Komunikaty PR

Jak bezpiecznie i ekologicznie zapakować do wysłania sprzęt RTV lub AGD

2024-04-10  |  15:07

Wysyłając wartościowy sprzęt RTV lub AGD - na przykład w ramach sprzedaży online czy też przeprowadzki - ważne jest, aby zadbać o odpowiednie zabezpieczenie przed uszkodzeniem. Kluczowy jest dobór odpowiedniego opakowania oraz tak zwanych wypełniaczy. Firmy z branży e-commerce podczas transportu towarów powinny używać jak najwięcej ekologicznych zamienników dla tradycyjnych plastikowych produktów, gdyż coraz większy odsetek klientów podejmuje decyzje zakupowe kierując się kwestiami środowiskowymi.

Bezpieczny i zarazem ekologiczny transport wartościowego sprzętu RTV lub AGD jeszcze niedawno wydałby się dla wielu nie do pogodzenia. Aby dowiedzieć się, w jaki sposób zapakować przedmiot w papierowe lub kartonowe opakowanie tak, żeby bezpiecznie dotarł on do celu, wystarczy zastosować się do kilku prostych wskazówek oraz być na bieżąco z ofertą i asortymentem firm specjalizujących się dystrybucji opakowań.

Aby nadać wartościową przesyłkę, zmniejszając do minimum ryzyko uszkodzenia przedmiotu w niej umieszczonego, warto poświęcić czas na wybór odpowiedniego opakowania. Idealnie, gdy możemy skorzystać z oryginalnego. To jednak może być niewystarczające, ponieważ kartony, w których zwykle widzimy produkty na półkach sklepowych, mają za zadnie przykuć wzrok kupującego i nie zawsze są dostosowane do transportu. Dlatego wysyłając wartościowy przedmiot należy użyć mocnego i solidnego. W zależności od wagi paczki może być to 5-warstwowy karton, zdolny zabezpieczyć produkty o wadzie do 70 kg, lub 7-wartwowy, gdy wymagana jest bardzo duża wytrzymałość do nawet 500 kg. Tak mocne pudełka są tańszą alternatywą dla plastikowych kontenerów, które przeważnie kojarzone są z większą trwałością, niż produkty z papieru. Karton jest jednocześnie doskonałym wyborem jeżeli chcemy ograniczyć negatywny wpływ na środowisko.

Producenci opakowań do transportu i przechowywania tego typu przedmiotów doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak negatywny wpływ na środowisko mają produkowane z plastiku czy innych sztucznych surowców opakowania. Dlatego coraz większą cześć ich oferty stanowią eko-odpowiedzialne zamienniki – mówi Jarosław Kamiński, dyrektor zarządzający RAJA Polska – lidera branży dystrybucji opakowań w Europie. 

Innowacyjne kartony z tektury falistej, czyli np. wspomniane już 7-wartwowe do transportu towarów o wadze nawet do 500 kg, zawierają co najmniej 70% papieru pochodzącego z recyklingu. Aby takie opakowania nie traciły na wyglądzie, warstwa zewnętrzna produkowana jest z czystego lub mieszanego papieru kraft, zaś jedynie warstwy środkowe oraz wewnętrzne z makulatury. W ten sposób łączą w sobie estetyczny wygląd z eko-odpowiedzialnością. – Należy dodać, że w dystrybuowanych przez nas kartonach papier kraft pozyskiwany jest wyłącznie z odpadów drewnianych otrzymanych w wyniku kontrolowanego wyrębu drzew – dodaje Jarosław Kamiński.

Odpowiednie opakowanie zewnętrzne to nie wszystko - jego rozmiar powinien być o tyle większy, aby zapewnić miejsce na dodatkowe zabezpieczenia. Przestrzeń tę można wypełnić standardowo pianką poliuretanową lub folią bąbelkową. Jeżeli jednak chcemy zrobić to w sposób eko-odpowiedzialny – podobnie, jak w przypadku opakowań – innowacyjni producenci oraz dystrybutorzy oferują pełną gamę papierowych zamienników, które z powodzeniem zastąpią tradycyjne wypełniacze produkowane ze sztucznych oraz mających negatywny wpływ na środowisko surowców.

