ID Logistics wzmacnia współpracę z siecią handlową E.Leclerc
ID Logistics, lider na rynku dedykowanej logistyki kontraktowej, rozszerza współpracę z siecią handlową E.Leclerc. W centrum dystrybucyjnym w Woli Rakowej k/Łodzi operator rozbudował powierzchnię magazynową o ponad 2,1 tys. mkw., co pozwala na wzrost wolumenu i rozszerzenie asortymentu obsługiwanych towarów. Kolejnym obszarem wspólnych inwestycji są rozwiązania na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Centrum dystrybucyjne E.Leclerc w Woli Rakowej k/Łodzi, które pełni funkcję centralnego magazynu sieci handlowej w Polsce, zostało operacyjnie uruchomione w lipcu 2021 roku. Obsługiwany jest tu pełen asortyment towarów (dry, chłodnicze), dystrybuowanych do sklepów E.Leclerc w całej Polsce, tj. hipermarketów i supermarketów. Zespół ID Logistics odpowiada za zarządzanie procesami magazynowania, konfekcjonowanie i etykietowanie artykułów importowanych a także dedykowaną dystrybucję towarów do punktów sprzedaży.
Kolejnym etapem w rozwoju współpracy między ID Logistics i E.Leclerc jest rozbudowa hali magazynowej. Po jej zakończeniu, powierzchnia centrum dystrybucji powiększyła się o ponad 2,1 tys. mkw. i wynosi obecnie 28,110 tys. mkw. Zwiększyła się też liczba doków załadunkowych, z 38 do 50.
- Decyzja o rozbudowie powierzchni magazynowej związana była z planowanym zwiększeniem asortymentu towarów, obsługiwanych w magazynie. Obecnie wysyłamy 15 tys. palet., teraz może być to nawet trzykrotnie więcej - wyjaśnia Radosław Szymczyk, dyrektor magazynu ID Logistics w Woli Rakowej.
Większa powierzchnia magazynowa zapewni efektywną obsługę rosnącego wolumenu towarów, w tym rozszerzanego asortymentu marek własnych sieci (Wiodąca Marka - art. spożywcze, napoje, kosmetyki, chemia gospodarcza i akcesoria gospodarstwa domowego) oraz produktów importowanych z Francji.
W centrum dystrybucji w Woli Rakowej ID Logistics, już od samego początku, wdraża dedykowane i innowacyjne, także autorskie, rozwiązania logistyczne i informatyczne. Ich zadaniem jest wsparcie efektywności obsługi magazynowej i dystrybucji oraz procesów zarządzania. Należy do nich m.in. system zarządzania paletami, zautomatyzowany system rejestracji czasu pracy czy wciąż rozwijany i dostosowywany do operacji magazynowych system monitoringu kontrolujący realizację zamówień składanych przez sklepy. Obecnie trwają prace nad wdrożeniem systemu awizacji dostaw DC DMS.
INWESTYCJE DLA ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU
W ramach długofalowej strategii zrównoważonego rozwoju i wspólnego zaangażowania w działania CSR, ID Logistics i E. Leclerc inwestują w ekologiczne rozwiązania, dzięki którym centrum dystrybucji działa w sposób bardziej przyjazny dla środowiska.
Na początku roku, wspólnie z E.Leclerc, ID Logistics rozpoczął budowę nowoczesnej farmy fotowoltaicznej o mocy 100KWp. Inwestycja została podzielona na II etapy. Pierwszy z nich zakończono w czerwcu i już na początku lipca wyprodukowane na potrzeby własne 50KWp energii elektrycznej. Docelowo, po zakończeniu projektu, farma FV ma pokrywać 12 proc. rocznego zapotrzebowania magazynu na energię elektryczną.
Innym przykładem inwestycji, które pozwolą obniżyć zużycie mediów, jest wymiana i instalacja energooszczędnego oświetlenia LED, z podziałem na strefy, razem z montażem i kalibracją czujników natężenia zmierzchu oraz czujnikami ruchu. W części biurowej zamontowany został system kontroli temperatury i czujników ruchu. Zużycie energii elektrycznej na terenie całego centrum dystrybucji jest na bieżąco monitorowane, a dzięki wprowadzonym rozwiązaniom oszczędności rok do roku wynoszą blisko 40 proc.
- Projekty realizowane w Woli Rakowej doskonale wpisują się w ciągle rozwijającą się kulturę eco ID Logistics. To pokazuje, że nie tylko jesteśmy liderami logistyki ale dbamy też o zmniejszenie wpływu naszej działalności na środowisko – podsumowuje Maciej Korzeniowski, Energy Manager, ID Logistics.

AI w Sprzedaży B2B: Jak Automatyzacja i Dane Zmienią Przyszłość sprzedaży b2b

Nie znosisz przepłacać? Na ERLI znajdziesz tylko najlepsze ceny!

Komentarz rynkowy DPD Polska: Nowoczesna logistyka dla e-commerce – jak fulfillment zmienia reguły gry
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy nowej umowy między Unią Europejską a Ukrainą na temat zasad handlu. Obecne przepisy wygasają 5 czerwca
5 czerwca wygasa ATM, czyli wprowadzona przed trzema laty i potem z modyfikacjami przedłużana umowa między UE a Ukrainą, liberalizująca zasady wwozu ukraińskich towarów na teren Wspólnoty. Strona ukraińska chciałaby jej przedłużenia, na razie jednak Unia zgodziła się jedynie na przedłużenie bezcłowego przywozu żelaza i stali. Największe obawy, zwłaszcza w Polsce, budzi kwestia produktów rolnych. Zdaniem europosłanki Konfederacji Anny Bryłki należałoby wrócić do obowiązującej przed 2022 rokiem umowy stowarzyszeniowej DCFTA, ponieważ Ukraina może dziś eksportować swoje towary drogą morską poprzez porty na Morzu Czarnym, a dzięki darmowemu dostępowi do unijnego rynku bogacą się jedynie potentaci rolni.
Ochrona środowiska
Nowe technologie pomagają szybciej i dokładniej sortować odpady. Wciąż nie wszystkie da się jednak przetworzyć

Do 2030 roku 55 proc. odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych powinno trafiać do przetworzenia. W ubiegłym roku było to ok. 27 proc. Nowe technologie w coraz większym stopniu ułatwiają sortowanie odpadów, ale nie pozwalają jeszcze na przetworzenie wszystkich ich rodzajów. To pierwsze wyzwanie związane z zamykaniem obiegu. Kolejnym jest zwiększanie zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w produkowanych opakowaniach, czego wymagają unijne przepisy. Choć w tym obszarze widać w ostatnich latach znaczące postępy, nie brakuje wyzwań.
Handel
Rosyjskie surowce przestaną płynąć do UE. Spóźniony, ale ambitny i istotny plan ma być wdrożony do 2027 roku

– Kupowanie surowców energetycznych z Rosji jest jak kupowanie broni przeciwko Ukrainie – uważa europosłanka PO Mirosława Nykiel. Dlatego KE planuje do 2027 roku ograniczyć do zera import rosyjskich paliw. Joanna Scheuring-Wielgus ocenia, że taka decyzja powinna zapaść już dawno, ale lepiej późno niż wcale. Co więcej, państwa członkowskie powinny być w tych deklaracjach zjednoczone najbardziej, jak się da.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.