Komunikaty PR

Sklep 4.0 czyli jaki? Taki, który sam ułatwia zarządzanie nim!

2021-02-23  |  11:35
Biuro prasowe

Wiele osób słyszało pewnie o kolejnej rewolucji przemysłowej, Przemyśle 4.0, internecie rzeczy czy Connected World. Wszystkie te hasła przywołują na myśl potężne fabryki albo inteligentne miasta naszpikowane czujnikami. Czy jednak słusznie myślimy tak wąsko? Patrząc na sektor handlu detalicznego widać jak na dłoni, że wiele bardzo zaawansowanych rozwiązań technologicznych jest dostępna na rynku, a część sprzedawców szeroko z nich korzysta wyprzedzając konkurencję. Sklep 4.0 to nie pieśń przyszłości, ale dostępne już dziś rozwiązania, które ułatwiają prowadzenie biznesu.

 

Jak nie wiadomo o chodzi, to chodzi o pieniądze!

Każdy sprzedawca detaliczny ma w swoich celach maksymalizacje zysków i ograniczanie kosztów. Jest to tym trudniejsze zadanie im większa jest placówka oraz im więcej sklepów składa się na sieć detaliczną. Planowanie zamówień i zamrożenie gotówki w towarze, obłożenie personelu, kradzieże, inwentaryzacje, diagnostyka i konserwacja sprzętu – to wszystko koszty, które w nowoczesnej placówce 4.0 mogą być wyraźnie niższe. Jak to możliwe? Z pomocą przychodzi nowoczesna technologia, która optymalizuje i poprawia wiele procesów, dając kadrze zarządzającej placówką oraz centrali wgląd w liczne dane i tym samym ułatwiając podejmowanie decyzji.

 

Cały sklep jako sensor

Większość sklepów wyposażona jest w przeróżne systemy wspomagające pracowników. To np. bramki przeciwkradzieżowe czy system monitoringu wizyjnego. Często to odrębne elementy, które ze sobą nie współpracują. To błąd, bo w ten sposób tracimy mnóstwo przydatnych danych, które odpowiednio wykorzystane pozwalają ograniczać koszty, a tym samym być bardziej konkurencyjnym.

- Rzeczywiście, sklepy inwestują w różne rozwiązania technologiczne – najczęściej antykradzieżowe – które choć spełniają swoją rolę, to nie stanowią wartości dodanej. Przykładem odmiennego podejścia może być choćby system Smart Occupancy. Został on zaprojektowany do tego, aby w czasie pandemii pilnować, aby we wnętrzu sklepu nie znalazło się więcej klientów, niż dozwolone limity. Potrafi on jednak dużo więcej. Doskonale nadaje się do analizy ruchu klientów w poszczególnych godzinach, do tego, aby sprawdzać, które stoiska lub działy sklepów są najbardziej i najmniej obłożone i jak to się zmienia w czasie. System generuje proste i czytelne analizy pozwalające optymalnie planować obłożenie placówki personelem adekwatnie do tego, jak rozkłada się ruch klientów w ciągu doby czy tygodnia – komentuje Ewa Pytkowska, dyrektor do spraw sprzedaży w Checkpoint Systems Polska.

Obok systemu inteligentnych kamer same produkty mogą być sensorami dostarczającymi cennych danych. Jak to działa? Wyobraźmy sobie inwentaryzację, która często pochłania wiele godzin pracy całego zespołu osób. Jeśli nasz sklep wykorzystuje nowoczesne etykiety RFID, wówczas czas inwentaryzacji skraca się do zaledwie kilkudziesięciu minut i może być ona wykonana przez jedną czy dwie osoby. Dobrym przykładem takiego wdrożenia jest sieć sklepów Reserved należąca do LPP. Co więcej, etykiety RFID pozwalają bardzo mądrze planować zakupy i zatowarowanie sklepu. Wiedząc dokładnie, niemal w czasie rzeczywistym, ile produktów znajduje się na sklepie i jakie mamy zapasy magazynowe, to nasze zamówienia od dostawców stają się znacznie precyzyjniejsze. Możemy zamawiać mniej towarów, które jeszcze mamy i sprzedają się wolniej, a więcej tych, na który jest popyt. W ten sposób sklep zwiększa swoją płynność finansową i nie zamraża gotówki w towarach, które długo zalegają na półkach.

Jeszcze inną zaleta etykiet RFID i jest automatyczna dbałość o zasadę FIFO – First Expired First Out. Zaawansowana technologia monitoruje daty przydatności do spożycia wgrane w metkę lub tag RFID. W ten sposób możemy na bieżąco ograniczać straty związane z przeterminowaną żywnością.

