Dyrektor Cukrowni Strzelin podsumowuje zrównoważone działania i mówi o planach
Agencja PR
Open Media
Obozowa 42A/2
30-383 Kraków
biuro|openmedia.pl| |biuro|openmedia.pl
12 268 97 50
openmedia.pl
W ciągu ostatnich 10 lat w Cukrowni Strzelin zrealizowano szereg projektów, których celem jest dążenie do bardziej przyjaznego środowisku procesu produkcji. Ich łączna wartość szacowana jest na około 65 mln zł. Wśród zrealizowanych inwestycji wymienić można chociażby beztlenową oczyszczalnię, biogazownię, wysokosprawne stacje wyparne czy dyfuzor wieżowy, pozwalające oszczędzać energię cieplną i elektryczną.
W ciągu ostatnich 10 lat w Cukrowni Strzelin zrealizowano szereg projektów, których celem jest dążenie do bardziej przyjaznego środowisku procesu produkcji. Ich łączna wartość szacowana jest na około 65 mln zł. Wśród zrealizowanych inwestycji wymienić można chociażby beztlenową oczyszczalnię, biogazownię, wysokosprawne stacje wyparne czy dyfuzor wieżowy, pozwalające oszczędzać energię cieplną i elektryczną. Zapowiadane są także kolejne działania, w tym budowa farmy fotowoltaicznej oraz przejście na niskoemisyjne paliwo i rezygnację z węgla.
Inwestycje neutralizujące wpływ procesu produkcyjnego na środowisko stają się dla wielu przedsiębiorstw priorytetem. W cukrowniach należących do Südzucker Polska S.A. pierwsze tego typu inicjatywy podjęto już kilkanaście lat temu. Tylko na przestrzeni ostatniej dekady udało się zrealizować szereg modernizacji oraz wyposażyć zakłady w nowoczesny i ergonomiczny sprzęt. Doskonałym tego przykładem są rozwiązania funkcjonujące w Cukrowni Strzelin. Mowa m.in.: o wysokosprawnych stacjach wyparnych, zmniejszających zużycie energii cieplnej i zwiększających produkcję energii elektrycznej czy dyfuzorze wieżowym ograniczającym znacznie zużycie energii cieplnej co przekłada się bezpośrednio na zmniejszenie zużycia węgla i ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Dodatkowo od 2019 roku na terenie zakładu działa beztlenowa oczyszczalnia ścieków. Na tę inwestycję przeznaczono12 mln złotych. Wszystko po to, aby zwiększyć tempo oczyszczania ścieków, a tym samym zniwelować niepożądane zapachy w okolicy cukrowni. Co warto podkreślić, to nie jedyna zaleta powstałej niespełna 3 lata temu infrastruktury. Mianowicie, z przetwarzanego tu materiału organicznego, pochodzącego z buraków cukrowych, powstaje wysokokaloryczny biogaz.
O planach inwestycyjnych oraz przykładach kolejnych zrównoważonych rozwiązań, jakie już teraz funkcjonują w strzelińskiej cukrowni, opowiedział więcej jej dyrektor.
- Na terenie Cukrowni Strzelin działa nowoczesna biogazownia, produkująca energię elektryczną z roślinnych pozostałości powstałych w procesie produkcji cukru. Aktualnie tworzą ją 3 fermentory oraz 3 zbiorniki do magazynowania dygestatu. Jej zadaniem przy współudziale beztlenowej oczyszczalni ścieków, jest produkcja biogazu - gwarantującego niezależność energetyczną - informuje Mariusz Maziarz, Dyrektor Cukrowni Strzelin. - W przyszłości planujemy uruchomienie na terenie zakładu farmy fotowoltaicznej o mocy ok. 1 MWp, co pozwoliłoby oświetlić ponad 300 domów w skali roku. Jest to rozwiązanie, które pozwoli nam uzyskiwać energię odnawialną w efektywny sposób, bez generowania uciążliwości dla mieszkańców miasta. Zredukujemy również znacznie emisję CO2 poprzez wymianę kotła z węglowego na gazowy. Dodatkowo stałym elementem planów inwestycyjnych oraz przedsięwzięć jest instalacja falowników i optymalizacja pracy urządzeń – dodaje.
E-commerce 2025 – Trendy, które zrewolucjonizują handel online
Zaczynają się zimowe wyprzedaże. Polakom towarzyszy na nich ROPO, ale też FOMO
Reduta jedynym centrum w stolicy z dwoma marketami spożywczymi!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.