Komunikaty PR

Zwrotka jako pierwszy operator systemu kaucyjnego w Polsce korzysta z bazy GS1

2024-10-15  |  14:00
Biuro prasowe
Kontakt
Marlena Garucka-Kubajek
Biuro prasowe GS1 Polska

Przy Bażantarni 13
02-793 Warszawa
gs1polska@alertmedia.pl
506051987
https://gs1pl.org

Krajowy System Kaucyjny Zwrotka pioniersko wykorzystuje bazę danych „Moje GS1” i wyznacza nowy standard w branży. Dzięki wsparciu globalnych norm GS1, proces zwrotu opakowań będzie oparty o rzetelne dane o produktach, co jest kluczowe dla sprawniejszego funkcjonowania całego systemu.

System kaucyjny to mechanizm promujący recykling i ponowne wykorzystanie opakowań. Tworzyć go będą przedsiębiorcy wprowadzający do obrotu napoje w opakowaniach objętych systemem kaucyjnym za pośrednictwem podmiotu reprezentującego (operatora) oraz sklepy, w których oferowane są takie produkty. Przedsiębiorcy ci zobowiązani będą do umieszczania na opakowaniach informacji o kaucji i jej wysokości. Konsumenci zapłacą dodatkową opłatę (kaucję) przy zakupie napojów w opakowaniach objętych systemem. Kaucja jest zwracana, gdy konsument odda zużyte opakowanie np. butelkę lub puszkę do specjalnej maszyny (zwrotkomatu) lub w punkcie zbiórki ręcznej.

Celem systemu jest zwiększenie liczby zwracanych opakowań i ich ponowne wykorzystanie poprzez recykling, co pomaga zmniejszyć ilość odpadów trafiających na wysypiska i ograniczyć zużycie zasobów naturalnych. W wielu krajach system ten już funkcjonuje lub jest w trakcie wdrażania. W myśl aktualnie obowiązujących przepisów w Polsce ma zostać wprowadzony od 1 stycznia 2025 roku. Będzie obejmował jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych o pojemności do 3 litrów, szklane butelki wielokrotnego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki do 1 litra. Sklepy o powierzchni powyżej 200 m kw. będą zobowiązane do zbiórki pustych opakowań oraz zwrotu kaucji. Dla mniejszych placówek przystąpienie do systemu będzie dobrowolne.

Zwrotka – pierwszy podmiot reprezentujący w Polsce.

Krajowy System Kaucyjny ZWROTKA SA jest spółką powołaną przez Biosystem SA oraz Ogólnopolską Izbę Gospodarczą Ochrony Środowiska w celu prowadzenia ogólnopolskiego systemu kaucyjnego dla plastikowych i metalowych opakowań na napoje (z wyłączeniem opakowań szklanych). Dzięki nowoczesnym technologiom, Zwrotka wprowadza efektywny i intuicyjny system, umożliwiając konsumentom łatwy zwrot opakowań i transparentny system rozliczeń pomiędzy wszystkimi uczestnikami obiegu kaucji. Rozwiązania proponowane przez spółkę współgrają z unijnymi celami ochrony środowiska.

Nie wyobrażam sobie skutecznego funkcjonowania systemu kaucyjnego bez standardów GS1. Dla Zwrotki kluczowe było skorzystanie z bazy GS1, która jako jedyna zapewnia dostęp do sprawdzonych danych o produktach objętych systemem kaucyjnym. To dla nas niezwykle istotne, ponieważ GS1 jest neutralną i globalną organizacją, a dane pochodzą wprost od producentów” -  powiedział Zygmunt Ochał,  członek Zarządu Zwrotki.

Standardy GS1 i baza danych GS1 w zarządzaniu systemem kaucyjnym

Wprowadzenie systemu kaucyjnego to jedna z najważniejszych inicjatyw w walce o ochronę środowiska, mająca na celu redukcję odpadów oraz promowanie recyklingu. W Polsce, jak i w innych krajach europejskich, system kaucyjny zyskuje na znaczeniu, wspierając gospodarkę o obiegu zamkniętym. W tym kontekście standardy GS1 odgrywają kluczową rolę, umożliwiając efektywne zarządzanie procesami związanymi z obiegiem opakowań, a także ułatwiając funkcjonowanie całego systemu.

