Lidl Polska chroni bioróżnorodność
Zachowanie różnorodności biologicznej ma kluczowe znaczenie dla utrzymania równowagi ekologicznej ekosystemów, a także przekłada się na zdrowie i jakość życia ludzi. Poszanowanie różnorodności biologicznej stanowi jeden z sześciu filarów strategii CSR Lidl Polska. Wartość ta jest realizowana przez spółkę na kilku płaszczyznach.
Ochrona bioróżnorodności sprowadza się nie tylko do zachowania bogactwa gatunków roślin, zwierząt i ptaków, ale również w szerszym ujęciu do utrzymania bezpieczeństwa żywnościowego oraz klimatycznego. Lidl Polska jako firma społecznie odpowiedzialna, w swojej codziennej działalności operacyjnej uwzględnia czynniki sprzyjające zachowaniu biodywersyfikacji. Aktywność ta jest realizowana na kilku poziomach. Jako sprzedawca żywności dbamy o to, aby artykuły rolno-spożywcze dostępne w naszej ofercie były objęte system certyfikacji Bio, Fairtrade i GLOBALG.AP. Oznaczenia te są potwierdzeniem spełnienia wysokich standardów rolnych w zakresie ochrony środowiska naturalnego, w tym poszanowania bioróżnorodności. W celu zarządzania wpływem na ekosystemy opublikowaliśmy dla naszych dostawców polityki zakupowe dotyczące zrównoważonego pozyskiwania surowców.
Mając na uwadze fakt, iż nadmierne spożycie produktów pochodzenia zwierzęcego oraz związana z nim hodowla stanowią ryzyko dla równowagi ekologicznej, Lidl Polska stale rozbudowuje asortyment produktów wegetariańskich i wegańskich. Równocześnie do działań operacyjnych, spółka na bieżąco angażuje się w aktywność edukacyjną mającą na celu uświadamianie wpływu nawyków żywieniowych na stan środowiska naturalnego. Przykładem takiej inicjatywy była zrealizowana wspólnie z Fundacją WWF Polska ogólnokrajowa kampania promująca dietę planetarną wśród klientów sieci oraz uczniów klas szkół podstawowych. W rezultacie kampania objęła swoim zasięgiem ok. 10 mln konsumentów oraz 17 tys. uczniów.
Firma podejmuje również konkretne działania przyczyniające się do ochrony ekosystemów oraz bioróżnorodności. Na jesieni 2023 r. w ramach projektu odtwarzania krajobrazu rolniczego, Lidl Polska oraz Fundacja WWF przeprowadzili pilotażową akcję zadrzewiania w gminie Grodzisk Wielkopolski. W ciągu 4 dni utworzone zostały 3 szpalery drzew wzdłuż cieków, przy polach i pomiędzy polami uprawnymi. Posadzonych zostało w sumie 300 drzew gatunków miododajnych. Kolejnym etapem projektu będą warsztaty skierowane do współpracujących z siecią dostawców. Ich założeniem ma być upowszechnianie dobrych praktyk w zakresie różnorodności biologicznej oraz adaptacji do zmian klimatu. W ramach inicjatywy zostały przygotowane również dwa podcasty „Naturalnie z WWF” i „Dobry temat!” Lidl Polska, opowiadające o znaczeniu bioróżnorodności oraz o dobroczynnym wpływie zadrzewień śródpolnych.
Ponadto sieć dba także o tereny zielone dookoła swoich sklepów. Przykładem tych działań jest projekt sadzenia łąk kwietnych, który został już zrealizowany w kilkunastu placówkach.
Obecnie łąki kwietne rosną przy 15 sklepach oraz 2 centrach dystrybucyjnych Lidl Polska, a ich łączna powierzchnia to około 129 tys. mkw., co odpowiada powierzchni prawie 800 boisk siatkarskich. Sieć już teraz planuje rozszerzanie projektu o kolejne lokalizacje.

Podwójne standardy w polityce handlowej UE – środki lustrzane lekiem na całe zło? - zaproszenie na debatę

Cztery dni wyjątkowych okazji podczas Prime Day w sklepie Amazon.pl

Edukacja sprzedawców alkoholu przynosi efekty
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.