- Zacznij dzień z eksplozją energii: np. sałatką Cezar marki „Dobra Karma”, kanapką trójkątną z pastą jajeczną „Tomcio Paluch”.
- Zjedz wartościowy obiad dla pełni sił: np. filet z kurczaka z purée ziemniaczano-marchewkowym marki „Szamamm”.
- Sięgnij po szybką, ale przemyślaną przekąskę w ciągu dnia: Foodini „Odporność”.
- Na dobry podwieczorek posil się: np. Zupą-krem z dynią i mango „Szamamm”.
- W ważnym dniu zabierz ze sobą: bakalie marki „HAPS!” (m.in. orzechy włoskie), witaminowe napoje marki „WYCISK” dobre na mózg, np. z mango, marakują, limonką.
Konsument w świecie nowych cyfrowych możliwości często czuje się bezbronny
Badania IBRIS dotyczące percepcji i spożycia produktów alkoholowych. Piwo z najgorszymi notowaniami i skutkami
Wyniki Black Friday - przeceny kosmetyków do 39%, ale najchętniej kupowaliśmy...
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.
Farmacja
Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów
Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.
Ochrona środowiska
Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania
Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.