Fundusz z oddziałem w Polsce wchodzi w finansowanie transportu morskiego
Fot. oLIVE media
Handel morski odpowiada za 90% światowego obrotu towarami, a jego znaczenie stale rośnie, wspierane przez globalizację, rozwój e-commerce i proekologiczne trendy. Instytucje finansowe dostrzegają ten potencjał, pokrywając większość jego kosztów. Polscy inwestorzy mają nową okazję do udziału w zyskach z międzynarodowego rynku transportu, dzięki niedawno utworzonemu podmiotowi.
Handel od tysięcy lat kształtuje świat, łącząc ludzi na całym świecie. Dzisiaj w każdym momencie odbywają się miliony transakcji, a towary przekraczają granice drogą morską, powietrzną i lądową, dostarczając nam produkty, których potrzebujemy. Globalizacja i rozwój e-commerce sprawia, że popyt na transport na długich dystansach rośnie, a trendy proekologiczne sprawiają, że do jego zaspokojenia coraz częściej preferuje się drogą morską. Eksperci szacują, że 90 proc. światowego obrotu towarów stanowi właśnie handel morski.
Fundusz z oddziałem w Polsce wchodzi w finansowanie transportu morskiego
Międzynarodowy rynek handlu morskiego oferuje szerokie możliwości biznesowe ze względu na swój ogromny zasięg i wysoką rentowność. Ten potencjał dostrzegają instytucje finansowe, które pokrywają około 80 proc. jego kosztów. Zajmują się tym m.in. wyspecjalizowane fundusze kredytowe, które udzielają pożyczek przedsiębiorstwom zajmującym się transportem towarów. Jednym z takich podmiotów jest utworzony niedawno IBI Atlantis. Dzięki niemu polscy inwestorzy mogą dywersyfikować swoje portfele i uczestniczyć w dynamicznie rozwijającym się sektorze.
- IBI Atlantis to fundusz kredytowy specjalizujący się w krótkoterminowym finansowaniu międzynarodowego transportu towarów. Fundusz udziela pożyczek zabezpieczonych towarami i wspieranych polisami ubezpieczeniowymi – wyjaśnia Itsik Cohen, prezes polskiego oddziału IBI Investment House. Jak podkreśla, Atlantis, który dołącza do rozległego i dobrze zdywersyfikowanego portfela funduszy długu prywatnego IBI, odzwierciedla rosnącą dominację grupy na arenie globalnej i innowacyjne podejście do rozwoju usług finansowych.
IBI Atlantis. Inwestycja w finansowanie handlu międzynarodowego na wyciągnięcie ręki
Każda transakcja jest zabezpieczona wieloma mechanizmami, w tym zastawem na towar, gwarancjami korporacyjnymi IBI oraz dedykowanym ubezpieczeniem ładunku. Fundusz inwestuje wyłącznie w grupę podstawowych surowców, takich jak aluminium, cynk, oleje bazowe czy pszenica, co dodatkowo minimalizuje ryzyko inwestycji. Rozproszenie występuje także pod względem liczby pożyczek, obszarów dostaw, sprzedawców i samych pożyczkobiorców.
Krótkoterminowość pożyczek pozwala z kolei na uzyskanie szybkiego zwrotu, Każda transakcja jest zamknięta z góry (żaden transport nie jest realizowany przed osiągnięciem wszystkich warunków), a udziałowcy mają stały dostęp do informacji na temat swojego portfela inwestycyjnego.
Inwestycje funduszu realizowane są w ramach strategicznego partnerstwa z Grupą Kapitałową Horizon, która posiada ponad 20-letnie doświadczenie w finansowaniu międzynarodowych transakcji handlowych, o łącznej wartości ponad 20 miliardów dolarów. To gwarantuje inwestorom odpowiednią reputację kredytobiorców.
IBI Investment House obecny w Polsce od 2019 roku
IBI Atlantis jest częścią jednej z największych izraelskich grup kapitałowych IBI Investment House, która zarządza aktywami inwestorów o wartości ponad 220 mld zł. W Polsce działa ona od 2019 roku, specjalizując się w pożyczkach zabezpieczonych hipoteką na nieruchomości, ale udziela finansowania klientom działającym w każdym sektorze. IBI Polska do tej pory wsparło polski biznes kwotą ponad 550 mln zł i jest największym podmiotem udzielającym pozabankowego finansowania w Polsce.
- Chcemy wzmocnić pozycję lidera w sektorze finansowania pozabankowego i pomóc tutejszym przedsiębiorcom się rozwijać. Naszym celem jest przebicie poziomu miliarda złotych w ciągu 3-4 lat i bycie pierwszą alternatywą dla banków w Polsce – zapowiada prezes IBI Investment House Polska.

DPD Polska otwiera nowoczesną sortownię - Hub Drobnicowy (HDR) w Swędowie pod Łodzią

Wzrasta rynek świeżej żywności online – w Markecie Świeżości DPD już ponad 70 partnerów

Od polowania na promocje, po zakupy w łazience: zaskakujące zwyczaje zakupowe Polaków w badaniu Dni Wiosennych Okazji Amazon.pl
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

PGE mocno inwestuje w odnawialne źródła energii. Prowadzi też analizy dotyczące Bełchatowa jako lokalizacji drugiej elektrowni jądrowej
Rekordowe w historii zyski Grupy PGE pozwolą na dalszą transformację energetyczną i kolejne inwestycje. Spółka planuje budowę bateryjnych magazynów energii, będzie też intensywnie rozwijać inwestycje w odnawialne źródła energii, szczególnie offshore, a także sieci dystrybucyjne. Analizuje też możliwość budowy elektrowni jądrowej w Bełchatowie. – Nasze plany to dalsza transformacja grupy zmierzająca w stronę tego, czego oczekuje od nas rynek – zapowiada Dariusz Marzec, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Handel
Niepewność powodowana amerykańskimi cłami wstrzymuje inwestycje. Firmy skupiają się na gromadzeniu zapasów

Chaotyczna polityka celna administracji Donalda Trumpa, polegająca na zapowiadaniu, wprowadzaniu, a potem zawieszaniu ceł na różne sektory działalności i kraje, utrudnia planowanie działalności gospodarczej i inwestowanie w warunkach rosnącej niepewności. W tej sytuacji wiele firm wstrzymuje się z inwestycjami bądź gromadzi zapasy surowców i półproduktów na kolejne tygodnie działalności. Amerykańskie cła powodują wprowadzenie taryf odwetowych ze strony dotkniętych nowymi przepisami krajów. W efekcie globalny handel wyhamuje, a wraz z nimi spowolni rozwój gospodarczy.
Bankowość
Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar

Choć liczba zablokowanych przez CyberTarczę fałszywych stron internetowych wyłudzających dane spadła w ubiegłym roku z 360 tys. do 305 tys., to wciąż najczęstszym typem ataku, po jaki sięgają cyberprzestępcy, jest phishing. Ten trend prawdopodobnie utrzyma się w najbliższych latach, m.in. dlatego że sztuczna inteligencja umożliwia hakerom dużo łatwiejsze podszywanie się pod cudzą tożsamość. Choć CyberTarcza działająca w sieci Orange Polska skutecznie chroni internautów przed atakami, to wciąż jednak to właśnie człowiek jest ich głównym celem.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.