Grupa Żabka we wspólnej akcji na rzecz oczyszczania Morza Bałtyckiego
Przedstawiciele Grupy Żabka, wraz z członkami UNEP/GRID-Warszawa i Fundacji Mare, zainicjowali 9 września br. wodowanie kosza morskiego w porcie w Dziwnowie (woj. zachodniopomorskie). Urządzenie, zainstalowane w ramach Programu Re:Generacja, będzie oczyszczało wody Morza Bałtyckiego ze śmieci, wspomagając tym samym utrzymanie bioróżnorodności morskiego ekosystemu. Oddany do użytku kosz morski PortBin w ciągu roku jest w stanie zebrać aż do 1,4 tony odpadów.
– Odpowiedzialność za środowisko naturalne wpisana jest na stałe w DNA Żabki. Cieszymy się, że wraz z UNEP/GRID-Warszawa oraz z Fundacją Mare możemy wspierać działania na rzecz ochrony cennego dla nas wszystkich ekosystemu Morza Bałtyckiego. Liczymy, że montaż kosza morskiego w Dziwnowie, będzie elementem zwiększającym świadomość ekologiczną na temat tego, jak we właściwy sposób postępować z odpadami pokonsumenckimi, a z drugiej strony – jak ważne jest podejmowanie działań wobec obecnych wyzwań związanych z degradacją naturalnych ekosystemów – mówiła podczas wydarzenia Marta Urbaniak, Dyrektorka Działu Zarządzania Jakością i Środowiskiem w Żabka Polska.
Do 1,4 tony mniej odpadów rocznie w Bałtyku
Program Re:Generacja to odpowiedź UNEP/GRID-Warszawa, ośrodka afiliowanego przy Programie Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska, na ogłoszenie przez ONZ lat 2021–2030 Dekadą Odtwarzania Ekosystemów. Jego celem jest pomoc w odbudowie zniszczonych ekosystemów, ale także ochrona tych, które są nadal w dobrym stanie. W ramach ogólnopolskiej inicjatywy do współpracy zapraszane są instytucje związane z ochroną przyrody, ale także reprezentanci biznesu, samorządów czy lokalnych organizacji pozarządowych. Działania w Dziwnowie zrealizowano w partnerstwie z Fundacją Mare, której misją jest ochrona ekosystemów morskich.
– Szacuje się, że 66% środowisk morskich jest silnie przekształconych. Jest to powiązane z działalnością człowieka – nadmierną eksploatacją zasobów naturalnych, rozwojem infrastruktury, powszechnym stosowaniem środków chemicznych, produkcją odpadów i zanieczyszczeń, a także zmianami klimatycznymi. Dlatego tak ważne są inicjatywy na rzecz ekosystemów. Na szczęście widzimy, jak z każdym rokiem rośnie ekologiczna świadomość, odpowiedzialność i zaangażowanie świata biznesu – mówiła podczas wydarzenia Emilia Jurkiewicz, Koordynatorka Programu Re:Generacja w UNEP/GRID-Warszawa.
Ufundowany przez Grupę Żabka kosz morski PortBin będzie przez najbliższe dwa lata oczyszczał wody Morza Bałtyckiego z odpadów powstałych na skutek działalności człowieka. W tym czasie administratorem kosza będzie Zarząd Portu Morskiego w Dziwnowie.
Montaż kosza pozwoli na odłowienie odpadów z basenu portowego, zanim znalazłyby się na dnie morza, gdzie uległyby rozpadowi, zanieczyszczając wody i stwarzając zagrożenie dla morskich organizmów. Ograniczenie ilości plastiku w korzystny sposób wpływa nie tylko na czystość wody, ale także wspomaga utrzymanie bioróżnorodności morskiego ekosystemu.
30-litrowy pojemnik wykonano z pochodzącego z recyklingu polietylenu, co sprawia, że jest on bardzo odporny na uszkodzenia i warunki atmosferyczne. Kosz jest w stanie w ciągu roku zebrać do 1,4 tony odpadów, a przy tym nie stanowi zagrożenia dla organizmów morskich – dwucentymetrowe otwory pozwalają na swobodne wpływanie i wypływanie z jego wnętrza małych ryb i krewetek.
E-commerce 2025 – Trendy, które zrewolucjonizują handel online
Zaczynają się zimowe wyprzedaże. Polakom towarzyszy na nich ROPO, ale też FOMO
Reduta jedynym centrum w stolicy z dwoma marketami spożywczymi!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.