Fundusz z oddziałem w Polsce wchodzi w finansowanie transportu morskiego
Fot. oLIVE media
Handel morski odpowiada za 90% światowego obrotu towarami, a jego znaczenie stale rośnie, wspierane przez globalizację, rozwój e-commerce i proekologiczne trendy. Instytucje finansowe dostrzegają ten potencjał, pokrywając większość jego kosztów. Polscy inwestorzy mają nową okazję do udziału w zyskach z międzynarodowego rynku transportu, dzięki niedawno utworzonemu podmiotowi.
Handel od tysięcy lat kształtuje świat, łącząc ludzi na całym świecie. Dzisiaj w każdym momencie odbywają się miliony transakcji, a towary przekraczają granice drogą morską, powietrzną i lądową, dostarczając nam produkty, których potrzebujemy. Globalizacja i rozwój e-commerce sprawia, że popyt na transport na długich dystansach rośnie, a trendy proekologiczne sprawiają, że do jego zaspokojenia coraz częściej preferuje się drogą morską. Eksperci szacują, że 90 proc. światowego obrotu towarów stanowi właśnie handel morski.
Fundusz z oddziałem w Polsce wchodzi w finansowanie transportu morskiego
Międzynarodowy rynek handlu morskiego oferuje szerokie możliwości biznesowe ze względu na swój ogromny zasięg i wysoką rentowność. Ten potencjał dostrzegają instytucje finansowe, które pokrywają około 80 proc. jego kosztów. Zajmują się tym m.in. wyspecjalizowane fundusze kredytowe, które udzielają pożyczek przedsiębiorstwom zajmującym się transportem towarów. Jednym z takich podmiotów jest utworzony niedawno IBI Atlantis. Dzięki niemu polscy inwestorzy mogą dywersyfikować swoje portfele i uczestniczyć w dynamicznie rozwijającym się sektorze.
- IBI Atlantis to fundusz kredytowy specjalizujący się w krótkoterminowym finansowaniu międzynarodowego transportu towarów. Fundusz udziela pożyczek zabezpieczonych towarami i wspieranych polisami ubezpieczeniowymi – wyjaśnia Itsik Cohen, prezes polskiego oddziału IBI Investment House. Jak podkreśla, Atlantis, który dołącza do rozległego i dobrze zdywersyfikowanego portfela funduszy długu prywatnego IBI, odzwierciedla rosnącą dominację grupy na arenie globalnej i innowacyjne podejście do rozwoju usług finansowych.
IBI Atlantis. Inwestycja w finansowanie handlu międzynarodowego na wyciągnięcie ręki
Każda transakcja jest zabezpieczona wieloma mechanizmami, w tym zastawem na towar, gwarancjami korporacyjnymi IBI oraz dedykowanym ubezpieczeniem ładunku. Fundusz inwestuje wyłącznie w grupę podstawowych surowców, takich jak aluminium, cynk, oleje bazowe czy pszenica, co dodatkowo minimalizuje ryzyko inwestycji. Rozproszenie występuje także pod względem liczby pożyczek, obszarów dostaw, sprzedawców i samych pożyczkobiorców.
Krótkoterminowość pożyczek pozwala z kolei na uzyskanie szybkiego zwrotu, Każda transakcja jest zamknięta z góry (żaden transport nie jest realizowany przed osiągnięciem wszystkich warunków), a udziałowcy mają stały dostęp do informacji na temat swojego portfela inwestycyjnego.
Inwestycje funduszu realizowane są w ramach strategicznego partnerstwa z Grupą Kapitałową Horizon, która posiada ponad 20-letnie doświadczenie w finansowaniu międzynarodowych transakcji handlowych, o łącznej wartości ponad 20 miliardów dolarów. To gwarantuje inwestorom odpowiednią reputację kredytobiorców.
IBI Investment House obecny w Polsce od 2019 roku
IBI Atlantis jest częścią jednej z największych izraelskich grup kapitałowych IBI Investment House, która zarządza aktywami inwestorów o wartości ponad 220 mld zł. W Polsce działa ona od 2019 roku, specjalizując się w pożyczkach zabezpieczonych hipoteką na nieruchomości, ale udziela finansowania klientom działającym w każdym sektorze. IBI Polska do tej pory wsparło polski biznes kwotą ponad 550 mln zł i jest największym podmiotem udzielającym pozabankowego finansowania w Polsce.
- Chcemy wzmocnić pozycję lidera w sektorze finansowania pozabankowego i pomóc tutejszym przedsiębiorcom się rozwijać. Naszym celem jest przebicie poziomu miliarda złotych w ciągu 3-4 lat i bycie pierwszą alternatywą dla banków w Polsce – zapowiada prezes IBI Investment House Polska.
E-commerce 2025 – Trendy, które zrewolucjonizują handel online
Zaczynają się zimowe wyprzedaże. Polakom towarzyszy na nich ROPO, ale też FOMO
Reduta jedynym centrum w stolicy z dwoma marketami spożywczymi!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
Do 2035 roku liczba osób pracujących w Polsce zmniejszy się o 2,1 mln – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Lukę tę częściowo mogliby zapełnić pracownicy zagraniczni. Pracodawcy czekają na przepisy, które zwiększą atrakcyjność naszego rynku pracy dla imigrantów zarobkowych i ułatwią procedury. Nowe przepisy opracowane przez resort pracy, które mają wejść w życie w 2025 roku, mają zwiększyć szybkość i efektywność postępowań administracyjnych w sprawach zatrudniania cudzoziemców.
Konsument
Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
W grudniu sprzedaż nowych mieszkań na większości dużych rynków w Polsce pozostała stabilna względem poprzedniego miesiąca. Spadła w Krakowie i Warszawie, a wzrosła w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu – wynika z Barometru Cen Mieszkań Tabelaofert.pl. Nowe mieszkania trafiające do oferty są zdecydowanie tańsze, niż wynosi średnia rynkowa dla danego miasta. Ze względu na dużą podaż lokali klienci mogą liczyć na rabaty cenowe, które w ciągu kolejnych sześciu–dziewięciu miesięcy będą jednak stopniowo maleć.
Zdrowie
Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych
W sytuacji konfliktu zbrojnego lub innej sytuacji kryzysowej o efektywności działań z zakresu medycyny pola walki może decydować dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta – zarówno żołnierza, jak i cywila. Tymczasem okazuje się, że choć na placówkach ciąży obowiązek prowadzenia tej dokumentacji elektronicznie, to systemy w poszczególnych podmiotach nie komunikują się ze sobą. Zupełnie inne są też ramy prawne dla działania w tym zakresie jednostek cywilnych i wojskowych. Eksperci są zdania, że musi powstać centrum usług wspólnych, które będzie operatorem danych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.