GS1 Polska wspiera wszystkich interesariuszy związanych z wdrożeniem systemu kaucyjnego. Jednym z jego elementów jest właśnie baza danych, która odgrywa kluczową rolę umożliwiając wprowadzanie, gromadzenie i aktualizację informacji o opakowaniach kaucyjnych oraz ich udostępnianie zainteresowanym stronom. Wierzę, że w Polsce standardy GS1 również będą solidną podstawą do stworzenia dobrze funkcjonującego systemu” - powiedziała Hanna Walczak, menedżer ds. standardów GS1.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Biuro prasowe GS1 Polska
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Handel Lider Starachowice poszerzył swoją ofertę o produkty kuchenne marki Zwieger Biuro prasowe
2024-10-15 | 09:20

Lider Starachowice poszerzył swoją ofertę o produkty kuchenne marki Zwieger

Wyposażenie kuchenne jak dla profesjonalistów. Zwieger w Lider Starachowice Oferta Lider Starachowice - dystrybutora urządzeń elektronicznych, w tym AGD i RTV -  poszerzyła się
Handel BRAK ZDJĘCIA
2024-10-14 | 12:40

Coraz zamożniejszy e-Wietnam

Coraz zamożniejszy e-Wietnam Mocno rozwijająca się wietnamska gospodarka sprzyja wzrostowi zamożności społeczeństwa. A to z kolei sprzyja rozwojowi e-commerce oraz powstawaniu grupy klientów poszukujących droższych
Handel BRAK ZDJĘCIA
2024-10-10 | 10:06

Punkty nadania i odbioru przesyłek nadal popularne

Punkty PUDO (Pick-Up Drop-Off) to wygodne miejsca nadania i odbioru przesyłek, które z powodzeniem działają w całej Polsce. Dzięki elastyczności i strategicznym rozmieszczeniu, często w lokalnych sklepach czy na stacjach

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Green Industry Summit 2024

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja w miastach nie musi być kosztowna. Samorządy mogą w tym celu lepiej wykorzystywać dostępne już zasoby

Według ONZ w globalnej skali miasta odpowiadają za 60–80 proc. całkowitego zużycia energii i 75 proc. emisji CO2. Te liczby rosną wraz ze wzrostem liczby mieszkańców, co powoduje, że efektywność energetyczna w miastach może się okazać jednym z najskuteczniejszych sposobów łagodzenia kryzysu klimatycznego. – Transformacja wcale nie musi wymagać potężnych nakładów finansowych. Trzeba zacząć od efektywnego wykorzystania zasobów, które już mamy – podkreśla Karol Juszczak z Alfa Laval. Jak wskazuje, wciąż niezagospodarowanym zasobem w miastach jest ciepło odpadowe, czyli tracone z oczyszczalni ścieków, centrów danych albo zakładów przemysłowych, a które można z powodzeniem zagospodarować w inny sposób.

Polityka

Problem nielegalnej migracji wymaga wzmocnienia unijnej agencji straży granicznej i przybrzeżnej. Europosłowie apelują o większe uprawnienia dla Frontexu

Coraz więcej krajów postrzega napływ migrantów jako zagrożenie dla bezpieczeństwa i tożsamości Europy. Berlin wprowadził nowe kontrole graniczne, a premier Hiszpanii zawarł porozumienia z przywódcami państw afrykańskich, aby spróbować powstrzymać napływ ludzi. Liczba nielegalnych przekroczeń granicy Unii Europejskiej w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy tego roku wyniosła niemal 140 tys. W związku z tym część posłów apeluje o wzmocnienie Frontexu, czyli unijnej agencji straży granicznej i przybrzeżnej.

DlaWas.info

Farmacja

Trwa jesienna fala COVID-19. Według GIS jest najwięcej zachorowań od dwóch lat

Jesienna fala COVID-19 już teraz jest bardzo trudna – ostrzega Główny Inspektor Sanitarny. Jak wynika z badań próbek ścieków, dzięki którym można wykryć ślady wirusa SARS-CoV-2, obecnie jest ich najwięcej od dwóch lat. Zdaniem specjalistów przebieg choroby jest obecnie dużo łagodniejszy niż w czasach pandemii. Chorzy zwykle dochodzą do zdrowia w warunkach domowych. Trzeba jednak pamiętać o możliwych powikłaniach.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.