Komunikaty PR

"WARTA warta posprzątania" - Lidl Polska 3. raz rusza z akcją!

2024-09-09  |  16:00
Biuro prasowe

Już 11 i 12 września 2024 r., w ramach inicjatywy „WARTA warta posprzątania”, wolontariusze posprzątają poznańskie brzegi Warty i okoliczne tereny zielone. Wydarzenie organizowane jest w ramach 31. Akcji Sprzątania świata - Polska przez Lidl Polska we współpracy z Fundacją Nasza Ziemia.

„WARTA warta posprzątania” to akcja organizowana w Poznaniu przez Lidl Polska i Fundację Nasza Ziemia, w partnerstwie z Miastem Poznań oraz pod patronatem organizacji UN Global Compact Network Poland. Wydarzenie w warstwie organizacyjnej i edukacyjnej wspierać będą jednostki miejskie takie, jak np. Zakład Zagospodarowania Odpadów czy Zarząd Zieleni Miejskiej. Podczas dwóch dni akcji, wolontariusze będą wspólnie działać, aby pozostawić rzekę i jej okolice piękniejszymi i czystszymi. W poprzednich edycjach, prawie 1600 ochotników zebrało niemal 3 tony odpadów. To imponujący wynik, ale zarazem sygnał, jak istotne jest aktywne działanie na rzecz dbania o środowisko w tym miejscu. W inicjatywę włączają się w dużej mierze dzieci w wieku szkolnym, dlatego organizatorom zależy na podnoszeniu świadomości na temat problemu śmiecenia. Promowanie dobrych wzorców i edukacja ekologiczna są jednymi z założeń projektu. Podczas całego wydarzenia, w kwaterze głównej akcji, dostępne będą specjalne stoiska edukacyjne, gdzie odbędą się ciekawe konkursy.

Plastik – temat rzeka

Lidl Polska inicjuje po raz trzeci akcję „WARTA warta posprzątania” w ramach realizacji strategii REset Plastic. Zaangażowanie sieci ma nie tylko przyczynić się do ograniczania ilości tworzyw sztucznych w firmie i jej otoczeniu, lecz także podnieść świadomość problemu oraz edukować w zakresie ekologii. Aby zminimalizować swój wpływ na środowisko naturalne, w ramach strategii REset Plastic, Lidl dąży do tego, aby do 2025 r., 100% opakowań produktów marek własnych nadawała się maksymalnie do recyklingu, aby zredukować o 30% zawartość plastiku w opakowaniach oraz wykorzystywać w nich średnio 25% recyklatów. Firma bierze również odpowiedzialność za plastik, który już znajduje się w środowisku naturalnym, a nie został poddany recyklingowi.

„WARTA warta posprzątania” to nie tylko wspaniała inicjatywa, lecz także nasz wkład w walkę z problemem zalegających odpadów. W sieci Lidl zdajemy sobie sprawę z wagi zrównoważonych rozwiązań, dlatego konsekwentnie redukujemy wykorzystanie plastiku. Jesteśmy wdzięczni wszystkim wolontariuszom za tak ogromne zaangażowanie w ochronę naturalnego charakteru Warty, rzeki nam szczególnie bliskiej, zważając na naszą działalność w Wielkopolsce. Zależy nam na edukowaniu i zwiększaniu świadomości oraz zachęcaniu lokalnych społeczności do aktywności. Zapraszamy każdego, komu stan przyrody nie jest obojętny, aby dołączył do nas i przekonał się, jak wiele możemy wspólnie osiągnąć. – podsumowuje Aleksandra Robaszkiewicz, Dyrektorka ds. Corporate Affairs i CSR  w Lidl Polska.

Z raportów podsumowujących wyniki ogólnopolskich akcji koordynowanych przez Fundację Nasza Ziemia w ramach Akcji Sprzątanie świata - Polska od 1994 roku[endnoteRef:2] wynika, że odpady z tworzyw sztucznych są drugim po szklanych opakowaniach odpadem najczęściej sprzątanym w naturze. Plastikowe butelki, opakowania po jedzeniu, torby foliowe bardzo szkodzą naszej Planecie. Wystarczy przyjrzeć się wynikowi tylko jednej akcji, którą Fundacja przeprowadziła w partnerstwie z firmą Lidla Polska oraz Urzędem Miasta Poznania w roku 2023 nad Wartą. 330 kg z całkowitej sumy 1035 kg zebranych śmieci z brzegów oraz z samej rzeki Warty, stanowiła frakcja żółta. Większość tych odpadów powinna była trafić do odpowiedniego pojemnika jako cenny surowiec. Bez znaczenie jest czy plastikowe śmieci są pozostawione na nadmorskich plażach, brzegach rzek, w toni jeziora, czy w lesie - wszystkie w efekcie zanieczyszczają wodę, której potrzebujemy do życia My – ludzie oraz cały ekosystem. – mówi Beata Butwicka – Prezeska Zarządu Fundacji Nasza Ziemia. [2: https://naszaziemia.pl/akcja-sprzatanie-swiata/ ]

Razem posprzątajmy kolejny kawałek Ziemi!

