Komunikaty PR

Grupa Żabka we wspólnej akcji na rzecz oczyszczania Morza Bałtyckiego

2024-09-10  |  12:50
Biuro prasowe

Przedstawiciele Grupy Żabka, wraz z członkami UNEP/GRID-Warszawa i Fundacji Mare, zainicjowali 9 września br. wodowanie kosza morskiego w porcie w Dziwnowie (woj. zachodniopomorskie). Urządzenie, zainstalowane w ramach Programu Re:Generacja, będzie oczyszczało wody Morza Bałtyckiego ze śmieci, wspomagając tym samym utrzymanie bioróżnorodności morskiego ekosystemu. Oddany do użytku kosz morski PortBin w ciągu roku jest w stanie zebrać aż do 1,4 tony odpadów.

Odpowiedzialność za środowisko naturalne wpisana jest na stałe w DNA Żabki. Cieszymy się, że wraz z UNEP/GRID-Warszawa oraz z Fundacją Mare możemy wspierać działania na rzecz ochrony cennego dla nas wszystkich ekosystemu Morza Bałtyckiego. Liczymy, że montaż kosza morskiego w Dziwnowie, będzie elementem zwiększającym świadomość ekologiczną na temat tego, jak we właściwy sposób postępować z odpadami pokonsumenckimi, a z drugiej strony – jak ważne jest podejmowanie działań wobec obecnych wyzwań związanych z degradacją naturalnych ekosystemów – mówiła podczas wydarzenia Marta Urbaniak, Dyrektorka Działu Zarządzania Jakością i Środowiskiem w Żabka Polska.

Do 1,4 tony mniej odpadów rocznie w Bałtyku

Program Re:Generacja to odpowiedź UNEP/GRID-Warszawa, ośrodka afiliowanego przy Programie Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska, na ogłoszenie przez ONZ lat 2021–2030 Dekadą Odtwarzania Ekosystemów. Jego celem jest pomoc w odbudowie zniszczonych ekosystemów, ale także ochrona tych, które są nadal w dobrym stanie. W ramach ogólnopolskiej inicjatywy do współpracy zapraszane są instytucje związane z ochroną przyrody, ale także reprezentanci biznesu, samorządów czy lokalnych organizacji pozarządowych. Działania w Dziwnowie zrealizowano w partnerstwie z Fundacją Mare, której misją jest ochrona ekosystemów morskich.

Szacuje się, że 66% środowisk morskich jest silnie przekształconych. Jest to powiązane z działalnością człowieka – nadmierną eksploatacją zasobów naturalnych, rozwojem infrastruktury, powszechnym stosowaniem środków chemicznych, produkcją odpadów i zanieczyszczeń, a także zmianami klimatycznymi. Dlatego tak ważne są inicjatywy na rzecz ekosystemów. Na szczęście widzimy, jak z każdym rokiem rośnie ekologiczna świadomość, odpowiedzialność i zaangażowanie świata biznesu – mówiła podczas wydarzenia Emilia Jurkiewicz, Koordynatorka Programu Re:Generacja w UNEP/GRID-Warszawa.

Ufundowany przez Grupę Żabka kosz morski PortBin będzie przez najbliższe dwa lata oczyszczał wody Morza Bałtyckiego z odpadów powstałych na skutek działalności człowieka. W tym czasie administratorem kosza będzie Zarząd Portu Morskiego w Dziwnowie.

Montaż kosza pozwoli na odłowienie odpadów z basenu portowego, zanim znalazłyby się na dnie morza, gdzie uległyby rozpadowi, zanieczyszczając wody i stwarzając zagrożenie dla morskich organizmów. Ograniczenie ilości plastiku w korzystny sposób wpływa nie tylko na czystość wody, ale także wspomaga utrzymanie bioróżnorodności morskiego ekosystemu.

30-litrowy pojemnik wykonano z pochodzącego z recyklingu polietylenu, co sprawia, że jest on bardzo odporny na uszkodzenia i warunki atmosferyczne. Kosz jest w stanie w ciągu roku zebrać do 1,4 tony odpadów, a przy tym nie stanowi zagrożenia dla organizmów morskich – dwucentymetrowe otwory pozwalają na swobodne wpływanie i wypływanie z jego wnętrza małych ryb i krewetek.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Handel Wyniki Black Friday - przeceny kosmetyków do 39%, ale najchętniej kupowaliśmy... Biuro prasowe
2024-12-02 | 13:38

Wyniki Black Friday - przeceny kosmetyków do 39%, ale najchętniej kupowaliśmy...

Salesforce podał najnowsze dane dotyczące zakupów podczas Black Friday, na podstawie analizy koszyków zakupowych ponad 1,5 miliarda konsumentów. Sprzedaż online wzrosła o
Handel Dr Oetker, DOZ i Befaszczot wdrożą kody 2D na polskim rynku
2024-11-29 | 13:40

Dr Oetker, DOZ i Befaszczot wdrożą kody 2D na polskim rynku

Trzy znaczące firmy – Dr Oetker, DOZ oraz Befaszczot – podpisały listy intencyjne, zobowiązując się do wdrożenia kodów 2D od GS1 na produktach ze swojej oferty. Ten krok
Handel Czy prezenty dotrą na czas? Bożonarodzeniowe wyzwania przed kurierami
2024-11-29 | 09:00

Czy prezenty dotrą na czas? Bożonarodzeniowe wyzwania przed kurierami

• Szacuje się, że w tym roku kurierzy dostarczą ok. 1,2 mld przesyłek, z tego blisko 500 milionów od października do końca grudnia.  • Firmy kurierskie w Polsce są

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy

Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.

Ochrona środowiska

Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna

Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.

Telekomunikacja

M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej

– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.