Komunikaty PR

SKENDE Shopping z prestiżowym certyfikatem BREEAM In-Use

2023-10-09  |  10:15
Biuro prasowe

Działania SKENDE dotyczące zrównoważonego rozwoju i metody skutecznego zarządzania obiektem zostały wyróżnione certyfikatem BREEAM In-Use z wynikiem Excellent w kategoriach Asset Performance i Management Performance. To potwierdza, że centrum należące do Ingka Centres, działa na bardzo wysokim poziomie i z sukcesem realizuje założenia przyjętej  strategii – People & Planet Positive.

Ingka Centres poprzez swoje miejsca spotkań, takie jak SKENDE Shopping, pragnie inspirować społeczności do dbania o planetę i środowisko. Certyfikat BREEAM dla SKENDE na poziomie excellent potwierdza, że strategia oparta na zrównoważonym rozwoju jest skutecznie realizowana i przyświeca działaniom centrum handlowego.

Uzyskanie certyfikatu było możliwe m.in. dzięki licznym rozwiązaniom technicznym, które pozwalają ograniczyć negatywny wpływ na planetę oraz inicjatywom inspirującym ludzi do zrównoważonego życia. SKENDE wykorzystuje wodę deszczową do podlewania zieleni. System jest w pełni zautomatyzowany, dlatego precyzyjnie pozwala obliczyć, ile wody należy dostarczyć roślinom. Woda używana w automatycznym systemie nawadniania pobierana jest z istniejącego zbiornika retencyjnego, w którym na bieżąco gromadzi się deszczówka. Dzięki temu rozwiązaniu centrum odzyskuje wodę z opadów i dba o rośliny, ponieważ deszczówka pozbawiona kamienia jest lepsza niż ta z sieci wodociągowej. Łącznie w ten sposób podlewane jest ok. 1,4 ha. Co więcej, na terenach zewnętrznych SKENDE zadbano także o bioróżnorodność, montując domy dla owadów i wysiewając łąkę kwietną.

Źródłem światła, które wykorzystuje SKENDE do oświetlania całego obiektu, w tym również lokali najemców, są żarówki LED. W ten sposób centrum oszczędza aż 60% energii elektrycznej w porównaniu ze standardowymi żarówkami i świetlówkami dostępnymi na rynku. SKENDE szczególną uwagę przywiązuje również do kwestii odpowiedzialnego segregowania odpadów. Aby ułatwić ich właściwą utylizację centrum wprowadziło 11 frakcji. Jest to istotny sposób łagodzenia negatywnych skutków wytwarzania przez ludzi dużych ilości śmieci, dlatego do 2030 roku ambicją wszystkich centrów INGKA Centres jest osiągnięcie 100% wskaźnika recyklingu.

Ponadto centrum inspiruje mieszkańców do bardziej zrównoważonych działań organizując cykliczne akcje, jak np. wymianę elektroodpadów na sadzonki, zbiórki i swapy ubrań. Czasowo funkcjonował tutaj także sklep społeczny Hej dzieci!, w którym można było dać drugie życie przedmiotom i podzielić się nimi z potrzebującym. Cyklicznie organizowane są tutaj także warsztatach upcyclingu i recyclingu, ale także kulinarne, które upowszechniają  ideę „zero waste” i kuchnię roślinną.

Centrum promuje używanie niskoemisyjnych środków transportu. Do dyspozycji klientów są stacje ładowania samochodów, uruchomione we współpracy z GreenWay i Teslą, stojaki dla rowerzystów przy wejściach, a także stacje naprawy rowerów.

Ważną częścią działań SKENDE jest też współpraca z lokalnymi społecznościami, która stanowi element wyróżniający centrum na tle innych obiektów handlowych w regionie i nie tylko. Realizacja strategii oparta jest na ścisłej współpracy z lokalnymi organizacjami pozarządowymi i jednostkami miejskimi. Efektem tych wspólnych działań są liczne projekty społeczne skierowane do młodzieży, które mają na celu rozwój kompetencji społecznych i twardych umiejętności, a także tworzenie bezpiecznych i inkluzyjnych przestrzeni, które promują równość i integrację.

"Z dumą ogłaszamy uzyskanie przez SKENDE Shopping  certyfikatu BREEAM In-Use, oznaczonego oceną Excellent w kategoriach Asset Performance i Management Performance. Certyfikat ten podkreśla nasze zaangażowanie w efektywne zarządzanie obiektem i zrównoważony rozwój, doskonale wpisując się w strategię Ingka Centres. Nasze zaangażowanie w odpowiedzialne praktyki, od zbierania wody deszczowej po współpracę z lokalną społoecznością, pozostaje w centrum naszej misji w drodze do zrównoważonej przyszłości.” – mówi Dagmara Pozowska, Centres Operations Manager.