Prowadząc sklep e-commerce warto zaopatrzyć się w papier pakowny kraft z bibułą zabezpieczającą delikatne powierzchnie przed zarysowaniami. Jest on niezastąpiony zwłaszcza, gdy potrzeba chronić przedmioty o nieregularnych kształtach lub posiadających wystające części, ponieważ te najłatwiej uszkodzić podczas transportu – mówi Jarosław Kamiński.

Eko-alternatywą, łączącą w sobie funkcjonalność z środowiskową odpowiedzialnością jest też papier bąbelkowy z recyklingu, czyli zamiennik folii bąbelkowej, która jest bez wątpienia najpopularniejszym wypełnianiem paczek. Jego budowa jest taka sama, jak dobrze znanej wszystkim folii, z tą różnicą, że chroniące towar przed uszkodzeniami powietrze zamknięte zostało w papierowej przestrzeni. Dodatkową zaletą tego produktu jest to, że jest on nieprzezroczysty, co gwarantuje dyskrecję oraz to, że można po nim łatwo pisać. Prowadząc sklep wysyłkowy warto też pomyśleć o przekładkach tekturowych, tekturze falistej, czy papierowych wypełniaczach, które jeżeli kupimy je w kolorze, mogą dodatkowo służyć jako ozdobnik.

Należy też wspomnieć o innowacyjnym eko-wypełniaczu - zdobywcy Oscarów opakowaniowych 2022 r. we Francji - produkowanym w 100% z materiałów recyklingowanych:  tekstylnym arkuszu amortyzującym. Jest on niezbędny, gdy w jednym pudełku chcemy zapakować kilka przedmiotów, nie mogących mieć ze sobą styczności podczas transportu. Zaletą takiego wypełniacza jest nie tylko wysoka odporność na przebicie i ściskanie, ale także to, że samoczynnie dopasowuje się do wszystkich kształtów produktów, chroniąc je przed wstrząsami i wibracjami.

Zastosowanie się do powyższych wskazówek oraz śledzenie nowości na rynku branży opakowań jest konieczne, aby nie tylko bezpiecznie, ale i w zgodzie z eko-trendami wysyłać wartościowe przedmioty. Warto też śledzić badania dot. e-commcerce, a zwłaszcza obserwować te związane z ekologią. Jak wynika z raportu „Co (u)gryzie e-commerce?” z 2021 r. aż 45% e-kupujących jest w stanie poczekać dłużej na przesyłkę, jeśli ta będzie bardziej eko. Z kolei co trzeci kupujący (32% e-konsumentów) jest gotowy dopłacić za to, aby kupiony produkt zapakowany był w nie foliowe opakowanie oraz wypełniacze z materiałów recyklingowanych. Badanych zapytano także jaką sumę są gotowi dopłacić za taką eko-wysyłkę. Co czwarty wydatki te określił na ponad 5 zł, a blisko połowa (43%) na 1-2 zł.

Badania te jednoznaczne wskazują na coraz większe zapotrzebowanie na innowacyjne opakowania produkowane z naturalnych surowców. To z kolei skłania producentów – oraz sklepy e-commerce – do tworzenia coraz bardziej zrównoważonych rozwiązań, zgodnych z wymogami zero waste.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Handel Wszystkie zakupy robi się na Żabka Jush! Biuro prasowe
2024-04-26 | 16:30

Wszystkie zakupy robi się na Żabka Jush!

Na teraz czy na tydzień? Tylko dla siebie, a może dla całej rodziny? Niezależnie od tego, jakich zakupów potrzebujesz, zrobisz je w jednym miejscu. Wystarczy Ci do tego aplikacja Żabka
Handel Tarczyński Protein: kabanosy naturalnie bogate w białko. Nowość w przekąskach
2024-04-26 | 11:50

Tarczyński Protein: kabanosy naturalnie bogate w białko. Nowość w przekąskach

W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie konsumentów na produkty bogate w białko, marka Tarczyński wprowadza na rynek nowy produkt – Kabanosy Tarczyński Protein. To propozycja dla
Handel COMP ułatwia wprowadzenie systemu kaucyjnego
2024-04-26 | 11:00

COMP ułatwia wprowadzenie systemu kaucyjnego

W Polsce systematycznie przybywa odpadów opakowaniowych. Aby ograniczyć ich ilość i pobudzić gospodarkę o obiegu zamkniętym, konieczne jest wprowadzenie systemu kaucyjnego. Z

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.