Grupa Żabka przyznała nagrodę specjalną w 24. konkursie Galerii Plakatu AMS
Grupa Żabka przyznała nagrodę specjalną 24. edycji konkursu Galerii Plakatu AMS pod hasłem „Wygodnie i odpowiedzialnie, czyli jak?”. Otrzymała ją Katarzyna Panek. Przyznano także dwa wyróżnienia, które trafiły do Anny Czochary i współautorek drugiej pracy – Agaty Gołębiewskiej oraz Natalii Majchrzak. Konkurs już od prawie dwóch dekad zwraca uwagę na istotne tematy społeczne i kulturalne. Grupa Żabka była partnerem głównym tegorocznej edycji, a partnerem wspierającym m.st. Warszawa.
Zadaniem uczestników konkursu było zaprojektowanie plakatu dającego odpowiedź na pytanie, jak żyć odpowiedzialnie i zarazem wygodnie. W tym roku uczestnicy po raz pierwszy, oprócz klasycznej formy plakatu, mogli dodatkowo dołączyć jego formę motion, czyli 10-sekundową animację.
– Cieszy mnie, że tak wiele artystek i artystów podjęło się wymagającego tematu w tegorocznej edycji konkursu i w tak unikatowy sposób zinterpretowało hasło „Wygodnie i odpowiedzialnie, czyli jak?”. Prace poruszyły wiele istotnych tematów związanych ze zrównoważonym rozwojem, odpowiedzialnością za otoczenie, czy zaangażowaniem społecznym. Do konkursu nadesłano prawie 900 zgłoszeń. Wybór prac, choć niełatwy, dowiódł tego, że artyści myślą kreatywnie i stosują różnorodne formy ekspresji. Tym samym debatę o temacie konkursu i samą wystawę organizatorzy przenoszą do największej galerii plakatu w kraju – do polskich miast – mówi Rafał Rudzki, dyrektor ds. ESG w Grupie Żabka.
Grupa Żabka ufundowała nagrody pieniężne dla zwycięskiej pracy oraz dwóch przyznanych przez nią wyróżnień. Od stycznia 2024 r. prace prezentowane będą na nośnikach tradycyjnych i cyfrowych w polskich miastach.
Decyzją niezależnego jury 24. edycję konkursu Galerii Plakatu AMS pod hasłem „Wygodnie i odpowiedzialnie, czyli jak?” wygrała Sandra Różycka.
– Zwycięska praca autorstwa Sandry Różyckiej to jeden z niewielu plakatów, który żyje bez typografii. Jest to ilustracja narysowana z niezwykłą swobodą, ze świadomością ważności elementów kompozycji oraz wszystkiego, co buduje przestrzeń miejską. To bardzo pozytywny, ciepły i radosny plakat – mówi Maciej Buszewicz artysta grafik, profesor ASP w Warszawie, przewodniczący jury.
Jury wyróżniło też 5 prac – dwie autorstwa Rozalii Michalskiej oraz projekty Magdaleny Wosik, Natalii Leśniak oraz Anny Czochary.
Dodatkowo swoją nagrodę – poza Grupą Żabka – przyznał również partner wspierający konkursu, czyli Urząd Miasta Stołecznego Warszawy. Otrzymała ją Katarzyna Czapska, a wyróżnienia trafiły do: Julii Grochowalskiej (za dwie prace), Julii Klinger, Karoliny Lubaszko i Borysa Szembeka.
W skład jury 24. edycji konkursu Galerii Plakatu AMS weszli:
- Małgorzata Augustyniak, wiceprezeska AMS;
- Maciej Buszewicz, artysta grafik, profesor ASP w Warszawie;
- Marta Dermańska, z-ca dyrektora Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy;
- Janusz Górski, artysta grafik, profesor ASP w Gdańsku, kurator Galerii Plakatu AMS;
- Tytus Klepacz, Creative Director & Partner Endless;
- Nikodem Pręgowski, artysta grafik, nauczyciel akademicki, założyciel wydawnictwa Na przykład;
- Rafał Rudzki, dyrektor ds. ESG w Grupie Żabka;
- Filip Tofil, artysta grafik, Creative Director Syfon Studio, członek STGU.
Nadzór nad prawidłowym przebiegiem konkursu sprawował audytor konkursu EY Polska. Partnerem głównym tej edycji Galerii Plakatu AMS jest Grupa Żabka, partnerem wspierającym m.st. Warszawa, partnerem merytorycznym – Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej. Dodatkowo, partnerem projektu zostało Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR, a patronami medialnymi – Gazeta.pl, NowyMarketing.pl i Vogue.

Komentarz rynkowy DPD Polska: Nowoczesna logistyka dla e-commerce – jak fulfillment zmienia reguły gry

DPD Polska otwiera nowoczesną sortownię - Hub Drobnicowy (HDR) w Swędowie pod Łodzią

Wzrasta rynek świeżej żywności online – w Markecie Świeżości DPD już ponad 70 partnerów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.