Komunikaty PR

Fundusz z oddziałem w Polsce wchodzi w finansowanie transportu morskiego

2024-10-31  |  13:00
Biuro prasowe

Fot. oLIVE media

Handel morski odpowiada za 90% światowego obrotu towarami, a jego znaczenie stale rośnie, wspierane przez globalizację, rozwój e-commerce i proekologiczne trendy. Instytucje finansowe dostrzegają ten potencjał, pokrywając większość jego kosztów. Polscy inwestorzy mają nową okazję do udziału w zyskach z międzynarodowego rynku transportu, dzięki niedawno utworzonemu podmiotowi.

Handel od tysięcy lat kształtuje świat, łącząc ludzi na całym świecie. Dzisiaj w każdym momencie odbywają się miliony transakcji, a towary przekraczają granice drogą morską, powietrzną i lądową, dostarczając nam produkty, których potrzebujemy. Globalizacja i rozwój e-commerce sprawia, że popyt na transport na długich dystansach rośnie, a trendy proekologiczne sprawiają, że do jego zaspokojenia coraz częściej preferuje się drogą morską. Eksperci szacują, że 90 proc. światowego obrotu towarów stanowi właśnie handel morski. 

Fundusz z oddziałem w Polsce wchodzi w finansowanie transportu morskiego

Międzynarodowy rynek handlu morskiego oferuje szerokie możliwości biznesowe ze względu na swój ogromny zasięg i wysoką rentowność. Ten potencjał dostrzegają instytucje finansowe, które pokrywają około 80 proc. jego kosztów. Zajmują się tym m.in. wyspecjalizowane fundusze kredytowe, które udzielają pożyczek przedsiębiorstwom zajmującym się transportem towarów. Jednym z takich podmiotów jest utworzony niedawno IBI Atlantis. Dzięki niemu polscy inwestorzy mogą  dywersyfikować swoje portfele i uczestniczyć w dynamicznie rozwijającym się sektorze.

- IBI Atlantis to fundusz kredytowy specjalizujący się w krótkoterminowym finansowaniu międzynarodowego transportu towarów. Fundusz udziela pożyczek zabezpieczonych towarami i wspieranych polisami ubezpieczeniowymi – wyjaśnia Itsik Cohen, prezes polskiego oddziału IBI Investment House. Jak podkreśla, Atlantis, który dołącza do rozległego i dobrze zdywersyfikowanego portfela funduszy długu prywatnego IBI, odzwierciedla rosnącą dominację grupy na arenie globalnej i innowacyjne podejście do rozwoju usług finansowych.

IBI Atlantis. Inwestycja w finansowanie handlu międzynarodowego na wyciągnięcie ręki

Każda transakcja jest zabezpieczona wieloma mechanizmami, w tym zastawem na towar, gwarancjami korporacyjnymi IBI oraz dedykowanym ubezpieczeniem ładunku. Fundusz inwestuje wyłącznie w grupę podstawowych surowców, takich jak aluminium, cynk, oleje bazowe czy pszenica, co dodatkowo minimalizuje ryzyko inwestycji. Rozproszenie występuje także pod względem liczby pożyczek, obszarów dostaw, sprzedawców i samych pożyczkobiorców. 

Krótkoterminowość pożyczek pozwala z kolei na uzyskanie szybkiego zwrotu, Każda transakcja jest zamknięta z góry (żaden transport nie jest realizowany przed osiągnięciem wszystkich warunków), a udziałowcy mają stały dostęp do informacji na temat swojego portfela inwestycyjnego. 

Inwestycje funduszu realizowane są w ramach strategicznego partnerstwa z Grupą Kapitałową Horizon, która posiada ponad 20-letnie doświadczenie w finansowaniu międzynarodowych transakcji handlowych, o łącznej wartości ponad 20 miliardów dolarów. To gwarantuje inwestorom odpowiednią reputację kredytobiorców.

IBI Investment House obecny w Polsce od 2019 roku

IBI Atlantis jest częścią jednej z największych izraelskich grup kapitałowych IBI Investment House, która zarządza aktywami inwestorów o wartości ponad 220 mld zł. W Polsce działa ona od 2019 roku, specjalizując się w pożyczkach zabezpieczonych hipoteką na nieruchomości, ale udziela finansowania klientom działającym w każdym sektorze. IBI Polska do tej pory wsparło polski biznes kwotą ponad 550 mln zł i jest największym podmiotem udzielającym pozabankowego finansowania w Polsce.

