SKENDE Shopping z prestiżowym certyfikatem BREEAM In-Use
Działania SKENDE dotyczące zrównoważonego rozwoju i metody skutecznego zarządzania obiektem zostały wyróżnione certyfikatem BREEAM In-Use z wynikiem Excellent w kategoriach Asset Performance i Management Performance. To potwierdza, że centrum należące do Ingka Centres, działa na bardzo wysokim poziomie i z sukcesem realizuje założenia przyjętej strategii – People & Planet Positive.
Ingka Centres poprzez swoje miejsca spotkań, takie jak SKENDE Shopping, pragnie inspirować społeczności do dbania o planetę i środowisko. Certyfikat BREEAM dla SKENDE na poziomie excellent potwierdza, że strategia oparta na zrównoważonym rozwoju jest skutecznie realizowana i przyświeca działaniom centrum handlowego.
Uzyskanie certyfikatu było możliwe m.in. dzięki licznym rozwiązaniom technicznym, które pozwalają ograniczyć negatywny wpływ na planetę oraz inicjatywom inspirującym ludzi do zrównoważonego życia. SKENDE wykorzystuje wodę deszczową do podlewania zieleni. System jest w pełni zautomatyzowany, dlatego precyzyjnie pozwala obliczyć, ile wody należy dostarczyć roślinom. Woda używana w automatycznym systemie nawadniania pobierana jest z istniejącego zbiornika retencyjnego, w którym na bieżąco gromadzi się deszczówka. Dzięki temu rozwiązaniu centrum odzyskuje wodę z opadów i dba o rośliny, ponieważ deszczówka pozbawiona kamienia jest lepsza niż ta z sieci wodociągowej. Łącznie w ten sposób podlewane jest ok. 1,4 ha. Co więcej, na terenach zewnętrznych SKENDE zadbano także o bioróżnorodność, montując domy dla owadów i wysiewając łąkę kwietną.
Źródłem światła, które wykorzystuje SKENDE do oświetlania całego obiektu, w tym również lokali najemców, są żarówki LED. W ten sposób centrum oszczędza aż 60% energii elektrycznej w porównaniu ze standardowymi żarówkami i świetlówkami dostępnymi na rynku. SKENDE szczególną uwagę przywiązuje również do kwestii odpowiedzialnego segregowania odpadów. Aby ułatwić ich właściwą utylizację centrum wprowadziło 11 frakcji. Jest to istotny sposób łagodzenia negatywnych skutków wytwarzania przez ludzi dużych ilości śmieci, dlatego do 2030 roku ambicją wszystkich centrów INGKA Centres jest osiągnięcie 100% wskaźnika recyklingu.
Ponadto centrum inspiruje mieszkańców do bardziej zrównoważonych działań organizując cykliczne akcje, jak np. wymianę elektroodpadów na sadzonki, zbiórki i swapy ubrań. Czasowo funkcjonował tutaj także sklep społeczny Hej dzieci!, w którym można było dać drugie życie przedmiotom i podzielić się nimi z potrzebującym. Cyklicznie organizowane są tutaj także warsztatach upcyclingu i recyclingu, ale także kulinarne, które upowszechniają ideę „zero waste” i kuchnię roślinną.
Centrum promuje używanie niskoemisyjnych środków transportu. Do dyspozycji klientów są stacje ładowania samochodów, uruchomione we współpracy z GreenWay i Teslą, stojaki dla rowerzystów przy wejściach, a także stacje naprawy rowerów.
Ważną częścią działań SKENDE jest też współpraca z lokalnymi społecznościami, która stanowi element wyróżniający centrum na tle innych obiektów handlowych w regionie i nie tylko. Realizacja strategii oparta jest na ścisłej współpracy z lokalnymi organizacjami pozarządowymi i jednostkami miejskimi. Efektem tych wspólnych działań są liczne projekty społeczne skierowane do młodzieży, które mają na celu rozwój kompetencji społecznych i twardych umiejętności, a także tworzenie bezpiecznych i inkluzyjnych przestrzeni, które promują równość i integrację.
"Z dumą ogłaszamy uzyskanie przez SKENDE Shopping certyfikatu BREEAM In-Use, oznaczonego oceną Excellent w kategoriach Asset Performance i Management Performance. Certyfikat ten podkreśla nasze zaangażowanie w efektywne zarządzanie obiektem i zrównoważony rozwój, doskonale wpisując się w strategię Ingka Centres. Nasze zaangażowanie w odpowiedzialne praktyki, od zbierania wody deszczowej po współpracę z lokalną społoecznością, pozostaje w centrum naszej misji w drodze do zrównoważonej przyszłości.” – mówi Dagmara Pozowska, Centres Operations Manager.
BREEAM In-Use jest jednym z najważniejszych w Europie systemów certyfikacji istniejących budynków. Wskazuje na to, w jakim stopniu oceniany budynek jest przyjazny dla środowiska naturalnego i jak duży komfort stwarza dla swoich użytkowników. W procesie oceny obiektu pod uwagę brane są m.in.: sposób zarządzania odpadami, poziom zużycia energii w budynku, rozwiązania, które zastosowano w celu ograniczenia emisji zanieczyszczeń, innowacyjność inwestycji, sposób zagospodarowania terenu wokół budynku. Certyfikacja SKENDE była przeprowadzona w kategoriach Asset Performance oraz Management Performance z wynikiem Excellent w obu obszarach.
E-commerce 2025 – Trendy, które zrewolucjonizują handel online
Zaczynają się zimowe wyprzedaże. Polakom towarzyszy na nich ROPO, ale też FOMO
Reduta jedynym centrum w stolicy z dwoma marketami spożywczymi!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.