WSZYSTKO, CO CHCECIE WIEDZIEĆ O DREWNIE. PIERWSZY TAKI FESTIWAL W POLSCE
WSZYSTKO, CO CHCECIE WIEDZIEĆ O DREWNIE.
PIERWSZY TAKI FESTIWAL W POLSCE
Tradycyjne rzemiosło i nowoczesne technologie, wsparcie wiedzą teoretyczną i praktyczne warsztaty, wzornictwo użytkowe i sztuka – we wrześniu odbędzie się pierwsza edycja Wood Design Festival. To jedyne w Polsce tak wielowątkowe i szeroko zakrojone, wydarzenie dla pasjonatów drewna oraz profesjonalistów tej branży. Przez dwa dni w hali MOSIR w Zgierzu indywidualni rzemieślnicy i wytwórcy spotykać się będą z ekspertami najważniejszych ośrodków naukowych, instytucji oraz firm specjalistycznych. Trzeciego dnia festiwal przeniesie się do Parku Miejskiego w Zgierzu, by jak najpełniej zaprezentować to, co da się wyczarować z drewna.
Wood Design Festival powstał po to, żeby integrować i promować środowiska rzemieślnicze, naukowe, dydaktyczne, instytucjonalne, techniczne czy handlowe oraz umożliwić wymianę doświadczeń, wiedzy i umiejętności.
– Naszym celem jest poszukiwanie i zgromadzenie w jednym miejscu ludzi zdolnych, z pasją i miłością do pracy w drewnie, wsparcie ich merytorycznie czy organizacyjnie. Chcemy stworzyć społeczność celebrującą zanikający kunszt i zaprezentować różnorodność wyrobów drewnianych – tłumaczą pomysłodawcy wydarzenia.
Pierwsza edycja WDF odbędzie się w dniach 7–9 września. Przez dwa dni w Hali MOSIR w Zgierzu odbywać się będą warsztaty, konsultacje, szkolenia, prezentacje firm, ośrodków edukacji drzewnej, wydziałów uczelni wyższych. Festiwalowa przestrzeń zostanie podzielona na sześć stref. Pierwsza z nich poświęcona zostanie gatunkom i rodzajom drewna ich zastosowaniu i technologiom. W drugiej omawiane będą kwestie wzornictwa i projektowania. W kolejnych spotkają się osoby zainteresowane konstrukcjami i innowacjami oraz promocją dziedzictwa kulturowego architektury drewnianej. Z kolei strefa wystąpień indywidualnych oraz dyskusji tematycznych pozwoli uczestnikom odnieść się do najbardziej interesujących ich zagadnień.
– Do spotkania z ekspertami i wystawcami zapraszamy naprawdę wszystkich: pasjonatów drewna, amatorów i profesjonalistów. Tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z pracą w drewnie i tych, którzy zajmują się nią profesjonalnie i chcą rozwijać się pod okiem specjalistów. Myślimy też o tych, którzy po prostu lubią drewno, jako materiał – mówią organizatorzy i podkreślają, że udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Rejestracja uczestników wydarzenia w Hali MOSIR Zgierz, wystawców w Parku Miejskim i osób, które po prostu chcą odwiedzić festiwal prowadzona jest na stronie internetowej www.wooddesignfestival.pl.
Trzeci dzień to czas spotkania wytwórców z odbiorcami, ceniącymi wyroby z drewna, które będzie można kupić. W Parku Miejskim w Zgierzu rzemieślnicy i twórcy zaprezentują swoje wyroby: biżuterię, wyposażenie wnętrz, rzemiosło artystyczne, meble, małą architekturę ogrodową, zabawki i wiele innych. Nie zabraknie warsztatów dla małych i dużych miłośników pracy z drewnem.
Dlaczego właśnie w Zgierzu?
Festiwal jest świętem rzemiosła i rzemieślników. Jego powstanie nawiązuje do historii Nowego Miasta w Zgierzu – nowoczesnej osady rzemieślniczej, zbudowanej od podstaw w XIX wieku. Rzemiosło, którego bazą było sukno, rozwinęło się także w innych dziedzinach, związanych z drewnem – jak ciesielstwo, czy meblarstwo, realizując codzienne potrzeby nowej społeczności Zgierza i regionu. Pozostałością tego czasu jest zachowana do dzisiaj zwarta zabudowa XIX wiecznych drewnianych domów, w których żyli i pracowali rzemieślnicy, będąca obecnie terenem chronionym i w części Parkiem Kulturowym Miasto Tkaczy. Mając taką tradycję, Zgierz ponownie otwiera się na rzemieślników z całego kraju, prezentując rzemiosło i wiedzę związaną z tradycyjnym materiałem, który stał się symbolem Zgierza – drewnem.
Zwieńczenie trzydniowego festiwalu Dniem Rzemieślnika w Parku Miejskim, tworzącego markę miasta, odwołuje się do historycznych założeń powstania nowoczesnego miasta innowacyjnego, utworzonego 200 lat temu, na potrzeby rozwoju rzemieślników z unikalną strukturą drewnianej zabudowy.
Świat drewna
Drugim obok Parku Kulturowego Miasto Tkaczy Urząd Miasta Zgierza organizatorem wydarzenia jest Świat Drewna. Jest to marka-społeczność stworzona przez firmę EPI Narzędziownia BIS i jej współwłaściciela, Radosława Bednarka. Pierwotnie była to mała grupa na portalu społecznościowym. Aktualnie platforma, która skupia ponad 115 tysięcy uczestników, głównie rzemieślników, hobbystów, miłośników obróbki i wykorzystania drewna w różnych konstrukcjach.
Partnerzy:
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zgierzu, Narodowy Instytut Dziedzictwa, Muzeum Miasta Zgierza, Centrum Konserwacji Drewna, Politechnika Łódzka Instytut Architektury i Urbanistyki, Politechnika Krakowska Wydział Architektury, Uniwersytet Łódzki Instytut Historii Sztuki, Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce-Letnisku, Politechnika Wrocławska Wydział Architektury, Stowarzyszenie Parkieciarzy Polskich, The Tools, Bosch, Festool, Mirka, Stahlwille, Luna, Mareld, Lange Łukaszuk, Wolfcraft, Essve, Hartzlack, Grupa CSV, RC System, Filip’s Oil.
Wood Design Festiwal:
Data wydarzenia:
od 7.09.2023 do 9.09.2023
Organizatorzy:
Park Kulturowy Miasto Tkaczy Urząd Miasta Zgierza
EPI „Narzędziownia BIS” Sp. z o.o. właściciel marki Świat Drewna

Podwójne standardy w polityce handlowej UE – środki lustrzane lekiem na całe zło? - zaproszenie na debatę

Cztery dni wyjątkowych okazji podczas Prime Day w sklepie Amazon.pl

Edukacja sprzedawców alkoholu przynosi efekty
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.