- Ważne jest, aby wszystkie pojedyncze systemy jak np. system wizyjny, bramki RFID, ręczne skanery RFID czy bramki przeciwkradzieżowe współpracowały ze sobą.  W rozwiązaniach Checkpoint Systems wszystkie te elementy są ze sobą połączone w sieć.  To pozwala automatycznie agregować dane, korelować je i przedstawiać kierownictwu sklepu, oraz centrali na przystępnym dashboardzie. Co ważne, połącznie tych elementów  sieć pozwala na ich zdalną diagnostykę i konserwację, co znów ogranicza koszty i poprawia wyniki placówki – dodaje Ewa Pytkowska.

Nowoczesny sklep 4.0 nie jest zatem czymś z wizji futurologów, ale rozwiązaniem dostępnym tu i teraz. Co ciekawe, badania Checkpoint Systems wskazują, że samo tylko wdrożenie etykiet RFID zmniejsza wykorzystanie kapitału obrotowego o 13%, zwiększa sprzedaż o 10%, a inwestycja zwraca się zaledwie po 90 dniach.

- Połączenie kilku systemów w jedną całość daje jeszcze większe oszczędności i zyski, a zarządzanie procesami i ich optymalizacja staje się wyjątkowo prosta. Kluczem są dane, których bez nowoczesnych rozwiązań nie jesteśmy w stanie zbierać, ani przetwarzać. Nie od dziś mówi się, że to dane są ropą współczesnych czasów i ten, kto je lepiej umie wykorzystać, wyprzedzi konkurencję i zmniejszy swoje koszty – konkluduje Ewa Pytkowska z firmy Checkpoint Systems.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Handel Ser Dog z Hochlandii zagości w Żabce na dłużej Biuro prasowe
2021-03-05 | 13:42

Ser Dog z Hochlandii zagości w Żabce na dłużej

Po udanej ofensywie Imperator Smaku Ser Dog Wspaniały, pogromca mięsożernej rosiczki, na dobre zagości w Żabce. Ser Dog to więcej niż hot dog z parówką. To hot dog z
Handel Dzień Kobiet w Centrum Korona
2021-03-05 | 10:30

Dzień Kobiet w Centrum Korona

W dniach 5-6 marca z okazji Dnia Kobiet Centrum Korona zaprasza na wyjątkową wystawę, podczas której zaprezentuje sylwetki najbardziej inspirujących wrocławianek, wyłonionych przez
Handel Salon firmowy KOŁO Materace i Łóżka nowym najemcą w CH Focus
2021-03-05 | 09:32

Salon firmowy KOŁO Materace i Łóżka nowym najemcą w CH Focus

Bydgoskie CH Focus poszerza dotychczasowe grono najemców o nowego partnera. Od dziś swoje usługi oferuje klientom salon firmowy KOŁO Materace i Łóżka. To dobra wiadomość dla

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ochrona środowiska

Trwają negocjacje umowy społecznej między rządem a górnikami. Na wypracowanie porozumienia potrzebne jest kilka tygodni

Rząd i górnicze związki zawodowe pracują nad kształtem umowy społecznej w sprawie wsparcia likwidacji górnictwa. – Potrzebujemy co najmniej kilku tygodni, by wypracować formułę, która będzie do zaakceptowania przez obie strony, ale także Komisję Europejską – mówi odpowiedzialny za te negocjacje wiceminister Artur Soboń. Jak podkreśla, ustawowe gwarancje zatrudnienia oczekiwane przez stronę społeczną są nie do zrealizowania. Podobnie jak powrót do koncepcji budowy bloku węglowego w Ostrołęce.

Handel

Ignacy Morawski: Dopóki prognozy inflacji pokazują poziom między 2 a 4 proc., zagrożenia dla gospodarki nie ma. Ale będzie to uwierać konsumentów

Ostatnie dane z Eurostatu za styczeń 2021 roku pokazały, że w Polsce poziom cen rośnie najsilniej w Unii Europejskiej. To efekt dynamicznego wzrostu wynagrodzeń i intensywnej pomocy budżetowej dla firm w obliczu pandemii. Zdaniem ekonomisty Ignacego Morawskiego inflacja na poziomie między 2 a 4 proc. nie stanowi zagrożenia dla gospodarki. Na razie nie widać więc powodu do podwyżek stóp procentowych.

Nauka

Nawet 5 proc. populacji nigdy nie zachoruje na COVID-19. Polscy naukowcy szukają genu, który odpowiada za odporność na tę chorobę oraz jej przebieg

Efektem projektu badawczego „Odporni na COVID” ma być tani i dostępny test, który pozwoli sprawdzić, czy zakażenie koronawirusem będzie poważnym zagrożeniem dla zdrowia lub życia konkretnej osoby. Test umożliwi również wskazanie osób genetycznie opornych na zakażenie SARS-CoV-2. To może być między 1 a 5 proc. społeczeństwa. – Zakończyliśmy już rekrutację uczestników badania i przeanalizowaliśmy około 30 proc. danych. Pierwszych rezultatów projektu spodziewamy się w czerwcu – zapowiada dr Paweł Zawadzki, prezes spółki MNM Diagnostics, która realizuje projekt wraz z Centralnym Szpitalem Klinicznym MSWiA w Warszawie.