PGE i Ørsted udostępnią terminal instalacyjny T5 w Gdańsku dla projektu Ocean Winds
![]() |
Na zdjęciu od lewej: Kacper Kostrzewa (Ocean Winds), Aleksandra Starowicz (Ørsted), Piotr Dziubałtowski (PGE Baltica) |
Spółka Ocean Winds oraz należąca do PGE i Ørsted spółka Elektrownia Wiatrowa Baltica-2 podpisały umowę rezerwacyjną, która umożliwi wykorzystanie terminala T5 do budowy morskiej farmy wiatrowej BC-Wind z portfela Ocean Winds.
Elektrownia Wiatrowa Baltica-2, która buduje morską farmę wiatrową Baltica 2, będzie dzierżawić przestrzeń portową w Gdańsku. Na powierzchni ponad 21 hektarów powstanie terminal instalacyjny T5. Zostanie on wykorzystany na etapie instalacji turbin dla projektu Baltica 2 w 2027 roku.
Umowa rezerwacyjna podpisana z BC-Wind, projektem realizowanym przez Ocean Winds w Polsce, jest pierwszym krokiem do wypracowania ostatecznych umów poddzierżawy tych terenów portowych. Ocean Winds chce skorzystać z terminala T5 w 2028 roku jako zaplecza instalacyjnego dla morskich turbin wiatrowych w ramach projektu BC-Wind.
- W Gdańsku powstaje terminal T5 – jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie, który stanie się kluczowym ogniwem w realizacji ambitnego programu rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Jego znaczenie podkreśla fakt, że będzie wykorzystywany nie tylko przy budowie największej inwestycji OZE w kraju – farmy wiatrowej Baltica 2 – ale także przez inne projekty offshore wind, zarówno polskie, jak i międzynarodowe – powiedział Dariusz Marzec, Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
– Podpisana umowa rezerwacyjna to kolejny, bardzo istotny kamień milowy w rozwoju całego sektora offshore na Bałtyku. Ogromne zainteresowanie korzystaniem z terminala T5 potwierdza nie tylko potencjał tej inwestycji, ale i pozycję Grupy PGE jako lidera transformacji energetycznej. To również silny impuls rozwojowy dla regionu Pomorza oraz szansa na dynamiczny rozwój łańcucha dostaw z udziałem krajowych firm. Co najmniej przez najbliższe 10-15 lat terminal T5 w Gdańsku będzie działał dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, a po tym czasie będzie wykorzystywany w zależności od przyszłych potrzeb rynku – dodał Dariusz Marzec.
– Udostępnienie terminala T5 kolejnemu projektowi po zakończeniu instalacji dla Baltica 2 wpisuje się w długofalową strategię maksymalizacji wykorzystania zasobów portowych oraz budowania trwałych fundamentów dla rozwoju polskiego rynku offshore wind. To rozwiązanie zgodne z najlepszymi praktykami rozwiniętych rynków morskiej energetyki wiatrowej, które pozwala efektywnie wykorzystywać dostępne zasoby
i wzmacnia pozycję Polski jako kluczowego gracza w transformacji energetycznej regionu – skomentował Ulrik Lange, Vice President & Managing Director Baltica 2, Ørsted.
– Z satysfakcją obserwujemy, jak rozwój morskiej energetyki wiatrowej przyczynia się do dynamicznego rozwoju polskich portów oraz zwiększania ich znaczenia w procesie transformacji energetycznej. Terminal T5 w Gdańsku spełnia wszystkie nasze wymagania techniczne, harmonogramowe i lokalizacyjne, co stanowi solidną podstawę do sprawnej realizacji zaplanowanych działań. Cieszymy się, że oba porty instalacyjne, z których będziemy korzystać, zlokalizowane są w Polsce – wybór ten był dla nas świadomym priorytetem. Realizacja projektu morskiej farmy wiatrowej BC-Wind wzmacnia lokalny łańcuch dostaw i wspiera rozwój kompetencji krajowego sektora offshore – powiedział Kacper Kostrzewa, Dyrektor Zarządzający w Polsce, Ocean Winds.
Źródło: PGE Batlica

Polityka klimatyczno-energetyczna z ludzką twarzą jest możliwa - konferencja

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

BCC: Energetyka, podsumowanie roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy wymiany handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Na wysokich cłach stracą obie strony
Komisja Europejska przedstawiła w poniedziałek propozycję ceł na import z USA o wartości 72 mld euro, co ma być odpowiedzią na nałożenie 30-proc. stawek na import z UE zapowiedziane przez Amerykanów w poprzednim tygodniu. Przedstawiciele KE wciąż widzą jednak potencjał kontynuowania negocjacji. Zdaniem europosła Michała Koboski brak porozumienia lub uzgodnienie stawek wyższych niż 10-proc. nie tylko zaszkodzi obydwu stronom, ale i osłabi ich pozycję na arenie międzynarodowej.
Handel
Nie tylko konsumenci starają się kupować bardziej odpowiedzialne. Część firm już stawia na to mocny nacisk

Kwestie równoważonych zakupów stają się elementem strategii ESG. Dostawy energii, zamówienia surowców i materiałów do produkcji czy elementów wyposażenia biur – na każdym etapie swoich zakupów firmy mogą dziś decydować między opcjami bardziej i mniej zrównoważonymi. Dotyczy to także zamówień rzeczy codziennego użytku dla pracowników czy środków czystości – wskazują eksperci Lyreco, e-sklepu, który prowadzi sprzedaż produktów do biur, pokazując ich wpływ na środowisko czy efektywność pracy.
Prawo
Unia Europejska wzmacnia ochronę najmłodszych. Parlament Europejski chce, by test praw dziecka był nowym standardem w legislacji

Parlament Europejski chciałby tzw. testu praw dziecka dla każdego aktu prawnego wychodzącego z Komisji Europejskiej. – Każda nowa legislacja Unii Europejskiej powinna być sprawdzana pod kątem wpływu na prawa dziecka – zapowiada Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Jak podkreśla, głos dzieci jest coraz lepiej słyszalny w UE i jej różnych politykach. Same dzieci wskazują na ważne dla siebie kwestie, którymi UE powinna się zajmować. Wśród nich są wyzwania w obszarze cyfrowym i edukacyjnym.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.