DPD Polska otwiera nowoczesną sortownię - Hub Drobnicowy (HDR) w Swędowie pod Łodzią
Nowa, piąta już w Polsce sortownia DPD Polska to strategiczna inwestycja firmy, której celem jest dalsza optymalizacja procesów logistycznych oraz zwiększenie efektywności obsługi małych przesyłek. Obiekt jest odpowiedzią na dynamiczny rozwój rynku e-commerce i rosnące oczekiwania klientów względem szybkości oraz jakości dostaw do punktów i automatów paczkowych (OOH). Infrastruktura obiektu wyznacza nowe standardy w sortowaniu i przeładunku przesyłek drobnicowych.
Nowoczesna sortownia o potencjalnej wydajności ponad 35 tys. paczek na godzinę została zaprojektowana z uwzględnieniem kryteriów wysokiej efektywności operacyjnej, innowacyjności technologicznej oraz zrównoważonego rozwoju.
Zwiększona efektywność operacyjna
Nowa sortownia w Swędowie to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie rynku e-commerce na szybkie i efektywne dostawy.
„Dzięki nowoczesnej infrastrukturze technicznej, w tym unikalnemu sorterowi pętlowemu, możliwe jest sortowanie większej ilości paczek na mniejszej przestrzeni, co tworzy nowy standard efektywności operacyjnej sortowni. Warto podkreślić, że HDR specjalizuje się w sortowaniu małych przesyłek, głównie dla dostaw OOH oraz przeładunku cross-dockowego. Nasze nowe podejście do projektowania sortowni wynika ze zmian na rynku i konieczności dopasowania obiektów pod konkretne rodzaje paczek. Nowa sortownia doskonale uzupełnia działalność innego naszego nowego obiektu – Hub’u w Lućmierzu (HLU)” – mówi Rafał Nawłoka, Prezes DPD Polska.
Obiekt obecnie wyposażony jest w trzy nowoczesne sortery firmy BEUMER Group: sorter pętlowy o wydajności ponad 20 tys. przesyłek na godzinę oraz dwa sortery liniowe o wydajności 7 tys. przesyłek na godzinę każdy. W 2026 roku planowane jest wdrożenie kolejnych rozwiązań zwiększających wydajność obiektu.
Fracht przechodzący przez HDR w Swędowie przewożony jest w opakowaniach transportowych typu jumbo, klatki i palety. Obiekt dysponuje 104 bramami do obsługi samochodów ciężarowych (LNH), co pozwala na sprawne zarządzanie przepływem towarów. HDR w Swędowie może obsługiwać nawet kilkaset tysięcy przesyłek dziennie, co czyni go jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce. Łącznie obiekt zajmuje powierzchnię działki liczącą ok. 56 000 m², w tym 16 000 m² powierzchni magazynowej i 1 400 m² powierzchni biurowej.
Ramie w ramię z e-commerce
Otwarcie HDR w Swędowie pod Łodzią to także umocnienie pozycji regionu jako ważnego centrum logistycznego w Polsce, w którym operuje wiele firm z sektora e-commerce. Dzięki dogodnej lokalizacji w centralnej części kraju i dostępie do głównych szlaków komunikacyjnych, obiekt będzie wspierał zarówno krajowe, jak i międzynarodowe operacje transportowe, a tym samym zwiększał efektywność obsługi klienta końcowego.
„Inwestując w nową infrastrukturę logistyczną i technologię, zawsze patrzymy na potrzeby naszych klientów w perspektywie krótko i długoterminowej. Obserwując zmieniające się preferencje klientów dotyczące odbiorów poza domem, zdecydowaliśmy się stworzyć dedykowane rozwiązanie - HDR, który ma przyspieszać procesy logistyczne w obsłudze drobnych paczek, a finalnie - wpływać na pozytywne doświadczenia naszych klientów. Warto wspomnieć, że w Polsce ok. 70 proc. regularnie kupujących on-line preferuje dostawę OOH, co uzupełnia klasyczne, wygodne dostawy kurierskie na adres. Dlatego też rozbudowujemy sieć DPD Pickup, która liczy ponad 32 000 punktów i automatów paczkowych, oferując klientom wybór sposobu dostawy” – podsumowuje Łukasz Zembowicz, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu, członek zarządu w DPD Polska.
W stronę zrównoważonej logistyki
BREEAM to certyfikacja przyznawana obiektom, które minimalizują emisję gazów cieplarnianych, zużycie energii i wody, jednocześnie podnosząc komfort pracy. HDR zlokalizowany w SEGRO Logistics Park Stryków w Swędowie spełnia te wymagania dzięki zastosowanej technologii. Budynek uzyskał certyfikat BREEAM New Construction na poziomie Excellent. Oświetlenie LED ze strefową kontrolą, maksymalne wykorzystanie światła dziennego oraz wydajny system ogrzewania z destryfikatorami, które odzyskują ciepło unoszące się w wyższych partiach magazynu, czyli tam, gdzie nie jest ono potrzebne, pozwalają na znaczące oszczędności energetyczne. Dodatkowo w obiekcie zamontowano instalację fotowoltaiczną o mocy 40 kW, która wspiera jego zasilanie. Na terenie obiektu znajdują się hotele dla owadów, budki dla ptaków, ule oraz łąka kwietna o powierzchni 4 000 m².
„Otwarcie Hub’u Drobnicowego w Swędowie to dla DPD milowy krok w stronę jeszcze lepszej obsługi przesyłek oraz wdrażania innowacyjnych, zrównoważonych rozwiązań w logistyce. Jesteśmy dumni, że nasz nowy obiekt spełnia wysokie standardy efektywności operacyjnej i zrównoważonego rozwoju, zgodne z certyfikacją BREEAM. Ten nowoczesny obiekt nie tylko pozwala nam sprostać rosnącym wymaganiom rynku, ale też wyznacza standardy dla naszej branży. Ta strategiczna inwestycja wpisuje się w obecne trendy rynkowe definiujące logistykę jutra” – dodaje Maciej Głowacki, dyrektor operacyjny i członek zarządu w DPD Polska.
Certyfikat BREEAM nie jest nowością w portfolio inwestycji DPD. Wśród innych obiektów wyróżnionych tym prestiżowym certyfikatem znajdują się m.in. sortownia w Zgierzu pod Łodzią oraz Oddział Warszawa 4 w City Point Targówek. Oba te obiekty, podobnie jak Hub Drobnicowy w Swędowie, zostały zaprojektowane i wybudowane zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa. Hub Drobnicowy w Swędowie jest więc kolejnym krokiem w realizacji długoterminowej strategii zrównoważonego rozwoju DPD Polska.
Komfort pracy na najwyższym poziomie
Sortownia HDR w Swędowie to nie tylko efektywne i zrównoważone technologie, ale również komfortowe warunki pracy dla zatrudnionych osób. Wydajne ogrzewanie, strefowa wentylacja oraz system nawilżania powietrza gwarantują komfort całemu personelowi. Obiekt docelowo stworzy 350 miejsc pracy. Obecnie w obiekcie pracuje już około 200 osób. Nowoczesne technologie oraz ergonomiczne warunki pracy to kluczowe elementy przyciągające pracowników, wpływając na całościową efektywność obiektu.
Źródło informacji: DPD Polska