Zaśmiecone brzegi rzeki to niejedyny problem, z którym zmaga się natura. W związku z tym, w tym roku rozszerzamy zasięg akcji o dodatkowe tereny zielone w Poznaniu. Oprócz tradycyjnego sprzątania brzegów Warty, część wydarzenia będzie przeprowadzona na terenie Szacht, dawnych cegielni, które obecnie są miejscem odpoczynku dla wielu poznanianek i poznaniaków. Nie tylko WARTA warta jest posprzątania!

Informacje organizacyjne:

Punkty zbiórek: 11 września, godz.: 11:00-14:30 – Kwatera Główna lub Kwatera Terenowa

12 września, godz.: 11:00-14:30 – Kwatera Główna

Więcej informacji znajduje się na:

· Wydarzenie FB https://fb.me/e/5Exbu2hxn

· Strona Warta warta posprzątania - Lidl Polska

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Handel Płatności w HoReCa – cyfryzacja w akcji Biuro prasowe
2024-09-26 | 11:00

Płatności w HoReCa – cyfryzacja w akcji

Innowacje w obszarze płatności cyfrowych redefiniują funkcjonowanie branży HoReCa (Hotele, Restauracje, Catering). W sektorze hotelarskim, gastronomicznym i cateringowym, który rozwija
Handel COMP integratorem rozwiązań kaucyjnych dla sieci sklepów
2024-09-26 | 10:30

COMP integratorem rozwiązań kaucyjnych dla sieci sklepów

System kaucyjny w Polsce zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku. Zbiórka opakowań ma przyczynić się do ochrony środowiska poprzez realizację założeń gospodarki obiegu
Handel IdoSell i Adyen łączą siły w obszarze płatności
2024-09-26 | 10:03

IdoSell i Adyen łączą siły w obszarze płatności

IdoSell – lider rynku e-commerce w Polsce – nawiązał strategiczną współpracę z Adyen, platformą technologii finansowych wybieraną przez rynkowych liderów. Od teraz

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

W przyszłym roku spodziewana jest fala inwestycji ze środków UE. Prawo zamówień publicznych wymaga pewnych korekt

W 2025 roku spodziewany jest w Polsce początek boomu inwestycyjnego, związanego głównie z większym niż dotychczas napływem funduszy z KPO i regularnych środków unijnych. Skorzysta na tym przede wszystkim budownictwo, ale pewne obawy budzi przewidywana kumulacja inwestycji, również w kontekście systemu zamówień publicznych. – O ile może prawo zamówień publicznych wymagać pewnych punktowych korekt, o tyle chyba nie ma potrzeby jego gruntownego przemeblowania – ocenia Mariusz Haładyj, prezes Prokuratorii Generalnej RP. Jak wskazuje, niektóre elementy zamówień publicznych wymagają raczej wypracowania praktycznych rozwiązań niż zmian legislacyjnych.

Prawo

Polska prezydencja w Radzie UE będzie szansą na kształtowanie polityki gospodarczej Unii. Przedsiębiorcy mają swoje oczekiwania

Poprawa otoczenia prawnego, uproszczenie regulacji, likwidacja protekcjonizmu w poszczególnych krajach członkowskich wobec innych rynków UE, ale też budowanie otoczenia sprzyjającego rozwojowi innowacji i nowoczesnego rynku technologicznego – to główne postulaty Federacji Przedsiębiorców Polskich wobec nadchodzącej polskiej prezydencji w Radzie UE. Wszystkie te elementy mają wzmocnić konkurencyjność unijnych firm i przemysłu na arenie międzynarodowej, gdzie dziś przegrywają wyścig z USA i Azją.

DlaWas.info

Transport

Sejm pracuje nad nowelizacją ustawy o przetwarzaniu danych pasażera. Linie lotnicze liczą na uniknięcie miliardowych kar

Parlament pracuje nad nowelizacją ustawy o przetwarzaniu danych dotyczących przelotu pasażera. Wymaga tego orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE, który orzekł, że niektóre wprowadzone dyrektywą i wdrożone w krajach członkowskich regulacje są zbyt restrykcyjne. Chodzi m.in. o obowiązek przekazywania danych pasażerów na wszystkich lotach wewnątrz UE. Poprawy w polskiej ustawie wymaga także mechanizm nakładania kar na przewoźników za niewywiązanie się z obowiązków. Na razie nad liniami lotniczymi wisi widmo 4 mld zł kar, ale projekt ustawy zawiera propozycję abolicji.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.