- Chcemy wzmocnić pozycję lidera w sektorze finansowania pozabankowego i pomóc tutejszym przedsiębiorcom się rozwijać. Naszym celem jest przebicie poziomu miliarda złotych w ciągu 3-4 lat i bycie pierwszą alternatywą dla banków w Polsce – zapowiada prezes IBI Investment House Polska.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Handel Mikołajkowa „Paczka z uśmiechem” od Żabki dla pacjentów poznańskich szpitali Biuro prasowe
2024-12-06 | 15:35

Mikołajkowa „Paczka z uśmiechem” od Żabki dla pacjentów poznańskich szpitali

600 prezentów mikołajkowych trafiło w ręce pacjentów poznańskich szpitali dziecięcych. „Paczka z uśmiechem” to coroczna wspólna inicjatywa Grupy Żabka,
Handel Żabka otwiera 1000. sklep w sercu Warszawy – wyjątkowa placówka w Centrum LIM
2024-12-06 | 13:25

Żabka otwiera 1000. sklep w sercu Warszawy – wyjątkowa placówka w Centrum LIM

Od 6 grudnia 2024 r. sieć Żabka w stolicy liczy już 1000 sklepów. Jubileuszowy punkt mieści się w wyjątkowym miejscu: warszawskim Centrum LIM, w budynku Warsaw Presidential Hotel,
Handel Merchanci IdoSell podbijają rynki zagraniczne podczas Black Friday
2024-12-06 | 10:00

Merchanci IdoSell podbijają rynki zagraniczne podczas Black Friday

W Black Week 2024 r. e-sklepy korzystające z platformy IdoSell odnotowały wzrost sprzedaży o ponad 20%. W porównaniu do analogicznego okresu w 2023 r. święto e-handlu

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

IMM Szkolenie

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

R. Metsola: Polska ma bardzo dobrą pozycję do bycia liderem UE na następne pół roku. Bezpieczeństwo w centrum uwagi prezydencji

Program i priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE, rozpoczynającej się 1 stycznia 2025 roku, były głównymi tematami spotkań przewodniczącej Parlamentu Europejskiego Roberty Metsoli oraz liderów grup politycznych w PE z polskim premierem i marszałkami Sejmu i Senatu. Najważniejsza na agendzie w nadchodzącym półroczu będzie kwestia bezpieczeństwa – nie tylko militarnego, lecz także gospodarczego, energetycznego, zdrowotnego czy żywnościowego.

Handel

Szara strefa na rynku e-papierosów sięga 37,5 proc. Przez podwyżki cen więcej użytkowników może szukać nielegalnych źródeł

Szara strefa na polskim rynku papierosów elektronicznych i e-liquidów może sięgać 37,5 proc. – wynika z raportu opracowanego dla stowarzyszenia VAP. Dużym problemem jest zwłaszcza masowy napływ do Polski tanich, jednorazowych e-papierosów smakowych, których rzeczywista sprzedaż może być nawet kilkukrotnie wyższa niż oficjalne statystyki i po które coraz częściej sięgają dzieci i młodzież. Do rozwoju szarej strefy mogą się też przyczynić podwyżki akcyzy – badani użytkownicy e-papierosów deklarują, że w razie wzrostu ich cen będą ich szukać w innych źródłach.

Konsument

Polska nie powołała jeszcze koordynatora ds. usług cyfrowych. Projekt przepisów na etapie prac w rządzie

Projekt ustawy wdrażającej unijny akt o usługach cyfrowych (DSA) do polskiego prawa jest na etapie prac w rządzie i ma wejść w życie na początku 2025 roku – zapowiada Ministerstwo Cyfryzacji. Chociaż przyjęte na forum UE przepisy obowiązują w Polsce bezpośrednio już od lutego br., to wymagają one również pewnych dostosowań w krajowych regulacjach. Chodzi m.in. o ustanowienie koordynatora ds. usług cyfrowych, czyli regulatora, który ma odpowiadać za egzekwowanie obowiązków nałożonych na platformy internetowe.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.