BREEAM In-Use jest jednym z najważniejszych w Europie systemów certyfikacji istniejących budynków. Wskazuje na to, w jakim stopniu oceniany budynek jest przyjazny dla środowiska naturalnego i jak duży komfort stwarza dla swoich użytkowników. W procesie oceny obiektu pod uwagę brane są m.in.: sposób zarządzania odpadami, poziom zużycia energii w budynku, rozwiązania, które zastosowano w celu ograniczenia emisji zanieczyszczeń, innowacyjność inwestycji, sposób zagospodarowania terenu wokół budynku. Certyfikacja SKENDE była przeprowadzona w kategoriach Asset Performance oraz Management Performance z wynikiem Excellent w obu obszarach.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Handel AI w Sprzedaży B2B: Jak Automatyzacja i Dane Zmienią Przyszłość sprzedaży b2b Biuro prasowe
2025-05-14 | 08:30

AI w Sprzedaży B2B: Jak Automatyzacja i Dane Zmienią Przyszłość sprzedaży b2b

W 2025 roku skuteczność tradycyjnych technik sprzedaży, takich jak cold calling, spadła nawet poniżej 5%. Tymczasem większość polskich firm B2B nadal nie wdraża automatyzacji,
Handel Nie znosisz przepłacać? Na ERLI znajdziesz tylko najlepsze ceny!
2025-05-12 | 08:00

Nie znosisz przepłacać? Na ERLI znajdziesz tylko najlepsze ceny!

Zakupy online to nie tylko wygoda, ale też najlepszy sposób na szukanie oszczędności – szczególnie na ERLI. Polska platforma oferuje szereg przystępnych metod
Handel Komentarz rynkowy DPD Polska: Nowoczesna logistyka dla e-commerce – jak fulfillment zmienia reguły gry
2025-04-28 | 10:30

Komentarz rynkowy DPD Polska: Nowoczesna logistyka dla e-commerce – jak fulfillment zmienia reguły gry

Fulfillment, czyli kompleksowa usługa magazynowa, to jeden z filarów rozwoju nowoczesnego e-commerce. W dobie rosnących oczekiwań konsumentów, konieczności szybkiej dostawy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Targi Bezpieczeństwa

Handel

Ważą się losy nowej umowy między Unią Europejską a Ukrainą na temat zasad handlu. Obecne przepisy wygasają 5 czerwca

5 czerwca wygasa ATM, czyli wprowadzona przed trzema laty i potem z modyfikacjami przedłużana umowa między UE a Ukrainą, liberalizująca zasady wwozu ukraińskich towarów na teren Wspólnoty. Strona ukraińska chciałaby jej przedłużenia, na razie jednak Unia zgodziła się jedynie na przedłużenie bezcłowego przywozu żelaza i stali. Największe obawy, zwłaszcza w Polsce, budzi kwestia produktów rolnych. Zdaniem europosłanki Konfederacji Anny Bryłki należałoby wrócić do obowiązującej przed 2022 rokiem umowy stowarzyszeniowej DCFTA, ponieważ Ukraina może dziś eksportować swoje towary drogą morską poprzez porty na Morzu Czarnym, a dzięki darmowemu dostępowi do unijnego rynku bogacą się jedynie potentaci rolni.

Ochrona środowiska

Nowe technologie pomagają szybciej i dokładniej sortować odpady. Wciąż nie wszystkie da się jednak przetworzyć

Do 2030 roku 55 proc. odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych powinno trafiać do przetworzenia. W ubiegłym roku było to ok. 27 proc. Nowe technologie w coraz większym stopniu ułatwiają sortowanie odpadów, ale nie pozwalają jeszcze na przetworzenie wszystkich ich rodzajów. To pierwsze wyzwanie związane z zamykaniem obiegu. Kolejnym jest zwiększanie zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w produkowanych opakowaniach, czego wymagają unijne przepisy. Choć w tym obszarze widać w ostatnich latach znaczące postępy, nie brakuje wyzwań.

Handel

Rosyjskie surowce przestaną płynąć do UE. Spóźniony, ale ambitny i istotny plan ma być wdrożony do 2027 roku

– Kupowanie surowców energetycznych z Rosji jest jak kupowanie broni przeciwko Ukrainie – uważa europosłanka PO Mirosława Nykiel. Dlatego KE planuje do 2027 roku ograniczyć do zera import rosyjskich paliw. Joanna Scheuring-Wielgus ocenia, że taka decyzja powinna zapaść już dawno, ale lepiej późno niż wcale. Co więcej, państwa członkowskie powinny być w tych deklaracjach zjednoczone najbardziej, jak się da.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.