SKENDE Shopping z prestiżowym certyfikatem BREEAM In-Use
Działania SKENDE dotyczące zrównoważonego rozwoju i metody skutecznego zarządzania obiektem zostały wyróżnione certyfikatem BREEAM In-Use z wynikiem Excellent w kategoriach Asset Performance i Management Performance. To potwierdza, że centrum należące do Ingka Centres, działa na bardzo wysokim poziomie i z sukcesem realizuje założenia przyjętej strategii – People & Planet Positive.
Ingka Centres poprzez swoje miejsca spotkań, takie jak SKENDE Shopping, pragnie inspirować społeczności do dbania o planetę i środowisko. Certyfikat BREEAM dla SKENDE na poziomie excellent potwierdza, że strategia oparta na zrównoważonym rozwoju jest skutecznie realizowana i przyświeca działaniom centrum handlowego.
Uzyskanie certyfikatu było możliwe m.in. dzięki licznym rozwiązaniom technicznym, które pozwalają ograniczyć negatywny wpływ na planetę oraz inicjatywom inspirującym ludzi do zrównoważonego życia. SKENDE wykorzystuje wodę deszczową do podlewania zieleni. System jest w pełni zautomatyzowany, dlatego precyzyjnie pozwala obliczyć, ile wody należy dostarczyć roślinom. Woda używana w automatycznym systemie nawadniania pobierana jest z istniejącego zbiornika retencyjnego, w którym na bieżąco gromadzi się deszczówka. Dzięki temu rozwiązaniu centrum odzyskuje wodę z opadów i dba o rośliny, ponieważ deszczówka pozbawiona kamienia jest lepsza niż ta z sieci wodociągowej. Łącznie w ten sposób podlewane jest ok. 1,4 ha. Co więcej, na terenach zewnętrznych SKENDE zadbano także o bioróżnorodność, montując domy dla owadów i wysiewając łąkę kwietną.
Źródłem światła, które wykorzystuje SKENDE do oświetlania całego obiektu, w tym również lokali najemców, są żarówki LED. W ten sposób centrum oszczędza aż 60% energii elektrycznej w porównaniu ze standardowymi żarówkami i świetlówkami dostępnymi na rynku. SKENDE szczególną uwagę przywiązuje również do kwestii odpowiedzialnego segregowania odpadów. Aby ułatwić ich właściwą utylizację centrum wprowadziło 11 frakcji. Jest to istotny sposób łagodzenia negatywnych skutków wytwarzania przez ludzi dużych ilości śmieci, dlatego do 2030 roku ambicją wszystkich centrów INGKA Centres jest osiągnięcie 100% wskaźnika recyklingu.
Ponadto centrum inspiruje mieszkańców do bardziej zrównoważonych działań organizując cykliczne akcje, jak np. wymianę elektroodpadów na sadzonki, zbiórki i swapy ubrań. Czasowo funkcjonował tutaj także sklep społeczny Hej dzieci!, w którym można było dać drugie życie przedmiotom i podzielić się nimi z potrzebującym. Cyklicznie organizowane są tutaj także warsztatach upcyclingu i recyclingu, ale także kulinarne, które upowszechniają ideę „zero waste” i kuchnię roślinną.
Centrum promuje używanie niskoemisyjnych środków transportu. Do dyspozycji klientów są stacje ładowania samochodów, uruchomione we współpracy z GreenWay i Teslą, stojaki dla rowerzystów przy wejściach, a także stacje naprawy rowerów.
Ważną częścią działań SKENDE jest też współpraca z lokalnymi społecznościami, która stanowi element wyróżniający centrum na tle innych obiektów handlowych w regionie i nie tylko. Realizacja strategii oparta jest na ścisłej współpracy z lokalnymi organizacjami pozarządowymi i jednostkami miejskimi. Efektem tych wspólnych działań są liczne projekty społeczne skierowane do młodzieży, które mają na celu rozwój kompetencji społecznych i twardych umiejętności, a także tworzenie bezpiecznych i inkluzyjnych przestrzeni, które promują równość i integrację.
"Z dumą ogłaszamy uzyskanie przez SKENDE Shopping certyfikatu BREEAM In-Use, oznaczonego oceną Excellent w kategoriach Asset Performance i Management Performance. Certyfikat ten podkreśla nasze zaangażowanie w efektywne zarządzanie obiektem i zrównoważony rozwój, doskonale wpisując się w strategię Ingka Centres. Nasze zaangażowanie w odpowiedzialne praktyki, od zbierania wody deszczowej po współpracę z lokalną społoecznością, pozostaje w centrum naszej misji w drodze do zrównoważonej przyszłości.” – mówi Dagmara Pozowska, Centres Operations Manager.
BREEAM In-Use jest jednym z najważniejszych w Europie systemów certyfikacji istniejących budynków. Wskazuje na to, w jakim stopniu oceniany budynek jest przyjazny dla środowiska naturalnego i jak duży komfort stwarza dla swoich użytkowników. W procesie oceny obiektu pod uwagę brane są m.in.: sposób zarządzania odpadami, poziom zużycia energii w budynku, rozwiązania, które zastosowano w celu ograniczenia emisji zanieczyszczeń, innowacyjność inwestycji, sposób zagospodarowania terenu wokół budynku. Certyfikacja SKENDE była przeprowadzona w kategoriach Asset Performance oraz Management Performance z wynikiem Excellent w obu obszarach.

Podwójne standardy w polityce handlowej UE – środki lustrzane lekiem na całe zło? - zaproszenie na debatę

Cztery dni wyjątkowych okazji podczas Prime Day w sklepie Amazon.pl

Edukacja sprzedawców alkoholu przynosi efekty
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.