Grupa Packeta zmienia właściciela.
Akcjonariusze Grupy Packeta, firmy-matki czeskiej firmy technologiczno-logistycznej Zásilkovna, sprzedali 100% udziałów w Grupie Packeta konsorcjum składającemu się z CVC Capital Partners i Emma Capital (przy wsparciu kapitałowym od R2G). Transakcja podlega zatwierdzeniu przez odpowiednie organy regulacyjne, a jej finalizacja spodziewana jest w pierwszej połowie 2024 roku. Warunki transakcji nie zostały ujawnione. Grupa Packeta od dłuższego czasu odnotowuje zyski i w tym roku osiągnie obroty w wysokości 7,25 miliarda koron czeskich.
- Po pierwsze, chciałbym wyrazić wdzięczność ponad 2.000 współpracownikom za ich wkład w rozwój Packety, która jest obecnie jedną z wiodących europejskich platform do dostarczania przesyłek w branży e-commerce. Bez ich wysiłku i umiejętności Packeta nie byłaby w tym miejscu, w którym jest dzisiaj. Jestem również wdzięczna naszym klientom – sklepom internetowym, które powierzyły nam swoje paczki. Wspólnie, w ciągu ostatniej dekady, przyczyniliśmy się do znacznego rozwoju nowoczesnej branży e-commerce w Europie Środkowej. Wierzę, że nowi inwestorzy, którzy wykazali się wiedzą i doświadczeniem w sektorze dostaw ostatniej mili, pomogą Grupie Packeta jeszcze bardziej się rozwinąć i podnieść poziom usług świadczonych klientom, a także satysfakcję z pracy naszych pracowników. Chciałabym też podziękować doradcom i zespołowi zarządzającemu za ich pomoc i wsparcie podczas tego bardzo wymagającego, międzynarodowego i wielozadaniowego projektu. Na koniec dziękuję wszystkim akcjonariuszom, którzy przez wiele lat pomagali mi zarządzać spółką i byli dla mnie wsparciem, zwłaszcza w ostatnich trudnych latach – skomentowała Simona Kijonková, założycielka Zásilkovna, CEO Packeta i przedstawicielka JSK Investments, największego akcjonariusza Grupy Packeta.
Proces transakcyjny rozpoczął się wiosną tego roku i prowadzony był przez doradców finansowych CORPIN (reprezentujących JSK Investments) i IMAP REDBAENK (reprezentujących pozostałych akcjonariuszy). Doradcami prawnymi byli HAVEL & PARTNERS (reprezentujący JSK Investments), HLADKY.LEGAL i Axialis Legal (reprezentujący pozostałych akcjonariuszy). Usługi Vendor Due Diligence świadczone były przez CMS Cameron McKenna Nabaro Olswang, Ernst & Young oraz Boston Consulting Group.
Poszukiwania odpowiedniego inwestora dla Grupy Packeta trwały przez większość 2023 r. i zaowocowały dużą liczbą ofert od różnych inwestorów finansowych i strategicznych oraz sporym zainteresowaniem ze strony dużych międzynarodowych grup.
Zásilkovna, spółka córka Packety, została założona w 2010 roku przez Simonę Kijonkovą. Od tego czasu firma rozszerzyła swoją działalność na siedem europejskich krajów i zatrudnia ponad 2.000 osób. Packeta posiada sieć ponad 15.000 własnych punktów odbioru przesyłek, w tym 6.000 automatycznych paczkomatów – Z-BOXów.
Od momentu powstania firma osiągnęła na czeskim rynku kilka ważnych kamieni milowych i zdobyła wiele prestiżowych nagród:
- W lutym 2018 r. została założona spółka holdingowa Packeta.
- W maju 2019 r. otwarto pierwszy zrobotyzowany punkt odbioru Z-BOT i uruchomiono usługę Mezi námi ("Między nami").
- W listopadzie 2019 r. Zásilkovna zdobyła pierwsze miejsce w konkursie Křištálová lupa w kategorii Inspiracja e-commerce.
- W grudniu 2019 r. Packeta przejęła firmę kurierską Zavezu.cz.
- W styczniu 2020 r. aplikacja mobilna Zásilkovna osiągnęła 1.000.000 pobrań, a do dzisiaj liczba ta wzrosła do ponad 8.000.000 pobrań.
- W maju 2020 r. Zásilkovna zdobyła nagrodę ZONKY INNOVATION AWARD.
- W czerwcu 2020 r. Zásilkovna otrzymała nagrodę BEST MANAGED COMPANIES.
- We wrześniu 2020 r. Zásilkovna wprowadziła dostawę do punktów Z-BOX.
- W październiku 2020 r. Zásilkovna znalazła się w TOP 10 najlepszych pracodawców w Czechach.
- W listopadzie 2020 r. Zásilkovna zdobyła pierwsze miejsce w kategorii Internet Retail w badaniu Křišťálová lupa.
- W lutym 2021 r. firma Zásilkovna otrzymała nagrodę Czech Superbrands 2021.
- W październiku 2021 r. Packeta wprowadziła na rynek PackMan’a, robota do sortowania paczek.
- W listopadzie 2021 r. Zásilkovna zdobyła nagrodę Křišťálová lupa w kategorii Internet Retail.
- W lutym 2022 r. Zásilkovna zdobyła pierwsze miejsce w konkursie TOP Employers w kategorii Transport i logistyka.
- W marcu 2022 r. założono Fundację Simony Kijonkovej (Nadační Fond Simony Kijonkové).
- W czerwcu 2022 r. Packeta uruchomiła dostawę minutową na Słowacji.
- W październiku 2022 r. Zásilkovna uruchomiła wysyłkę paczek za pośrednictwem skrzynek Z-BOX.
- W listopadzie 2022 r. Zásilkovna zdobyła nagrodę Křišťálová lupa w kategorii Internet Retail.
- W marcu 2023 r. Zásilkovna znalazła się wśród trzech najbardziej ulubionych czeskich marek.
- W listopadzie 2023 r. Zásilkovna po raz drugi zdobyła nagrodę za najbardziej godną zaufania markę.
- W grudniu 2023 r. Grupa Packeta osiągnęła rekordową liczbę przesyłek przetworzonych i przetransportowanych w ciągu jednego dnia.
***
Packeta to globalna, cyfrowa platforma dla e-commerce, świadcząca kompleksowe usługi logistyczne. Założona w 2010 roku w Czechach przez Simonę Kijonkovą jako spółka Zásilkovna, w ciągu dekady przekształciła się w holding funkcjonujący pod nazwą Packeta Group, zrzeszający 14 podmiotów. Firma, współpracując ze sklepami internetowymi, szybko zyskała pozycję lidera w branży. Obecnie Packeta działa w 7 krajach, realizuje dostawy do 33 krajów, posiada ponad 15,1 tys. własnych punktów odbioru (w tym prawie 6 tys. Z-BOXów), 134 tys. punktów partnerskich i współpracuje z ponad 46 tys. sklepów internetowych. W 2022 roku obsłużyła przeszło 90 mln przesyłek. Firma pomaga także swoim Partnerom rozwijać biznes za granicą, dostosowując elastycznie usługę do ich potrzeb.
E-commerce 2025 – Trendy, które zrewolucjonizują handel online
Zaczynają się zimowe wyprzedaże. Polakom towarzyszy na nich ROPO, ale też FOMO
Reduta jedynym centrum w stolicy z dwoma marketami spożywczymi!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.