Marketplace MediaMarkt już dostępny w Polsce – nowa era zakupów i współpracy w branży elektroniki konsumenckiej

AI w Sprzedaży B2B: Jak Automatyzacja i Dane Zmienią Przyszłość sprzedaży b2b

Nie znosisz przepłacać? Na ERLI znajdziesz tylko najlepsze ceny!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Parlament Europejski przeciwny centralizacji polityki spójności w UE. Apeluje o jej większą elastyczność
Parlament Europejski sprzeciwia się pomysłowi centralizacji zarządzania polityką spójności w Unii Europejskiej. W maju br. większością głosów przyjął sprawozdanie na temat spójności gospodarczej i społecznej i jej przyszłości po 2027 roku. Zdecydowana większość grup politycznych jest za decentralizacją modelu polityki spójności, mówiąc stanowcze „nie” ograniczeniu roli władz regionalnych i lokalnych. Jednocześnie wskazuje na potrzebę uelastyczniania tej głównej polityki inwestycyjnej tak, by sprawnie można było reagować na ewentualne kryzysy i nowe wyzwania.
Bankowość
Globalny sektor finansowy mocniej otwiera się na blockchain. Nowe regulacje likwidują kolejne bariery na rynku

Coraz więcej banków i instytucji finansowych inwestuje w technologię blockchain. To przede wszystkim szansa na zwiększenie bezpieczeństwa transakcji, ich prywatności, ale też nowe możliwości weryfikacji tożsamości oraz przechowywania wartości. Jedną z najbardziej zaawansowanych platform opartych na technologii blockchain jest Ethereum – zdecentralizowany system umożliwiający tworzenie i wykonywanie smartkontraktów oraz aplikacji rozproszonych. O ile klasyczne łańcuchy bloków pełnią funkcję zdecentralizowanego rejestru transakcji, o tyle Ethereum wprowadza warstwę logiki wykonawczej, czyniąc z blockchaina uniwersalną platformę kontraktów samowykonalnych i aplikacji rozproszonych.
Konsument
Po debacie prezydenckiej wzrosło zainteresowanie woreczkami nikotynowymi. Niesłusznie mylone są z nielegalnymi w Polsce snusami

Debata prezydencka 23 maja br. pokazała, że Polacy nie wiedzą, czym są saszetki nikotynowe oraz snusy, a także czym się różnią. Sztab wyborczy Karola Nawrockiego podał, że kandydat na prezydenta podczas debaty przyjął snus. Sam Karol Nawrocki sprostował, że była to saszetka nikotynowa. Tymczasem różnica między oboma produktami jest ogromna. Snus zawiera tytoń, którego nie ma w saszetce, a jego sprzedaż w UE – z wyjątkiem Szwecji – jest zabroniona.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.