Komunikaty PR

Żabka Eko Smart – czyste powietrze dla Łodzi

2022-11-16  |  12:05
Biuro prasowe

Żabka Eko Smart już działa w Łodzi – mieście, będącym siedzibą wielkiego przemysłu, w którym od wieków mieszało się wiele narodowości, kultur i zwyczajów. W sklepie zastosowano m.in. najnowszej generacji systemy oczyszczania powietrza (Safe Air) oraz energooszczędne lodówki, w których czynnikiem chłodzącym jest dwutlenek węgla (CO₂), minimalizujący wpływ na środowisko poprzez wielokrotnie mniejszy efekt cieplarniany. Sklep zasilany jest czystą, zieloną energią wytwarzaną m.in. przez zainstalowaną na dachu turbinę wiatrową.

Żabka Eko Smart w Łodzi działa przy ul. Stefana Okrzei 38. To już druga tego typu placówka – pierwszą sieć uruchomiła we wrześniu br. w Poznaniu.

- Żabka Eko Smart to swoiste laboratorium innowacji ekologicznych wzbogaconych o rozwiązania smart optymalizujące pracę franczyzobiorców. Placówki tego typu są wręcz naszpikowane innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi opartymi na sztucznej inteligencji, które współpracują z obsługą sklepu, uwalniając ich czas. W Żabce Eko Smart w Łodzi postawiliśmy na innowacje skupione głównie wokół czystego powietrza – testujemy w niej na przykład najnowszej generacji system oczyszczania powietrza. Nie mogło tu jednak zabraknąć także rozwiązań dotyczących: zielonej energii, drugiego życia i zielonego transportu. Wierzę, że docenią je nie tylko franczyzobiorca i jego pracownicy, których praca stanie się łatwiejsza, ale także nasi klienci, którzy – korzystając z ławki solarnej czy stacji napraw rowerów – będą mieli możliwość włączenia się w pozytywne działania Żabki na rzecz środowiska – mówi Przemysław Kijewski, Dyrektor ds. Operacyjnych Żabka Polska.

Żabki Eko Smart wpisują się w Strategię Odpowiedzialności Grupy Żabka, której jednymi z głównych celów są troska o środowisko naturalne, w tym osiągnięcie neutralności klimatycznej do końca 2025 r. i zredukowanie intensywności emisji w sklepach o 70% do końca 2026 r., oraz podniesienie poziomu satysfakcji franczyzobiorców ze współpracy z siecią.

Czyste powietrze

O jakość powietrza w Żabce Eko Smart w Łodzi dba Safe Air, czyli najnowszej generacji sklepowy system oczyszczania powietrza, który oczyszcza powietrze ze szkodliwych zanieczyszczeń, pochłaniając także najmniejsze cząsteczki, w tym wirusy i bakterie. Zastosowane filtry HEPA H14 zapewniają ponad 99,995% skuteczności filtrowania.

Efekt eliminacji szkodliwych substancji dodatkowo wzmocni ułożona przy budynku antysmogowa kostka, która – w porównaniu z asfaltem – zmniejsza stężenie tlenków azotu w powietrzu średnio o ok. 50%. Efekt jest szczególnie odczuwalny przez małe dzieci, ponieważ najczystsze powietrze unosi się blisko podłoża i sięga do wysokości wózka dziecięcego.

Zielona energia

Energia, z której korzysta Żabka Eko Smart w Łodzi, pochodzi z odnawialnych źródeł – na dachu sklepu zamontowano 24 moduły paneli fotowoltaicznych, których działanie uzupełnia i dodatkowo redukuje ślad węglowy turbina wiatrowa. W dzień i w nocy – na potrzeby sklepu – produkuje ona czystą, zieloną energię. Z zielonej energii mogą bezpośrednio korzystać również klienci – przed sklepem stanęła bowiem ławka solarna, dzięki której można naładować telefon.

W łódzkiej Żabce Eko Smart zastosowano lodówki, w których czynnikiem chłodzącym jest dwutlenek węgla (CO₂). Rozwiązanie to nie tylko pozwala oszczędzać energię, ale także minimalizuje wpływ na środowisko poprzez wielokrotnie mniejszy efekt cieplarniany (w porównaniu do konwencjonalnych czynników chłodniczych). Takie zastosowanie CO₂ jest bezpieczne dla warstwy ozonowej.

Specjalnie na potrzeby sklepu powstał system do zarządzania wieloma urządzeniami, który pomaga chronić środowisko i oszczędzać energię (również zieloną). Pozwala on na zdalne monitorowanie oraz kontrolę funkcji i parametrów, a także rozwiązywanie problemów (np. włączanie/wyłączanie światła, włączanie/wyłączanie urządzenia, blokadę panelu sterowania, kontrolę temperatury pracy urządzenia). Umożliwia też natychmiastowe wykrywanie awarii.

Drugie życie

Zamontowany przy kawomacie blat wykonano z połączonych żywicą fusów i łusek kawowych, będących odpadem powstającym na etapie palenia i parzenia kawy. A izolacja nowoczesnych, zamykanych lodówek powstała z mat z konopi siewnych, które mają bardzo dobre właściwości termiczne. Jest to obiecująca alternatywa dla powszechnie stosowanej pianki poliuretanowej, gdyż konopie – jako materiał pochodzenia naturalnego – są w pełni biodegradowalne.

Przed łódzką Żabką Eko Smart nie mogło zabraknąć EKOmatu, czyli urządzenia do zbiórki butelek i puszek po napojach. Z zebranych w ten sposób zużytych, pustych opakowań powstaną nowe opakowania produktów marek własnych Żabki, np. wody Od Nowa, które mają o 33% mniejszy od tradycyjnego opakowania ślad węglowy.

Paragony z kasy fiskalnej, będące dowodem zakupu, drukowane są na papierze nadającym się do recyklingu – całkowity procent masy nadającej się do recyklingu wynosi 98,2%, co oznacza, że papier ten można wrzucać do kosza z makulaturą.

Zielony transport

Sieć nie zapomina także o rowerzystach. Stojak rowerowy umożliwia bezpieczne pozostawienie przed sklepem roweru, a znajdująca się obok placówki stacja naprawy rowerów pozwoli szybko wyregulować hamulce i przerzutki, napompować koła, a także dokonać awaryjnych napraw.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Handel E-commerce 2025 – Trendy, które zrewolucjonizują handel online Biuro prasowe
2024-12-31 | 10:00

E-commerce 2025 – Trendy, które zrewolucjonizują handel online

Rok 2025 zapowiada się jako przełomowy w branży e-commerce. Dynamiczny rozwój technologii i rosnące oczekiwania klientów wyznaczają nowe standardy w tym sektorze. Nowoczesne
Handel Zaczynają się zimowe wyprzedaże. Polakom towarzyszy na nich ROPO, ale też FOMO
2024-12-27 | 12:00

Zaczynają się zimowe wyprzedaże. Polakom towarzyszy na nich ROPO, ale też FOMO

Zakupowy maraton Polaków wchodzi właśnie na ostatnią prostą. Po Black Week i zakupach przedświątecznych teraz przyszły zimowe wyprzedaże, które tradycyjnie rozpoczynają się
Handel Reduta jedynym centrum w stolicy z dwoma marketami spożywczymi!
2024-12-20 | 14:00

Reduta jedynym centrum w stolicy z dwoma marketami spożywczymi!

Warszawska Reduta jest pierwszym i jedynym obiektem w stolicy, w którym klienci znajdą zarówno supermarket Biedronka, jak i hipermarket Carrefour. Dzięki połączeniu dwóch

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Fundusze unijne

Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier

Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.