Żabka ponownie z platynowym wyróżnieniem w ratingu EcoVadis!
Drugi rok z rzędu Żabka uzyskała najwyższe, platynowe wyróżnienie w ratingu EcoVadis. Tym samym Żabka Polska utrzymała swą pozycję w gronie 1% firm na świecie, które najlepiej integrują czynniki ESG w swoich strategiach i operacjach. W tegorocznym ratingu sieć poprawiła swój wynik we wszystkich ocenianych obszarach, w sumie otrzymując aż 90 punktów na 100 możliwych. Wynik ten potwierdza, że systematyczność oraz konsekwencja w integracji czynników ESG w procesach i decyzjach biznesowych przynoszą prawdziwe korzyści oraz są wysoko oceniane przez zewnętrzne agencje ratingowe.
EcoVadis to jedna z najbardziej zaufanych na świecie agencji ratingowych, dostarczających przedsiębiorstwom oceny w zakresie zrównoważonego rozwoju. Weryfikacji przez EcoVadis zostało dotychczas poddanych ponad 75 000 firm z ponad 160 krajów, reprezentujących około 200 branż.
Żabka Polska certyfikację EcoVadis rozpoczęła w 2020 roku. Na podstawie otrzymanych w tym procesie wyników opracowała plan profesjonalizujący działania firmy, który – dzięki współpracy i zaangażowaniu wielu departamentów – z sukcesem wdrożyła. W efekcie wprowadzonych zmian Żabka zanotowała skok z brązu do platyny. W tegorocznym ratingu sieć nie tylko utrzymała wysoką platynową pozycję, ale także poprawiła swój wynik we wszystkich czterech ocenianych obszarach (środowisko naturalne; warunki pracy i praktyki zatrudniania; etyka biznesu; praktyki w łańcuchu dostaw), w sumie uzyskując aż 90 punktów na 100 możliwych (w ub. roku 80/100). W obszarze środowisko naturalne Żabka jest liderem, z oceną 100 punktów na 100 możliwych.
Uzyskana ocena to efekt wielu działań, które Żabka zrealizowała w 2022 roku w ramach priorytetów określonych w Strategii Odpowiedzialności. Należały do nich m.in. kontynuacja prac wdrożeniowych w zakresie Kodeksu Postępowania dla Partnerów Biznesowych, który Żabka dodatkowo uzupełniła polityką Praw Człowieka, czy opracowanie Polityki Bioróżnorodności, która scala podejście sieci do operacji własnych i łańcucha dostaw. Jednocześnie Żabka prowadziła transparentną komunikację, dotyczącą swojego podejścia do zarządzania, podejmowanych działań i osiąganych rezultatów, a także raportowała o swoich dokonaniach zgodnie z najlepszymi praktykami. Więcej o strategii: https://zabkagroup.com/pl/nasza-odpowiedzialnosc/
EcoVadis (https://ecovadis.com) jest jedną z najbardziej zaufanych w świecie agencji ratingowych dostarczających przedsiębiorstwom oceny w zakresie zrównoważonego rozwoju. Wspierane przez potężną platformę technologiczną i globalny zespół ekspertów z wielu dziedzin, łatwe w użyciu i praktyczne karty wyników zrównoważonego rozwoju EcoVadis zapewniają szczegółowy wgląd w zagrożenia środowiskowe, społeczne i etyczne dla ponad 200 branż, w ponad 160 krajach.
E-commerce 2025 – Trendy, które zrewolucjonizują handel online
Zaczynają się zimowe wyprzedaże. Polakom towarzyszy na nich ROPO, ale też FOMO
Reduta jedynym centrum w stolicy z dwoma marketami spożywczymi!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.